Zemřel Christopher Plummer, nejstarší oscarový nominant

Zemřel Christopher Plummer, nejstarší oscarový nominant

Ve věku 91 let dnes skonal legendární herec Christopher Plummer, který se do filmové historie nejvíce zapsal rolí Von Trappa z legendárního snímku The Sound of Music. Vzpomeňme v krátkém medailonku na jeho odkaz světové kinematografii.

0 28
5.2.2021

Torontský rodák Christopher Plummer přišel na svět 13. prosince 1929 do vážené rodiny. Jeho matka Isabella Mary Abbott Plummer byla vnučkou váženého právníka a ministerského předsedy sira Johna Abbotta, otec John Orme Plummer byl zase význačným obchodníkem na burze. Byť se rodiče brzy rozvedli, Plummer stále oba navštěvoval a na jejich popud nastoupil na uměleckou školu. Nejprve se chtěl stát pianistou, nakonec ale zvítězila jeho láska k divadlu. Po zhlédnutí slavného filmu Henry V od Laurence Oliviera se rozhodl stát hercem a základy v této profesi získal v Montréal Repertory Theatre, kde později působil i jiný slavný kanadský herec, William Shatner. Plummer se brzy stal nastupující hvězdou kanadského divadla a díky brilantní francouzštině, kterou je logicky v Montréalu nutné umět, získal i malou roličku v jedné hře Jeana Cocteaua.

V padesátých letech začal Plummer kromě divadla hrát i ve filmu a televizi. Přes několik málo štěků v několika seriálech se roku 1958 dostal do snímku Stage Struck od Sidneyho Lumeta, kde si zahrál vedle hvězd jako Henry Fonda nebo Susan Strasberg. Film neslavil moc velký úspěch, což nadějně se rozvíjející kariéru mladého Kanaďana načas opět utlumilo. Až v pětatřiceti letech, tedy roku 1964, se Plummer vrátil na plátna. Zahrál si zlotřilého Commoda, římského císaře a syna Marca Aurelia, ve filmu The Fall of Roman Empire, kde jeho kolegy byli například Alec Guinness, James Mason a Sophia Loren. Sandálový velkofilm se dočkal vřelého přijetí a Plummer konečně naplno ukázal svůj talent.


Po Plummerovi si Commoda zahrál i Joaquin Phoenix. Foto: Paramount Pictures

Rok po Commodovi se objevil ve filmu The Sound of Music od Roberta Wise a jako kapitán Von Trapp se nesmazatelně vepsal do historie světové kinematografie. Šedesátá léta vůbec charismatickému Kanaďanovi přála, neboť se objevil ve válečných velkofilmech jako The Night of the Generals, Battle of Britain nebo Waterloo. Rovněž si zahrál znovu thébského krále Oidipa ve snímku Oedipus the King či inckého vládce Atahualpu v historické fresce The Royal Hunt of the Sun, kde mu coby Pizarro konkuroval Robert Shaw.

Plummer zvládl zahrát i indiánského krále. Foto: Benmar Productions

V následujících třech dekádách se Plummer pravidelně objevoval ve filmové i televizní produkci a za tu dobu se objevil v obřích blockbusterech i v mnoha menších nezávislejších projektech. Plummer dokázal zahrát klingonského generála Changa v trekkie filmu Star Trek VI: The Undiscovered Country, Heroda v minisérii Jesus of Nazareth, autora Jungle Book Rudyarda Kiplinga v The Man Who Would Be King, Dr. Goinese v 12 Monkeys nebo detektiva Mackeyho v Dolores Claiborne.

Plummer zvládl s grácií zahrát i klingonského generála. Foto: Paramount Pictures

Největších úspěchů a ocenění se Plummer dočkal paradoxně až poté, co oslavil sedmdesáté narozeniny. V roce 1999 si za roli ve snímku The Insider vysloužil Cenu Los Angeles Film Critics Association a za další dva roky byl nominován na Zlatý glóbus za vedlejší úlohu v televizním filmu American Tragedy. Mezitím si stihl zahrát Van Helsinga ve snímku Dracula 2000 nebo Dr. Rosena v oscarovém filmu A Beautiful Mind. V první dekádě 21. století Plummer nadaboval i Charlese Muntze v pixarovce Up.

V roce 2010 si Christopher zahrál ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého ve filmu The Last Station a za svůj obdivuhodný výkon byl nominován na Oscara i Zlatý glóbus, ani jednu z nominací však neproměnil. Rok nato ale ztvárnil Hala, otce hlavní postavy, ve filmu Beginners a tentokráte se už obou nejslavnějších ocenění dočkal. Plummer se nadále objevoval ve velkofilmech jako Priest, v roce 2018 pak nahradil Kevina Spaceyho ve Scottově snímku All the Money in the World, což mu vyneslo nominaci na Glóbus a Oscara coby nejstaršímu herci vůbec. Jeho poslední velkou rolí byl Harlan Thrombey v Johnsonově povedeném Knives Out.

Naposledy Plummer zazářil ve filmu Knives Out. Foto: Lionsgate

Jaká Plummerova role vám nejvíc utkvěla v paměti?Diskuze /9

Lucifrid

Rozhodně The Sound of Music, patří mezi mé nejoblíbenější filmy. Asi si ho o víkendu zopáknu.

webmaster
5.2.2021 | 21:12:30
Xavik

Zrovna před pár dny jsem si dával opáčko Čisté duše. Škoda ho, ale dožil se požehnaného věku.

admin
5.2.2021 | 21:33:59
Jiri007

Dobry herec, musim řict že ve filmu Čista duše byl fakt perfektni a take Insider – Muž ktery věděl přiliš mnoho taky nebyl špatny ale dožil se pěkneho věku.

5.2.2021 | 21:51:06
-Skinner-

Legendárny herec. RIP

5.2.2021 | 22:02:15
Hodooor

Paradoxně nejvíc si z jeho rolí vybavím Gandalfa, kterou odmítl, a All the Money in the World kde zase nahradil vystříhaného Kevina Spacey :/

Z poslední doby se mi s ním líbil film Remember (2015)

5.2.2021 | 22:07:58
KevSpa

Smutním. Čas dát si po letech znovu The Sound of Music.

webmaster
5.2.2021 | 22:15:57
Svjatogor

Vskutku Obersturmbannführer na svém místě, tj.v Římě. ;-)

5.2.2021 | 23:30:13
Hodooor

Fiha ted koukam Patrick McGoohan, David Bowie, Sean Connery, Christopher Plummer, Patrick Stewart kteří odmítli roli Gandalfa jsou všichni mrtví O.O ..a Ian McKellen žije

5.2.2021 | 23:48:07
Hodooor

pardon P.Stuart je naživu no nezávidím mu ted

5.2.2021 | 23:51:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů