Iron Fist dorazil na Netflix, jak se nám líbí?

Iron Fist dorazil na Netflix, jak se nám líbí?

Defenders představují svého posledního člena. Danny se vrací do města, aby zjistil, co se stalo před patnácti lety.

34 1
19.3.2017

Iron Fist je seriálovou novinkou streamovací služby Netflix, která vypustila v jeden den všech třináct epizod první řady. Zároveň jde o posledního člena superhrdinského týmu Defenders. Danny Rand se vrací do města, kde chce navštívit firmu svého otce a zjistit, co se před lety stalo. Jenomže se dočká odmítnutí ze strany svého dávného známého Warda Meachuma. V hlavních rolí se nám představí Finn Jones (Game of Thrones), Tom Pelphrey (Banshee), Jessica Stroup (The Following), Jessica Henwick (Game of Thrones) a David Wenham (Banished).

@Remi91

A dorazil nám poslední pán na holení. Iron Fist, čtvrtý člen nadcházející týmovky Defenders, přistál na serverech Netflixu. Pokud jste již viděli jakýkoliv seriál ze spolupráce Marvelu a oblíbené streamovací služby, tak víte, co dostanete minimálně po technické stránce. Příběhově mi pilot velmi připomínal Lukea Cage, což není moc velká pochvala, ale pojďme si to rozebrat podrobněji.


Do New Yorku se vrací ztracený syn. Danny Rand je patnáct let pokládaný za mrtvého. Při cestě do Asie se s ním a jeho rodiči zřítilo letadlo. Nikdo nebyl schopný najít stroj ani těla, a tak je nejbližší oplakali a pohřbili prázdné rakve. Jenže Danny si to teď v pohodičce vykračuje po ulicích Velkého jablka. Dorazí do ústředí rodinné firmy a snaží se dohledat známé tváře. Když je najde, očekává radostné shledání, slzy štěstí, hromadné objetí a nějakou tu oslavičku. To se však klučík ušatá zmýlil. Nikdo mu totiž nevěří. Pokládají ho za blázna či šarlatána a snaží se ho co nejdříve vyhodit. Představy o krásném znovu shledání vzaly za své.

Příběhově je první epizoda velice slabá. Nenabídne nic překvapivého nebo vzrušujícího. Je to jen klasický úvod do komiksovky, kdy se dlouho pohřešovaný zbohatlík vrací do rodného hnízda a snaží se začít od znova (zdravím Arrowa a filmového Temného rytíře). Všechny postavy vám nabídnou přesně to, co od nich očekáváte. Tedy, když se někdo tváři jako záporák a hajzlík, tak jím skutečně bude. I největší „odhalení“ epizody ve mně nezanechalo vůbec nic, protože to bylo zřejmé téměř okamžitě. Tohle se nepovedlo. Je to hodně pomalý rozjezd a věřím, že velkou část potenciálních diváku odradí či aspoň přibrzdí před puštěním dalšího dílu.

Herecky to také není kdovíjaká hitparáda. Každý si odvádí svůj kus poctivé práce, ale nedostanete nic extra navíc. Chtělo to prostě víc děje, aby se vám charaktery dostaly hlouběji pod kůži. Takto nepůsobí dost interesantně. Ani hlavní postava ještě nezískala mé plné sympatie a to měla na nějaký rozvoj a ukázku svých schopností nejvíc času.

Teď už zůstává pouze akční složka. Přinejmenším ta mě nezklamala. Danny používá zajímavý mix mezi Daredevilem a Jessicou Jones. Je nadlidsky silný a dokáže to náležitě předvést, ale zároveň disponuje i mrštností a ladností ďábla z Hell's Kitchen. Prostě kung-fu jak z asijských akčňáků. Popírá gravitaci a zmydlí celou tlupu bodyguardů, aniž by se zapotil. Na mě to naštěstí nepůsobilo nijak směšně či nevhodně. Krásně zapadá do zbytku newyorských „super“hrdinů, které nám Netflix doposud ukázal.

Co z toho vyplývá? Iron Fist má slabý začátek. Je to něco, co jsme v moderní éře komiksovém viděli již nespočetněkrát, a to docela zamrzí. Právě na tom může celý seriál pohořet. Já tam však stále cítím potenciál. Až se překoná úvodní oťukávání a začne se řešit celosezónní záporák, mohl by se seriál správně rozjet. Věřím i v pořádné zapojení akční složky. Právě v tom má// Iron Fist// největší přednost. Pořádná choreografie pěstních soubojů za doprovodu výborné a intenzivní hudební složky. Tady se skýtá silná stránka celého projektu. Tak nám ji dodejte, prosím. Jinak mi bude smutno a další zklamání ala Luke Cage se mi nechce zažít. Můj komentář po závěrečné epizodě by totiž byl zcenzurován více než internet v Čínské lidové republice.

50 %

@Zlatodeni

Nadvláda komiksovek pokračuje. Pusťme se tentokrát do příběhu Dannyho Randa. Nemusíte být znalec marvelovského světa, abyste se v ději zorientovali. První epizoda byla odstřižená od zbytku tohoto světa, což se mi velmi líbilo – dokázala jsem se na příběh koukat zcela nezávisle. Kvalitou bych Iron Fist zařadila mezi filmy, přesto se děj nehýbal zrovna svižně.

Danny se po dlouhé době z ničeho nic objeví zpátky ve městě. Jako malý byl s rodiči v letadle, které havarovalo. Nikdo nepochyboval o jejich smrti, až do dnes. Člověk by řekl, že velký návrat se i přes všechny pochybnosti v rodinném kruhu rozkřikne v dobrém duchu a nadšení. Není to ale pravda, spíš se Danny začne bát o život. Proč se ho někdo snaží zabít? Jsou na vině jeho nově získané schopnosti? Vcelku mě to bavilo, přestože podobné příběhy nevyhledávám. Možná si pustím další epizodu, možná ne, ale pilot se mi líbil.

75 %

@1Bobesh1

Defenders představují dalšího člena své skupiny superhrdinů, tentokrát je to Danny, který to v životě neměl lehké. Příběh vskutku není moc originální, pokud jste viděli pilot Arrowa, najdete tu dost podobností. Ztroskotání, ztráta rodičů (rodiče), návrat do města, které je jiné, společnost vás nepřijímá a tak dále. Celé je to jak přes kopírák s tím, že všechny postavy v Iron Fistovi působí dospěleji a vyzráleji a je jich o něco méně, což není na škodu a vlastně po první epizodě budete spokojení s tím, co jste viděli. Pilot vám zanechá v hlavě několik otázek, takže budete mít o čem přemýšlet.

Iron Fist vsází především na silný příběh hlavní postavy, které se věnujeme většinu pilotní epizody. V té se dočkáme i několika záblesků z minulosti a vypráví tak Dannyho příběh více do hloubky. Že tu nebude nouze o záporáky je jasné během deseti minut. Warde vás přesvědčí, že svou roli zvládne skvěle a zahraje to pěkně na úrovni. Otázkou je, jak to bude s jeho sestrou Joy, na kterou stranu se přidá, až začnou vyskakovat kostlivci ze skříně. Nebo je to šedá myška, která bude Dannyho tahat za nos? V pilotu se nám ještě mihne Colleen, která vede školu s bojovým uměním. Danny se jí nabídne jako lektor kung-fu, ale na poprvé (i po druhé) ho odmítne. Každopádně tady je asi více než zřejmé, že nakonec poleví a ti dva se spojí.

Silný příběh není to jediné, na co tenhle seriál sází. Bojové kreace, které připomínají spíše výborně promyšlenou taneční choreografii, nás provází hned v několika scénách. Překvapivě vždy vyhraje Danny. Někdy tvůrci mohli o něco více investovat do efektů, protože některé chvaty vypadají dost nepřirozeně, naštěstí jich není mnoho a souboje jsou poměrně milým oživením celého děje.

Ve výsledku bych pilot Iron Fista zařadil hned za Daredevilla. Líbí se mi především to, že i Danny není typickým superhrdinou, ale postupně se k tomu dostává, příběh okolo něj je zajímavý. Je složitější než u// Luka Cage, ale není zas tak moc překombinovaný jako u //Jessicy Jones. Po pilotu rozhodně budete mít chuť na další díl, takže první epizoda plní svůj účel. Naláká vás na sledování celé série. Takže s chutí do toho.

85 %

@EvelinaCZ

V New Yorku se objevuje mladý muž, který tvrdí, že je Danny Rand. Ten jako dítě spolu se svými rodiči zahynul při leteckém neštěstí kdesi Himalájích. Těla se nikdy nenašla, přesto ale nikdo nevěří, že by se opravdu mohlo jednat o skutečného potomka a dědice Randovy společnosti.

Rozjezd je trochu pomalejší, je třeba nám Dannyho nejdřív pořádně představit a vytvořit nám povědomí o jeho původu, ale i tak si užijeme spoustu akčních scén. Ty byly nejsilnější stránkou celé epizody, jsou opravdu povedené, choreograficky zvládnuté a především nesmírně zábavné. Co se mi naopak zajídalo, bylo množství flashbacků do Dannyho dětství, těch bylo možná až příliš mnoho. Překvapením pro mě byl závěr epizody, ten přinese menší zvrat, který jsem vůbec nečekala. Jako lákadlo na okamžité puštění dalšího dílu to na mě zafungovalo na výbornou.

Iron Fist je vzorový superhrdinský seriál, není tak úplně originální a nepřináší něco odlišného, jako se to podařilo třeba v Legionu. Jenže to vůbec nevadí, jeho kouzlo spočívá právě v tom, že je to klasická komiksovka. Jsem nadšená, a to se děj teprve rozjíždí. Pilotní epizoda na mě působila jako první polovina filmu od Marvelu. Věřím, že v dalších dílech to Danny vytáhne ještě výše.

90 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 75 %

Jak zaujala vás první epizodě Iron Fista, budete tento seriál sledovat?

Foto: NetflixDiskuze /20

Doudy01

Já už sem teda seriálová vykopávka, proto mě žádná z těch komiksovek nechytla, ale po tý hlášce u stromu v parku s Velkym Alem mrknu aspoň na druhej díl. Jako třicátník nejsem cílovka, takže tu nebudu prskat na procenta, jen doufám, že se to zvedne, protože jako rozjezd je to fakt bídný…

#16 Blom
19.3.2017 | 18:43:58
Billy the Kid

no tak doufal jsem že si dá fight v kleci a nic :) ,jinak za mě spokojenost, řadím ho po daredevilovi za druhý nejlepší

19.3.2017 | 19:54:09
Ratemus

sakra horší než Luke Cage to být nemůže…začínám s tím teprve zítra…

19.3.2017 | 20:10:19
miravlak

zatím dobré,nevím co máte proti lukovi,mě osobně to bavilo dost :D správný bad ass,který mlátí rukama proti samopalu :D

19.3.2017 | 21:00:11
Xegiie

už jsem to zhltnul celé.. musím říct, že jsem se na něj těšil moc a bál jsem se jak se to povede. v něčem mě to mile překvapilo, v něčem zklamalo, líbilo se mi jak ukázali jeho plný potenciál v jednom díle :) rozhodně mi to přišlo lepší než Luke, ale musím přiznat, že na toho herce jsem si do posledního díli zvykal … a nepovedlo se :) ale jinak paráda

19.3.2017 | 21:14:58
Golradir

Jsem si vědom, že moje následující otázka je hloupá :D. Bude mě Iron Fist a Luke Cage bavit, když jsem naprosto žral Daredevila, ale k Jessice jsem si vypěstoval averzi a skončil jsem asi u 6 epizody? Jde mi o to, jestli má IF a LC blíže k Daredevilovi nebo k Jess… Díky za odpovědi ;)

#7 Tonks123 #8 Tonks123
19.3.2017 | 21:25:40
Tonks123

#6 Golradir: Práve to je na tom. Nedá sa to porovnať ani k DD ani k JJ pretože je to asi presne v strede medzi zmieneními seriálmi.

19.3.2017 | 21:43:34
Tonks123

#6 Golradir: A LC má asi bližsie k JJ len má oveľa jednoduchší dej.

19.3.2017 | 21:44:20
Ratemus

doufám že to není jako v LC kde jsou čtyři záporáci a ani jeden není zajímavej

19.3.2017 | 22:10:58
Kalam

mnohem lepší než nudný LC, který sbíral vysoká hodnocení jen z jednoho prostého důvodu… a ten hate na herce a jeho postavu, protože je běloch, to byl vyložený humus od SJW vydlabanců…

19.3.2017 | 22:14:06
AvenjQ

Rozhodne to stojí za zhliadnutie. Príbeh nieje emočne a komplexnosťou na úrovni JJ a záporák nieje iba jeden ako pri DD ale toto je o Dannyho rodine a každá postava z jeho rodiny je svojim spôsobom pre neho nebezpečná a môže kedykoľvek zmeniť stranu (čo sa samozrejme aj stane). Ja Iron Fist radím na pozíciu 2 hneť za 2 sezónu DD, áno páčil sa mi viac ako s1 DD ale to je možno tým že už to je dávno čo som to videl :)

19.3.2017 | 22:26:11
Dinell

Tak už celé zkouknuto. A za mě dějově samozřejmě nic extrémního, ale rozhodně potěšilo. :) S obsazením a hereckými výkony jsem byla velmi spokojená. Tak nějak od všeho něco: sci-fi/fantasy marvelovskýho světa, akce, nějaká ta romantika… :D A celej seriál jsem si užívala prvky východní – asijské kultury alá karate, kung-fu a taichi. :) Za mě spokojenost a budu doufat v pokračování! :D

20.3.2017 | 0:55:48
chinga

Zatím mi to příjde takové nemastné neslané :-/

20.3.2017 | 8:28:00
ferrarisek

Docela dost mě zklamal Netflix, že nejsou k dispozici české titulky… První epizoda mě zaujala a určitě dokoukám do konce.

20.3.2017 | 9:07:28
Alexander

mno, nebýt nemoci, skončil bych cca na 3. díle,, takhle jsem zvládl dílů 7.. ale dál už to nevydržm.. další výmaz typu arrow,, atp, naprosto nic novýho, bojový scény jsou chvílema absolutně trapný (uděláte lépe, když si pustíte nějakej film třeba s jackie chanem, tam jsou ty neustálý rubačky aspoň vtipný) jeho schopnosti...... za celých 7 dílů asi 4× rozsvítil ruku, což vedlo k explozi, toť vše, ztráta času,, NEMÁ TO NARPOSTO NIC K NÍBDNUTÍ

20.3.2017 | 9:18:39
Blom

#1 Doudy01: Jako zkušený šestadvacátník to můžu doporučit i ohledně dalších dílů. :) Já nevim jak vy, ale já si pod pojmem klasická komiksovka představuju barvičky, výbuchy atd ve stylu například posledního Apocalypse. Na těhle seriálech mám právě rád tu menší výpravnost a to, že to na první pohled působí jako obyč seriál, ale jen tak mimoděk je tam superhrdina. Herecký výkony jsou supr a scénář dostatečně udrží narozdíl právě třeba od Arrowa a jiných DC kravinek pro teenagery. Je fakt, že Legion je trošku jiná liga, ale i tak jsem nadšen.

20.3.2017 | 10:47:04
BoP

Dobrý to bylo, zlatej Netflix, zrovna jsem o víkendu neměl co dělat :D no a druhá sezóna bude asi určitě vzhledem k tomu cliffhangeru na konci, no ne? :)

20.3.2017 | 13:13:39
serpendity

Super serial,,,,pre mna naj,,,,ako aj JJ,,,,tesim sa na pokracovanie,,,,

20.3.2017 | 16:40:10
Mixša.94

Já jsem spokojená. Těším se na pokračování. :)

redaktor
25.3.2017 | 0:51:04
perteus

Iron Fist vypadá pěkně, ale už mě začíná štvát. Hlavní hrdina je naivka až k popukání a hrozně psychicky labilní. Asi záměr, ale už je to fakt otravné, jak každému věří. Přitom na začátku vypadal jako nějaký suverén a pak ze sebe dělá jen blba. A jak furt „To byla moje chyba? Já to napravím, ale teď nemám čas“ .

Předvídatelné. Když už ve třetím díle opět zmínil jméno svého kamaráda z kláštera, tak jsem jen čekal, kdy se objeví a co? Objevil se. Když s ním najednou vlezla do postele, čekal jsem, kdy se ukáže, že je nastrčená od ruky a co? Ukázalo se.

Madam Gao stejně jeho rodiče nezabila. To udělal někdo jiný a tuším, že za tím stojí hodný psychopatický strejček.

Ale jinak jako je to dobře natočené. Jen tyhle drobnosti. Neznám komiksovou předlohu, takže nemohu tušit, jestli takhle hloupě je to i tam. Hlavně to chování hlavního hrdiny. Spíše se těším na dalšího Daredevila :-)

13.4.2017 | 9:40:49
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z