Alien (Vetřelec)
92/100 - 33×

Alien(Vetřelec)

Mimozemská rasa, se kterou si není radno zahrávat. Smrtelně nebezpečná ve všech svých formách. Ale lidé jsou nepoučitelní a v kultovní sérii filmů, komiksů nebo i videoher ji pořád provokují…

USA | 1979
vysílání
| 120 minut
žánr
Akční, Hororový, Sci-fi
hrají
Sigourney Weaver (Ellen Ripley),

Ellen Ripley

Ellen Ripley

Hlavní postava původní vetřelčí kvadrilogie. Začínala jako řadová členka posádky lodi Nostromo, postupně se vypracovala v největší bojovnici proti vetřelcům. Její postava bývá tak považovaná za nejsilnější a nejakčnější ženskou hrdinku filmové historie.

Sezóny 4
1979 - 1997

Životopis

 • Podle oficiálních zdrojů se Ellen Ripley se narodila 7.1.2092 v kolonii Olympia na Měsíci.
 • Vystudovala Newyorskou univerzitu aeronautiky s titulem inženýr.
 • Po studiu nastoupila nejprve jako pilot a dále jako vědecký důstojník do společnosti Weyland-Yutani
 • Ačkoliv to předpisy společnosti zakazovaly, mezi svými misemi Ripley otěhotněla (otec není znám) a stala se matkou dcery Amandy. Tu ale musela před misí s lodí Nostromo nechat na Zemi.
 • Podle oficiálních záznamů zemřela Ripley 6.6.2179, pokud tedy odečteme 57 let v hibernaci mezi prvním a druhým dílem, bylo Ripley reálně v době její smrti pouhých 30 let.

Příběhy

 • V prvním Vetřelci je Ripley jedním ze sedmi členů posádky lodi Nostromo, která přistane na odlehlé planetě, aby zjistila původ nouzového vysílání. Po průzkumu je nakažen jeden z členů posádky, který i přes nesouhlas Ripley se dostane na palubu. Když se po čase zrodí z jeho těla Vetřelec a začne po jednom likvidovat členy posádky, zůstává Ripley jako jediná schopná uvažovat odhodlaně a nakonec je to ona, kdo s vetřelcem svede závěrečný souboj a vypustí ho ven z lodi.
 • Ve Vetřelcích je Ripley ve svém záchranném modulu objevena po 57 letech hibernace, aby byla po vyšetřování událostí z Nostroma označena za nepříčetnou a zbavena všech hodností. Teprve, když se skupina průzkumníků na Ripley dobře známé planetě z prvního dílu odmlčí, vydává se spolu se skupinou mariňáků na záchranou výpravu. Stanice průzkumníků je už dávno obsazena desítkami vetřelců, Ripley je opět ta, která s nim svede boj až do nejtvrdšího konce
 • Vetřelec 3 zavádí Ripley na vězeňskou planetu, kde havaruje její loď z předchozího dílu. Na planetu se s ní dostal i jeden opomenutý vetřelec, který začne postupně likvidovat všechny vězně. Na rozdíl od předchozích soubojů nejsou po ruce žádné zbraně a pomoc je daleko. Nejhorší ale teprve přichází, Ripley zjistí, že v sobě nese sama jednoho vetřelce. Aby zamezila, že padne do rukou vědců, páchá sebevraždu v místních pecích
 • Ačkoli Ripley v předchozím dílu zemřela, je 200 let po své smrti na osmý pokus úspěšné naklonována, konkrétně ze své krve získané z vězení. Pouze však jako vedlejší produkt hlavního záměrů vědců a to získat vetřelce. Jak už to tak bývá, pokus se vymkne kontrole a vědecká loď je brzy zamořena vetřelci. Ripley se spojí se skupinou pašeráků a společně hodlají zabránit tomu, aby se vetřelci dostali na Zemi.
 • Ripley se jako postava objevila i v několika comicsech, které se dějově často odchylují od zápletky filmů, typicky po Vetřelcích se objevil comics rozvíjející linii, kde Ripley a další vůbec na vězeňské planetě nehavarují.

Zajímavosti

 • Za postavu Ripley ve Vetřelcích byla Sigourney Weaver nominována na Oscara, na Zlatý Glóbus, na britské filmové ceny Bafta a získala cenu Saturn za nejlepší herečku
 • Ripley bývá obecně považována za nejlepší akční hrdinku všech dob (Total Film 2011), obstojí ale i v mužské konkurenci, podle Amerického filmového institutu je to osmá nejlepší postava všech dob, podle Entertainment Weekly zase pátá nejvíc „cool“ postava filmu.
 • V prvním scénáři Vetřelce byla postava Ripley muž

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Kothy

Nejvetsi tvrdacka!

30.6.2020 | 14:53:10

Momentka

Momentka

Reklama

Vetřelec online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama