Tom Hanks

Tom Hanks

Celé jméno: Thomas Jeffrey Hanks
Místo narození: Concord, Kalifornie, USA
Známé projekty: Velký, Philadelphia, Forrest Gump, Zachraňte vojína Ryana, Zelená míle, Šifra mistra Leonarda, Soukromá válka pana Wilsona

Datum narození: 9.7.1956 (67 let)

Tom Hanks je americký herec a filmový producent. Díky svým komediálním i vážným rolím je jeden z nejpopulárnějších a nejikoničtějších filmových hvězd na celém světě. Hanksovy filmy vydělaly více než 4,9 miliardy amerických dolarů v Severní Americe a více než 9,96 dolarů na světě, což z něj dělá čtvrtého nejvýdělečnějšího herce v Severní Americe.

Jako Thomas Jeffrey Hanks se narodil v létě roku 1956 v kalifornském Concordu pracovnici nemocnici Janet Marylyn a potulnému kuchaři Amosu Meffordovi Hanksovi. Jeho matka má portugalské předky, kdežto otec anglické. Jeho rodiče se rozvedli v roce 1960. Spolu se starší sestrou Sandrou a bratrem Barrym žili s otcem, kdežto mladší bratr Jim zůstal s matkou. V dětství se Tomova rodina často stěhovala a v 10 letech už žil v deseti různých domech.

Hanksova rodina byla velmi náboženská, byl katolík a mormon. Ve škole nebyl populární ani mezi studenty, ani učiteli. V roce 1965 si jeho otec vzal novou manželku, která už měla tři děti. Dvě z nich pak žili s Tomem a ostatními. Hanks se postupně ve škole dostal do hereckých představeních a šel na střední školu Skyline v Oaklandu.

Hanks studoval divadlo na Chabot College na Haywadu a poté se přesunul na dva roky na Kalifornskou státní univerzitu. Během jeho let studia divadla potkal Vincenta Dowlinga, šéfa Divadelního festivalu Great Lakes v Clevelandu v Ohiu. Na jeho popud se stal stážistou na festivalu. Jeho stáž se protáhla na tři roky a on tak získal zkušenosti ze všech oblastí divadelní produkce. Skončil ale díky tomu ve škole. Během toho času vyhrál cenu Cleveland Critics Circle za Nejlepšího herce (1978) díky roli Protea v Shakespearově Dva šlechtici z Verony. V roce 2010 ho magazín Time zařadil mezi „Top 10 vyhozených z vysoké“.

V roce 1979 se přestěhoval do New Yorku, kde měl svůj filmový debut v nízkorozpočtovém slasher filmu On ví, že jsi sama a získal hlavní roli v televizním filmu Příšery. Ve stejném roce získal titulní roli Callimaca ve hře Mandragora od Niccola Machiavelliho. Následující rok získal jednu z hlavních rolí, postavu Kipa Wilsona, v televizním pilotu Bosom Buddies. Spolu s Peterem Scolarim hráli párek mladých mužů, kteří se převlékali za ženy, aby mohli žít v ženském hotelu. Po získání role se přestěhoval do Los Angeles. Bosom Buddies vydrželi běžet dvě sezóny a přestože nebyla sledovanost velká, kritici dávali dílům vysoké hodnocení.

(Hanks se Scolarim v komedii Bossom Buddies, Foto: NBC)

Díky Bosom Buddies a hostující roli v epizodě Happy Days zaujal režiséra Rona Howarda, který ho kontaktoval. V roce 1984 začal Howard pracovat na filmu Žbluňk!, ze kterého se vyklubal překvapivý hit a film získal více než 69 milionů dolarů. Také získal úspěch se sexuální komedií Pánská jízda (1984). Mezi lety 1983–84 se také objevil ve třech dílech Family Ties jako opilý bratr Ned Donnellyové.

Od role v Vůbec nic společného (1986) se Tom začal odpoutávat od komediálních rolí k dramatičtějším. Po pár propadech a průměrných úspěších s komedií Zátah (1987) se Hanksův význam ve filmovém průmyslu začal zvětšovat. Obrovský úspěch fantasy komedie Velký (1988) zapsal Hankse jako hlavního hollywoodského talenta. Za roli ve filmu získal svoji první nominaci na cenu Akademie za Nejlepšího herce. Po Velkém následoval tentýž rok Pointa, ve kterém se spolu se Sally Field snažili uživit jako komici. Následovali ale neúspěšné filmy Lidé z předměstí (1989), Joe kontra sopka (1990) a Ohňostroj marnosti (1990). Film Turner a Hooch (1989) byl jediným finančně úspěšným filmech těchto let.

(Tom Hanks a Elizabeth Perkins ve filmu Velký, Foto: 20th Century Fox)

Zpět na vrchol vyšplhal díky ztvárnění baseballové legendy, která se po odchodu z branže stala manažerem, ve filmu Velké vítězství (1992). Následovaly úspěšné filmy Samotář v Seattlu (1993) a Philadelphia (1993). V prvním filmu hrál vdovce, který se snaží najít pravou lásku díky poslechu rádia. V druhém teplého právníka s AIDS, který žaluje svoji firmu za diskriminaci. Hanks musel zhubnout kvůli roli 15 kilogramů a zkrátit si vlasy. Za tuto roli získal v roce 1993 cenu Akademie za Nejlepšího herce.

(Hanks ve filmu Samotář v Seattlu, Foto: TriStar Pictures)

Po Philadelphii následoval veleúspěšný hit Forrest Gump (1994), který získal neskutečných 600 milionů dolarů. Za roli získal svoji druhou cenu Akademie a stal se druhým hercem, který hned po sobě získal Oscary za Nejlepšího herce (první byl herec Spencer Tracy).

(Forrest Gump je jeden z Hanksových nejlepších filmů, Foto: Paramount Pictures)

Následovala role astronauta a velitele Jima Lovella ve filmu Apollo 13 (1995), na kterém se znovu setkal s Ronem Howardem. Kriticky chválili film a vystoupení celého obsazení, včetně herců Kevina Bacona, Billa Paxtona, Garyho Sinise, Eda Harrise a Kathleen Quinlan. Film také získal devět nominací na cenu Akademie, z nichž dvě proměnil. Později ten rok si zahrál v CGI-animovaném filmu Příběh hraček, ve kterém nadaboval šerifa Woodyho.

(Bill Paxton, Kevin Bacon a Tom Hanks ve filmu Appollo 11, Foto: Universal Pictures)

V roce 1996 měl svůj režijní debut s filmem To je náš hit! o popové skupině z 60. let. Poté produkoval dokumentární drama HBO, From the Earth to the Moon. 12dílná série se zaměřovala na vesmírný program a stala se jedním z nejdražších projektů pro televizi. Kritiky byla velmi chválena a získala cenu Emmy.

V roce 1998 následoval neméně drahý projekt. Spojil se se Stevenem Spielbergem, aby mohli natočit film o válkou zničené Francii po Dnu D. Mluvíme samozřejmě o filmu Zachraňte vojína Ryana. Ten se stal jedním z nejlépe hodnocených a přijímaných filmech v historii a přinesl Spielbergovi jeho druhou cenu Akademie za režii. Hanks byl nominován za Nejlepšího herce, ale Oscara nevyhrál. Později ten rok se znovu spojil s jeho partnerkou z filmu Samotář v Seattlu, Meg Ryan, aby si zahráli ve filmu Láska přes internet, což byl remake filmu z 40. let, The Shop Around the Corner. V roce 1999 si zahrál v adaptaci knihy Stephena Kinga, Zelená míle a vrátil se jako hlas WoodyhoToy Story 2: Příběh hraček.

(Ve válečném dramatu Zachraňte vojína Ryana!, Foto: Dreamworks Pictures)

V roce 2000 si zahrál ve filmu Roberta Zemeckise, Trosečník, za který získal Zlatý glób a nominaci na cenu Akademii. V roce 2001 pomáhal s režií a produkci miniseriálu HBO, Band of Brothers, který vyhrál cenu Emmy. Následně se spojil s režisérem Samem Mendese v adaptaci grafického románu Road to Perdition, ve kterém hrál antihrdinu – nájemného zabijáka – který je na útěku se synem. Stejný rok se znovu setkal se Spielbergem, aby si zahrál s Leonardem DiCapriem v úspěšném biografickém krimi filmu Chyť mě, když to dokážeš. Spolu s manželkou také vytvořili hitový film Moje tlustá řecká svatba. V roce 2002 se ve svých 45 letech stal nejmladším příjemcem Ceny Amerického filmového institutu za celoživotní zásluhy.

(Tom Hanks a Leonardo DiCaprio ve úspěšném filmu Chyť mě, když to dokážeš, Foto: Dreamworks Pictures)

V roce 2004 se objevil ve třech filmech: Lupiči paní domácí od bratrů Coenových, Terminál od Spielberge, Polární express (rodinném filmu od Zemeckise, ve kterém hrál několik rolí) a v malé roli v Elvis už odešel.

Následně si zahrál ve velmi očekávaném filmu Šifra mistra Leonarda podle bestselleru od Dana Browna. Film měl premiéru 19. května 2006 v USA a získal více než 750 milionů dolarů po světě. Poté si zahrál ve filmu od Mikea Nicholse, Soukromá válka pana Wilsona (2007), kde hrál demokratického kongresmana z Texasu, Charlese Wilsona. Za roli získal nominaci na Zlatý glób. Téže rok se také objevil v cameo roli ve animovaném filmu Simpsonovi ve filmu. Také produkoval britský film Zahřívací kolo, komedii točící se okolo studentů z pracující třídy, kteří se snaží vyhrát Univerzitní turnaj. V roce 2008 hrál otce mladíka, kterého hrál jeho opravdový syn Colin Hanks, jenž si vybral práci silničního manažera, ve filmu Velký Buck Howard. V roce 2008 také působil jako výkonný producent muzikální komedie Mamma Mia a miniseriálu John Adams.

(Tom Hanks a Audrey Tautou ve filmu Šifra mistra Leonarda, Foto: Sony Pictures Entertainment)

V roce 2009 se objevil v pokračování Šifry mistra Leonarda, Andělé a démoni, které je adaptací stejnojmenné knihy od Dana Browna. Zopakoval si roli Roberta Langdona, za kterou získal nejvyšší možný plat pro herce. V roce 2010 si zopakoval roli WoodyhoToy Story 3: Příběh hraček. Film se stal prvním animovaným filmem, který překonal hranici zisku jedné miliardy dolarů. Byl také výkonným producentu miniseriálu The Pacific.

V roce 2011 režíroval a zahrál si vedle Julie Roberts v romantické komedii Moje krásná učitelka. Film ale získal slabé recenze. V témže roce si zahrál také ve filmu Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko. V roce 2012 si zahrál ve filmu bratrů Wachowských, Atlas mraků, který byl adaptaci stejnojmenné knihy. Také byl výkonným producentem miniseriálu Game Change.

(Hanks a Halle Berry ve filmu Atlas mraků, Foto: Warner Bros. Pictures / Reiner Bajo, Jay Maidment)

V roce 2013 si zahrál ve dvou kritiky úspěšných filmech – Kapitán Phillips a Zachraňte pana Bankse – kterému získali nominace na cenu BAFTA (Nejlepší herce v titulní roli) a Zlatý glób (Nejlepší filmový herec). V Kapitánu Phillipsovi si zahrál kapitána Richarda Phillipse a film byl na motivy únosu lodi Maersk Alabama. V Zachraňte vojína Bankse si zahrál spolu s Emmou Thompson a hrál zde Walta Disneyho. Stejný rok měl svůj debut na Broadwayi ve hře //Lucky Guy/ od Nory Ephron a za roli byl nominován na cenu Tonyho za Nejlepšího herce v divadelní hře.

(Hanks s Emmou Thompson v Zachraňte pana Bankse, Foto: Walt Disney Studios Motion Pictures

Po krátké pauze se v roce 2015 objevil v historickém filmu Most špiónů od Stevena Spielberga, ve kterém hrál právníka Jamese B. Donovana, který byl proti výměně pilota Francise Gary Powerse ze Sovětského svazu za špeha KGB Rudolfa Abela. V dubnu 2016 si zahrál Alana Claye v komedii Hologram pro krále, který byl adaptací stejnojmenné knihy z roku 2012. V roce 2016 si zahrál leteckého kapitána Chesleyho Sullenbergera ve filmu od Clinta Eastwooda, Sully: Zázrak na řece Hudson. Poté si zopakoval roli Roberta Langdona ve filmu Inferno a spolu s Emmou Watson se objevil ve sci-fi filmu Circle: Uzavřený kruh.

(Bělovlasý Hanks ve filmu Sully, Foto: Warner Bros.)

V roce 2019 si počtvrté nadaboval hlas šerifa Woodyho v Toy Story 4: Příběh hraček. Také si tento rok zahrál Freda Rogerse v biografickém filmu Marielle Heller, Výjimeční přátelé, za který získal svoji první nominaci na cenu Akademie za Nejlepšího vedlejšího herce. V roce 2020 měl Hanks dva filmy. V červenci 2020 si zahrál ve válečném filmu Greyhound. Film měl původně jít do kin, ale kvůli pandemii COVID-19 byl uveden na Apple TV+. Později ten rok si zahrál ve westernovém dramatu Zprávy ze světa.

(Hanks jako velitel Ernest Krause ve filmu Greyhound, Foto: Apple TV+)

V roce 2021 se objeví v sci-fi filmu Bios a jako Geppetto v hraném filmu Pinocchio.

A koho zajímá jeho osobní život… Hanks si v roce 1978 vzal americkou herečku Samanthu Lewes. S ní má syna, herce Colina Hankse, a dceru Elizabeth Hanks. V roce 1987 se rozvedli. Samantha Lewes zemřela v roce 2002 na rakovinu kostí. V roce 1981 se setkal s herečkou Rita Wilson v televizní komedii Bosom Buddies a znovu se pak potkali o tři roky později v Volunteers. Wilson má řecké a bulharské předky a je tedy členem východní pravoslavné církve. Předtím než si ji vzal Hanks konvertoval k její víře. Vzali se v roce 1988 a mají dva syny, staršího Chestera Marlona „Cheta“ Hankse a mladšího Trumana Theodora. V roce 2013 zveřejnil, že má cukrovku 2. typu.

Filtr seriálů