John Lithgow

John Lithgow

Celé jméno: John Arthur Lithgow
Místo narození: Rochester, New York, USA
Známé projekty: Dexter, The Crown, Trial & Error

Datum narození: 19.10.1945 (75 let)

Americký herec se narodil herečce Sarah Jane a režisérovi Arthurovi Washingtonovi Lithgowovi III. Jeho předci se dají vystopovat ke guvernérovi Williamu Bradfordovi a lodi Mayflower. Rodina se kvůli otcovu povolání často stěhovala a zajímavostí je, že ho jako malého hlídávala Coretta Scott King, aktivistka a manželka Martina Luthera Kinga, Jr.

S vyznamenáním vystudoval na Harvardské univerzitě historii a literaturu a hrál ve školních divadelních představeních. Po promoci získal stipendium na Londýnské akademii múzických a dramatických umění. Svou hereckou kariéru započal na Broadwayi v roce 1973, v roce 1976 už hrál v Millerově A Memory of Two Mondays po boku Meryl Streepové. Byl nominován na cenu Tony v letech 1985 a 1988. Tu získal v roce 2002 a v roce 2005 byl uveden do Divadelní síně slávy. Jeho divadelní kariéra pokračuje dodnes. Namluvil spoustu dětských knížek a rádiových her.


Ve filmu John debutoval ne zrovna malou rolí v De Palmově Obsession v roce 1976. V letech 1983 a 1984 byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli ve filmech The World According to Garp Terms of Endearment. Určitě stojí za to zmínit jeho další zajímavé filmy – The Manhattan Project, Ricochet, Cliffhanger, The Pelican Brief, Kinsey, Rise of the Planet of the Apes a prvního Shreka, kde daboval lorda Farquaada. V posledních letech jsme ho mohli vidět v Interstellaru a The Accountant.

Seriálově září především v posledním desetiletí, ale starší generace ho bude pamatovat ze sci-fi komedie 3rd Rock from the Sun. Ta mladší pak jako Arthura Mitchella z Dextera a nejnověji jako Larryho Hendersona z Trial & Error a díky už několika cenami ověnčené roli Winstona Churchila z The Crown.


Hraje v

Filtr seriálů