Desmond Llewelyn

Desmond Llewelyn

Celé jméno: Desmond Wilkinson Llewelyn
Místo narození: Newport, Wales, UK
Známé projekty: The Spy Who Loved Me, Octopussy, Tomorrow Never Dies

Datum narození: 12.9.1914Datum úmrtí: 9.12.1999 (85 let)

Llewelyn se narodil 12. září 1914 v Newportu v hrabství Monmouthshire jako syn Mii a Ivora Llewelyna. Jeho otec byl důlní inženýr, zatímco syn se původně chtěl stát farářem, ale během studia na Radley College pracoval jako kulisák ve školních představeních a příležitostně si přibíral malé role.

V mládí hrál Llewelyn ragby za Newport RFC a ve filmu The Living Daylights ho můžeme vidět v klubové kravatě, stejně jako v kravatě kriketového klubu Malpas ve filmu Octopussy.

Pro roli Q byl Llewelyn vybrán díky spolupráci s režisérem Terencem Youngem ve válečném filmu They Were Not Divided z roku 1950, kde hrál střelce. Počínaje filmem From Russia with Love z roku 1963 se Llewelyn objevil jako Q v každé bondovce EON až do své smrti, s výjimkou filmu Live and Let Die z roku 1973, v němž se postava Q neobjevila. Llewelyn byl jediným hercem v původní bondovské sérii, který pracoval po boku pěti herců, kteří hráli špiona, jimiž byli Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton a Pierce Brosnan v 17 filmech, což je více než kterýkoli jiný herec v sérii. Přestože Llewelyn hrál v bondovkách vynálezce, vždy tvrdil, že je ve světě techniky zcela ztracený, což je vlastnost, která trápila i jeho nástupce Johna Cleese a Bena Whishawa.

Dne 19. prosince 1999 jel Llewelyn sám na autogramiádu, když se jeho Renault Mégane čelně srazil s Fiatem Bravo na dálnici A27 poblíž vesnice Berwick ve východním Sussexu. Llewelyn utrpěl rozsáhlá vnitřní zranění a byl vrtulníkem převezen do Eastbourne District General Hospital, kde brzy poté ve věku 85 let zemřel.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond Druhý Q 1963 1999 18

Filtr seriálů