BD Wong

BD Wong

Celé jméno: Bradley Darryl Wong
Místo narození: San Francisco, Kalifornie, USA
Známe projekty: Jurský park, Mr. RobotGotham

Datum narození: 24.10.1960 (63 let)

BD Wong se narodil čínskému otci a americké matce 24. října 1960 v San Franciscu. Jeho otec William D. Wong se živil prací na poště, zatímco jeho matka Roberta Christine Wong pracovala v telefonní společnosti. Má jednoho staršího bratra a jednoho mladšího, jeho předci pochází konkrétně z Hongkongu a studoval na Lincoln High School, kde si zamiloval herectví, kterému se začal věnovat na San Francisco State University.

Po úspěšném studiu se pár let nemohl prosadit (nepočítáme-li vedlejší roli v neúspěšném sequelu Karate Kida), dokud v roce 1988 nepřišla nabídka ze slavné Broadway. BD prožil svůj divadelní debut pod režijní taktovkou Johna Dextera ve hře M. Butterfly. Hra, ve které vystupovali mj. Anthony Hopkins či John Lithgow, byla mimořádně úspěšná a otevřela Wongovi cestu i do filmového světa.

Po vedlejší roli v mafiánské komedii Nováček si Wonga všiml slavný Steven Spielberg a obsadil jej do jedné z určujících rolí Jurského parku. Obrovský dinosauří úspěch katapultoval Wonga na piedestal vycházejících hvězd Hollywoodu. Nabídky se rázem hrnuly. I přes angažmá ve slavných filmech (Sedm let v Tibetu, Legenda o Mulan) a v neméně slavných seriálech (All-American Girl, Oz, Awake, Law & Order: Special Victims Unit) však jeho kariéra začala pomalu uvadat.

Její oživení se povedlo až v roce 2015, kdy do kin vtrhl čtvrtý díl dinosauří série, tentokrát s podtitulem Jurský svět, kde si Wong zopakoval svou ikonickou roli Henryho Wua, díky čemuž se stal jediným hercem z původního osazenstva, který se objevil i ve třetím sequelu.

Ve stejném roce nastoupil BD i do hackerského seriálu Mr. Robot, kde představoval tajemnou postavu Whiterose. Současně s Mr. Robotem se pustil i do dalšího seriálového hitu, komiksového prequelu Batmana, Gothamu. Zde ztvárňuje inteligentního zločince Huga Strange, ředitele arkhamského ústavu.

Dále jsme ho mohli ještě vidět jako Grega, což byla postava, která patřila mezi hlavní ve filmu Bird Box. Roku 2018 jsme ho mohli vidět v seriálu American Horror Story, kde si střihl Baldwina Pennypackera. Ke komiksovým seriálům se ještě vrátil roku 2019, kdy v seriálu The Flash propůjčil svůj hlas rychlíku Godspeedovi, ač ho osobně nehraje. Tato postava se tu nakonec začala objevovat několikrát, přičemž on je namluvil všechny.

Herec už před lety otevřeně přiznal světu, že je gay. Roku 1988 začal chodit s hledačem talentů Richiem Jacksonem, přičemž páru se roku 2000 narodila dvojčata – první syn Boaz Dov zemřel hodinu a půl po porodu, zatímco druhý syn Jackson Foo přežil. Pár se sice rozešel čtyři roky po narození synů, ale i nadále oba vychovávají svého syna, který se ve svých patnácti letech přiznal, že je také gay. Wong si následně roku 2018 vzal za muže Richerta Johna Fredericksona Schnorra, se kterým chodil už osm let.

Foto CC BY-SA 3.0 Paul Rudman, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Flash Godspeedi 2019 2021 3
Gotham Hugo Strange 2016 2019 4
Mr. Robot Whiterose 2015 2019 4
Law & Order: Special Victims Unit George Huang 2001 2015 15

Filtr seriálů