Troy: Fall of a City
53/100 - 20×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)

Meneláos

Meneláos

Agamemnónův bratr, kterému trojský princ uloupil ženu. Spartský král.

Sezóny 1
2018 - 2018

Základní charakteristika

Meneláos patří mezi hlavní postavy Ílliady a je prvním manželem sličné Heleny. Ve válce pak stojí v čele spartského regimentu. Díky Homérovu eposu jeho jméno nikdy nebude zapomenuto.

Před válkou

Narodil se jako syn mykénského krále Átrea a jeho ženy Áeropé, ale jeho dětství rozhodně nebylo růžové. Strýc Thyestés totiž nechal Átrea zabít a Meneláos spolu s bratrem Agamemnónem musel prchnout z Mykén. Azyl jim poskytl spartský král Tyndareos, který dal oběma bratrům své dcery, Helenu a Klytaimnéstru, za ženu. Díky svazku s Helenou se Meneláos stal spartským králem. Během úvodního roku vlády pomohl Agamemnónovi porazit Thyésta a znovudobýt Mykény. V předvečer války však Helenu lstí ukradl a poslal celý antický svět do vleklých bojů.

Boje před Trójou

Když ztroskotala všechna mírová jednání, vypukl před Trójou boj. Meneláos přivedl před Íllion šest tisíc hoplitů a po devět let chrabře bojoval s vojsky obránců. Na začátku desátého roku se střetl s Paridem v souboji a i když jej pokořil a chystal zabít, Afrodíté mu zachránila život. Po Patroklově skonu to byl právě Meneláos, kdo získal mrtvé tělo Achilleova přítele a během finálního útoku na město proklál svým mečem Helenina manžela Déifoba.

Život po válce

Heleně odpustil její úprk a doufal v rychlou cestu domů do Sparty. Jeho koráby však procestovaly všechny možné kouty světa. Navštívil Krétu, Lesbos a osm let se s ženou toulal po Egyptě. Pak mu bůh Próteus řekl, jak se vrátit domů a egyptský král daroval kouzelný odvar. Po požití této látky zapomněl on i Helena na celou válku a oba dva pokojně dožili do vysokého věku. Jeho duše však nedošla do Elýsia a toulá se po asfodelových polích.

Meneláos v popkultuře

Meneláos se vyskytuje v knižních sériích Bohové Olympu a Percy Jackson a má i své komiksové zpracování jak od DC Comics, tak od Marvelu.

Ve filmu jej ztvárnili herci Niall MacGinnis, Nando Tamberlani, James Callis a hlavně irská superstar Brendan Gleeson.

Brendan Gleeson ve filmu Troy. Foto: Warner Bros.

Troy: Fall of a City

V seriálu stanice BBC ztvárňuje Meneláa herec Jonas Armstrong. Spartský král zde v souladu s předlohou ztratí ženu a vyburcuje Agamemnóna k její záchraně.

Jonas Armstrong jako Meneláos. Foto: BBC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama