Perception (Prozíravost)
90/100 - 25×

Perception(Prozíravost)

Doktor Daniel Pierce je excentrickým učitelem neurovědy na univerzitě, který svět a lidskou mysl vnímá trochu jinak – na jedné straně pro něj nejsou nezvyklé halucinace a iracionální chování, na straně druhé ale až neuvěřitelně rozumí lidské mysli a zná lidské chování. Své bývalé studentce Kate Moretti teď kývne na spolupráci s FBI a bude pomáhat řešit ty nejzapeklitější případy.

USA | 2012 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | TNT | 43 minut
žánr
Detektivní, Drama, Romantický
hrají
Eric McCormack (Daniel Pierce), Rachael Leigh Cook (Kate Morettiová), Arjay Smith (Max Lewicki), Kelly Rowan (Natalie Vincent)

Pátý díl Perceptionu vzbudil v Americe vlnu nevole

Pátý díl Perceptionu vzbudil v Americe vlnu nevole

Pátý díl Perceptionu s názvem The Messenger (Posel), kde si Daniel bral na paškál Boha, nazýval ho výrazy typu blbec a posílal ho k čertu, vzbudil mezi věřícími fanoušky v Americe poměrně velkou vlnu nevole.

0 0
15.8.2012

Když jsem se tak probírala názory na facebooku a podobných sociálních kruzích nebylo tam nic mezi. Buď naprosté nadšení z dílu, většinou od lidí, kteří v boha nevěří (alespoň tak to vyznívalo), nebo byli fanoušci znechuceni a lítala tam slova typu: “Perception ztratil fanouška, už nikdy se na tento seriál nepodívám a doporučím to samé svým známým“.

Možná sem takovýhle článek nepatří, ale mně osobně ty komentáře zaujaly natolik, že jsem se rozhodla pár z nich přeložit a podělit se o ně s vámi. Za sebe můžu říct, že v boha nevěřím, takže asi úplně nedokážu posoudit, jestli to rozhořčení, které tento díl vzbudil ve věřících lidech, je oprávněné, nebo to jen trochu hrotí. A také je pravda, že ne všichni věřící z toho byli znechuceni a o to mi přišly ty diskuze zajímavější. Takže dost mých výlevů a posuďte sami:

Negativní ohlasy:

„Tenhle pořad jsem milovala až do minulého týdne. Pak okamžitě zmizel z mých sledovaných pořadů. Nevadí mi, když mají lidé jinou víru, ale neurážím je za to. Nelíbí se mi, když někdo Boha nazývá blbcem. Na tenhle pořad se už nikdy nepodívám a řeknu všem, co znám, ať udělají totéž. Je škoda, že někdo musí takhle urážet víru druhých. Opravdu se mi to vůbec nelíbilo.“

„Od těchto protagonistů jsem doufala ve více, než v do očí bijící a nebojácnou nesnášenlivost v Boha a věřící. Je opravdu smutné, že každý hlupák může otevřeně podporovat posílání našeho stvořitele do pekla a prostě se rouhat. Myslím, že to, co říká můj bratr, je pravda: Televize je Satanův strýc.“

„Nenávidím tenhle pořad. Jen další proti Bohu zaujatý, super inteligentní šílenec, který vidí věci a slyší hlasy. A tohle je dobrý nápad? Získejte trochu reality. Musíte si myslet, že jsme tak hloupí, jako vy.“

„Co jsem se naučila z téhle epizody? Autor nemá ani tušení, kdo byl Jehova. Musela jsem přepnout program.“

„Zničili jste skvělý pořad. Milovala jsem Perception až do minulé epizody, kde jste naskočili do rozjetého vlaku plného záměrných urážek Boha a nazývání ho těmi jmény. Ztratili jste mě. Doufám, že ztratíte i pořad. Doufám, že jste neztratili svou duši.“

Pozitivní ohlasy:

„Musím říct, že jsem byl šokován. Tím nejlepším možným způsobem. To, co jste udělali, chtělo fakt kuráž. Ani tak ne nazývat boha blbcem, nebo ho posílat k čertu, ale přijmout to riziko, že budete čelit protestům, které nevyhnutelně přijdou. Sláva lidem z Perceptionu za tento odvážný krok! Vystihli jste podstatu nevěřících. Ateista by říkal tyto věci a ptal se na tyto otázky. Tleskám tomuto realistickému portrétu."

Tenhle komentář mě zaujal asi nejvíc.

„Nejdříve mi dovolte říct, že tuhle show miluju. Zbožňuji Danielovu postavu a myslím, že Eric odvádí výbornou práci při jeho ztvárnění. Jelikož jsem na tomto fóru nová, měla bych zdůraznit, že jsem opravdu fanoušek. A teď k současné záležitosti: Náboženství. Já sama jsem křesťankou a věřím v Boha celým svým srdcem. Ježíš mě zachránil a miluji ho za všechno, co pro nás udělal. Přesto vás asi překvapím, když řeknu, že tuto epizodu neshledávám urážlivou. Náboženství je něco, co je třeba řešit v každém dobrém televizním pořadu a je důležité mít různé úhly pohledu, alespoň podle mého názoru. Nemyslím, že Perception jakkoli urážel křesťanskou víru. Chci říct, že Kate je křesťanka a dokonce i Natálie, která je Danielovou halucinací, v podstatě částí jeho podvědomí, vyjádřila názor, že Daniel na víru žárlí. Nemluvě o tom báječném (a sladkém) spojení mezi Danielem a Kylem a zjevném vzájemném respektu, který mezi sebou měli. Dokonce ani Danielovy výrazy bez servítek mě nenaštvaly, i když v první chvíli jsem byla trochu podrážděná. Ale pak jsem si něco uvědomila. Došlo mi to ve chvíli, kdy Daniel zmínil, že duševní porucha způsobila Johančinu smrt. Někteří křesťané se nedívají na duševní poruchy jako na nemoci, místo toho přijdou s vysvětleními typu démon. Když jsem slyšela o kněžích, co chtěli vymítat duševně nemocné, protože si mysleli, že jsou posedlí, napadla mě hlavně schizofrenie. Což je strašné a nemůže to fungovat, protože schizofrenie není způsobena démony. Je to onemocnění mozku. Takže to svým způsobem mohlo být pro Daniela osobní a může to být částečně důvodem, proč tolik nenávidí náboženství. Samozřejmě jen teorie. Co se týče Danielova chvástání směrem k Johance a jeho vzkazu pro Boha. Lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem nikdy neměla podobné myšlenky. Nejsou všichni na Boha z nějakého důvodu naštvaní? Vím, že já jsem byla. Měla jsem pochyby a ptala se, proč Bůh dělá to, co dělá, což si myslím, že je zdravé. Samozřejmě jsem většinu z nich překonala a přiměla se věřit, že Bůh ví, co dělá, ale musím se přiznat, že mám stále své chvíle. Upřímně řečeno jsem byla víc znepokojena tím, že Daniel křičel na halucinaci ve veřejné nemocnici. O této epizodě bych toho mohla říct mnohem víc, ale myslím, že tady skončím. Tento komentář je už takhle dost dlouhý. Jen pár mých myšlenek.“

A ještě jeden komentář úplně nesouvisející s tématikou náboženství, který mě prostě jen od srdce rozesmál:

„Miluju “The Messenger“. Až vyrostu, chci být jako doktor Daniel“

A jaký pocit máte z tohoto dílu vy? Uráží vás, že byl bůh nazýván blbcem a posílán do pekla? Podělte se o svůj názor buď v komentářích, nebo hlasujte v anketě.

Zdroj: TNT

Diskuze /2

mickeysek

Fakt škoda, že lidi nedokoukali celý díl (a nejspíš proto byli tak nakrknutí), nebo se na chvíli nezamysleli. Podle mě byl ten díl geniálně napsaný.

16.8.2012 | 13:01:05
Milenka

No, ona je Amerika trochu jinej svět. Lidi to tam maj s tím náboženstvím prostě jinak postavený. Obzvlášť proti nám tady :). Mně ten díl taky přišel výbornej a jak psala ta věřící paní v tom příspěvku v tom článku, Kate a Natalie a respekt mezi Danielem a Kylem to i podle mě dost vyvažovali. Ten Danielův přístup.. Ale tak fanatik je fanatik no.. Ne že by mě to tam překvapovalo.. Ale jsem ráda, že si i přesto, že věděli, co to asi přinese, troufli do toho jít a přinést nám tenhle zážitek.. Uvidíme, do jakého vosího hnízda píchnou příště :)

16.8.2012 | 14:48:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Budoucnost seriálu

Seriál Perception byl bohužel po třech řadách zrušen a dalších dílů se již nedočkáme. Patnáctou epizodou dáváme tedy doktoru Danielu Piercovi sbohem.

Reklama

Viděli jste...

Viděli jste...

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama