Perception (Prozíravost)
90/100 - 25×

Perception(Prozíravost)

Doktor Daniel Pierce je excentrickým učitelem neurovědy na univerzitě, který svět a lidskou mysl vnímá trochu jinak – na jedné straně pro něj nejsou nezvyklé halucinace a iracionální chování, na straně druhé ale až neuvěřitelně rozumí lidské mysli a zná lidské chování. Své bývalé studentce Kate Moretti teď kývne na spolupráci s FBI a bude pomáhat řešit ty nejzapeklitější případy.

USA | 2012 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | TNT | 43 minut
žánr
Detektivní, Drama, Romantický
hrají
Eric McCormack (Daniel Pierce), Rachael Leigh Cook (Kate Morettiová), Arjay Smith (Max Lewicki), Kelly Rowan (Natalie Vincent)

S01E10: Light

S01E10: Light

Poslední díl první řady s názvem Light (Světlo) byl pokračováním dílu devátého s názvem Shadow (Stín).

sk
17.9.2012
3 490 000
43 minut

Na konci minulého dílu jsme Daniela opustili právě, když se zapisoval do psychiatrické léčebny a Kate, která neměla po událostech s Danielem nejlepší náladu, se zrovna její kolega Probert chystal ukázat jakési video na internetu.

A díl desátý začíná tím, jak se na něj Kate dívá. Je zde natočen Wesley Sumter a oznamuje světu, že toto video natočil pro případ, že by se mu něco stalo a že má být uveřejněno pouze v případě jeho smrti.

„Jmenuji se Wesley Sumter. Zařídil jsem, aby se toto video uveřejnilo pouze v případě mé smrti. Takže pokud se na tohle díváte, byl jsem již zavražděn.“

A tohle je přesně ten důkaz, který Kate potřebovala, aby znovu začala věřit, že Daniel není blázen a opět začala pátrat po tom, co se vlastně skutečně stalo.

Jejich první zastávkou je ten, kdo dal video na internet a není jím nikdo jiný než Alex Willingham, syn softwarového inženýra Verteronu Briana Willinghama, který nedávno zemřel a jeho smrt byla prohlášena za nehodu, ale který byl podle Wesleyho jednou z obětí rozsáhlého spiknutí, kvůli kterému byl zabit. Ukáže se ovšem, že Wesley byl zabit Alexem, protože využil jeho touhy po očištění jména svého otce a přesvědčil jej, že jediné, co dokáže Daniela přesvědčit o tom, že opravdu stojí před velkou konspirační teorií, je Wesleyho vražda. Slovy Alexe Willinghama:

„Wesley mi řekl, že kdyby byl zavražděn, toho Pierce by to přesvědčilo, že tu opravdu je velká konspirace. FBI by to muselo vyšetřovat. Já mu řekl „ani náhodou“. Nemohl bych nikoho zabít. Obzvlášť ne jeho. Ten chlap byl můj přítel. Řekl, že je to jediná šance, jak přinést mému otci spravedlnost. Wesley dostal toho chlápka na místo, co jsme vybrali. Můj táta měl tu kuši pro lov jelenů a Wesley řekl, že po šípu nezůstane žádná krev. Tak jsem ho střelil. Znovu jsem vystřelil. Ten chlápek se vyděsil a utekl. Pak jsem se zbavil druhého šípu. Wesley měl ten nápad… Zahrabat pod špínu plachtu. Takže jsem Wesleyho musel jen zabalit a odtáhnout tělo pryč. Prosím, musíte zjistit, co se skutečně stalo mému otci. Jinak jsem zabil Wesleyho pro nic.“

Mezitím se Daniel v nemocnici setkává se svou lékařkou jménem Caroline Newsomová, která vypadá přesně jako Natálie. Daniel si nejdřív myslí, že léky nefungují a on blouzní. A když mu Caroline stále tvrdí, že není Natálie, tak si dokonce myslí, že se mu to celé jenom zdá a není to skutečné. Probere ho až facka od Lewickiho :).

Daniel se stane apatickým a odmítá s lékařkou komunikovat. Po rozhovoru s Paulem Haleym Caroline přijde na to, proč Danielova vysněná Natálie vypadá jako ona. Ukáže se, že Daniel s Paulem se byli během studií podívat na Michiganské univerzitě, kam Caroline chodila. A Daniel ji nikdy neoslovil, ale viděl ji tam a ve své hlavě si vytvořil realitu, kde byli spolu:

Caroline: Já jsem Natalie.
Daniel: Co to má sakra být? Nejdřív tvrdíte, že nejste Natalie a teď tvrdíte, že jste? Jestli je tohle nějaká terapeutická technika, pak toho o jednání se schizofreniky moc nevíte.
Caroline: Mluvila jsem s vaším přítelem Paulem Haleyem.
Daniel: Nechci, abyste mluvila s mými přáteli.
Caroline: Řekl mi o vašem výletu na univerzitu v Michiganu.
Daniel: A?
Caroline: Chodila jsem na Michiganskou. Myslím, že jste mě musel vidět.
Daniel: Ano. Ano. Oddělil jsem se od Paula a skončil v tom spolku s bandou idiotů. Hráli čtvrťáky a chovali se jako blbci, tak jsem šel ven a uviděl jsem vás. Stála jste tam sama a usrkávala pivo z plastového kelímku. Dala jste si ten volný pramen vlasů za ucho a já si pomyslel, „To je tak nejkrásnější dívka, co jsem kdy viděl.“ A skoro jsem odešel, ale pak… Hlásek v hlavě mi říkal, „Danieli, nebuď idiot. Tu dívku už nikdy neuvidíš a budeš toho litovat po zbytek svého ubohého života.“ Tak jsem šel… Přišel jsem tam a sotva jsem dokázal vyslovit své jméno a vy jste se smála s dělala si srandu z toho, že angličtina je můj druhý jazyk a pak jsme se procházeli. Jen jsme mluvili a smáli se a drželi se za ruce, mluvili jsme o Rilkem a o The Smiths. Vzpomínáte? Dokud nevyšlo slunce.
Caroline: Na té párty jsem byla. Ale nikdy jsem vás nepotkala.
Daniel: Jak jste mohla zapomenout?
Caroline: Nezapomněla jsem.
Daniel: Příliš jsem se bál s vámi promluvit. Takže ten hlas v mé hlavě byl začátkem. Přišel jsem o svou mysl dříve, než jsem myslel.
Caroline: Mrzí mě to.
Daniel: Ráda bych teď byl sám.

Tahle pravda Daniela celkem vykolejí a se svou doktorkou povede ještě jeden srdečný rozhovor, který opět potvrdí, že Daniel je vážně správný chlapík. Věděl, že se svou nemocí nemůže své lásce nabídnout “normální“ život, tak se jí radši vzdal :

Caroline: Jak se vám vede?
Daniel: Prostě skvěle, díky.
Caroline: Musím se přiznat, že jsem zvědavá. Myslela bych si, že po tom, co jste odešel z nemocnice, půjdete Natalii hledat a zjistíte, že není skutečná.
Daniel: Znal jsem svou prognózu. Žádný lék, nevyhnutelné recidivy, hrozné vedlejší účinky primitivních duši vysávajících léků. Věděl jsem, že Natalie by se o mě pokoušela starat. Nemohl jsem tu myšlenku vystát, takže… Rozhodl jsem se, že bude lepší nemít spolu žádný kontakt.
Caroline: Ale znovu jste ji viděl.
Daniel: Jsem klasický případ. Získal jsem titul. Učil jsem a psal. Říkal jsem si, „Jo, porazil jsem to.“
Caroline: Tak jste si vysadil léky.
Daniel: Pak mi jednoho dne někdo zaklepal na dveře a byla to Natalie. A řekla „Ahoj, hádej, kdo právě dostal místo na CLMU.“ A byl jsem v sedmém nebi.
Caroline: Ale v určitou chvíli jste si uvědomil, že tam ve skutečnosti není.
Daniel: Byli jsme v muzeu. A já se smál něčemu vtipnému, co řekla o tlustokožcích a poklepal na mě takový malý kluk a řekl: „Hele, pane, proč mluvíte sám se sebou?“ A já se podíval kolem a uvědomil jsem si, že všichni zírají na mě, místo na ty slony.
Caroline: To muselo být bolestivé.
Daniel: Měl jsem ji rád u sebe. I když to znamenalo, že na mě sem tam někdo zíral. Když to bylo opravdu špatné, vyzkoušel jsem prášky a Natalie a ti méně příjemní návštěvníci zmizeli. Nebo se alespoň neobjevovali tak často. A já si myslel, „Dobře, tentokrát… Tentokrát jsem to tomu nandal.“
Caroline: A tak ten kruh začal znovu.
Daniel: Ale vždy jsem věřil, že tu bylo jedno překrásné léto, než se ze mě stal naprostý magor, kdy jsem měl to, co mají normální lidé. Někoho, koho jsem miloval. Něco skutečného. A teď se dívám na vás. Nejznámější cizinku, kterou jsem kdy potkal. A vím, že jsem to nikdy neměl.
Caroline: Mrzí mě, že nejsem ta osoba, za kterou jste mě měl. Vážně.

A tím končí idylka, protože se Daniel dozví, že za ním byla Kate, kterou k němu Caroline nepustila a že Wesleyho vražda, kterou viděl, byla skutečná a v tu ránu se Daniel sbalí, z psychiatrie odchází a pouští se s Kate do řešení případu. Když se dostane do slepé uličky a nutně potřebuje konzultaci s Natálií, jde za Caroline a přesvědčí ji, aby mu pomohla a “byla Natálie“. A případ samozřejmě vyřeší. Ukáže se, že nešlo o velkou konspirační teorii za účelem ovládnutí světa, ale jen o jednu ambiciózní ženu, která se tak moc chtěla stát senátorkou, že byla ochotná zabít i vlastního manžela.

Daniel a Kate si to vyříkají a udělají dohodu, že, až se Danielovy symptomy zhorší příště, řekne jí o tom.

Caroline Daniela vyhledá a řekne mu, že vzhledem k jeho dlouhotrvajícímu vztahu s Natálií není vhodné, aby i nadále byla jeho lékařkou, ale že by mohli být přátelé, pokud tedy přítelkyni potřebuje.

Takže to vypadá, že nám Natálie v seriálu na nějakou dobu skončila, alespoň dokud si Daniel zase nevysadí léky, což podle mě nebude trvat dlouho a pak nám tam nejspíš budou pobíhat obě :). Ale bez problémů je rozlišíme podle účesu a stylu oblékání.

Foto: TNTHodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
dm66

Super

7.9.2014 | 14:56:22
danyssimo

Parádní zakončení první řady.

10.3.2013 | 0:01:04

Budoucnost seriálu

Seriál Perception byl bohužel po třech řadách zrušen a dalších dílů se již nedočkáme. Patnáctou epizodou dáváme tedy doktoru Danielu Piercovi sbohem.

Reklama

Viděli jste...

Viděli jste...

Filtr seriálů
Reklama