Angelina Jolie

Angelina Jolie

Celé jméno: Angelina Jolie
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Mr. & Mrs. Smith, Zloba, The Eternals

Datum narození: 4.6.1975 (48 let)

Angelina Jolie je jednou z nejvýraznějších amerických hereček. Často bývá v médiích označována za jednu z nejkrásnějších žen světa a o jejím soukromém životě píše všechen bulvár.

Narodila se v roce 1975 a je dcerou amerického herce Jona Voighta a bývalé herečky Marcheline Bertrand. Rok po jejím narození se rodiče kvůli Voightově nevěře rozvedli a ona žila společně s bratrem se svou matkou. Během dospívání trpěla Angelina depresemi se sebevražednými sklony. Navíc byl její vztah s otcem už od začátku problematický a spoustu let se ani nevídali. V roce 2002 požádala o odstranění „Voight“ ze svého jména Angelina Jolie Voight a od té doby vystupuje jako Angelina Jolie.

Angelina už od mládí toužila stát se herečkou a začala účinkovat v divadelních představeních. Nejdřív se však naplno začala věnovat modelingu a až poté herectví. Profesionálně se k herectví uchýlila v roce 1993, kdy se objevila ve filmu Cyborg 2 – Skleněný stín. Jejím prvním pořádným hollywoodským filmem se stal v roce 1995 snímek Nebezpečná síť, ale většina následujících filmů, ve kterých hrála, byly propadáky.

Její kariéra však začala stoupat, když obdržela Zlatý glóbus za film George Wallace. V roce 1998 si zahrála v životopisném snímku Gia supermodelku Giu Carangi. Za tuto orli opět vyhrála Zlatý glóbus a získala nominaci na Emmy. Po tomto filmu se Angelina rozhodla s hraním skončit a zapsala se na studium filmové režie na Newyorské univerzitě. K herectví se ale nakonec vrátila.

V roce 1999 byla obsazena do filmu Narušení, kde ztvárnila sociopatickou dívku, která se léčí v psychiatrické léčebně. Tato role Angelinu povznesla mezi největší hollywoodské hvězdy. Získala za ni další Zlatý glóbus a navíc i Oscara. Většina jejích dosavadních filmů ale zatím nepoutala zájem široké veřejnosti. To se záhy změnilo s akčním snímkem Lara Croft – Tomb Rider. Roli Lary Croft si ještě zopakovala o dva roky později v pokračování Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života. Tento díl nebyl tak úspěšný jako jeho předchůdce, avšak pro samotnou Angelinu představoval ohromný úspěch, neboť se nyní mohla považovat za jednu z nejlépe placených hereček.

Následovaly filmy jako Zloděj životů, nadabování postavy Loly v animovaném filmu Příběh žraloka, film Alexander Veliký a v roce 2005 film Mr. & Mrs. Smith, kde si zahrála po boku Brada Pitta. Film měl sice smíšené kritiky, ale vydělal dost peněz. Navíc se na filmu vychvalovala chemie mezi Angelinou a Bradem. Tato chemie byla skutečná, neboť oba herci přiznali, že se sblížili i mimo kamery a Angelina se stala důvodem, proč se rozpadlo manželství Brada Pitta s herečkou Jennifer Aniston. O tomto novém páru, kterému se začalo říkat Brangelina, začal psát všechen bulvár.

V roce 2007 si Angelina poprvé vyzkoušela roli režisérky s dokumentárním filmem A Place in Time. Následně ztvárnila roli Mariane Pearlové ve filmu Síla srdce, který dokumentuje únos a vraždu manžela skutečné Mariane Pearlové, novináře Daniela Pearla, pákistánskými teroristy v roce 2002. V dalším roce si po boku Jamese McAvoye a Morgana Freemana zahrála ve filmu Wanted, nadabovala tygřici v animáku Kung Fu Panda (což si zopakovala ještě v roce 2011 a 2016) a ztvárnila hlavní roli ve filmu Výměna. Za roli v tomto filmu sklidila pozitivní kritiku a dočkala se nominací na několik cen. V dalším filmu se objevila až po roční pauze, kdy ztvárnila agentku CIA na útěku ve filmu Salt.

Od roku 2011 se začala více věnovat režírování a natočila film V zemi krve a medu o válce v Bosně v letech 1992–1995. Tento film sklidil velký úspěch. V roce 2014 natočila životopisný film Nezlomný z prostředí druhé světové války a také byla obsazena do hlavní role filmu od Disneyho Zloba: Královna černé magie a postavu Zloby si zopakovala i v pokračování v roce 2019 s názvem Zloba: Královna všeho zlého. V roce 2015 režírovala další film, a to snímek U moře, kde společně s Bradem Pittem ztvárnili hlavní postavy filmu.

Angelina se kromě filmového průmysl věnuje také humanitární činnosti. V roce 2001 byla oficiálně jmenována Vyslankyní dobré vůle při UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky). Navštěvuje uprchlické tábory po celém světě, aby co nejlépe poznala podmínky na postižených územích. Jejím cílem je navštěvovat místa, kterým říká „zapomenuté krize“, oblasti, od kterých se odvrátila pozornost médií a nebojí se ani navštěvovat nebezpečné oblasti v době krizí (Súdán, Čad, Irák, Afghánistán, Libye). Dále založila několik charitativních organizací, mimo jiné i nadaci Jolie-Pitt Foundation poskytující humanitární podporu po celém světě. Za svoji humanitární činnost si vysloužila široké uznání. Za své zásluhy dokonce byla roku 2014 britskou královnou Alžbětou II. povýšena do šlechtického stavu.

Angelina byla už celkem třikrát vdaná. Poprvé to bylo v období 1996–99 s britským hercem Jonnym Lee Millerem, se kterým se poznala při natáčení filmu Nebezpečná síť. V letech 2000–03 byla vdaná za herce Billyho Boba Thorntona, kterého poznala při natáčení filmu Bláznivá Runway. Třetím se stal již zmíněný Brad Pitt, s kterým začala randit v roce 2005. Zasnoubili se po sedmi letech v roce 2012 a svatba se uskutečnila v roce 2014. O dva roky později však Angelina podala žádost o rozvod, který byl potvrzen v roce 2019, a svěření dětí do výlučné péče.

Angelina má celkem šest dětí. Prvního syna Maddoxe Chivana adoptovala ze sirotčince z Kambodži v roce 2002. V roce 2005 adoptovala holčičku z Etiopie jménem Zahara Marley. Do Etiopie ji už doprovázel Brad Pitt a požádali o změnu příjmení u obou dětí na Jolie-Pitt. V roce 2006 se páru narodil první biologický potomek – dcera Shiloh Nouvel, kterou Angelina porodila v Namibii. O rok později adoptovali vietnamského sirotka Paxe Thiena. V roce 2008 Angelina oznámila, že s Bradem čekají dvojčata. Knox Léon a Vivienne Marcheline se narodili ve francouzském Nice.

Když jí lékaři oznámili, že je u ní vysoké riziko vzniku rakoviny prsu, nechala si pro jistotu obě prsa odstranit a stejně tak i vaječníky, ačkoliv tam byla pravděpodobnost o trochu menší.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Thena 2021 2021 1
Disney Movies Zloba 2014 2019 2

Filtr seriálů