Olivia Colman

Olivia Colman

Celé jméno: Sarah Caroline Olivia Colman Sinclair
Místo narození: Norwich, Norfolk, Velká Británie
Známé projekty: Broadchurch, The Crown, Fleabag

Datum narození: 30.1.1974 (49 let)

Olivia Colman se narodila zdravotní sestře a úřednímu odhadci nemovitostí v Norwichi, kde navštěvovala soukromou střední školu pro dívky a následně pak Greshamovu školu v Holtu. V Cambridgi strávila rok studiem učitelství, aby pak přešla na studium dramatu do bristolské Old Vic Theatre School, na níž promovala v roce 1999.

Jako herečka debutovala v šestnácti letech ve školní hře The Prime of Mis Jean Brodie, ovšem svůj profesionální debut si odbyla ve 26 letech na BBC2 v komediálním pořadu Bruiser. Následovaly další role v seriálech People Like Us, Black Books nebo The Office. Stala se populární i v rádiu, na BBC Radio 4 vystupovala ve spoustě komediích. Poté, co jí její agent naznačil, že by si měla rozšířit svůj horizont vstoupila i do filmových vod, a to komediemi Grown Your Own a Hot Fuzz.

Embed from Getty Images

Následoval britský sitcom Beautiful People, epizodní role ve Skins či další sitcom Rev, kde si již zahrála jednu z hlavních rolí. Dále zazářila v epizodě Doctor Who, v níž se představil Matt Smith jako jedenáctý doktor. Následovaly další role v televizi i filmech a za svou roli ve filmu Tyrannosaur (2011) získala mimo jiné Empire Award pro nejlepší herečku. V ten samý rok jí byla udělena Cena londýnských filmových kritiků pro nejlepší herečku za ztvárnění Carol Thacherové v oscarovém snímku The Iron Lady.

V roce 2013 získala roli v britském dramatickém seriálu Broadchurch, za niž byla nominována na Mezinárodní Emmy pro nejlepší herečku a také na Cenu BAFTA. Další nominace se jen hrnuly, například za snímek The Lobster, v němž si zahrála s Rachel Weisz a Colinem Farrellem, nebo za roli Angely Burrové z minisérie The Night Manager, za níž získala Zlatý glóbus. Následovala role v remaku Murder on the Orient Express, poté Olivia zazářila vedle Emmy Stone a Rachel Weisz v The Favourite. Za ztvárnění královny Anny získala Oscara a také Zlatý glóbus. V roce 2017 byla obsazena do role královny Alžběty II., aby tak po Claire Foy převzala žezlo v seriálovém dramatu Netlixu The Crown. Za tuto roli získala ve třetí řadě Zlatý glóbus.

Olivia Colman se se svým budoucím manželem Edem Sinclairem poznala ke konci devadesátých let. Žijí spolu v Londýně a mají tři děti. Mimo hraní se věnuje charitě a je patronkou několika z nich.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Secret Invasion Sonya Falsworth 2023 2023 1
Heartstopper Sarah Nelson 2022 2023 2
The Crown Královna Alžběta II. (1964 - 1990) 2019 2020 2

Filtr seriálů