John Lithgow

John Lithgow

Celé jméno: John Arthur Lithgow
Místo narození: Rochester, New York, USA
Známé projekty: Posedlost, 3rd Rock from the SunDexter

Datum narození: 19.10.1945 (78 let)

Americký herec John Lithgow se narodil herečce Sarah Jane a režisérovi Arthurovi Washingtonu Lithgowovi III. Jeho předci se dají vystopovat ke guvernérovi Williamu Bradfordovi. Rodina se kvůli otcovu povolání často stěhovala a zajímavostí je, že ho jako malého hlídávala Coretta Scott King, aktivistka a manželka Martina Luthera Kinga, Jr.

S vyznamenáním vystudoval na Harvardské univerzitě historii a literaturu a hrál ve školních divadelních představeních. Po promoci získal stipendium na Londýnské akademii múzických a dramatických umění.

Svou hereckou kariéru započal na Broadwayi v roce 1973, v roce 1976 už hrál v Millerově A Memory of Two Mondays po boku Meryl Streep. Byl nominován na cenu Tony v letech 1985 a 1988. Tu získal v roce 2002 a v roce 2005 byl uveden do Divadelní síně slávy. Jeho divadelní kariéra pokračuje dodnes. Namluvil spoustu dětských knížek a rádiových her.

Nejvíce se však proslavil díky seriálům a filmům. Těm se začal věnovat od roku 1972, přičemž hned jednou z jeho prvních rolí se stala postava Roberta Lasallea, kterého si roku 1976 zahrál ve filmu Posedlost.

Zpočátku získával jen filmové role, vidět jsme ho mohli například ve snímcích Secret Service, Velká finta, Bohaté děti, Výstřel, Svět podle Garpa, Zóna soumraku, Cena za něžnost, 2010: Druhá vesmírná odysea, Footloose, Dobrodružství Buckaroo Banzai napříč osmou dimenzí, Santa Claus, Harry a Hendersonovi, Zmrzlý na kost, Memphiská kráska, Ricochet: Odražená střela, Hráči na vinici Páně, Kainova výchova, Případ Pelikán, Láska, podvod a loupež, Cliffhanger, Princezna Caraboo a Mrtvý bod.

Do seriálového světa poprvé pronikl až roku 1996, kdy získal roli Dr. Dicka Solomona v seriálu 3rd Rock from the Sun. Této roli se věnoval do roku 2001 a celou dobu tu patřil mezi hlavní postavy. Během toho si stihl zahrát velké role ve snímcích Žaloba a Johnny Skidmarks.

V průběhu následujících let začal střídat seriálové a filmové role. Výrazněji si zahrál ve filmech Život a smrt Petera Sellerse, Báječný svět shopaholiků a Přestupný rok. V letech 2006–2008 působil v seriálu Twenty Good Years jako John Mason. Hned rok poté ztvárnil vraha Arthura Mitchella v seriálu Dexter, přičemž tuto roli si následně zopakoval i v roce 2021.

Dále si zahrál Barneyho otce Jerryho v seriálu How I Met Your Mother a namluvil Bílého králíka ve fantasy seriálu Once Upon a Time in Wonderland. Kromě toho si zahrál i ve filmech Volte mě!, Čtyřicítka na krku, Ta zvláštní láska, Interstellar, Zúčtování, Případ Sloane, Večeře s Beatriz, Táta je doma 2, Šokující odhalení, Řbitov zvířátek a Late Night.

V poslední době je znám především díky svým seriálovým rolím. V letech 2016–2019 se proslavil jako Winston Churchill v životopisném seriálu The Crown. Během toho si roku 2017 zahrál jednu z hlavních rolí seriálu Trial & Error, kde se objevil jako Larry Henderson. Poté na sebe upozornil i rolí Eliase Bircharda Jonathana v seriálu Perry Mason z roku 2020.

Roku 1966 si vzal za ženu učitelku Jean Taynton, se kterou má syna Iana (příležitostný herec). Následně ji však podvedl s herečkou Liv Ullmann, a tak se pár rozvedl roku 1980. Hned rok poté si vzal za ženu vysokoškolskou učitelku historie a ekonomie Mary Yeager, se kterou má syna Nathana a dceru Phoebe.

Herec je velkým fanouškem fotbalového klubu Liverpool. Ve volném čase se věnuje hraní na kytaru, žije v Los Angeles a jeho velmi dobrým kamarádem je herec Alfred Molina.

Foto CC BY 2.0 Rubenstein, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Perry Mason (2020) E.B. Jonathan 2020 2020 1
Trial & Error Larry Henderson 2017 2017 1
The Crown Winston Churchill 2016 2019 3
How I Met Your Mother Jerome Whittaker 2011 2014 2
Dexter Arthur Mitchell 2009 2021 2

Filtr seriálů