Wentworth Miller

Wentworth Miller

Celé jméno: Wentworth Earl Miller III.
Místo narození: Chipping Norton, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Prison Break, Resident Evil, Legends of Tomorrow

Datum narození: 2.6.1972 (52 let)

Wentworth Miller je britský a americký herec, model, scenárista a producent. Narodil se sice ve Velké Británii, ale je synem amerických rodičů Joy Marie Miller a Wentwortha Earla II. Jeho předci jsou rovněž zajímaví, z otcovy strany má africké, jamajské, anglické a německé předky a z matčiny strany má ruské, francouzské, holandské, syrské a švédské předky.

Když byl Wentworthovi pouhý rok, tak se jeho rodina přestěhovala do Park Slope v Brooklynu. Chodil na školu Midwood High School. Následně se svou rodinou přestěhoval do Aleppo Wownship v Pensylvánii, kde chodil na školu Quaker Valley High School. Brzy poté vystudoval Princeton University, kde se zaměřoval na anglickou literaturu.

Roku 1995 se Wentworth přestěhoval do Los Angeles, kde započal svou hereckou kariéru. Ze začátku se mu však nedařilo, získával jen epizodní role v různých seriálech, proto si jej obecenstvo nemohlo zapamatovat. První větší role přišla ve filmu Lidská skvrna z roku 2003.

Wentworth nemusel dlouho čekat a podařilo se mu získat roli, která ho naprosto proslavila. Roku 2005 byl vybrán pro roli Michaela Scofiela do seriálu Prison Break. Seriál se udržel na televizních obrazovkách po čtyři sezóny (2005–2009) a Wentworth zde hrál hlavní postavu, která byla velmi oblíbená. Celý seriál byl nakonec zakončen filmem, ve které si Wentworth zahrál také. Nakonec byla roku 2017 seriálu věnována ještě jedna série, ve které si taktéž zahrál.

Po této velké seriálové roli se začal věnovat sérii filmů Resident Evil, když si zahrál ve filmech Resident Evil: Afterlife a Resident Evil: Odveta. Zde si zahrál postavu Chrise Redfielda. Dále si ho můžeme pamatovat z filmu Loft z roku 2014.

Od roku 2014 se začal opět věnovat seriálům. Tentokrát se upsal seriálu The Flash, kde si zahrál Leonarda Snarta, obávaného Captaina Colda. Tato postava byla fanoušky natolik oblíbena, že se ji tvůrci rozhodli zakomponovat do nově vzniklého seriálu Legends of Tomorrow, kde se Wentworth objevil v hlavní roli. Poté jsme ho roku 2019 mohli vidět v seriálu Madam Secretary, kde se objevil jako senátor Mark Hanson.

Wentworth Miller má dvě sestry – Leigh a Gillian. Má dvě občanství – americké a britské. Roku 2013 otevřeně přiznal, že je homosexuál. Zároveň přiznal, že se v mládí několikrát pokusil o sebevraždu, protože se styděl za svou orientaci.

Foto CC BY-SA 2.0 Andrew Horovitz, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Flash Leonard Snart ze Země X 2017 2018 1
Legends of Tomorrow Leonard Snart 2016 2017 2
The Flash Leonard Snart 2014 2017 3
Prison Break Michael Scofield 2005 2017 5

Filtr seriálů