Heartbeat
83/100 - 8×

Heartbeat

Seriál sleduje osud doktorky Alex Panttiere, která je uznávanou odbornicí na transplantaci srdcí a jednou z mála žen v tomto oboru. Tvrdohlavá a nebojácná Alex vždy operuje za vlastních podmínek. Každý den se vypořádává s nabitým osobním životem, který se může zdát prací na plný úvazek. Zvládá nároky skeptické fakulty, svědomitých internistů a posouvá hranice medicíny do nových výšin. Seriál vznikl na motivy doktorky Kathy Magliato.

USA | 2016 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | NBC | 40 minut
hrají
Melissa George (Alex Pantierrová), Shelley Conn (Millicent Patelová),


Srdce dotlouklo, je čas na smuteční projev

Srdce dotlouklo, je čas na smuteční projev

Seriál Heartbeat skončil, přesně jak mu to škodolibí kritici předpovídali už na začátku. Srovnávali jej se seriálem Chirurgové, spousta lidí nesnášela představitelku hlavní role, spousta pak hlavní postavu. A tři milióny diváků seriál milovaly, ale to nestačilo.


2 2
2.6.2016

Heartbeat a realita

Seriál Heartbeat je volně inspirován knihou Heart Matters od Kathy Magliato. Kathy Magliato řekla, že všechny případy v knize se staly, ale kvůli ochraně soukromí svých pacientů změnila jejich věk, pohlaví a někdy i spojila několik případů do jednoho.

Dokonce i ta úvodní scéna z letadla je pravdivá a skutečně se jí stala. Protože Magliato spolupracuje na seriálu jako produkční, je vysoce pravděpodobné, že medicínská stránka popisovaných případů odpovídá realitě.


Kritici seriálu vyčítali, že " to všechno už tu bylo" 

Některé případy jsou zřejmě již starší a také kniha vyšla již v roce 2010, a tak je možné, že inspirovala i tvůrce jiných televizních seriálů. A také postupy popisované v knize, která mapuje kariéru Magliato, a byla vydána před pěti lety, mohou dnes být vnímány jako zastaralé.

Kritici vyčítali vztah hlavní hrdinky k pacientům

Prý je nekonzistentní s arogancí, s jakou vystupuje v nemocnici i osobním životě. Přístup hlavní hrdinky k pacientům je laskavý a empatický a je stejný, jaký má v reálu Magliato. Ve své knize píše, že jako stážistka vnímala pacienty jen jako případy, bez emocí a empatie. Byl to pro ni způsob, jak přežít náročné operace a dlouhé hodiny v nemocnici.

Jednou asistovala při amputaci paže ženy s rakovinou a přemýšlela jen o tom, jak je to depresivní. Pak si ale uvědomila, co to pro tu ženu bude znamenat, a ona přitom myslela celou dobu jen na sebe. Od té doby změnila přístup k pacientům a snaží se s nimi jednat tak, jak kdysi studentům poradil jejich vedoucí lékař – jednejte s pacienty, jako by byli členové vaší rodiny.

Jako další důvod pro přátelský a empatický přístup k pacientům uvádí, že se dotýká jejich srdce a to je ten nejintimnější dotyk, jaký si lze představit, a proto by se měla chovat tak, aby jí pacienti důvěřovali.

Kritici byli pohoršeni politickou a rasovou nekorektností 

Sarkastické a někdy až nekorektní poznámky jsou zřejmě rovněž odvozeny z knihy i osobnosti Magliato. Platí to i o „urážlivých“ poznámkách typu „držte zobák a buďte neviditelný“, ačkoli to bylo zrovna něco, co bylo Magliato řečeno, když byla stážistkou ona. Jenže to ještě nebyl věk politické korektnosti.

Všechny postavy a jejich chování, které jsou v seriálu, jsou založeny na někom, koho znala. Výjimkou je Alexin osobní život, který musel být trochu „pohollywoodštěn“, protože Magliato je vdaná a má dvě děti, a její manžel se prý odmítl podílet na milostném trojúhelníku, byť by to bylo pro dobro seriálu.

Heartbeat a fikce

Kritici seriálu vyčítali, že v něm nejsou vztahová dramata. Scenáristé se ale snažili, co mohli, aby dostáli hollywoodské potřebě vztahových peripetií, ale zřejmě se snažili málo.

Postavy Jesse a Pierce jsou výplodem scenáristů; abychom si užili ten tak neotřelý milostný trojúhelník, Max nám poskytuje příležitost nahlédnout do moderní americké rodiny nezatížené nudnými konvencemi heterosexuality.

Využito zde bylo také mnoha otřepaných klišé typu: má-li muž milenku a má nám být sympatický, musí to být Francouz. Všechny kladné postavy zachraňují zvířátka. Má-li se mladá žena prosadit, musí mít mentora, který ji protlačí.

Dá se říct, že kromě lehkého nadbytku manželů v poslední epizodě, se ta „hollywoodská“ část scénáře od mainstreamu moc neliší, snad jen tím, že je jí méně než jinde.

Heartbeat prostě mainstreamové diváky ani kritiky neoslovil, ale svou diváckou základnu si našel, protože „je to taková oddechovka“. Tak až v létě nebudete mít na co koukat, zkuste se na Heartbeat podívat.

Foto: NBC

Diskuze /2

Sabin

To to nemohly zrušit, až bych se dozvěděla, koho si vzala jako prvního a za koho je opravdu vdaná. Seriál sice nebyl nic extra, ale byl dobrý, odpočinkový a občas ste se i dobře zasmály. Je to škoda.

2.6.2016 | 20:00:33
luuuuuca

Škoda, jako oddechovka mě to bavilo…

3.6.2016 | 10:36:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Ednu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama