S vesmírnou lodí Discovery jsme prozkoumali Star Trek universum

S vesmírnou lodí Discovery jsme prozkoumali Star Trek universum

CBS All Access přineslo první epizodu nového seriálu ze světa Star Trek. Jaký byl návrat na palubu vesmírné lodi?

7 2
30.9.2017

Star Trek: Discovery

Premiéra: 24. září
Kdo to vysílá: CBS All Access
Žánr: dobrodružný sci-fi
Seriálové synonymum: Star Trek: Enterprise
Kdo v tom hraje: Sonequa Martin-Green (The Walking Dead), Jason Isaacs (The OA), Doug Jones (The Strain)
Kdo za tím stojí: Bryan Fuller, Alex Kurtzman
O čem to je: Kapitánka lodi USS Shenzhou se vydává na vzdálený konec vesmíru, kde má s posádkou prozkoumat určitý objekt. Ukáže se, že za vším stojí dávní nepřátelé, které již delší dobu všichni považují za vymřelé.

@Trifi

Ať už vás to v odvěkém fanouškovském zápolení táhne víc ke Star Wars nebo ke Star Treku, v jedné věci mají trekkies nespornou výhodu, a to jsou právě hrané seriály. Zatímco u Star Wars je první pořádný neanimovaný seriál pořád v nedohlednu (protože by se prý hlavně nedokázal zaplatit, ehm), u Star Treku vlastně tvoří kostru celého univerza. A nejnovější přírůstek s podtitulem Discovery i přes své mouchy určitě nebude jen do počtu.


Příběh se vůbec nezdržuje nějakým sáhodlouhým představováním postav a reálií, prostě jsme vrženi přímo na palubu hvězdné lodi Shenzhou do víru akce. A to rozhodně není na škodu, i když někdo může mít problém sžít se tak rychle s novou posádkou a celou novou lodí. Posádka působí na první dobrou sympaticky, herecky sice nikdo neexceluje (Snad až na Michelle Yeoh, která je prostě dominantní vždy a všude.), ale nikdo nepůsobí nadbytečně a postupem času nám celá posádka určitě přiroste k srdci.

Klingoni patří ke Star Treku stejně neodmyslitelně jako stormtroopeři ke Star Wars, a přestože v seriálu nebyli spatřeni už sto let, my se nimi setkáváme prakticky okamžitě a celý nový příběh se točí kolem nich. Jejich vzhled sice nemusí vyhovovat každému, ale použití praktických efektů se tu rozhodně vyplatilo a když nic jiného, tak rozhodně vypadají realisticky. A to mě přivádí k dalšímu důležitému aspektu seriálu – vypadá prostě zatraceně dobře. CBS se plácla přes kapsu a celý pilot má bez přehánění filmové parametry.

Dojem mi kazily dvě věci, tou první je nepochopitelný fetiš tvůrců pro bezdůvodný lens flare. To by se ještě dalo odpustit, je to koneckonců nenásilné mrknutí směrem k Abramsovým filmům. Co se ale odpustit nedá, je místy absolutně nepochopitelná kamera. Úhly, ze kterých jsou některé scény natáčeny, prostě nemají vysvětlení, někdo příčetný to měl zarazit hned na place a v CBS pilot zřejmě nikdo příčetný před odsouhlasením neviděl. Naštěstí ale takových záběrů není zase tak moc, takže vlastně spíš nechtěně pobaví, než že by vás odradily od sledování.

Na závěr se nabízí srovnání s foxovským Orvillem, který dle zlých jazyků na Star Treku parazituje. Ale já to dělat nebudu, oba seriály si zaslouží samostatný život a samostatnou šanci zaujmout diváky. A že mým subjektivním pohledem jeden líp vypadá a druhý má zase sympatičtější obsazení, na tom nic nemění. Za mě osobně má po prvních dílech mírně navrch projekt Setha MacFarlanea, ale sledovat budu určitě oba seriály.

RECEPT: 60 % značka Star Trek, 35 % rozpočet, který jde poznat, 5 % místy nepochopitelná ka­mera

80 %

@1Bobesh1

Vydejme se zpět na palubu vesmírné lodi a pojďme brázdit vesmírem ještě do doby, než kterou známe ze všech předešlých seriálů a filmových zpracování. Starý příběh v novém pojetí, které se bude snažit být alespoň trochu originální. Jenomže už v první epizodě jsme mohli vidět, že originalita půjde stranou. Rovnou jsme vpluli do starých známých kolejí, ze kterých se budeme jen velmi těžko dostávat. Máme tu jinou loď s novou posádkou stojící proti stejnému nepříteli, kterého už velmi dobře známe. Pilotní epizoda tak působí spíše jako připomínka známého konfliktu. Pokud jste tedy od Discovery čekali něco inovativního rozhodně se spálíte.

Pokud jste zarytí příznivci Star Treku spálíte se taky. Nenajdete tady své staré známé. Představí se nám zcela nová posádka včele s kapitánkou Georgiou a také Michael Burnhamovou. Tyto dvě postavy si kradou zápletku pilotu pro sebe. Tím seriál vsází na moderní trendy, kdy tvůrci staví především na silných ženských charakterech. Předem víme, že budeme stavět právě na Michael, která se formuje do role moudrého a vypočítavého vůdce. Po technické stránce seriál předčil má očekávání, a to v pozitivním slova smyslu. Záběry na vesmírné lodě Klingonů sice působí dost komicky, zvláště to jejich zjevování, ale ve výsledku má Discovery poměrně slušný a reálnější vizuál než letošní The Orville.

Seriál tedy rozhodně nezklamal, ale ani svou první epizodou nikterak neokouzlil. Vlastně neudělal nic zásadního. Určitě bych seriál doporučil každému fanouškovi sci-fi seriálů, protože tohle je jedno z mála sledovatelných sci-fi za poslední dobu. Každopádně další výpravu s lodí Discovery už nechám na někom dalším, tahle jízda mě moc nechytla.

60 %

@Zelwuska

I přesto, že mám ráda sci-fi, tak Star Trek šel prozatím mimo mě, párkrát jsem zahlédla několik dílů v televizi, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych zjistila, co všechno stáhnout, a na co kouknout dřív. Sice jsem viděla několik epizod Voyageru, ale nejsem si jistá, jestli budu schopna Discovery plně porovnat se seriály nebo filmy ze série, které již byly natočeny.

Je to přeci jenom Star Trek, takže jsem očekávala velmi dobrou kvalitu efektů, kostýmů a masek, v tomto pilot rozhodně nezklamal, vše vypadá čistě, precizně zpracované. Loď je sice trochu „hranatější“, než jsme zvyklí v současném sci-fi, ale vzhledem k tomu, kdy se příběh odehrává, je lepší, že vypadá starší než Enterprise. Co se týče kamerových záběrů, tak ty bych označila minimálně za zvláštní, někdy se povedly, ale bohužel v několika případech záběry vypadaly divně.

Děj pilotu mi přišel hodně rozsekaný, jednotlivé scény ne vždy navazovaly, několikrát to skočilo doprostřed něčeho jiného, nakonec to sice dávalo smysl, ale myslím, že to šlo udělat i líp. Evidentně tam bylo pár pokusů o vtipy, mě bohužel vtipné nepřišly.

Na to, že první důstojník má být hlavní postavou tohoto seriálu, tak mě rozhodně nesedla, přišla mi skoro jako dítě, které mění názor každou chvíli a nedokáže se kontrolovat. Na to, jaké měla vzdělání a jak dlouho je u Hvězdné flotily, mi přišlo, že jí přeskočilo. Chápu, že kdyby měl každý seriál i film jen příčetné a rozumné postavy, tak by to asi nebylo ono, ale na hlavní postavu mi to nesedí, mě by bohatě stačil neustále vyděšený vědecký důstojník. Celkově na mě první díl neudělal moc velký dojem, abych na to musela koukat. Třeba se důstojnice v dalších dílech uklidní, třeba se bude odehrávat plynulejší příběh, ale pilot jako takový byl dle mého názoru, až na vizuální dojem, špatný.

50 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 63 %

Jak se nový seriál ze světa Star Treku zalíbil vám?

Foto: CBS All AccessDiskuze /18

Yanek

Mi stačilo abych si přečet jak ta černá kráva plácá vo diverzitě, a mám jasno, vo co gou. A stačilo.

30.9.2017 | 20:35:25
percival2

Pro mne to nemělo pořádný děj, dorazil mne bílý méněcenný klingon. Nevím, kde mají být vidět ty peníze, ale já bych je čekal třeba v obsazení, množstvím herců to byl tak sitcom. Taky už druhý díl nedám. Oproti tomu je Orville mnohem více StarTrek než tohle :-D

30.9.2017 | 20:44:00
Lex Luthor

Star Treku dám tak 50% je to průměrný sci-fi přirovnal bych ho k letnímu Killjoys akorát tam jsou morálnější důstojníci. Na staré Star Treky to nemá.

30.9.2017 | 20:56:06
-Skinner-

Rozhodne to nie je také zlé. Je tam cítiť to, že z toho chcú mať ucelený príbeh. Príbeh je zaujímavý a rozvíja mytológiu ST, efekty výborné, jediné čo by som vytkol sú postavy ale kedže od 3. epizódy príde nová posádka tak sa to možno zlepší. Po konci série budeme múdrejší.

30.9.2017 | 21:16:45
Fifipek

Boha jeho, to je zase nářků jak u zdi v Izraeli :D Seriál holt logicky navázal ve stylu nových Star Trek filmů, které jsou pompéznější, akčnější, zatímco konzervativní Trekkie je zvyklý na kulisy ve stylu Studia Kamarád a intelektuální hovory s T.G.M. :D

#12 GWX Control Panel
30.9.2017 | 21:34:18
Lex Luthor

Discovery je průměrný sci-fi, rozhodně nemá na nedávno zrušený seriál Dark Matter

#8 -Skinner- #9 Fifipek
30.9.2017 | 21:50:31
Hintar

Nejlepší na tom pilotu je, že ta druhá část skončila tak, že by to tam mohli utnout a dále už nepokračovat a všichni by byli šťastní :D

30.9.2017 | 22:13:16
-Skinner-

#6 Lex Luthor: Discovery má dve časti a DM niekoľko sérií. Hodnotil by som to až po konci série ale zatiaľ jediné čo bolo na DM lepšie sú postavy.

30.9.2017 | 22:16:04
Fifipek

#6 Lex Luthor: No je pravda, že mít DM tenhle rozpočet, tak by to opravdu mohlo být top sci-fi

30.9.2017 | 23:30:06
Xegiie

když hlavní postava stoji za hovno, je těžký s tím něco kouzlit, šanci tomu dám, jen kvůli minulosti … ale když měli vulkánci problém s napůl člověkem, nedokážu jim nějak uvěřit, že by vychovávali člověka.. to mi přišlo jako nějvětší blbost a kazilo to dojem a bude kazit ..

1.10.2017 | 1:36:54
percival2

Ještě k obsazení. Prej do toho napumpovali hodně peněz. No, zajímalo by mne, jak trumfnou Liama Neesona :-D

1.10.2017 | 9:48:38
1.10.2017 | 11:44:50
A_V

Ano rozpočet je znát, ale to je tak všechno. Klingoni se mi nelíbí mohli bejt aspoň trochu podobní klingonům z jiných dob o jejich lodích ani nemluvě. Pak tu máme štíty které „zacelý“ díru v trupu, ale jestli se nepletu tak ty neexistovaly ani v Kirkově době. A nakonec holografická komunikace která není ve ST vůbec, ale sem ji prostě museli dát protože vypadá cool.

Co se tiče postav tak hl. postavu hraje afroameričanka(a přihrává ji asiatka) jak nám reklama ráda připomíná správný multi. I když ostatním herečkám ve ST nesahá ani po kotníky. Samozřejmě i u ní je spousta nelogičností jak psal Xegiie v Kirkově době měli problém s polovulkáncem v Enterprise měli problém s lidmi obecně, ale v době mezi tím klidně učí a vychovávají člověka. A mimochodem jestli chtěli v Discovery něco změnit tak proč furt na nebezpečné mise chodí v první řadě kapidán a co nejvíc vyšších důstojníků? Na zajetí vůdce klingonské říše pošlou jenom kapitána a prvního důstojníka s 0 bojovím výcvikem.

1.10.2017 | 13:24:34
tomperys

Ty první dva díly se mi líbily rozhodně více, než kdysi pilot Enterprise (a že jsem i ten po letech dokoukal). Já jsem rozhodně velmi spokojený a těším se na další díly.

1.10.2017 | 16:00:04
Isuzu

Na Star Treku: Nova generácia som vyrastala, takže som sa celkom tešila, aj keď som mala obavy z hlavnej postavy, ale vravela som si, že to rozhodne skúsim. Bohužiaľ sa ukázalo, že hlavná postava je neznesiteľná osoba (chápem asi zámer tvorcov, ktorí z nej urobili kombináciu Vulkánca a človeka a do toho jej dali mužské meno, ale buď to herečka absolútne nezvládla alebo je to chyba scenáristov, že nedokáže vzbudiť žiadne sympatie a ani súcit) a keďže je na obrazovke takmer stále, výrazne to znižuje celkový dojem. Inak atmosféra dobrá (nostalgia, ale zároveň je to aj dostatočne moderné), vedľajšie postavy aj keď len v krátkosti predstavené, oveľa sympatickejšie ako „Michaela“ (nie, Michael mi naozaj príde strašne iritujúci). Asi tomu ešte dám šancu, čisto z lásky ku Star Treku, ale pokiaľ sa to s hlavnou postavou nezlepší (buď jej výkon alebo nech majú aspoň väčší priestor aj ostatní), tak to pravdepodobne nevydržím. Škoda, zatiaľ premrhaný potenciál. 4/10

1.10.2017 | 17:37:51
MBK77

To já jsem spokojen. Překvapivě mi nevadí ani (prý)divná kamera ani uvodní znělka ani afroameričanka(do­konce ani její jméno) ani prostředí ani vzhled Klingonů ani to, že The Orville je prý víc ST než tohle:-/. Asi si pamatuju jiné serialy(vážně všichni chtějí, aby tak vypadal seriál roku 2017??). Buďme rádi za každý trochu slušný seriál tohoto typu(nemá cenu soudit po dvou, nedejbože po jednom dílu). Alespoň něco vzniká a má to trochu slušný vizuál. Kéž by se už probudily se SW a začli něco tvořit(Když vidím, jak muže dnes vypadat výpravný serial(GoT) a jak užasný by mohl pravě SW být. No nic, spět k ST. přeji jim a hlavně sobě, aby se na to dalo koukat a moc to nemršili

1.10.2017 | 18:01:24
lightbrand2

Star Trek Black Lives Matter… jako scifi to ujde, jako Star Trek preferuji The Orville.....

1.10.2017 | 18:44:14
NiennaTasart

Ta hlavní postava je nesnesitelná, ale stále mám naději, že se to nějak vylepší. Co mi asi na seriálu zatím vadí nejvíc je následující: V dřívějších ST to všechno bylo o pokroku, vč. toho sociálního, vůči dnešku (vzpomeňme třeba Uhuru), zatímco tento seriál se patlá v tom, v čem se patlají všechny dnešní filmy a seriály – současné problémy a blablabla. Já už mám po krk řešení rasové nenávisti, hlavních hrdinek a alespoň jednoho neheterosexuála na seriál. Patlají se v současných problémech, v těch které jsou minulostí a vůbec tam není pokrok. Možná, že ten pokrok už nejde vymyslet. A nebo se prostě zařadí do té průměrné masy. A samozřejmě mi chybí nějaká odůvodnitelná a zajímavá zápletka.

2.10.2017 | 8:28:35
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů