Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Two-Face

Two-Face

Že u všeho je nutné vidět i druhou stranu mince, tomuhle chlapíkovi vůbec nemusíte vysvětlovat. Jeden z nejklasičtějších Batmanových souputníků si toto pořekadlo přisvojil dokonale, a tak dostanete-li se mu do spárů, o vašem životě nebude rozhodovat rozverná padouchova nálada, ale pouze čistě nestranná a neúplatná náhoda.


Skutečné jméno: Harvey Dent
Výška: 1,83 m
Váha: 82,5 kg
Barva očí: Modrá
Vlasy: Hnědé (tedy alespoň polovina)
Poprvé se objevil v: Comics #66 (srpen 1942)
Autoři postavy: Bob Kane, Bill Finger

Image

Two-Face (neboli Dvě tváře) rád nosí oblečení vertikálně v půli rozdělené podle vzoru jeho zmrzačeného obličeje. V jeho arzenálu nesmí chybět sice dvojhlavá, z jedné stany však poškrábaná mince, jejíž hození často rozhoduje nejen o životech Harveyho obětí, ale i jeho vlastním.

Comics

Před svým zjizvením byl Harvey Dent gothamský okresní prokurátor, přítel Bruce Waynea a jeden z nejvlivnějších spojenců Batmana. Díky svému šarmu, počestnosti a neúplatnosti si u médií vysloužil přezdívku Apollo. Tato jeho osobnost však nabere zcela jiné obrátky při soudním procesu s mafiánským bossem Salem Maronim, který na Harveyho chrstne lahvičku kyseliny sírové přímo uprostřed přelíčení. Žíravina mu poleptala levou polovinu obličeje a levou ruku, když si popálenou tvář snažil zakrýt.

Po tomto incidentu je Dent převezen do nemocnice. Svůj stav však psychicky neunese, napůl zešílí a uteče. Vznikne tak druhá část jeho osobnosti Two-Face. Není to však padouch v pravém slova smyslu. V Dentovi zůstává i něco z jeho původního já a při řešení mnoha situací je proto nerozhodný. Vše tedy ponechává na z jeho pohledu férové náhodě hozením mincí. Na ni nedá dopustit a její „rozhodnutí“ vždy akceptuje. Často tak jeho vztah s mincí hraničí až se šílenstvím, například, když ji ztratí – sebráním jeho mince Batman často získává převahu, jelikož Harvey znepozorní a za každou cenu ji chce dostat zpátky.

Filmy a TV

  • Ve filmu režiséra Tima Burtona Batman z roku 1989 Harveyho ztvárnil černošský herec Billy Dee Williams (Lando Calrissian z Hvězdných válek), avšak pouze jako zcela vedlejší kladnou roli okresního prokurátora.
  • V seriálu Batman: The Animated Series má Harvey své alter-ego jménem „Big Bad Harv“ ještě před svým znetvořením. Zlý Harv zosobňoval veškerou nenávist, kterou v sobě během života Dent potlačoval a teď se rozhodl dostat se na povrch, což zrovna nekoresponduje s Harveyho politickou kariérou. Psychologický spis o Dentově schizofrenii dostane do rukou mafián Rupert Thorne, který se ho pokusí vydírat. Při jeho pronásledování v chemičce dojde k explozi a Dent je znetvořen nejen ve tváři, ale po celé polovině těla. Od té doby má Zlý Harv nadvládu také nad celou polovinou Dentovy mysli.
  • V podání režiséra Joela Schumachera se Harvey Dent s (polo)tváří Tommy Lee Jonese objevuje ve filmu Batman navždy z roku 1995. Přestože jeho komiksová minulost i apelování na minci zůstaly zachovány, je zde Two-Face typicky černobílým padouchem, s nímž si režisér, spíš než po stránce charakteru, pohrál u jeho do posledního puntíku rozdvojené image.
  • Přestože jsou Dvě Tváře druhým nejdůležitějším padouchem Temného rytíře, v podání režiséra Christophera Nolana jde spíše o tragickou postavu. Ve větší části filmu je oslavován jako Bílý rytíř Gothamu, neoblomný zastánce práva, miláček médií a spojenec komisaře Jima Gordona a Batmana. Jeho charisma však záhy převrátí Joker, který se tak snaží dokázat, že i toho nejdobromyslnějšího ducha lze zlomit a podřídit chaosu. Tato verze Harveyho znetvoření je podstatně jednodušší. Svázaný Dent zde polovinou těla upadne do kaluže benzínu, která se pak vznítí při explozi budovy, ve které byl uvězněn.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama