Alan Dale

Alan Dale

Celé jméno: Alan Hugh Dale
Místo narození: Dunedin, Otago, Nový Zéland
Známé projekty: The O.C., Dominion, Dynasty

Datum narození: 6.5.1947 (72 let)

Alan Dale je novozélandský herec, který toho má již mnoho za sebou. Už ve dvanácti letech začal vystupovat v amatérské divadelní skupině jeho rodičů. V jednadvaceti se přestěhoval do Austrálie za většími pracovními příležitostmi a v Aucklandu oženil se svojí první ženou, s níž má dvě děti. Mezitím vysílal v místním rádiu. Po deseti letech se však rozvedl a přestěhoval do Sydney, aby mohl rozvíjet svou hereckou kariéru. Zkoušel studovat herectví na National Institute of Dramatic Art v Sydney, ale shledal, že studium mezi mnohem mladšími spolužáky jej neoslovuje.

Po deseti dnech od příjezdu už měl roli v seriálu The Young Doctors. Po šesti letech účinkování v dalším seriálu Neighbours se seznámil se svou druhou ženou – bývalou Miss Austrálie – Tracey Pearson. S tou se krátce poté odstěhoval do Los Angeles. Zde se Alan chopil příležitosti a opravdu často se objevoval v amerických televizních pořadech nebo seriálech, například v Pohotovosti, Aktech X, Námořní vyšetřovací službě, Lost, Ošklivce Betty, The O.C. nebo a The Practice, ale dokonce i ve filmech jako Star Trek: Nemesis, Indiana Jones a Království křišťálové lebky a také ve filmu Captain America: Zimní voják.


Alan má za sebou poměrně slušnou hereckou kariéru, ale i přes svůj věk neváhá a pokračuje v herectví. Roku 2011 si zahrál ve filmu Muži, kteří nenávidí své ženy. Na devět epizod se zdržel v seriálu Once Upon a Time a na šest v seriálu The Killing. Další seriálová příležitost přišla roku 2014, kdy si zahrál generála Riesena v seriálu Dominion. Jeho nejnovější rolí je postava majordoma Josepha Anderse v rebootu Dynastie vysílaném na stanici The CW.

Jeho dva synové z prvního manželství (z druhého má taktéž dva syny) jsou podobně slavní jako jejich rodiče. Matthew je spisovatel, hudebník a po otci herec, Simon se stal moderátorem rádia ve Velké Británii. Za svůj herecký vzor považuje Genea Hackmana.

Foto CC BY-SA 2.0 USANA Health Sciences, Wikimedia Commons


Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z