Top Gear
98/100 - 79×

Top Gear

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May v zábavném pořadu o autech a všem co s nimi souvisí. Seriál se těší velké divácké oblíbenosti i mimo okruh auto-moto fanoušků díky servírovaným velkým porcím suchého anglického humoru sehraných moderátorů a někdy skutečně ztřeštěným nápadům na způsob testování nových aut.

VB | 2002 | Pauza
vysílání
24 sezón | BBC Two | 60 minut


10 nejvíce kontroverzních okamžiků Top Gear

10 nejvíce kontroverzních okamžiků Top Gear

Drsný humor, narážky, nemístné poznámky. Na jednu stranu to, co dělá Top Gear tak oblíbeným a sledovaným. Na druhou stranu také zdroj mnoha problémů. Aktuální situace s vyhazovem Jeremy Clarksona poté, co dal ranou pěstí producentovi, není ani zdaleka první kontroverzí okolo Top Gear. Pojďme vybrat z dlouhé řádky různých problémů těch deset nejzásadnějších.


5 0
12.3.2015

1. „Daithaisu Copen je auto pro buziky“

V epizodě sedm šesté série si Jeremy Clarkson pustil pusu na špacír a testované Daithaisu popsal lakonicky jako „a bit gay“ a „ginger beer“. To se nelíbilo některým divákům a hned si postěžovali BBC, že je pořad homofobní. BBC odpověděla, že rozhodně show homofobní není.

2. Mrtvá kráva jako rekvizita

V deváté sezóně se v epizodě speciálu z USA objevila scéna, kdy měl Clarkson na svém Camaru připevněnou mrtvou krávu. Dorazilo více než 90 stížností (není jasné, zda od farmářů nebo vegetariánů), každopádně producenti museli dodatečně vysvětlovat, že kráva byla mrtvá už několik dní před natáčením a rozhodně nezemřela následkem Clarksonovy jízdy.


3. „BMW bude umět navigovat jen do Polska“

Když se v první epizodě sedmé série dostalo na přetřes BMW Mini, komentovali to moderátoři Top Gear slovy, že víc britské auto už nenajdete. Clarkson si však zoufal, že BMW by mělo být hlavně německé, ideálně „směrovky ve stylu Hitlerova pozdravu a s navigací co vás zavede jen do Polska“. Německé vládě se to nelíbílo a stěžovala si diplomatickou cestou. BBC to smetla ze stolu, že „šlo jen o vtip“. Podobná scéna se odehrála během poslední epizody třinácté série, kde Top Gear zparodoval uvedení nového Volkswagen Sirocco a do fiktivních reklam použil záběry utíkající Poláků z Varšavy.

4. Pijte zodpovědně?

V deváté sezoně během polárního speciálu projížděl Jeremy Clarkson po zamrzlé Arktidě v terénním autě. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby přitom nepojíjel gin a tonic. Ačkoliv sice podle vyjádření producentů se v té době Clarkson „pohyboval v mezinárodních vodách“, souhlasila BBC s tím, že podobné popíjení v alkoholu není zrovna vzorem ctnosti.

5.„Rumunsko je plné Romů“

Čtrnáctou sezónu otevřel Top Gear výletem do Rumunsko, kterou Clarkson lakonicky popsal jako „Zemi Borata, plnou Romů a ruských playboyů“. Na romskou menšinu zaútočil Clarkson ještě poznámkou při nasazení stylového klobouku. Ozvali se nejen rumunští státnici, ale také rumunští hackeři, kteří hackli Daily Telegraph s prohlášením, že odmítají stereotypy, kde Rumunsko je považováno jen za zemi plnou Romů. Podobnou kontroverzi zažili v Top Gear po odvysílání třetí epizody šestnácté sezóny, kde to schytali Albánci.

6.„Mexická auta jsou jako Mexičani – líní, tlustí a ospalí.“ 

Recenze mexického sportovního auta Mastretta v druhé epizodě šestnácté řady byla od začátku plná mexických stereotypů. Vůz byl představen jako „tortilla“ a následně připodobněn jako ke klasickému Mexičanovi, který je „líný, tlustý, má knírek a ospalý kouká v ponču na kaktus“. Moderátoři si dělali legraci, že díky líné povaze nebudou mít Mexičani ani sílu si na tento výrok stěžovat, ale spletli se. Mexický velvyslanec si hned stěžoval a BBC se musela omluvit. Během vysílání v USA se problematická část raději celá vystřihla.

7. Každý řidič náklaďáků vraždí prostitutky

V první epizodě dvanácté série si Clarkson začal utahovat z řidičů náklaďáků a narážky na to, jak vraždí prostitutky. Více než 500 stížností na nemístnou poznámku vzhledem k nechvalné známé vražedné sérii z Ipswichu z roku 2006, to brali pozůstalí a pohoršení jako zneuctěni památky. Do záležitosti se vložil i poslanec Chris Mole a požadoval tvrdou omluvu. Clarkson ohlásil, že ji udělá, ale poté se omluvil pouze za to, že opomněl zmínit pro recenzované auto čas ze stopek.

8. Černoši a žlutý kam jen dohlídneš

Nejblíže vyhazovu byl Clarkson za své rasistické výroky. Během speciálu v Barmě (21.sezóna) se bavil nad dopravním problémem „slope“, která znamená nejen „sklon“, ale také slangový výraz pro Asiaty. Za narážku na „negry“ se musel Clarkson během epizodu 3, série 19, také omluvit, ačkoliv se samotná narážka do pořadu nedostala, byla pouze součásti vystřizených scén. Za ty dva incidenty měl Clarkson finální varování od BBC.

9.„Jsi mentál?“

Mezi nejzásadnější okamžiky celého Top Gear patří rozhodně nešťastná nehoda jednoho z moderátorů, Richarda Hammonda, který v rychlosti 370 km/h při pokusu o překonání rychlostního rekordu brutálně naboural a strávil nějaký čas v kómatu. Když se po několika měsících vrátil do pořadu, Clarkson se ho ptal, jestli se nyní cítí jako mentálně postižený, druhý moderátor James May mu podával kapesník pro případ, že by začal slintat. Ozvali se lidé bojující za práva mentálně postižených či s lidí s postižením mozku, ale BBC prohlásila, že šlo opravdu jen o vtípek.

10. Tentokrát je to válka?

Mezi Británii a Argentinou jsou od Falklandské války z roku 1982 velmi napjaté vztahy. Takže když si loni na podzim štáb Top Gear přivezl na recenzi do vánočního speciálu kromě jiného také Porsche 928 GT s poznávací značkou „H982 FKL“, hned byl oheň na střeše. Do hotelu, kde bydlela trojice moderátorů, hned vtrhli argentinští váleční veteráni a sám Clarkson popisoval atmosféru ve stylu „chtěli mě stáhnout z kůže“. Štáb a moderátoři posléze velmi opatrně putovali po celé Argentině, ale přesto jim pořád byli v patách lidé a blokovali ve městech místa kam přijeli. Argentinský velvyslanec, jako už bývá dobrým zvykem, požadoval omluvu, ale BBC tentokrát neustoupila ani o piď. Speciál se na Vánoce roku 2014 normálně vysílal.

Foto zdroj: BBC a Top Gear

Diskuze /22

téčko171

Někteří lidé, bohužel, trpí až takovým komplexem méněcennosti, že musí za každým pitomým jokem vidět urážku nejhrubšího zrna a hned si stěžovat prezidentovi vesmíru, i když si ten člověk fakt jenom dělal prdel a ve skutečnosti to tak samozřejmě nemyslel. Bylo by mi z nich na zvracení, kdyby mi jich nebylo tak líto. A to jsem mimochodem Vietnamec.

#2 Kalliphon
webmaster
12.3.2015 | 9:55:34
Kalliphon

#1 téčko171: Jak říkáš, pokud to člověk myslí jako vtip, pak se to tak musí brát. Jsou pořady (časopisy, filmy, hry…) kde jsou narážky mnohem tvrdší a často i záměrné. Jen zbabělci mohou pořád dokola útočit na slabší cíl, místo aby se soustředili na větší problémy…

12.3.2015 | 10:22:08
téčko171

Ještě pro doplnění, aby bylo jasno, na rovinu říkám, že to samé, co mi nevadí u Clarksona, ba to dokonce mám rád, mi velmi vadí na Zemanovi. Rozdíl je v tom, že Clarkson je moderátor, bavič, kdežto Zeman je prezident, oficiální nejvyšší představitel země a nejvyšší ústavní činitel.

webmaster
12.3.2015 | 10:38:53
surky3

Neříkám, že bych ho buzeroval uplně za všchno ale není normální začít mlátit jiné lidi… doufám, že BBC se neposere a vyrazí ho stejně jako by vyrazila každého jiného zaměstnance. Clarksona mám taky rád ale dostal víc než dost varování.. řeknou mu ještě jednou a on praští člověka se kterým pracuje, škoda že to nebyl nějakej bouchač který by mu to pořádně vrátil a vymlátil mu pár zubů, pak by to BBC mohla zamést pod koberec a divák by na to nedojel…

12.3.2015 | 10:44:52
téčko171

Já to steně furt nechápu, jak vy lidi víte, že to byl takový masakr, byli jste u toho? Nevíme co přesně mu udělal, nevíme z jakého důvodu. Máme akorát jedno vyjádření BBC, jedné strany sporu, Clarkson sám se k tomu zatím nevyjádřil. Mohl mu dát silnou ránu pěstí za to, že nedonesl jídlo, stejně jako mu zrovna tak mohl dát akorát jednu výchovnou třeba za to, že si producentík neodpustil nějakou nejapnou poznámku. Ale v Česku už každý ví, že ho tam mlátil. Neuvěřitelné.

#8 surky3
webmaster
12.3.2015 | 10:58:08
5Mary

Jak se lidově říká, asi „dostanu přes držku“, ale ja Clarksona nemám ráda, není sympatický a ty jeho vtípky taky nejsou tak dobrý. Jsem ráda, že ho vyrazí. Každopádně, co se týče vtípků, tak bych se i divila kdyby si furt někdo nestěžoval, v dnešní době „práv a svobody slova“ si lidi stěžují na daleko větší kraviny…

#7 téčko171
12.3.2015 | 11:00:28
téčko171

#6 5Mary: Střízlivý názor, s poslední větou, bohužel, nejde nesouhlasit. Teď jsem si v té souvislosti vzpomněl na první díl nové řady, kdy byli v Rusku a nikdo ani jeden z nich, si nedělal prdel ze stávající situace s Ukrajinou. Akorát v tom klipu pouštěli hudbu z druhýho Kapitána Ameriky, což by někdo mohl brát jako urážku ruské suverenity a válečné štvaní, vůbec bych se tomu už nedivil.

webmaster
12.3.2015 | 11:07:20
surky3

#5 téčko171: Je uplně jedno jestli ho praštil pěstí nebo mu dal jednu výchovnou, jak ty píšeš… pokud by ti to nevadilo, tak řekni v práci ať tě začnou mlátit… Takové chování je prostě naprosto nepřijatelné! Jak už jsem psal: škoda že mu to pořádně nevrátil a nevymlátil mu pár zubů, pak bych chtěl slyšet jeho vyjádření…

#16 téčko171
12.3.2015 | 11:20:01
elikrudik

Clarcson ma genialni vtipky :-)

12.3.2015 | 11:52:58
Realuke

Jeremy si může udělal svoji vlastní show.. Pozve si tam Richarda a Jamese a BBC utřou nudli..

12.3.2015 | 12:04:28
Kubyk002

Pořád jakožto Top Gear možná zanikne, ale formát pořadu kdy tři chlapíci vtipkují o všem možném určitě nezanikne. Pokud jej BBC vyhodí tak Richard a James odejdou taky a zaměstná je jiná soukromá televize (údajně SKY nabídla před nějakým časem aby odešel z BBC a začal pracovat pro ně, nebo ITV by určitě takovou show neodmitla), a budou fungovat jinde a nikdo je nebude buzerovat, že pronášejí nevhodné vtípky, protože nebudou na státní televizi a jejích platy nepůjdou z peněz daňových poplatníků. Sice by přišli o časy F1 jezdců a jejich rozpočet na rozbíjení aut nebyl tak vysoký, ale bylo by to svobodnější!

12.3.2015 | 12:30:25
fakin

Nechci řešit jestli někoho uhodil, nebo jak to bylo, nikdo to (z nás) neví, ale věci popsané v článku byly přece odvýyílány právě BBC. Nejedná se o přímý přenos, a věřím že každý program, ať už jednotlivý díl Top Gearu, nebo speciál projde tolika shlédnutíma, schvalováním, že je nemožné aby to sama BBC „nevěděla“. Takže „facka“ někomu je jistě přes čáru, ale všechno ostatní od mexičanů, indů, či Falkland je práce celého týmu, nad kterým jsou právě produkční a vedení a pokud se pak rozčilují že něco řekl, tak jim to nežeru, protože to je jasný že o tom věděli dopředu.

12.3.2015 | 12:42:52
Johnney

Vzhledem k tomu, že se jedná právě o BBC, je samozřejmě jasné, že vtípky s rasistickým podtextem, posměchem jiným zemím nebo jen nelichotivou urážkou vůči nějaké soukromé společnosti, bude vždy nesena o dost hůře. Ono pokud je médium placeno z peněz daňových poplatníků, vždy jistým způsobem podléhá politice. A dávat peníze z rozpočtu někam, kde to smrdí rasismem apod.? To je na konzervativní anglány dost hrubé zrno nemyslíte? Možná je tenhle celý incident způsobem, jak se ho zbavit a nedotknout se témat, kvůli kterým to ve skutečnosti nastalo. Nevím, nevím… Každopádně si podřezávají dojnou krávu a jen doufám, že přechod na jinou stanici (a nejspíš i nižší rozpočet) nebude mít příliš špatný vliv na kvalitu pořadu.

12.3.2015 | 12:54:01
Romix01

Já lidem asi vážně nikdy neporozumím, neumím si vůbec vysvětlit, proč se jich tolik uráží kvůli vtipům a narážkám.. Proč jsou všichni takoví uplakánci a hned musí posílat dopisy a stížnosti..

12.3.2015 | 13:51:43
Stanley

Top Gear je populárny aj vďaka týmto vtipkom. Ak sa niekomu nepáčia nech to proste nesledujú. A tomu producentovi mal dať Clarkson aj dve po papuli keď zabúda kto mu zarába na chleba.

12.3.2015 | 15:58:47
téčko171

#8 surky3: Já přece nikde neřekl, že je to v pořádku, já se jen pozastavuji nad tím, že z toho každý dělá pomalu těžké ublížení na zdraví, aniž by přesně věděl, co se vůbec odehrálo. Nepřijatelné je to stejně, ale stejně asi budu radši, když dostanu pohlavek, než když mi někdo vrazí jak Hora Oberynovi.

webmaster
12.3.2015 | 16:47:16
adammov

Zatím jsem koukal jen na cestovatelské speciály, ale za tipy na další možné díly děkuji. Hned si je někde seženu :-)

12.3.2015 | 19:19:51
L0newolf

21. století, nemůžeš si ani uprdnout, abys tím náhodou někoho „neurazil“…

redaktor
13.3.2015 | 10:58:13
Arrow_CZ

Prej ho ani nepraštil lidi nevěřte proboha všemu co je na internetu… Dokud nebude vydáno oficiální prohlášení tak můžeme jenom spekulovat co se vlastně stalo…

#20 fandapcd
13.3.2015 | 19:03:05
fandapcd

#19 Arrow_CZ: Jasný, protože ti v oficiálním prohlášení řeknou pravdu. :D

#21 Arrow_CZ
webmaster
14.3.2015 | 15:27:08
Arrow_CZ

#20 fandapcd: Šlo mi spíš o to, že někteří diskutující vyvozují závěry na podkladech z bůlváru. To už si můžeme rovnou každej vymyslet co se vlastně stalo a věřit tomu svýmu…

#22 fandapcd
15.3.2015 | 12:27:46
fandapcd

#21 Arrow_CZ: ¨V tom souhlasím.

webmaster
15.3.2015 | 18:37:25
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!