Troy: Fall of a City
56/100 - 15×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)


Hektór

Hektór

Nejstarší syn krále Priama a vrchní velitel trojské armády.

Sezóny 1
2018 - 2018

Základní charakteristika

Hrdinný válečník, který do posledního dechu bránil své rodné město se již v antice stal oblíbeným objektem k uměleckému ztvárňování. Jeho památka dodnes nebyla zapomenuta a jeho souboj s Achilleem vybízí k častému adaptování.

Před válkou

Narodil se jako první syn Priama a jeho manželky Hekaby. V mládí vedl vojenské výpravy a dobyl pořádný kus Malé Asie. Postupně jeho otec stárl a Hektór přebíral otěže armádního velitele. Za ženu pojal sličnou Andromaché, s kterou měl dvě děti, Astyanaxe a Oxynia. Pak však jeho mladší bratr Paris ukradl Helenu a celé starověké Řecko se pustilo do války.


Během obléhání Tróje

Hektór se postavil v čelo sjednocené armády Íllionu a jeho spojenců a jelikož jeho válečné úspěchy byly opravdu značné, nazývali jej obyvatelé města trojským štítem. Po devět let držel Acháje mimo vlastní území města a spolu s dalšími statečnými válečníky, mj. Euforbem, Penthesileou a Aineiem vynikal v bitvách statečností.

V desátém roce války, který popisuje Homérova Íllias, se Hektór v čele trojských šiků vrhl až do achájského tábora, kde zničil několik řeckých lodí. Achilleus kvůli Bríseovně odmítal bojovat, proto jeho zbroj navlékl Patroklés. Kopiník Euforbós však Patrokovi srazil přilbu a Hektór Achilleova přítele probodl.

Zoufalý myrmidonský velitel přitáhl k trojským hradbám a vyzval Hektóra na souboj. Monumentální střet, který je dodnes připomínán jako jeden z nejdůležitějších v době války o Tróju sledovali i bohové z Olympu. Hektór bojoval statečně, ale Achilleus jej nakonec zabil. Poté si jeho tělo přivázal za válečný vůz a třikrát s ním objel hradby Tróje. Mrtvolu Priamovi vydal až po několika dnech, kdy jej stařičký král odprosil. Jen hrstka bojovníků od Tróje našla po smrti klid v blaženém Elýsiu. Hektór mezi ně patří a dodnes spočívá v nejkrásnější části podsvětí, kde se usmířil i se sokem Achilleem.

Hektór v popkultuře

Pro komiksové tvůrce je Hektór vděčnou figurou a stejně jako otec Priamos se vyskytuje v mnoha sériích Marvel Comics.

Ve filmu byl zpodobněn několikrát, zmiňme zde Harry Andrewse, Daniela Lapainea a hlavně Erica Banu.

Eric Bana ve snímku Troy. Foto: Warner Bros.

Troy: Fall of a City

V seriálu stanice je Hektór téměř věrnou adaptací pověsti. S tváří Toma Westona-Jonese nejprve naléhá na Priama, aby propustil Helenu, nakonec však vede trojské šiky do války.

Tom Weston-Jones v roli Hektóra. Foto: BBC

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z

Reklama