Sherlock
95/100 - 687×

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Johna Watsona do 21. století.

VB | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | BBC One | 90 minut
žánr
Detektivní, Dobrodružný, Drama
hrají
Martin Freeman (Dr. John Watson), Andrew Scott (James Moriarty), Louise Brealey (Molly Hooper), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Lara Pulver (Irene Adler),

S01E01: A Study in Pink

S01E01: A Study in Pink
sk
25.7.2010
9 230 000
1 hodina 29 minut

Válečná vřava – jedna velká noční můra doktora Johna Watsona. Děsí ho i tuto noc, kdy v jeho snu ožívají situace z války, kterou prožil. Watson navštěvuje svoji terapeutku, která mu radí, aby si založil vlastní blog, kde by se ze všeho vypisoval. Watson však nemá o čem psát – netuší ale, že to se brzy změní.

Prolog

A Study in Pink12. října se stane první vražda – Jefferson Patterson pozře pilulku, která ho zabije.

Podobná situace se opakuje 26. listopadu, kdy je osmnáctiletý James Phillimore nalezen u sportovního centra mrtvý – vzal si pilulku.

27. ledna – tělo Beth Davenportové je nalezeno na staveništi. Vzala si pilulku.

Tři záhadné sebevraždy zkoumá inspektor Lestrade ze Sctoland Yardu. Během tiskové konference policii zesměšňuje osoba, která po Lestradových prohlášeních rozesílá hromadné SMSky s prostým textem „Blbost“. Následně se osoba podepsaná SH chce podle jedné textovky s inspektor setkat.

Watson v parku potká starého přítele Mikea Stanforda, svěří se mu se svými problémy a Mike mu nabídne, jestli nechce spolubydlícího do nového bytu a zavede ho k němu do laboratoře v nemocnici u svatého Bartoloměje. Tam jeho nový známý provede dokonalou analýzu Watsonova života, domluví si schůzku na 221B Baker Street a při odchodu se představí jako Sherlock Holmes. Watson si ho poté vyhledá na internetu a dostane se na jeho webové stránky.

Dochází k další otravě pilulkou

Watson a Holmes se domluví, že si společně vezmou byt na Baker Street, když je vyruší Lestrade a chce, aby s ním Holmes jel do Brixtonu do Lauristonských zahrad. Sherlock s sebou vezme i Watsona. A tak hra začíná.

Případ

Na místě činu se setkávají se Sally Donovanou, seržantkou, která Holmese téměř bytostně nesnáší. Jak se ukáže, většina lidí od policie ho nemá ráda. Sherlock, John a Lestrade se jdou podívat na mrtvolu Jennifer Wilsonové, ženy v růžovém oblečku, nalezenou v opuštěném domě.
A Study in Pink

Můžeme zde sledovat Holmesovu tichou, avšak perfektní analýzu místa činu – chybí mu jen jedna informace – kde se nachází kufr zavražděné, a protože tvrdí, že za všechna čtyři úmrtí může jeden sériový vrah, věří, že zavazadlo nebude daleko. Sherlock odběhne celý vzrušený pryč, Watson se tak musí dostat sám domů, před domem ho Sally varuje, aby se od Sherlocka držel dál.

Cestou na hlavní ulici v Brixtonu v telefoních budkách kolem Watsona zvoní několikrát telefon. Napotřetí Watson telefon zvedne – hlas v něm ho upozorní na kamery, kterými je sledován. Poté pro něj přijede auto a Watson je požádán, aby do něj nastoupil.

A Study in PinkV autě sedí s Watsonem žena, která se představí falešným jménem jako Anthea a neustále zírá do telefonu. Po chvíli přijedou do opuštěné továrny, kde na něj čeká cizí muž a vyptává se na Sherlocka. Muž se prohlašuje za nejbližšího člověka k Sherlockovi – jeho úhlavního nepřítele. Poté chce, aby Watson na Sherlocka donášel, John odmítne. Muž mu pak řekne, že není pravda, že ho straší válka, ale že jeho stres plyne naopak z toho, že se mu po válce stýská. Muž pak beze slova odejde a Anthea pak zaveze Watsona na Baker Street.

Tam nalezne Holmese na pohovce, kde medituje a přemýšlí nad případem, na ruce má pro stimulaci mysli nalepeny tři nikotinové náplasti. Watson Holmesovi řekne o podivné schůzce, toho to ani nerozruší a nechá Watsona, aby odeslal zprávu na telefon zavražděné ženy, ve kterém žádá o schůzku na Northumberland Street. Holmes se poté vytasí s kufrem Jennifer, který našel v jednom z kontejnerů poblíž místa činu. Právě se zaměřuje na otázku, kde se nachází mobil zavražděné, který v růžovém zavazadle nenašel. Předpokládá, že u vraha, kterému tak právě nechal Johnem napsat SMSku.

A Study in Pink Holmes a Watson se zatím jdou na Northumberlandské ulici najíst do restaurace. Holmes je celou dobu při posedávání v restauraci nervózní, hledá vraha, který vraždí uprostřed davu, geniálního sériového zabijáka, který si přeje být chycen. Před restaurací zastaví taxi, když si Holmese všimne, rychle odjede. V Sherlockově hlavě se promítne plán Londýna i se všemi uzávěrkami a objížďkami a vydají se nejrychlejší cestou taxík zastavit. Když ho chytnou, zjistí Sherlock, že cestující není ten, koho hledají a běží zpátky na Baker Street.

Tam probíhá šťára, kdy se Lestrade vloupe do jejich bytu pod záminkou drogového zátahu. Lestrade mu poví o Rachel, dceři zavražděné Jennifer, která se před čtrnácti lety narodila mrtvá – její jméno těsně před smrtí vydrápala Jennifer do podlahy. Sherlockovi brzo dojde, že se je Jennifer snažila dovést k vrahovi, kterému telefon nastrčila, aby ho pak mohla policie vysledovat přes účet na internetu. Uživatelské jméno: jennie.pink@mephone.org.uk – Heslo: rachel. Její nastrčený smartphone tak nyní mohou nalézt pomocí GPS. Ta jim však ukáže, že se mobil nachází na Baker Street. V tu chvíli do Holmesova bytu neodbytně vkráčí taxikář a Holmes vše pochopí a nenápadně (tak, aby nikdo – ani Watson, ani policie netušili, kam jde) za taxikářem zmizí.

Rozřešení

Vrahem nebyl cestující v taxíku, ale jeho řidič. Ten teď stojí před bytem na Baker Street a láká Holmese, aby jel s ním – pokud nezavolá policii, svěří mu taxikář svoje tajemství – jak všichni čtyři lidé zemřeli.

Cestou taxíkem se řidič svěří, že byl před Holmesem někým varován, neprozradí však jméno Holmesova „fanouška“, který ho tajně sleduje. Policie po Sherlockově odjezdu z Baker Street rovněž odjede. Taxi zastaví před Roland-Kerrovou zdravotní vysokou školou, která je v noci prázdná – perfektní místo pro další vraždu. Zbraní donutí taxikář Holmese vejít do budovy.

A Study in Pink

Watson v bytě zjistí novou lokaci telefonu a ihned se vydá ke zdravotní škole. Tam si právě taxikář s Holmesem povídá. Postaví před něj dvě naprosto identické lahvičky s pilulkami. Jedna z těch pilulek je otrávená, druhá je neškodná. Holmes si má jednu lahvičku s pilulkou vybrat, tu druhou pak spolkne taxikář ve stejnou dobu. Jeden z nich zemře, druhý přežije. Poté k Sherlockovi jednu lahvičku přisune.

Holmes začne s taxikářovou analýzou. Zjistí, že muž má v hlavě aneurysma, o kterém se dozvěděl před třemi lety. Zabíjí však kvůli dětem – čím více zabije lidí, tím více peněz dostanou jeho dvě děti po jeho smrti od sponzora, který do vražd taxikáře uvrtal. Přitom se neustále chvástá, že všechny své předchozí oběti „přežil“ díky tomu, že poznal jak myslí a použil to proti nim. Sponzor je samozřejmě ten stejný člověk, jako Holmesův „fanoušek“, o kterém taxikář mluvil.

A Study in PinkHolmes si nechce vybrat ani jednu z pilulek, taxikář vytáhne zbraň. Sherlock mu řekne, ať vystřelí. Taxikář to udělá, ale z pistole se vyklube jen kuriózní zapalovač. Holmes tak může odejít, protože odhalil skulinu v taxikářově plánu. Ten ho ale donutí, aby si přesto jednu pilulku vzal, aby se ukázalo, kdo z nich je chytřejší.

Do budovy naproti se náhle dostane Watson a celou situaci sleduje skrz okna. Taxikář Holmese láká, aby pilulku spolknul, když už je skoro v krku, Watson vystřelí a řidič padne k zemi. V posledních minutách svého života vykřikne jméno svého sponzora – Moriarty.

Epilog

Lestrade se o pár chvil později snaží zjistit, kdo byl tajemný střelec, který taxikáře zabil, Holmes mu málem udá přesný popis Johna Watsona, dokud si neuvědomí, že mluví o svém příteli. Pak se jdou Holmes a Watson projít. Do cesty jim vstoupí muž, který „unesl“ Johna a žádal ho, aby Sherlocka sledoval. Mluví o svých rozepřích a o tom, jak Sherlock rozčiluje matku. Když se do jejich hádky vloží John, Sherlock mu sdělí, že před ním stojí Mycroft Holmes – jeho bratr, velmi vysoce postavený člen britské vlády, britské tajné služby a CIA. Za jejich problémy údajně stojí jen dětinská hádka a Mycroft proto není Moriarty.

Holmes a Watson odejdou z místa činu, poslední záběr náleží Mycroftovi a Anthee, kteří právě nechávají aktivovat třetí sledovací stupeň pro Sherlocka Holmese a doktora Watsona.

Info

Režie: Paul McGuigan | Scénář: Steven Moffat Vedlejší role: Rupert Graves, Una Stubbs, Loo Brealey a Vinette Robinson

Články k této epizoděHodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Milano33

Brilantná, chytro napísaná show o jednom znamenitom géniovi, ktorý pomocou dedukcie a logiky vie prísť na kĺb snáď úplne všetkému. Bolo neskutočne pozoruhodné, ako nevšedne Sherlocková myseľ pracovala. Benedict Cumberbatch v hlavnej roli je neskutočne podnetný, ale ani Martin Freeman za ním príliš nezaostáva a sekunduje mu naozaj senzačne. John Watson je akousi protiváhou Sherlocka, perfektne ho dopĺňa i usmerňuje. John je poznamenaný vojnou a iba v prítomnosti Sherlocka zažíva ten esenciálny pocit vzrušenia a dobrodružstva, ktorý mu tak zúfalo chýbal. A ten záver sa nám pretransformoval do vskutku dychberúceho psychologického súboja, kedy obaja oponenti museli prečítať myseľ toho druhého. Tiež veľmi kvitujem moderné reálie v tejto verzii Sherlocka Holmesa miesto typických viktoriánskych.

18.10.2021 | 0:02:29
deadofsoul

Skvelý úvod, som zvedavá na ďalšie časti :)

13.5.2021 | 19:53:24
Lord Momin

parádní úvod

7.12.2020 | 8:44:02
Babylonian

Perfektní pilotní díl.

22.9.2018 | 20:03:58
MaRRaSRoFl

Nemůžu uvěřit, že jsem tenhle seriál tak dlouho odkládal.. Pilot nadchnul!

21.12.2017 | 13:52:42
Aivinka

Miluju tenhle serial !

9.11.2017 | 12:19:56
Nikkky

Já ten seriál prostě miluju

4.11.2017 | 22:24:52
Miss_Electra

takto som sa nenasmiala ani pri seriáloch označených ako komédia. naviac, so Sherlockom máme rovnaký zmysel pre humor

7.8.2017 | 21:01:35
Karl_Adler

brilantní úvod – navnadí, pohltí a přitom nechá největší trumfy ještě v kapse

14.8.2014 | 17:29:01
JeremyFall

Geniální a nadčasové. :3

24.7.2014 | 11:13:18
1

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

  • BBC One: 1.1. 21:30
  • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
  • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

  • BBC One: 8.1. 22:00
  • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
  • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

  • BBC One: 15.1. 22:00
  • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
  • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři

Filtr seriálů
Reklama