Alan Dale

Alan Dale

Celé jméno: Alan Hugh Dale
Místo narození: Dunedin, Otago, Nový Zéland
Známé projekty: Neighbours, Lost, Dominion

Datum narození: 6.5.1947 (70 let)

Alan Dale je novozélandský herec, který toho má již mnoho za sebou. Už ve dvanácti letech začal vystupovat v amatérské divadelní skupině jeho rodičů. V jednadvaceti se přestěhoval do Austrálie za většími pracovními příležitostmi a v Aucklandu oženil se svojí první ženou, s níž má dvě děti. Mezitím vysílal v místním rádiu. Po deseti letech se však rozvedl a přestěhoval do Sydney, aby mohl rozvíjet svou hereckou kariéru. Zkoušel studovat herectví na National Institute of Dramatic Art v Sydney, ale shledal, že studium mezi mnohem mladšími spolužáky jej neoslovuje.

Po deseti dnech od příjezdu už měl roli v seriálu The Young Doctors. Po šesti letech účinkování v dalším seriálu Neighbours se seznámil se svou druhou ženou – bývalou Miss Austrálie – Tracey Pearson. S tou se krátce poté odstěhoval do Los Angeles. Zde se Alan chopil příležitosti a opravdu často se objevoval v amerických televizních pořadech nebo seriálech, například v Pohotovosti, Aktech X, Námořní vyšetřovací službě, Lost, Ošklivce Betty, The O.C. nebo a The Practice, ale dokonce i ve filmech jako Star Trek: Nemesis, Indiana Jones a Království křišťálové lebky a také ve filmu Captain America: Zimní voják.


Alan má za sebou poměrně slušnou hereckou kariéru, ale i přes svůj věk neváhá a pokračuje v herectví. Roku 2011 si zahrál ve filmu Muži, kteří nenávidí své ženy. Na osm epizod se zdržel v seriálu Once Upon a Time a na šest v seriálu The Killing. Další seriálová příležitost přišla roku 2014, kdy si zahrál generála Riesena v seriálu Dominion. Jeho nejnovější rolí je postava majordoma Josepha Anderse v rebootu Dynastie vysílaném na stanici The CW.

Jeho dva synové z prvního manželství (z druhého má taktéž dva syny) jsou podobně slavní jako jejich rodiče. Matthew je spisovatel, hudebník a po otci herec, Simon se stal moderátorem rádia ve Velké Británii. Za svůj herecký vzor považuje Genea Hackmana.

Foto CC BY-SA 2.0 USANA Health Sciences, Wikimedia Commons


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.