Jordana Brewster

Jordana Brewster

Celé jméno: Jordana Brewster
Místo narození: Panama City, Panama
Známé projekty: Rychle a zběsile, Dallas, Secrets and Lies, Lethal Weapon

Datum narození: 26.4.1980 (44 let)

Jordana Brewster se v roce 1980 narodila v Panama City jako nejstarší ze dvou sester. Její matka Maria João je bývalá modelka plaveckého oblečení z Brazílie a otec Alden Brewster je investiční bankéř. Její dědeček z otcovy strany, Kingman Brewster ml., byl profesor a rektor Yale University (1963–1977) a velvyslancem USA ve Spojeném království (1977–1981). Když jí byly dva roky, opustila Jordana Panamu a přestěhovala se do Londýna, kde byla narozena její mladší sestra. Tam strávila šest let, než se znovu přestěhovala do rodného města její matky, Rio de Janeiro, kde se naučila plynně portugalsky. V 10 letech se dostala do Manhattenu v New York City, kde chodila na Convent of the Sacred Heart a vystudovala Profesionální dětskou školu. V roce 2013 získala bakalářský titul v oboru angličtiny na Yale University.

Svůj debut měla v telenovelách – objevila se jako Anita SantosAll My Children. Poté hrála opakující roli neposlušné dcery Nikki MunsonovéAs the World Turns. Mezi lety 1995–2001 se objevila ve 104 dílech telenovely. Za tuto roli byla nominovaná v roce 1997 na ceny Soap Opera Digest. Její první filmová role byla v hororovém sci-fi filmu Fakulta (1998), kde hlavní role měli Elijah Wood, Josh Hartnett a Clea DuVall. Ve filmu o podivných výskytech točících se okolo učitelů na ohijské střední škole hrála populární kapitánu roztleskávaček a hlavní editorku studentských novin. Film získal smíšené recenze, ale ziskově byl úspěšný. V roce 1999 se jako studentská aktivistka objevila vedle Julii Stiles a Jerryho O'Connella v minisérii The '60s.

V roce 2011 si zahrála spolu s Cameron Diaz a Christopherem Ecclestonem v nezávislém dramatu Neviditelný cirkus, kde ztvárnila truchlící puberťačku, která v roce 1976 cestuje po Evropě a hledá odpovědi ohledně sebevraždy její starší sestry. Ztvárnění této postavy jí přineslo velmi vlažné recenze. Její průlomová role ale přišla hned vzápětí, kdy získala roli Mii Torettové v závodním akčním filmu Rychle a zběsileVinem Dieselem a Paulem Walkerem v hlavních rolích. Do té doby neměla řidičák, takže během produkce musela chodit na lekce řízení. Film byl velkým komerčním úspěchem.

Po natočení Rychle a zběsile si dala od natáčení pauzu, aby si dokončila bakalářský titul na Yalu. Poté se vrátila na obrazovky v akční komedii Agentky D.E.B.S., kde hrála lesbickou kriminální šéfku. Ten u obecenstva i kritiků propadl. Následující rok si zahrála v nezávislém teenagerovském dramatu Kouzlo Grace, který se vysílal na losangelském filmovém festivalu. V roce 2006 se objevila ve filmu Annapolis, kde hlavní role měli James Franco a Tyrese Gibson. Film propadl u kritiků a v celkovém zisku. Poté si Brewster zahrála v hororu Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006) spolu s Diorou Baird, Taylor Handley a Mattem Bomerem. Film se věnoval čtyřem hercům, kteří jakožto kamarádi cestovali po Texxasu a byly uneseni rodinou Hewittou. I přes negativní recenze byl film v zisku dosti úspěšný. Za tuto roli byla Jordana nominovaná na cenu Teen Choice v kategoriích Choice Movie Actress: Horror–Thriller a Choice Movie: Scream.

Mezi lety 2008–2009 se objevila v 4dílném příběhu seriálu Chuck jako Jill Robertsová, expřítelkyně hlavní postavy. Vrátila se do role Mii TorettovéRychlí a zběsilí (2009), čtvrtém díle franšízy Rychle a zběsile. Film byl přijat negativně, ale velký výtěžek z filmu zajistil další pokračování. V roce 2010 se objevila ve třech dílech Dark Blue, kde hrála obchodnici s uměním jménem Maria a měla hostující roli ve dvou dílech Gigantic. Zopakovala si roli Mii v Rychle a zběsile 5, které se už odpoutalo od čistě závodního tématu a ve filmu postavy Diesela, Walkera a Brewster plánují ukrást jmění od zkorumpovaného podnikatele v Brazílii. Kritiky byly velmi pozitivní a během otevíracího víkendu film získal 86 milionů v Americe a 626 milionů celosvětově. V roce 2012 si zahrála Elenu Ramosovou v remaku Dallas (2012). Seriál se setkal s pozitivním hodnocením a vysílal se až do roku 2014.

V roce 2013 si počtvrté zahrála Miu Torettovou v Rychle a zběsile 6, který se točí okolo uprchlíků z předchozího filmu. Film získal celosvětově 789 milionů. Mii jsme se prozatím dočkali naposledy v dalším díle, Rychle a zběsile 7 (2015), kde se naposledy objevil i Paul Walker, který během natáčení zemřel na následky automobilové havárie. Tento film byl zatím z celé franšízy nejúspěšnější a získal celosvětově 1,5 miliardy. Poté se objevila v nezávislém akčním dramatu American Heist – Americká loupež (2014) jako přítelkyně muže zapleteného do zločinu. Také si zahrála mladou flirtující obchodkyni Daisy v temné komedii Všude dobře, doma peklo.

V roce 2016 získala opakující roli Denisy Brownové v první řadě antologického seriálu American Crime Story, která se točila okolo známého případu O. J. Simpsona. Ve stejném roce se také upsala do hlavní role dr. Maureen Cahillové, psycholožky na losangelské policii, v seriálu Lethal Weapon; a zahrála si také ve druhé řadě krimi antologie Secrets & Lies jako Kate Warnerová. Ačkoli se v roce 2017 neobjevila v osmém díle Rychle a zběsile, vrátí se jako Mia Torettová do devátého díle franšízy, který má premiéru v roce 2021.

Foto: CC BY-SA 2.0 iDominick, Wikimedia Commons

Filtr seriálů