Ascension (Vesmírná loď Ascension)
88/100 - 71×

Ascension(Vesmírná loď Ascension)

Na vesmírné lodi jménem Ascension cestují stovky mužů, žen i dětí. V roce 1963 je do kosmu vyslala americká vláda v přísně tajné misi, jejímž cílem bylo osídlit nový svět. Po padesáti letech celého putování náhle dojde k vraždě mladé ženy. A posádka kvůli ní začne uvažovat o tom, co je opravdovou náplní jejich mise.

USA | 2014 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | Syfy | 60 minut
žánr
Akční, Sci-fi
hrají
Ryan Robbins (Duke Vanderhaus),


Morfická rezonance - myšlenkový základ seriálu Ascension

Morfická rezonance - myšlenkový základ seriálu Ascension

Ascension je prezentován jako vědecko-fantastický seriál a prvním dojmem je, že se tato premisa naplnila v podobě sociologického experimentu. Podle informací ve třetím díle minisérie je však myšlenkový základ seriálu ještě někde jinde: je jím morfická rezonance. Pro ty, které zajímá, co to je, vám @Marketka přináší tento článek.

8 0
12.1.2015

Když Enzmann analyzuje reakci Christy na ceremoniálu Ostara, říká:

Vidíš? Reagovala ještě před začátkem nahrávky. Věděla, že se to stane, jako na ošetřovně. Otec tvrdil, že morfická rezonance zabere minimálně 3 generace a měl pravdu! Ona je katalyzátor!


Morfická rezonance je vědecky sporný myšlenkový směr prezentovaný americkým spisovatelem Rupertem Sheldrakem. Jeho podstatou podle české wikipedie je:

Příroda má paměť a to, o čem obvykle uvažujeme jako o přírodních zákonech, mohou být spíše zvyky. Všechno v našem světě, ať už je to věc, rostlina nebo zvíře, je obklopené a prostoupené morfickými poli, obsahujícími kompletní informaci o charakteru a aktivitě daného objektu.

Tato hypotéza pak vede k novým interpretacím ukládání vzpomínek v mozku – mozek je spíše anténa přijímající signály z minulosti, než video nahrávající aktuální dění. Dědičnost není tedy ani tak genetická záležitost, jako právě morfická rezonance dřívějších generací. Přesně to by mělo být za znalostmi Christy o vnějším světě, které se k ní nikdy nemohly jinak dostat.

Dalšími jevy, které jsou pomocí této teze vysvětlovány, je například to, že člověk je schopný detekovat, že na něj někdo jiný zírá, aniž by tu danou osobu mohl vidět. Tento jev použili tvůrci také v jedné pasáži, kdy Christa vylila mléko a dívala se do kamery, o které nemohla vědět.

Další jevy, které morfická rezonance vysvětluje, je například to, že psi jsou schopní zjistit, že se jejich pán vrací domů, nově objevené krystaly krystalizují rychleji na druhý pokus než na ten první, nebo že krysy se orientovaly snáze v bludištích, kterými před tím probíhaly jiné krysy. Jiný příklad: čím více lidí luští sudoku, tím snáze luští sudoku všichni ostatní lidé, protože získají část jejich sdílené paměti.

Ať už tedy finále seriálu bylo tvůrci myšleno jakkoliv, ať už Christa přenesla Aarona na jinou planetu, do jiné teraformovací místnosti, nebo snad aktivovala něco v bazénu, co ho přeneslo, teorie morfické rezonance je ta, která by měla její schopnosti vysvětlit. A za sebe musím říct, že je mi líto, že této „vědecko-techničtější“ části nebylo v seriálu věnováno více prostoru.

Diskuze /4

Harfist

jo, myšlenka sdíleného vědomí lidstva, to, že jsou Vánoce, tak kouzelné protože nás právě tolik moc myslí na rodinu a přátele, je to moc pěkné, pochybné, ale pěkné a pro scifi jak dělané :)

12.1.2015 | 20:52:26
darkHannibal

To znám ze školy. Neučil jsem se na písemku a potom si stačilo sednout doprostřed místnosti a skoro vše jsem pochytil od ostatních. Jo a díky za článek, nechtělo se mi to hledat, luxus že si s tím @Marketka dala tu práci :-) ;-)

#3 Alenn
13.1.2015 | 14:58:06
Alenn

#2 darkHannibal: xD opisování neplatí :P … jiank něco podobnýho v dílech Assasins Creed, kdy je celá paměť skutečně dědičná. [smazáno] tyhle věci jsou opravdu hodně záhadný a to nejvíc ve zvířecí říši i když se často dají vyvrátit jinými pozorováními

25.1.2015 | 3:05:17
nyel

Seriál Ascension skončil, nějak v prvním třetině scénáře. Patrně kalkulace, ekonomika a zájmy investora. Škoda. Zrovna v době nástupu „reality show“ a zveřejňování vládních sociologických experimentů. Ani nechtějme vědět, jak se experimentuje na lidech v Asii. Ale opatrně, laciný kargokult je jen únik od pravdivé logiky exaktních věd, do temné mlhy libovolného imaginárního našeptávače. Morfická rezonance je jen špatné pochopení necvičených smyslů a teorie her. Takže, sociologie. Člověka má v sobě tolik energie, kolik získá z potravy. Cokoliv jiného navíc, jsou civilizační technologie. Začalo to kdysi dávno – zaostřené klacky, ochočená zvířata, oheň a řeč schopná sestavit příběh.

21.3.2017 | 16:31:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z

Reklama