Troy: Fall of a City
54/100 - 20×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)


Priamos

Priamos

Starý trojský král, který své město řídí pevnou rukou.

Sezóny 1
2018 - 2018

Základní charakteristika

Poslední trojský král je dodnes nezapomenutou postavou řeckých mýtů, kterou s oblibou ztvárňují sochaři či malíři. Patří mezi ty nejtragičtější hrdiny starověkých bájí a je vděčnou postavou i pro spisovatele a filmaře.

Před válkou

Narodil se jako poslední syn krále Láomedonta. Když byl ještě malý, odepřel jeho otec odměnu bohům a na město zaútočila Poseidónova stvůra. Tu pokořil rek Héraklés a jako odměnu žádal Láomedontovu dceru a Priamovu sestru Hésioné. Láomedón mu však dceru nedal, proto jej hrdina zabil a zajal obě dvě jeho děti, Podarka a Hésionu. Podarka ušetřil a tento přijal jméno Priamos. Následně se stal trojským králem, dobyl blízké okolí a obsadil úžiny. Stal se hegemonem Malé Asie a ovládal důležité obchodní cesty.


Nejprve pojal za ženu Arisbé, s níž měl syna Aisaka a následně si vzal Hekabu. S tou měl devatenáct synů, mj. Parida, Hektóra, Déifoba a Helena a také dceru Kassandru. Měl však i jiné mimomanželské děti.

Válka a smrt

Paris měl způsobit zkázu Tróje, proto se jej Priamos už v průběhu jeho dětství zbavil. V pozdější době jej však náhodou znovu přijal za svého a když pak jeho syn přivedl do Íllionu Helenu, rozhodl se ji bránit. Byl už stár, tak předal velení Hektórovi a obléhání sledoval ze svého paláce. V desátém roce bojů o Hektóra přišel poté, co mu jej zabil Achilleus, kterého pak musel odprosit, aby mohl statečného bojovníka pohřbít. Krátce poté musel oplakat Paridovu smrt a během plenění města mu Achilleův syn Neoptolemos nejprve pobil pár synů před očima a nakonec bez milosti proklál i jeho, údajně přes Agamemnónův zákaz.

Priamos v popkultuře

Posledního trojského krále ukázalo v komiksech vydavatelství Marvel, jež jej představilo v sériích Age of Bronze, The Illiad, Trojan War a Four Color.

Velkou stopu zanechal i ve filmu. Sir Cedric Hardwicke jej ztvárnil ve snímku Helen of Troy, italský herec Carlo Tamberlani v La guerra di Troia a John Rhys-Davies v remaku Helen of Troy. Nejhvězdnějším Priamovým představitelem bezpochyby byl Peter O'Toole ve snímku Troy.

Priamos v O'Toolově podání. Foto: Warner Bros.

Troy: Fall of a City

V seriálu stanice BBC hraje Priama David Threlfall. Král je zde starý, ale stále vitální mocnář, který nejprve po válce netouží, nakonec se jí však postaví čelem.

Priamos v podání Davida Threlfalla. Foto: BBC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama