Dark Matter
86/100 - 212×

Dark Matter

Probudili se na vesmírné lodi plující kdovíkam, ale nepamatují si, jak se tam dostali a co jsou zač. Během nebezpečné plavby, která je může stát život, odhalují pravdu o svém původu a blíží se vstříc nepříjemné budoucnost a prozření.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | Syfy | 43 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Sci-fi
hrají
Melissa O'Neil (Dvojka), Anthony Lemke (Trojka), Jodelle Ferland (Pětka), Roger Cross (Šestka), Zoie Palmer (Android), Alex Mallari Jr. (Čtyřka), Torri Higginson (Delaney Truffaultová), Ellen Wong (Misaki Han-Shireikan), Andrew Moodie (Teku Fonsei), Wil Wheaton (Alexander Rook), David Hewlett (Tabor Calchek), Melanie Liburd (Nyx), Shaun Sipos (Devon)

Co stálo za zrušením seriálu?

Co stálo za zrušením seriálu?

Jak se ukázalo, i sám tvůrce seriálu Joseph Mallozzi byl z rozhodnutí o ukončení seriálu rozčarovaný, a tak se rozhodl celou situaci o pozadí zrušení Dark Matter osvětlit. Samotná stanice odmítla ukončení seriálu komentovat.

13 0
3.9.2017

Pokud se vám nechce číst opravdu sáhodlouhý text níže, zde máte shrnutí: Za zrušením stály finance, ale ne tak jak byste mysleli. Šlo o manažerské rozhodnutí. Seriál asi nebyl až tak drahý, ale nové „slibnější“ projekty stanice Syfy byly natolik nákladné, že už pro Dark Matter zkrátka nezbylo místo. Jako vždy ale bude teď nejvíce záležet na síle fanouškovské komunity.

A teď k celé zprávě Josepha Mallozziho fanouškům:

Text z Mallozziho osobního blogu je uváděn v celém znění, kromě části kdy se Mallozzi omlouvá za únavu z cestování.

Rád bych poděkoval všem, kteří se za posledních dvacet čtyři hodin snažili vyjádřit svůj hněv, smutek a vděčnost poté, co se dozvěděli o zrušení seriálu. Jak jsem psal na Twitteru: „Jsem dojat a ohromen vaší vášní, vaší věrnosti a vaší nelítostnou zlostí.“ Teď bych chtěl vnést trochu světla na okolnosti ohledně náhlého zrušení Dark Matter a dát vám vědět, co bude dál.

Během vysílání třetí řady jsem se ohledně prodloužení cítil obezřetně optimistický. Přestože se ratingy propadly, nebyl to tak obrovský pokles, zhruba 10 % oproti minulé sérii. V porovnání s běžným průměrem (poslední statistiky, které jsem viděl, se pohybovaly kolem 25 %!). Myslel jsem, že jsme na tom dobře – obzvláště když se podíváte na DVR diváky (lidé, kteří si pořad pouští zpětně ze záznamu třeba až týden po premiéře). Seriál byl dlouhodobě na vrcholu procentuálních zisků kabelovky v celkových divácích a klíčových skupinách. A asi nejpovzbudivější byla skutečnost, že jsme v roce 2017 byli jedním z nejsledovanějších pořadů stanice Syfy.

Dark Matter si mezi fanoušky nevedlo vůbec špatně. Foto: Syfy

Proti nám ale stála skutečnost, že nejsme původní seriál stanice Syfy. Jsme akvizice. Původní seriál znamená, že stanice pořad vyrábí, ale co je důležitější, sama ho vlastní. Má tak možnost dosáhnout dalších zisků z pořadu pomocí prodejů práv do zahraničí, online přehrávání, atd. Stanici to sice stojí víc, ale vynahradí si to jinak. Optimálně. Na druhou stranu, akvizice je pořad, který stojí stanici výrazně méně, ale nenabízí žádné další zdroje zisků, protože nevlastní práva k šíření. Vzhledem k nákladům původních seriálů vytvářejí stanice také akvizice, aby naplnily svou programovou nabídku.

A diváci se nerozhodují sledovat televizi podle toho, jestli jde o původní seriál či akvizici. Sledují, co se jim líbí. A čím víc se dívají, tím vyšší jsou ratingy. A čím vyšší jsou ratingy, tím víc se platí za inzerci. Má to své výhody a nevýhody, rizika a přednosti. Dark Matter bylo akvizicí a nemělo tedy takový objem peněz jako obvyklý původní seriál. Takže jsme se museli uskromnit a pracovat velmi efektivně. Tak jsme se také mohli ujistit, že vložené finance poznáte přímo na obrazovce:

Závěrečná vesmírná bitva skutečně stála za to. Zdroj: Syfy

Navzdory skutečnosti, že jsme byli akvizicí, se naše ratingy držely (a jak jsem zdůraznil, také tu byla DVR zhlédnutí). Z tvůrčího hlediska jsme zakončili sérii ve velkém stylu: vesmírnou bitvou a invazí mimozemšťanů. Čtvrtá řada tak slibovala příběh obrovské mimozemské armády a počátek povstání androidů. Androidi a mimozemšťané! Tím chci říct, co víc sci-fi ještě Syfy chce?!

Když jsme se dozvěděli, že je to s námi špatné, nabídl jsem se, že poletím do pobočky Syfy v L.A. s plány pro čtvrtou sérii: „Androidi! Mimozemšťani! Doktorka Shawová! Sarah! Kryden! Wexler! Dcera Dvojky! Sestra Pětky!“ Poděkovali mi, ale informovali mě, že rozhodnutí nebude založeno na tvůrčím hledisku, takže to nemělo smysl.

Pokud nešlo o tvůrčí hledisko, tak jsem usoudil, že jde o finance. Doslechl jsem se, že Syfy pro období 2017–2018 investovalo hodně do původní tvorby a nedávné oznámení o jejich nadpřirozeném pořadu to jen potvrzuje. Produkce se pokusila zjistit, zda by nebyla jiná cesta jak to rozhodnutí zvrátit, ale ani tohle nebylo úspěšné.

Co teď? Inu, věděl jsem, že fanoušci Wynonny Earp byli nápomocní v prodloužení seriálu, takže jsem zburcoval i fanoušky Dark Matter, aby udělali nějaký rozruch. A udělali ho pořádný. Přesto to s námi bylo špatné.

Fanouškové Wynonny si pokračování vystříleli. Foto: Syfy

Podstata seriálu, kterou jsem vytvářel a rozvíjel několik let, mi neumožňovala přijít s rozumným závěrem. Seriál byl zamýšlen jako série plná zvratů, vývojů a shledáních s několika paralelními příběhy na pozadí, které se nakonec překříží a spojí dohromady.

První řada začíná tím, když posádka zjistí, že jsou zločinci a končí tím, že jsou odvezeni do vězení. Druhá řada začne pobytem v galaktickém vězení Hyperion-8 a končí tím, že se jim nepodaří odvrátit válku korporací a odmítnout bývalého spojence. Třetí řada začíná tím, že posádka čelí tomuto bývalému spojenci na pozadí války korporací a končí mimozemskou invazí. Čtvrtá řada začne tím, že posádka a lidstvo obecně zareagují na mimozemskou hrozbu…

Seriál hned od začátku nabídl akci a odhalená tajemství. Foto: Syfy

To, že mám pětiletý plán (spíš než abych si vše vymýšlel za pochodu) znamená, že přesně vím, kam různé příběhy směřují. Znám všechny odpovědi na všechny otázky. A to mi umožňuje mnohem uspokojivější vyprávění, až nakonec všechny části hádanky do sebe zapadnou. Taky to znamená to, že i kdybych se pokusil o dobré zakončení, stejně by spousta otázek zůstala nezodpovězená. Jako poslední možnost jsem se rozhodl bojovat a zajistit fanouškům alespoň zkrácenou šestidílnou sérii od Syfy, která by to vše zakončila. Bohužel, ani toto neprošlo.

My jsme se snažili, vy jste se snažili, my všichni jsme se snažili. A přesto byl seriál zrušen. Takže kam tohle všechno vedlo? Kromě toho že nás zrušili? Jak mnozí z vás zdůraznili, existují i další možnosti jak bychom mohli pokračovat, ale nalézt někoho, kdo by zastoupil Syfy není jen tak (což si nechám do dalšího příspěvku).

Prozatím vězte, že děláme vše, co je možné, abychom seriál zachránili. Může to trvat několik týdnů, než budeme znát konečnou odpověď. Ale slibuji, že vám ihned oznámím, jakmile se něco dozvím. Mezitím pokračujte a udržujete Dark Matter naživu. Tweetujte, retweetujte, pište a reagujte! Dejte jim vědět, o co přichází!

Jdete do toho?

Jsme posádka Razy. To si pište, že jdeme do toho. Zdroj: Syfy

Rozhodnutí o zrušení stále budí velké vášně i mezi našimi fanoušky. Jak na tento krok hledíte nyní?

Diskuze /31

Lex Luthor

Tak uvidíme jaké další projekty tedy Syfy plánuje, ale rozhodně nebudou lepší než Dark Matter, bral bych kompletní uzavřený příběh na 6 sérii,

3.9.2017 | 19:33:59
Johnny Horse

Tak proč neudělá nějakou veřejnou sbírku např. na kickstarteru nebo idiegogo? Já si myslím, že by se mohlo najít dostatek fanoušků, co by přispěli.

3.9.2017 | 19:35:44
Voocko

Jsem pro natáčení dalších spousty dílů…

3.9.2017 | 20:33:38
Holldir

škoda škoda.....co už

3.9.2017 | 20:36:13
Casti3l

Za zkoušku to stojí. Petice za obnovu

#12 Kasom
3.9.2017 | 20:49:55
Voocko

taky jsem podepsal

3.9.2017 | 20:54:32
Lex Luthor

Podepsal jsem rozhodně chci další díly

3.9.2017 | 21:32:39
Fifipek

Podepsáno :)

3.9.2017 | 23:09:50
jasonpileek

No SyFy mi pěkně s*rou.. Je to nefér, že 12 monkeys dají dvě závěrečný série a Dark Matter useknou jen tak :-( .. Taky jsem podepsal a nasdílel na FB .. :)

#12 Kasom #12 Kasom
4.9.2017 | 0:23:08
Marcus Flavius

3 série byla naprosto luxusní, jsem na ně nasr.. Takhle doj.ebat skvělý scifi seriál, neřeknu kdyby už neměli kde brát, ale tohle slibovalo ještě lepší zážitek.Na fanoušky se prostě kašle.

4.9.2017 | 1:17:56
Kasom

#9 jasonpileek:
#9 jasonpileek: Nepleteš si to náhodou z Killjoys?? Jako 12 Monkeys snad ani na SyFy neni, ale na Netfixu- aspoň myslím.

#5 Casti3l: Podepíšu, ale stejně, jak de o peníze, tak neznají bratra. Snad jenom by mohla být maličká šance že se to přesune jinam.

#18 jasonpileek
4.9.2017 | 10:32:49
trk2

ale piču nedostatek penez.. se vsadim že nejvíc vadilo ze ty lode co prilataj jsou černý…D

#14 Kasom
4.9.2017 | 11:21:47
Kasom

#13 trk2: DDDDDDDDDDDDDDD:) jo jo, natom něco bude. Kdyby ty zlý lodě byly bílý a napalubě vezly xenofóby ,islamofóby a rasisty, tak by DM nedostal jen jednu řadu, ale hned 10.

4.9.2017 | 12:39:25
Evro

Seriál jsem nesledoval, ale upřímně mě to ani nepřekvapuje. Od zrušení Stargate Universe, Sanctuary a dalších starších seriálů, SyFy prostě už nevěřim. A divim se že jim na to Mallozi po SGU znova skočil. Fakt kdy za poslední dobu na SyFy běžel seriál kterej nebyl po 2 nebo 3 řadě zrušen, už jen čekám na to kdy SyFy zruší další dobrý seriály jako třeba The Expanse.

#17 Toso11
4.9.2017 | 18:53:18
MonisekB

Tak jsem to taky podepsala :)

4.9.2017 | 19:36:09
Toso11

#15 Evro: že si sa to opovážil čoilen vysloviť expanse je momentálne naj vo svojej kategórii … a dúfam v návrat stargate …stargate aspoň nejaké malé uspokojenie od mgm že povolili tie 10 min epizódy uvidíme

#19 Marethyu2000
4.9.2017 | 21:18:25
jasonpileek

#12 Kasom: Ne. 12 opic je taky SyFy, ale před premiérou třetí série oznámili rovnou i 4., závěrečnou sérii. Občas se tomu tak u televizí děje. Například stejně tak i řiditel televize Starz oznámil u Outlander dvě série najednou.. (ale ten nekončí :D ) Nicméně Killjoys nesleduju, já nebyl schopný dokoukat snad ani první díl.. nechytlo mi to :)

4.9.2017 | 22:33:39
Marethyu2000

#17 Toso11: no, 2. série a expanse má nižší sledovanost než Dark Matter…

4.9.2017 | 22:34:27
Voocko

Kajáni, kdyby rači do toho narvali víc peněz a udělali to ještě velkolepější. Taky mě to akorát odrazuje se dívat u nich na nějakej seriál, kterej nevím jestli bude mít vůbec konec. Jdem jim dát po hubě :D

4.9.2017 | 23:45:16
Bstevuliak

Kto z vás má twitter Každý piatok o 21 v našom časovom pásme nech tweetuje tento jeden tag: #TeamRaza a pridajte nejake „@netflix @AmazonVideo pickup Dark Matter for S4 and S5“ alebo hocčo, nech sa ten tag stane trending, netflix takéto veci berie vážne, taktiež suggestujte Dark Matter tu: https://help.netflix.com/en/titlerequest Možno sa k pickupu vystrielame :)

5.9.2017 | 11:44:21
BackPa

WTF? Za ukončení seriálu s takovýmto cliffhangerem by se mělo trestat smrtí!

#23 StrejdaMorty
5.9.2017 | 13:05:19
StrejdaMorty

#22 BackPa: Problem je ten, že zrušení serialu přišlo naprosto narazově bez předchozího varování podobně jako tomu tenkrat bylo u Firefly. Serial měl původně planovanych minimalně 5 řad, dle meho nazoru došlo ke zrušení z duvodu interních bojů s konkurencí SyFy. Ono nechci aby to znělo hnusně, ale stejně jako Defiance, bylo Dark Matter a Killjoys pouze letní vyplní programu. To že to byly serialy uspěšny jen hralo do karet SyFy, že se nemusí o nic starat, pokuď se ale teď rozhodli, že chtějí mít vlastní origin show tak proč dotovat každy rok platit novou řadu, když nejsou ani vlastníky práv.

5.9.2017 | 22:27:24
azazel

mohli natočit aspon film a uzavřít některé věci..

8.9.2017 | 11:34:34
Leksa kom Trikru

Seriál bude mít pokračování …ne že bych to někde četl ,ale hodně předvídám budoucnost a tohle vím.Nikdy jsem se zatím nemílil.Těším se na černé lodě a posádku razy.

9.9.2017 | 21:35:55
Leksa kom Trikru

Docela mě sklamalo když ukončili seriály Defiance a Dominion .....tak doufám že posádka Razy neskončí stejně.

9.9.2017 | 21:37:18
Kasom

Spíš než petice, Mallouzzi doporučuje podpořit kampaň přes twitter. Malá naděje tu ještě je :) https://twitter.com/DarkMatterFTL http://teamraza.tv/ Tak se snažte lidi !!!

Možná by bylo dobré dát článek z návodem Jak zachránit Dark Matter. díky.

11.9.2017 | 5:39:17
GlidingFLy

Podle mne si o to zrušení koledovali. Závěr třetí části byl jakoby z pera StarGate → příchod Orájů. Tam byla óobr brána, zde byla bílá díra. Mne to např. zklamalo. Ostatně celou třetí část hodnotím jako nejslabší a domnívám se, že právě třetí část měla směřovat k rozuzlení zápletek a spojení dějových linek v závěr seriálu, ať už by byl jakýkoli. Přesně toto jsem očekával. Jako nejlepší postavy a skvěle zahrané hodnotím Rya Ishidu a imponovala mi Android. Tu mám v tomto seriálu na prvním místě. Tipově i projevem. Myslím si, že pokud by seriál skončil vyřešením války korporací způsobem, který by byl akceptovatelně pravděpodobným – technologie, šlo tam hlavně o pohon a umělou inteligenci, tak mohli pomýšlet na Dark Matter II. Kde se mohl odehrávat napínavý děj okolo vztahů androidů a lidí, jak o tom záměru psal Mallozzi. A v tomto okamžiku mi nevadí vpád zcela jiné formy života, agresivní a velmi vyspělé. To samo by zase vydalo na tři serie velmi napínavého podívání. Tím, že to chtěl autorský tým spojit dohromady v překotném a mnohdy zcela nepřehledném ději, přišli vlastně o tu výlučnost pokračovat dále. Škoda, chtělo to lepší strategii. Páč jinak se opravdu jedná o fakt dobrý dobrý projekt.

#30 Marethyu2000
11.9.2017 | 13:45:36
Marethyu2000

#29 GlidingFLy: Smutné je, že si vůbec neuvědomuješ, proč to tak udělali. Protože pokud bude seriál pokračovat, stále ještě probíhající válka korporací bude muset být nějak vyřešena. Stejně tak bys musel hledat způsob, jak černé lodě dostat k nám. A navíc, Mallozi pracuje s pětiletým plánem a tohle má vždy navnadit na další sérii.

12.9.2017 | 17:44:45
JirkaKo1961

Podepsal jsem petici, a jsem mírně optimistický. U seriálu Timeless, který byl také zrušený, tlak fanoušků pomohl k jeho obnovení a ke druhé sérii, mohlo by se to podařit i v tomto případě. Pokud se to podaří, myslím ale, že se toho ujme někdo jiný než Syfy.

19.9.2017 | 15:18:45
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Komiks Dark Matter

Z papíru na obrazovku

Z papíru na obrazovku

Že seriál vznikl podle komiksové předlohy asi víte. Ale víte, nakolik se od ní také liší?

Reklama

Pilotní recenze

Temná hmota vs. Nájemňáci

Temná hmota vs. Nájemňáci

Stanice Syfy si pro letošní letní sezónu připravila dva nové vesmírné přírůstky, jen každý z trochu jiných vajec. Jak dopadl start Dark Matter a Killjoys?

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Proč se těšit na Dark Matter?

Proč se těšit na Dark Matter?

Tady máte hned pět důvodu. Ale je toho mnohem víc, na co se těšit při startu tohoto nového space opera seriálu.

#TeamRaza

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama