Troy: Fall of a City
54/100 - 20×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)


Zeus

Zeus

Syn Titána Krona a jeho ženy Rheiy, bůh blesků a bouří a zároveň Vládce Olympu.

Sezóny 1
2018 - 2018

Základní informace

Zeus byl po dlouhou dobu nejvyšším bohem starých Řeků. Jeho původ moderní historici odhadují na Malou Asii, kde se jeho kult vyvinul nejspíše smíšením několika jiných bohů. Původně byl jen nižším bůžkem nebe, následně však podle Roberta Gravese splynul s dalšími bohy a postupně získal statut nejvyššího boha. Postupně jej přebrali rozličné kultury a pod jinými jmény (Tinia, Jupiter, Perun, Odin) byl uctíván po celé Evropě.

Narození a mládí

Diovo narození a celou jeho cestu k moci sepsal Hésiodos ve svém primárním díle Zrození bohů. Příběh začíná krátce poté, co Kronos převzal vládu po Úranovi a oženil se s vlastní sestrou Rheiou. I když Titánka porodila pět dětí, Kronos všechny okamžitě spolkl. což jeho manželku nesmírně trápilo.


Když tedy porodila nejmladší dítě, Dia, ukryla jej do pohoří Ida na Krétě, kde ho vychovávala bohyně Eurynomé a kojila božská koza Amaltheia. Jako oko v hlavě jej střežili démoni Kúreti. Když pak Zeus dospěl, oklamal Krona a donutil jej vyzvrátit své sourozence. Okamžitě spojil síly s bratry Hádem a Poseidónem a společnými silami vyhlásili válku Titánům. Zeus následně osvobodil Kyklopy a Hekatoncheiry, které Kronos držel v Tartaru, svrhl otce a uvěznil jej v hlubinách podsvětí. Po válce se Zeus stal vládcem nebes, zatímco Poseidón vládl mořím a oceanům a Hádes podsvětí.

Rodina a potomstvo

Po převzetí moci se Zeus oženil se svou sestrou Hérou a měl s ní tři děti: Área, Héfaista a podle některých verzí i Hébé. Jinak však plodil děti takříkajíc téměř na každém kroku. Jeho potomky byli mnozí bozi nejen z Olympu, ale také největší héroové řeckých mýtů, mj. Héraklés, Perseus či Ásklépios.

Role v nejslavnějších mýtech

Jako důležitá postava vystupuje Zeus v těch nejslavnějších bájích. Nařídí potopu světa, bleskem srazil Faethónta a rovněž nechá Prométhea přikovat na Kavkaz. Velkou roli hraje téměř v každém mýtu a umí být dobrácký, ale též nesmírně zuřivý.

Zeus a válka o Tróju

Zeus nařídí Paridovi vybrat nejkrásnější bohyni a později je to právě on, kdo rozhodne o osudu Tróje. Během války pak střídavě podporuje obě strany, jeho podporu však po delší čas bojů požívají Trójané. I přesto nakonec má poslední slovo při zkáze celého Íllionu.

Zeus v popkultuře

Jakožto nejvýznamnější řecký bůh je Zeus dodnes součástí rozličného množství populárních knih, komiksů, filmů i seriálů. Jako důležitá postava vystupuje v sérii o Percy Jacksonovi i jejím spin-offu Bohové Olympu. Důležitý je i pro obě slavná komiksová nakladatelství, v Marvelu působí primárně v Herkulovi, zatímco v DC Comics byl nedávno ustanoven jako otec samotné Wonder Woman.

Zeus v komiksech studia Marvel. Foto: Marvel Comics

S Diem se můžeme setkat i v několika počítačových hrách, neboť s touto postavou se hráč potká jako se spojencem v legendách Age of Mythology či Titan Quest. Jako hlavního padoucha jej představuje třetí díl slavného RPG God of War, kde jej hlavní hrdina hry, Kratos, zabije.

Zeus ve hře God of War 3. Foto: SIE

Z filmových zpodobnění vládce bohů zmiňme hlavně Jason and the Argonauts, kde jej ztvárnil Nial McGinnis, který byl za svůj výkon velmi chválen. V komedii Hercules in New York si ho velmi vtipně střihl poměrně neznámý herec Ernest Graves. Claudio Cassinelli si Dia zahrál v italském Herculovi a po boku legendárního Lou Ferrigna byl tahounem obou dvou dílů.

Zeus v podání Claudia Cassinelliho. Foto: MGM

Dia ztvárnili i dva držitelé Oscara, Laurence Olivier v Clash of the Titans roku 1981 a Anthony Quinn ve čtyřech celovečerních filmech o Herkulovi s Kevinem Sorbem. Rip Torn nejvyššího boha namluvil v disneyovce Hercules a zápasník Hulk Hogan si jej střihl v jednom z nejhorších filmů všech dob, tedy v Young Hercules 3D.

Zeus byl jednou z posledních Quinnových rolí. Foto: Renaissance Pictures

V 21. století Dia proslavil Liam Neeson, který si jej zahrál v novém remaku Clashe i sequelu Wrath of the Titans, a také Luke Evans, jenž jako vládce bohů působil v antické mlátičce The Immortals. Ve filmovém zpracování Percy Jacksona pak Dia ztvárnil Sean Bean. Sergi Constance se jako Zeus objevil v cameu ve filmu Justice League.

Neeson Dia zpopularizoval. Foto: Legendary Pictures

Troy: Fall of a City

Zatím posledním představitelem Dia je Hakeem Kae-Kazim, který jej ztvárňuje v seriálu stanice BBC One Troy: Fall of a City. Je to vůbec poprvé, co Dia hraje herec tmavé pleti. V pilotní epizodě se ukázal jako přísedící při Paridově soudu.

Hakeem Kae-Kazim v roli Dia. Foto: BBC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama