Troy: Fall of a City
55/100 - 16×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)


Aineiás

Aineiás

Kralevic dardanský, bratranec Hektóra a Parida, statečný mladý válečník.

Sezóny 1
2018 - 2018

Základní informace

Díky slavné Verigiliově Aeneidě se Aineiás, který je známější pod svým římským jménem Aeneas, proslavil takřka po celém světě a jeho osudy zaujaly jak prostý lid, tak filmaře vysokorozpočtových snímků. Patří mezi antické hrdiny, kteří odolali zubu času a jsou neustále připomínáni.

Mládí a boj v Trojské válce

Aineiás se narodil jako syn Anchísa, dardanského vladaře, a Afrodíty. Vyrůstal na dardanském královském dvoře a za ženu pojal Priamovu dceru Kréusu, s kterou zplodil syna Askania. Když mu bylo kolem dvaceti let, přitáhli k Tróji Achájové a začali ji obléhat. Až na sklonku devátého roku války přispěchal Aineiás trojským bojovníkům na pomoc. Po Hektórově smrti byl největším válečníkem obránců a během bojů uvnitř hradeb pobil mnoho Řeků. Po zničení Tróje shromáždil několik desítek obyvatel včetně syna a otce a díky pomoci své božské matky opustil Malou Asii. Jeho manželka zemřela při požáru města a její duch mu řekl, ať si najde novou družku.


Praotcem Římanů

Římané uctívali Aineia jako svého praotce a díky epickému Vergiliově spisu se považovali za potomky Trójanů. Aineiás totiž po válce doplul nejprve do Thrákie, následně do fénického Kartága, kde se do něj zamilovala královna Dídó, a nakonec k italským břehům. Zde sestoupil do hlubin podsvětí a uzřel budoucnost svého lidu. Následně svedl bitvu s Turnem, jedním z náčelníků italických kmenů a položil základy budoucí velké říše. Uzavřel spojenectví s achájským vládcem Diomédem, který do Itálie rovněž přišel po válce a svůj lid nechal žít spolu s Italiky. Nakonec si Aineiás nalezl novou ženu, Lavinii, dceru krále Latina. Jeho syn Askanios po otcově odchodu do Elýsia založil Albu Longu, předřímského hegemona střední Itálie.

Aineiás v popkultuře

Aineiás vystupuje v komiksové Ílliade, kterou roku 2007 vydalo nakladatelství Marvel Comics a v příbězích o Thorovi od stejného giganta stojí na straně řeckých bohů při střetu s těmi asgardskými.

Ve filmu si bájného zakladatele Říma zahrál Steve Reeves, který jej ztvárnil nejprve v rekonstrukci Ílliady La Guerra di Troia a následně i v adaptaci Vergilia La leggenda di Enea. Frankie Fitzgerald pak mladého reka ztvárnil v Petersenově velkofilmu Troy.

Reeves v jedné ze svých nejslavnějších rolí. Foto: Europa Cinematographica

Troy: Fall of a City

V minisérii BBC hraje Ainéia britský herec Alfred Enoch, který se dříve proslavil filmy ságy Harry Potter. Je to vůbec poprvé, co si praotce Římanů zahrál herec tmavé pleti.

Alfred Enoch v roli Ainéia. Foto: BBC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z

Reklama