The Exorcist
95/100 - 60×

The Exorcist

Tento psychologický thriller sleduje příběh dvou kněží – otce Tomase Ortegy a otce Marcuse Keanea. Společně se snaží vyřešit nadpřirozený případ jedné rodiny.

USA | 2016 | Pauza
vysílání
2 sezóny | FOX | 43 minut
hrají
Ben Daniels (Marcus Keane), Alfonso Herrera (Tomas Ortega), Kurt Egyiawan (otec Bennett), Zuleikha Robinson (Mouse), Brianna Hildebrand (Verity), John Cho (Andrew Kim), Hannah Kasulka (Casey Rance), Brianne Howey (Katherine Rance), Alan Ruck (Henry Rance), Geena Davis (Angela Rance),


Shrnutí a postřehy z epizody Chapter Eight: The Griefbearers

Shrnutí a postřehy z epizody Chapter Eight: The Griefbearers

Do devátého dílu nám zbývá ještě celkem dlouhá doba, pojďte si tedy čekání ukrátit shrnutím osmé epizody. (Článek obsahuje SPOILERY)


12 0
22.11.2016

Epizoda Chapter Eight: The Griefbearers přinesla opravdu spoustu akce a zvratů. Pojďme si jednotlivé události postupně rozebrat.

Konec skrývání

Osmá epizoda nám konečně přinesla okamžik, na který jsme všichni čekali od pátého dílu. Angela čelila démonovi, který ji posedl před více než 40 lety a nyní sužoval její dceru. Pazuzu se v této epizodě nesoustředil pouze na Angelu, ale také na HenryhoKatherine. Námět této kapitoly je opravdu dobrý, obzvlášť časté vtipkování otce Marcuse a démona, ale tato scéna byla také děsivá a nevhodně legrační. „Jediná nadaná osoba v tvé společnosti a ty ji zabiješ kvůli tvé lesbické zvědavosti,“ popuzoval démon Kat. Pazuzu rozhodně nezná hranic. Také jsme se dočkali potvrzení, že všechny špatné věci, jež se Angele za život přihodily, byly více než jen náhoda. Démon si zahrával se všemi jejími blízkými. Samozřejmě to je celé o Angele a tom, jak ji chtěl démon oslabit. Nezáleží na Casey, Henrym či Kat. Všechno směřuje k Angele.


Drastické vymítání

Představitelka Casey, Hannah Kasulka, v posledních dílech moc své herecké dovednosti bohužel využít nemohla. Tento týden však správně uchopila příležitost a ukázala nám svou všestrannost v celé kráse. S významným množstvím dějových linek nám předvedla, že herectví znamená víc než mluvené slovo. V seriálu začala jako nevinná a sladká dívka a nyní ohromuje diváky jako poškozená a posedlá verze původní osobnosti. Samozřejmě svůj podíl na tom mají také maskéři, kteří pomohli Hannah dostat se do role, čímž vyhráli polovinu bitvy. Hlavní zásluhu má však Kasulka (tedy spíše její dablérka) na velkém množství úderů do hlavy a dalších bolestivých pohybů z této epizody. Přiznejme si, že to rozhodně nemohlo být příjemné.

Stěhování do Kalifornie

Předtím než samotné vymítání skončilo, Angela vyslovila přání, aby se poté, co bude Casey zachráněna, její rodina odstěhovala z Chicaga. Očividně svá slova z minulé epizody myslela vážně, když slíbila, že pomůže Casey se s tím vyrovnat, na rozdíl od Chris. Henry a Kat s odstěhováním souhlasili a zamýšleli o odjezdu do Kanady, avšak matka MacNeilová měla jinou představu. Navrhla přesídlit do Kalifornie z důvodů většího množství univerzit při výběru té správné pro Kat. I když byl Henry zprvu zásadně proti, nakonec však Kat požehnal (což mi přišlo jako možnost budoucího spin-offu. No představte si Kat a Chris spolu v Kalifornii. Ovšem tento sen dlouho netrval, ale k tomu se vrátíme později).

Návrat Lesstra a Cherry

Některé sny se však stanou skutečností jako například znovushledání s Lestrem a Cherry. Pokud si nepamatujete, kdo jsou Regovi, nechte mě vám osvěžit paměť. Jsou to ti dva z karavanu, jež pomáhali otci Marcusovi poté, co měl na příkaz církve opustit Chicago. Tento týden ošetřili zranění otci Bennettovi z minulého souboje. Po návštěvě Regových otec Bennett strávil zbytek epizody vyšetřováním papežského výboru, a také o všem pověděl kardinálu Guillotovi. Jenomže kardinál nebyl takový, za jakého se vydával.

Angelino rozptylování

Hlavní událostí osmé kapitoly byla zajisté role, kterou Angela sehrála při procesu vymítání. Angela dostala od kněží instrukce, aby rozptýlila démona, avšak Pazuzu vzal Angelu do jejich společné minulosti. Dozvěděli jsme se, že Angela při prvním porodu chtěla potratit ze strachu, že dítě se bude cítit stejně sklíčeně, jako se cítila sama po provedení vymítání. Bylo srdcervoucí vidět Angelu, jak bojovala za svou dceru, zatímco jí démon popisoval krvavé detaily prvního porodu. Když už byla Angela s rozumem téměř v koncích, společně s Marcusem, Tomasem, matkou Bernadette a recitací veršů z Bible, přivedla Casey zpět. Bylo osvěžující vidět opět tu nevinnou mladou dívku. V tom, čím si prošla Angela a nyní to předávala své dceři, je obrovská síla. Mohli jsme vidět také spor mezi bolestí a vztekem v Geenině tváři, když se s démonem přenesla do minulosti.

Návrat do minulosti

Sledovat své mladší já, jak si hraje se spiritistickou tabulkou, kterou to všechno začalo, byl pro Angelu zajisté nepříjemný zážitek. Angela se během této scény zdála být docela nervózní, ale pochopitelně ne tolik, jako když Kapitán Howdy/Pazuzu/pro­davač začal nadhazovat témata se sexuálním podtextem. Prodavač také Angele připomněl, kolik spolu zažívali potěšení. „Zabíjel jsem pro tebe muže,“ dodal Pazuzu. Démon také se slovy „Chyběla mi tvoje chuť,“ olíznul Angele tvář, což bylo pro ni velmi znepokojující. Další zajímavou informací je, že Angelu si démon nevybral z nějakého určitého důvodu. To Angela povolala démona pomocí spiritistické tabulky, takže to byla ona, kdo započal tuto démonovu „hru“. Kapitán Howdy Angele řekl, že si ji nevybral záměrně, pouze byla ve špatný čas na špatném místě.

Přátelé u baru

„Neodolatelná podívaná“ je příliš slabý výraz pro scénu, kde otec Marcus a otec Tomas spolu popíjejí v baru. Slova otce Tomase s jaksi smutným podtextem „Je opravdu po všem, že?“ působila jako na konci filmu pro teenagery, kde se nerozluční kamarádi musejí rozdělit, jelikož každý jde na jinou univerzitu. I když jsem si vědom, že část jeho smutku pocházela z nově získaného zájmu ve vymítání, pevně věřím, že velká část smutku také pocházela z ukončení spolupráce mezi ním a otcem Marcusem. Marcus byl pro něj učitelem a spojencem. Stále nám však zbývají ještě dvě epizody do konce, takže pořád může nastat situace, kdy tito dva kněží opět spojí síly, zbaví se démonů a odjedou spolu do západu slunce.

Nečekané odhalení otce Marcuse

Když už jsem zmínil ten odjezd do západu slunce, Marcusův pohled se v baru střetl s jiným elegantním mužem. Za celou dobu mě ani v nejmenším nenapadlo, že by mohl být otec Marcus na muže. Marcus je opravdu plný překvapení.

Nevěra se nevyplácí

Sexuální orientaci otce Tomase nám však ujasnil Jessici manžel, Jim. Když se dozvěděl o milostném románku mezi svou ženou a hříšným knězem, nebyl šťastný. Tvůrci mohli napětí trochu více zvýšit tím, že by Tim vytáhnul nůž, když spor vrcholil. I přesto, že mi zkrátka Jessica sedí více k Tomasovi, něco se mi na ní nelíbí. Věřím, že má pádný důvod podvádět svého manžela, ale není to správné. Otec Tomas však v tom také není úplně nevině, což zajisté snižuje morálku jeho postavy a to často během scén týkajících se vztahu s Jessicou. V průběhu této scény Jim řekl, že Jessica skrývala otce Tomase za slovy „Pravděpodobně je to homosexuál jako všichni ostatní,“ což ovšem sedí na jiného kněze. Na to Jim Tomasovi řekl, že jej udá biskupovi a to bude znamenat konec Tomase Ortegy jako kněze.

Další nepřítel na obzoru

V epizodě jsme také mohli vidět možnou smrt otce Bennetta. Poté co se kardinál Guillot odhalil jako nepřítel, jiní dva muži přetáhli Bennettovi přes hlavu igelitový sáček a začali jej dusit. Od okamžiku, kdy se otec Bennett znovu setkal s kardinálem, věděl jsem, že se něco stane. Kardinál se na mě působil dojmem, že něco skrývá. Když šel Bennett do budovy společnosti Tattersal bez jakékoli zbraně, působil až příliš naivně a naivně také věřil špatným lidem. Uvidíme, zda bude francouzský kardinál odhalen. Podařit by se to mohlo otci Marcusovi a Regovým. Poté co Marcus viděl ve zprávách Johna Harplina označeného za vůdce spiknutí proti papeži, uvědomil si, že ještě není všemu konec. Znal Harplina již z dřívějška a tak mu došlo, že si bezdomovec nemohl dovolit vyspělou vojenskou technologii za několik tisíc dolarů. Byl to pouze pěšák v mnohem větší hře. Doufejme tedy, že bude Marcus pokračovat v pátrání opatrněji než otec Bennett a že i ten je stále naživu.

Nečekaný zvrat

Casey nakonec vyvázla z posednutí živá. Zachráněna při vymítání, jež zahrnovalo její matku, se může nyní Casey pohnout se svým životem dál. Démon označil Angelu za „dívku, jež mu utekla“, což se nyní podařilo i Casey. Ve skutečnosti je však Casey jediná, jež utekla, jelikož Angele se to přeci jen nepovedlo. Neexistují slova, kterými bych mohl vyjádřit své pocity, když mi došlo, že Angela není Angela. Sice mě napadlo, že by se příběh mohl ubíhat tímto směrem od páté epizody. Bylo by zajímavé sledovat celý ten proces vymítání na Angele. Ale zpátky k tématu. Překvapilo mě, že Angela opět odmítla svou matku a to i přesto, že Casey byla nalezena a zachráněna, takže to ve mě vyvolalo podezření, že se něco přihodí. Když se přesunuly ke schodišti, měl jsem strach, že Chris spadne dolů. Opravdu jsem ale nečekal, že se stane něco tak srdcervoucího. Zabití Chris MacNeilové byl opravdu odvážný krok, který však nadhazuje opravdu velkou novou zápletku. Doufejme, že smrt Chris bude stát za to.

Stěhování do Kalifornie se tedy pravděpodobně konat nebude.

„Taky že zapomenu na všechno, cos mi kdy řekla.“

Jak se vám osmá epizoda líbila? Čekali jste některé události, jež se staly? Podělte se s námi se svými názory v diskuzi.

FOTO: FOX

Diskuze /12

PecaCZE

Já bych potřeboval objasnit co se to stalo při tý bouračce. Kat narazila, protože se bavila s Casey a v tu chvíli si ji našel Howdy ? Nebo tam bylo něco víc ? Pamatuju si, že Casey snad chybělo oko nebo tam měla ďouru, tak jsem pak nepochopil jaktože, vypadá potom tak, jak vypadá. Musím se přiznat, že pár nedůležitých i méně důležitých věcí mi uteklo, protože nějaký dialogy fakt pomalu přeskakuju.

#2 227petr
22.11.2016 | 20:48:13
227petr

#1 PecaCZE: No jestli myslíš tu autonehodu asi ze třetího dílu, kdy byl na začátku flashback, tak to se Kat nebavila s Casey, ale se svou přítelkyní (teď si fakt nevzpomenu, jak se jmenuje) a ta přítelkyně při této nehodě zemřela. Kat se svou přítelkyní flirtovala a když se věnovala jí, někdo se jí objevil v cestě (z 8. epizody jsme se dozvěděli, že to byl Howdy) a jak jsem psal, tak ta přítelkyně zemřela.

#3 PecaCZE
webmaster
22.11.2016 | 20:52:50
PecaCZE

#2 227petr: Aha, mě přišla jako Casey, tak mě to bylo divný. Díky za objasnění :D … snad se k poslední epizodě vyšplhá sledovanost aspoň na ty 2. miliony. Nevím jak to funguje, aby musela druhá série dostat zelenou. Fox si to snad může dovolit, přece jenom mají víc jak jednu stanici. Časovou strategii, kdy vysílat, takový seriál zvolit už snad líp nemohli.

22.11.2016 | 21:04:07
veronela

V momentě kdy osvobodili Casey mi bylo jasný, že se Howdy napasuje ihned jinam. Využije situace, která nastala. Ale že zabije Chris, to byl tedy celkem šok. Bennett si mírně koledoval a byla by ho škoda, i když mě napadlo už dva díly zpět, že nejspíš bude překážet. Tož jsem vážně zvědavá co z toho vyleze. Jo a Kat mi od začátku leze děsně na nervy. Nemám ráda baletky:)

#5 PecaCZE
22.11.2016 | 21:29:07
PecaCZE

#4 veronela: Mě taky zhruba před dvěma díly napadlo, že Howdy přeskočí na někoho jinýho jako to bylo ve filmu a říkal jsem si, že by to bylo pro seriál dobrý. A Bennett byl jasnej :D

22.11.2016 | 21:41:08
Smrtihlav

Díky za perfektní shrnutí. Mám problém s tím přeskočením Kapitána Morgana/Howdyho do Angely. Bylo to takové moc snadné. Buď to chtěla ona, aby zachránila dceru, ale pak to tam nebylo jasně patrné. Nebo to plánoval Morgan už od počátku a tak tedy nechápu, proč do ní neskočil hned při první příležitosti. Tohle je slabá chvilka scénáristů i režiséra, bohužel v klíčové situaci pro další dění. To, že je Marcus teplomet, už vím asi od druhé epizody :) v několika situacích, zejména při komunikaci s Tomasem, to přímo bilo do očí :)

#7 Caroline115 #11 veronela
22.11.2016 | 22:24:54
Caroline115

Super shrnutí a moc díky za rychlé titulky!! Je to skvělý seriál a mrzí mě, že má tak mizernou sledovanost, rozhodně si to nezaslouží.

#6 Smrtihlav: Démon chtěl možná takhle Angelu vytrestat, věděl, že bude nešťastná z toho, že je její dcera posedlá kvůli ní…a že jí tím možná i zlomí? Přece jenom, na začátku vypadala docela normálně a pak co se z ní stalo…to je asi mnohem lepší si počkat, ať to pořádně zapůsobí. Navíc démon si čekal docela dlouho, nějakých 40 let? Tak tohle čekání mu mohlo být už jedno. Ale víc se mi líbí ta druhá možnost, tedy že s tím Angela souhlasila a teprve potom do ní mohl „hupsnout“. Přišlo mi i, že takhle nějak to bylo i s Casey…že ona souhlasila, měla s ním nějakou dohodu…aspoň tak to vyznívalo někdy v těch prvních dílech, když s ním mluvila.

Snad to v dalších dílech víc vysvětlí. Mně se zase nezdálo, jak Angela přišla na to, že její dcera posednutá. Přišlo mi to docela zvláštní, že na to takhle přišla. Napadlo by člověka tisíc jiných vysvětlení a tohle by bylo poslední, ale poté, co vysvětlili, že je Reagan, tak už mi to bylo jasné a už jsem se tak nedivila, že jí to napadlo. Takže doufám, že i to „přeskočení“ nám takhle dobře vysvětlí, přijde mi, že to mají promyšlené.

#8 Smrtihlav #9 Smrtihlav
22.11.2016 | 23:55:12
Smrtihlav

#7 Caroline115: Jo, to dává smysl, co píšeš. Dík. Ovšem Angela byla v tomto dílu odhodlanější jako nikdy předtím, rozhodně ne zlomená. Ani žádného souhlasu či uzavřené dohody jsem si prostě nevšiml. Tak také doufám, že „přestup“ Kapitána Morgana bude ještě vysvětlen.

23.11.2016 | 8:16:19
Smrtihlav

#7 Caroline115: Jak víš, že to má mizernou sledovanost?

#10 227petr
23.11.2016 | 8:17:14
227petr

#9 Smrtihlav: Sledovanost jednotlivých epizod je napsána u dílů :)

viz: http://www.edna.cz/…ist/epizody/?…

#12 Smrtihlav
webmaster
23.11.2016 | 11:26:37
veronela

no já na Marcuse vejrám vždycky s chutí a tohle byl teda zásek:( to, že je buzík jsem vůbec předtím nečapla..chjo#6 Smrtihlav:

23.11.2016 | 12:04:00
Smrtihlav

#10 227petr: jo aha :) užitečná informace, díky moc

23.11.2016 | 15:36:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!