Keith Carradine

Keith Carradine

Celé jméno: Keith Ian Carradine
Místo narození: San Mateo, Kalifornie, USA
Známé projekty: Dexter, Madam Secretary, The Big Bang Theory

Datum narození: 8.8.1949 (74 let)

Keith Ian Carradine je americký herec, zpěvák a písničkář, který se narodil v San Mateu v Kalifornii. Je synem herečky Sonii Sorel a herce Johna Carradineho. Z otcovy strany jsou jeho nevlastními bratry Bruce a David Carradineovi a z matčiny strany pak Michael Bowen. Dále má vlastní bratry Christophera a Roberta Carradineovi. Z matčiny strany byl též jeho prapradědečkem biochemik Max Henius a jeho praprababičkou byla sestra historika Johana Ludviga Heiberga. Kromě toho je strýcem herečky Ever Carradine.

Keithovo mládí nebylo vůbec jednoduché. Jeho otec pil a jeho matka trpěla nejrůznějšími druhy schizofrenie. V roce 1957, když mu bylo osm let, se jeho rodiče rozvedli. Keith se svými bratry pak vyrůstal u otce, který nad nimi získal opatrovnictví poté, co tři měsíce chlapci strávili v domově pro zneužívané děti, který Keith přirovnal k vězení.

Nejvíce ho však vychovávala jeho babička z matčiny strany, a tak zřídkakdy viděl své rodiče. Jeho matka ho dokonce nesměla dle dohody o opatrovnictví vidět po celých osm let. Poté, co vystudoval střední školu, zvažoval, že by se stal správcem parku, ale nakonec začal studovat herectví na Coloradské státní univerzitě.

Na vysoké škole však studoval pouze po jeden semestr. Poté odcestoval zpět do Kalifornie, kde se nastěhoval ke svému nevlastnímu bratrovi Davidovi, který jej podporoval v herectví, platil za jeho herecké a hlasové lekce a pomohl mu sehnat agenta.

Již v mládí se Carradine objevoval na jevišti po boku svého otce, takže měl už nějaké zkušenosti předtím, než byl obsazen do broadwayského muzikálu Hair v roce 1969, který nastartoval jeho hereckou kariéru. V této hře začal pouze jako jeden ze sboru a vypracoval se až na hlavní role. Kromě toho si pak zahrál ještě v muzikálu The Will Rogers Follies nebo ve hrách Dirty Rotten Scoundrels, Mindgame, Hands on a Hardbody.

Jeho první větší filmová role přišla s filmem McCabe & Mrs. Miller (1971), dále se objevil v Vládce severu (1973), Zloději jako my (1974), Soupeři (1977), Vyber si mě (1984), Modernisté (1988), Pouta (1995), Kovbojové a vetřelci (2011), Ain't Them Bodies Saints (2013), Terroir (2014), A Quiet Passion (2016) či Gentleman s pistolí (2018).

Mimo to se objevil i v několika televizních seriálech. Pamatovat si jej můžeme např. ze seriálů Kung Fu, Murder Ordained, Chiefs, Complete Savages, Into the West, Criminal Minds, The Big Bang Theory, Fargo, Star Trek: Enterprise či Crash.

Známý je hlavně svou rolí ve filmu Nashville (1975), kde ztvárnil Toma Franka, dále pak ze seriálu Deadwood, kde si zahrál Wilda Billa Hickoka, nebo i ze seriálu Dexter, odkud je známý rolí agenta FBI jménem Frank Lundy. Kromě toho si jej můžeme pamatovat ze seriálu Madam Secretary, v němž ztvárnil amerického prezidenta Conrada Daltona. Dále propůjčil svůj hlas Blakeu Dexterovi v počítačové hře Hitman: Absolution. Od roku 2021 jej vídáme v seriálu Fear the Walking Dead, kde hraje Johna Dorieho staršího.

Když vystupoval Carradine v divadelní hře Hair, seznámil se s herečkou Shelley Plimpton, která byla v té době vdaná za herce Stevea Curryho, přesto se tito dva spolu začali scházet. Když se pak přestěhoval do Kalifornie, zjistil, že je Shelley, která se vrátila ke Currymu, těhotná, a se svou dcerou se seznámil, když jí byli čtyři roky, až se Shelley se Stevem rozvedli.

V roce 1982 si Carradine vzal za ženu herečku Sandru Will, se kterou od roku 1993 žili odděleně. Spolu mají dvě děti jménem Cade Richmond Carradine a Sorel Johannah Carradine, která je taktéž herečkou. V roce 2006 byla Sandra Will odsouzena, jelikož se zapletla do skandálu kolem Anthonyho Pellicanoa, se kterým se po rozvodu s Keithem, který proběhl v roce 1999, začala vídat.

Pellicano na přání Will napíchnul Keithův telefon a nahrával rozhovory mezi ním a jeho přítelkyní Hayley Leslie DuMond a rozhovory s jejími rodiči. Soud se ohledně tohoto skandálu táhl od roku 2006 do roku 2013.

V listopadu 2006 si v Itálii Carradine vzal za ženu Hayley DuMond, s níž se setkal v roce 1997 na natáčení filmu The Hunter's Moon. První únorový den v roce 2019 Keith prohlásil, že má spolu se svou ženou sedmitýdenního chlapečka jménem Sean David.

Foto CC BY-SA 2.0 mafe de baggis, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Law & Order: Organized Crime Clay Bonner 2024 2024 1
Fear the Walking Dead John Dorie starší 2021 2022 2
The Big Bang Theory Wyatt 2010 2019 4
Dexter Frank Lundy 2007 2009 2

Filtr seriálů