Oscar Isaac

Oscar Isaac

Celé jméno: Óscar Isaac Hernández Estrada
Místo narození: Ciudad de Guatemala, Guatemala
Známé projekty: Star Wars, Duna, Moon Knight

Datum narození: 9.3.1979 (44 let)

Oscar Isaac je americký herec, který se však narodil na Guatemale, a to roku 1979. Odsud pochází i jeho matka María Eugenia Estrada Nicolle, zatímco jeho otec Óscar Gonzalo Hernández-Cano je z Kuby. Kromě toho v něm koluje i francouzská a izraelská krev.

Když mu bylo pouhých pět měsíců, přestěhoval se se svou rodinou do USA. Zde jeho rodina střídala jeden stát za druhým, až se nakonec usadila na Miami. Zde Oscar vyrůstal se svými dvěma sourozenci – starší sestrou Nicole Hernandez Hammer a mladším bratrem Mikem Hernandezem.

Na základní škole byl poměrně problémovým dítětem, nicméně se nakonec prokousal studiem. V průběhu studia se sice začal zajímat o herectví, ale k tomu, aby ho tato práce živila, se nakonec dostal až po vysoké škole. V průběhu studia tedy hrál pouze menší divadelní role, navíc byl součástí skupiny Blinking Underdogs, ve které hrál na kytaru i zpíval.

Roku 2001 byl přijat na Juilliard School, kde studoval až do roku 2006. Už v té době získal několik profesionálních rolí ve filmech, nicméně prozatím nešlo o nijak výrazné postavy. Svou první roli navíc získal ještě před nástupem do školy, a to roku 1996, když se ve filmu Illtown mihl v nepojmenova­né roli.

Jakmile dokončil studium, zaměřil se na filmové role, díky kterým se mu poměrně dařilo. První hlavní role si zahrál například ve filmech Příběh zrození, Poločas rozpadu Timofeje Berezina, Pocit viny či Agora. Výrazně na sebe upozornil roku 2010, kdy si zahrál proradného prince Jana ve filmu Robin Hood.

Následně si zahrál ve filmech Třídní sraz, Sucker Punch, Králova láska, Drive, Revenge for Jolly!, V tajnosti, V nitru Llewyna Davise, Válka bez pravidel, Smrt v labyrintu a Ex Machina. Ve většině těchto filmech ztvárnil hlavní role, nicméně ne všechny byly přijaty kladně.

Od roku 2015 na sebe začal upozorňovat rolemi, díky kterým se dokázal patřičně proslavit. Nejdříve se podílel na nové trilogii Star Wars, kde si v epizodách VII, VIII a IX zahrál Poea Damerona. Této roli se věnoval až do roku 2019, přičemž se během toho objevil například v komiksovém filmu X-Men: Apokalypsa, kde si střihl samotného padoucha Apocalypse.

Dále si zahrál velké role v poměrně neúspěšných filmech Na okraji pouště, Suburbicon: Temné předměstí, Sám život, Operace Eichmann, Annihilation, Trojí hranice či The Card Counter. Naopak zazářil ve snímcích Příslib a U brány věčnosti. Roku 2021 se objevil ve filmu Duna, kde si zahrál vévodu Leta Atreidese.

Jde sice především o filmového herce, ale v poslední době se objevuje i v seriálech. První velkou roli si zahrál roku 2015 v minisérii Show Me a Hero, kde se divákům představil jako Nick Wasicsko. Poté namluvil Poea Damerona v několika dílech animovaného seriálu Star Wars Resistance.

Roku 2021 se objevil v jedné z hlavních rolí minisérie Scenes from a Marriage a o rok později si zahrál v další minisérii. Tentokrát je řeč o komiksovém seriálu Moon Knight, kde ztvárnil Stevena Granta, ústřední postavu. Té by se měl věnovat i v nadcházejících letech.

Roku 2007 byl zasnoubený s Marií Mirandou, ale nakonec z jejich sňatku sešlo. Roku 2012 začal chodit s dánskou režisérkou Elvirou Lind, kterou si roku 2017 vzal za ženu. Narodili se jim dva synové, a to Eugene a Mads. Aktuálně žijí v New Yorku.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Moon Knight Steven Grant 2022 2022 1
Moon Knight Marc Spector 2022 2022 1
Moon Knight Jake Lockley 2022 2022 1
Scenes from a Marriage Jonathan 2021 2021 1
Star Wars Resistance Poe Dameron 2018 2019 1
X-Men Apocalypse 2016 2016 1
Star Wars Poe Dameron 2015 2019 3

Filtr seriálů