Sherlock
95/100 - 692×

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Johna Watsona do 21. století.

VB | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | BBC One | 90 minut
žánr
Detektivní, Dobrodružný, Drama
hrají
Martin Freeman (Dr. John Watson), Andrew Scott (James Moriarty), Louise Brealey (Molly Hooper), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Lara Pulver (Irene Adler),

Jak Sherlock Holmes unikl vlastní smrti?

Jak Sherlock Holmes unikl vlastní smrti?

Toť otázka, jež tíží snad každého fanouška seriálu Sherlock, který již zhlédl finále jeho nejnovější řady. Na duhou stranu rozřešení tohoto posledního případu se nejspíš nedočkáme zrovna brzo, a tak, sic jsme zde všichni do jednoho idioti, pokusme se využít alespoň základy Holmesových dedukčních metod a přijít tak na to, jak to celé Sherlock vlastně provedl.

2 0
21.1.2012

V tomto článku jsme pro vás shrnuli výčet řady pravděpodobných nápověd, které by hypoteticky mohly (ale také nemusely) vést k rozřešení případu Sherlockovy fingované smrti. Zároveň se přitom pokusíme co nejvíce vycházet i z nedávného prohlášení Stevena Moffata, který uvedl, že si po internetu pročítal nejrůznější fanouškovské teorie a že se zatím žádná z nich nestrefila: „Je tu jedno základní vodítko, které zatím všichni přehlédli. Něco, co Sherlock udělal, přestože se to příčí jeho povaze, ale nikdo si toho nevšiml.“

Zároveň ale upozorňujeme i na to, že přestože se budeme této Moffatovy zprávy držet a možná tak dojdeme k nějakým závěrům, je třeba mít na paměti i ten důležitý fakt, že Steven Moffat velmi rád lže a mystifikuje, takže musíme brát v potaz i tu velmi pravděpodobnou možnost, že to nejzákladnější vodítko k odhalení Sherlockova triku nám doposud záměrně nebylo sděleno a celou pravdu se tak dozvíme až v úvodu třetí řady.

Přesto se tím však v žádném případě nenecháváme odradit a nyní už tak směle do naší dedukční analýzy:

Možné nápovědy v průběhu epizody

V samotném úvodu epizody se setkáváme s figurínou pana Henryho Fishguarda, jenž „nikdy nespáchal sebevraždu“. Mohl ale Sherlock tuto figurínu zároveň využít i ke svému plánu v závěru dílu? Jak si ukážeme dále, spíše tomu tak není. Přesto ale neuškodí nechat si pro tuto možnost otevřená zadní vrátka.

V prostorách opuštěné továrny, kde nechal Moriaty ukrýt dvě unesené děti, se nachází invazní odrůda rododendronu jménem Rhododendron ponticum, která dokáže, mimo jiných nepěkných vedlejších účinků, u člověka vyvolat zpomalení srdeční činnosti či nadměrné slzení. Je to sice poměrně nestabilní látka k zpomalení životních tělesných funkcí (tedy k fingování smrti), nicméně proč ne. Je to přece Sherlock…

Molly Sherlockovi říká, že „ona se nepočítá“, že v jistém smyslu je pro Sherlocka vždy neviditelná. To si Sherlock uvědomuje jako výhodu, tedy v tom smyslu, že by tedy možná ani Moriarty nemusel Molly vnímat jako Sherlockova přítele a zároveň tedy i jako jeho slabé místo (na rozdíl od Johna, paní Hudson a Lestrada). Později navíc Sherlock Molly žádá o pomoc, přestože se nikdy nedozvíme, o co konkrétně šlo.

Minuty před koncem

„Tři kulky, tři střelci, ti oběti.“ Jim potvrzuje Sherlockův předpoklad, že Molly se proti němu zneužít nerozhodne. Teď už proto téměř není pochyb o tom, že ať už byl Sherlockův plán na záchranu svého života jakýkoliv, zahrnul do něj právě i Molly.

Jim si pochvaluje Sherlockovo obecenstvo, nejedná se však právě naopak spíše o jeho ochotnické herce?

Sherlock žádá Jima o poslední chvilku osamotě. Asi těžko jen proto, aby se nostalgicky rozloučil se životem. Právě zjištění, co dělal Sherlock během těch několika málo vteřin, když se Moriarty nedíval, bude mít ve výsledné skládačce pravděpodobně zásadnější roli.

Jim Moriarty páchá sebevraždu. Nyní už ho Sherlock nemůže využít k odvolání střelců. Jedinou nadějí na záchranu Johna, Lestrada a paní Hudson je se zabít… nebo to tak alespoň věrohodně zinscenovat.

Než Sherlock odhalí Johnovi svou pozici, velmi pečlivě ho nasměruje přesně tak, aby mezi ním a nemocnicí svatého Bartoloměje stála ještě jedna nižší budova. Jinými slovy, aby John neviděl Sherlocka dopadnout.

Sherlock klade velmi silný důraz na to, aby John všem řekl, že je skutečně podvodníkem. Proč? Jaké k tomu má motivace? A že zrovna Sherlock! Nemůže právě toto být tím „něčím, co Sherlock udělal, přestože se to příčí jeho povaze“, jak zmiňoval Moffat? Sherlock navíc začíná být silně rozrušený, což už se mu nepodobá vůbec, zvlášť pokud ví, že přežije. Zde se opět navrací možná aplikace látky zpomalující metabolismus, která člověku mimo to přivolává i pláč. Mnohem jednodušším vysvětlením je však to, že Sherlock na Johna prostě hraje divadlo.

Sherlock vyloženě nařizuje Johnovi, aby stál na místě a upřeně ho sledoval (skoro až pod pohrůžkou, že jinak skočí). Co John asi nemá vidět? Že už by se pod nemocnicí připravovala záchranná síť? To by přece jen bylo možná moc riskantní vzhledem k přítomnému střelci, jenž má Johna na mušce.

Reichenbašský pád

Sherlock skáče. Představení začíná.

Na chodník vidíme dopadnout tělo. Zároveň je ale hloubka našeho vědění do jisté míry vztažná k vědění Johna, který kvůli své pozici nemohl vidět celý pád. Na chodník tak mohla dopadnout ona figurína nebo tělo z márnice, které by z okna vyhodila Molly. A nebo taky ne…

Johna poráží cyklista, téměř jistě proto, aby nemohl vidět výměnu těl nebo cokoliv, co teď Sherlock zřejmě provádí.

K tělu už se sbíhají lidé. Rovněž nutno podotknout i to, že náklaďák plný (jistě velmi měkkých) odpadků, který doposud stál u krajnice, právě odjíždí.

Přestože se hlouček přihlížejících velmi entuziasticky snaží držet Johna od těla, nakonec se mu podaří na zápěstí zkontrolovat tep, který ale zjevně necítí.

Lze jen opravdu stěží popřít, že toto skutečně je Sherlock Holmes.

Celou situaci měl jako na dlani nejen John, ale i střelec, který se nyní po zjevné smrti Sherlocka Holmese může stáhnout.

Sherlock Holmes je oficiálně mrtev a jeho tělo bylo oficiálně pohřbeno.

Přesto je ale stále naživu… Jak?

A co z toho vyvozujete VY?

Dosavadním textem jsme si pěkně shrnuli snad vše podstatné, co jen lze okolo Sherlockovy fingované smrti postřehnout. Jenže co z toho vyvodit? Přestože jsme si všimli několika základních bodů, které v tomto jeho triku jistě sehrály ústřední roli, teorií okolo toho, jak Sherlock celou situaci zinscenoval a které kousky skládačky do ní skutečně zapadají a které ne, však stále může být ještě spousta. A právě proto nyní nastupujete vy, naši věrní čtenáři.

Máte-li totiž nějakou svou vlastní teorii ohledně toho, jak konkrétně Sherlock své smrti unikl (a pročítáním našeho fóra víme, že jich máte spoustu!), nebojte se s námi o ni podělit. Jedna z uživatelských funkcí Edny vám totiž umožňuje na konkrétních seriálových webech vydávat vlastní blogy, postřehy či především… teorie.

Pokud navštívíte správu svého edňáckého profilu (ikona ozubeného kola v pravém horním rohu obrazovky), mimo jiné se vám zde zobrazí i možnost spravovat své „Blogy“, tedy předně zde svůj blog i vůbec založit. Pak už jen stačí vybrat z nabídky web, pod který bude váš příspěvek spadat, a můžete už směle teoretizovat. Jednotlivé uživatelské příspěvky se pak budou zobrazovat v již připraveném pravém boxíku.

Samozřejmě můžete touto formou náš web obohacovat i jakýmikoliv jinými formami článků, jako jsou například postřehy z epizod, jejich recenze, články o původních knihách či dokonce fanouškovské povídky (pokud možno ale ne ve stylu „Mycroft a Lestrade se potkají v gay baru“, protože ta už existuje), porovnat tu vzájemné teorie o finále druhé řady Sherlocka však bude aktuálně jistě tím nejlákavějším a nejzajímavějším tématem.

Nuže tedy, kdo bude první?

Zdroj: BBC One

 • 42914.jpg
 • 42915.jpg
 • 42916.jpg
 • 42917.jpg
 • 42918.jpg
 • 42919.jpg
 • 42920.jpg
 • 42921.jpg
 • 42922.jpg
 • 42923.jpg
 • 42924.jpg
 • 42925.jpg
 • 42926.jpg
 • 42927.jpg
 • 42928.jpg
 • 42929.jpg
 • 42930.jpg
 • 42931.jpg
 • 42932.jpg
 • 42933.jpg

Diskuze /151

tombuben

Já jsem si těsně před tím, než Sherlock skočil myslel, že shodí tělo Moriartyho a bude doufat, že si odstřelovači budou myslet, že to byl Sherlock…

21.1.2012 | 0:24:11
Pavlina

Super clanek. A hlavne teda ocenuju ty screeny, to musela byt piplacka. Je moc dobre, ze konecne nekdo sepsal dohromady vetsinu tech teorii, ktere se omilaji porad dokola. Uz se nemuzu dockat, az nekdo prijde na neco fakt objevneho a kulervouciho, a my vsichni se zmuzeme akorat na „Ahaaaa!“ :)

21.1.2012 | 1:18:16
dzejjkob

2:49(HDTV) rozbaluje čepici(nikdy předtím dárek nerozbalil) → oba Lestradovi podřízení se na něj smějí(přátelsky), proč? Když si tohle spojíte se zbytkem příběhu, tak mi to příjde jako největší out of chracter.

21.1.2012 | 2:09:48
Hurley

dzejjkob: To jsi asi dost paranoidní. Oni se na něj tlemili, protože právě oni dva spolu s Lestradem mu tu čapku koupili. Protože věděli, jak ji strašně nesnáší.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 8:41:34
Hurley

Jinak po tom, co jsem nad tím článkem strávil několik hodin, jsem si tak nějak srovnal, jak se to mohlo stát podle mě:

 1. Sherlock žádá Jima o chvíli soukromí – aplikuje si rododendron nebo jinou sračku.
 2. Sherlock volá Johnovi a brečí. Látka už účinkuje.
 3. Sherlock skáče do náklaďáku s odpadky. Molly z okna vyhazuje mrtvolu nebo figurínu s hlavou plnou jahodový marmelády.
 4. John vidí figurínu a blíží se k ní, ale srazí ho cyklista, zatímco nastražení civilové vymění figurínu za již ochromeného Sherlocka a náklaďák s figurínou (který mohl doteď blokovat i výhled střelci) odjíždí. John přichází k tělu a kontroluje tep. Holmes už je ale paralizovanej.

Nejvíc mě ale fascinuje to, že tohle všecko je vystavený úplně stejně jako v posledním Doctorovi, tedy že i přátelé si mají myslet, že Sherlock zemřel, zatímco on nejspíš udělá zátah na Moriartyho lidi (třeba právě ve stylu Prázdného domu, jak někdo chytře poznamenal na fóru).

čestný člen redakce
21.1.2012 | 9:05:58
Vanyr

Podle mě, ta věc která je proti jeho povaze, a kterou by nikdy jindy neudělal, je že požádal Molly o pomoc.

21.1.2012 | 9:18:57
Hurley

Pro přítomné fetišisty: k článku jsem přidal galerii původních HD screenů, se kterými jsem pracoval.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 11:09:41
barahir

No pokavaď Sherlok skočil do náklaďáku a pak si ještě lehnul na zem, tak už je podle mě vyhazování mrtvoly z okna zbytečně, jako že by vyhodili tělo aby ho hned zase odklidili, to už je moc překombinované a navíc by to trvalo dlouho.

A jelikož v epizodě byla narážka na ten rododendron a spolu s brekem to dává smysl, začínám si myslet, že Sherlock hupsnul do náklaďáku a pak si lehnul na zem on sám.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 11:41:52
Joeman

Teorie o skoku do náklaďáku má jednu velkou trhlinu, nemohl do něj skočit protože se vůbec neodrazil od okraje budovy. Buď je to velká chyba v seriálu a nebo padající tělo bylo někoho jiného což je dost nereálné. Kde by ho vzal, popř. určitě stihl Moriartyho připravit, dát mu paruku s vlasy a jeho kabát že? Trochu Bullshit :D

21.1.2012 | 11:43:44
aircontact

Ten pád do náklaďáku z odpadky by přece musel jasně vidět ten střelec. Když vidí v zaměřovači stojícího Johna na chodníku musel by přece vidět i pád Sherlocka do náklaďáku.To nemohl nevidět.

Jinak mě, ale vrtá hlavou ten telefonní hovor co vedl Sherlock s Johnem kde mu říká: Je to jen trik. Obyčejný trik a pak Tenhle hovor je můj… Můj vzkaz.

Myslím že tím chtěl Johnovi říct že jeho smrt je jen trik.

21.1.2012 | 11:59:18
ondrakoupil

Dovolím si ještě pár postřehů, které naznačují, že s tím tělem dole na chodníku je něco divného.

 • je celkem dobře vidět, že Sherlock padá kolmo ke stěně budovy (okolo 1:21:20), ale tělo na chodníku je rovnoběžně s budovou (okolo 1:21:40), tj. muselo se s ním nějak manipulovat. Taktéž je vidět, že padající Sherlock se během pádu minimálně na dvě výšky svého těla od zdi, ale po dopadu je tělo mnohem blíž. Ačkoliv se nijak zřetelně neodrazil, mohl přesto „doplachtit“ a dopadnout do náklaďáku s odpadky?
 • unesená holčička se po spatření Sherlocka vyděsí a začne křičet, jako by ho už někdy viděla. Naznačuje to možnou existenci nějaké masky s Sherlockovým obličejem, kterou použil Moriarty a kterou v závěru mohli sherlock s ostatními zúčastněnými „spiklenci“ použít pro „vylepšení“ těla na chodníku.
 • náklaďák s odpadky si po dopadu Sherlocka vesele odjíždí. Který řidič by poté, co mu těsně vedle auta žuchne skákající sebevrah, vesele odjel dál?

Podle mě je tedy v hrubých rysech možné říct, co se stalo:

 • měla v tom prsty Molly
 • Sherlock nedopadl na chodník a to tělo nejspíš nebyl on

Jak to bylo úplně přesně, to asi nevydedukujeme. Stejně nás nakonec převezou…

21.1.2012 | 12:57:20
aircontact

Jen pro zajímavost, místo natáčení této diskutované scény je zde.

21.1.2012 | 13:07:00
barahir

aircontact: Hmm, ještě najít místo, kde byl ten sniper, aby jsem mohli odhadnout, co mohl vidět…

čestný člen redakce
21.1.2012 | 13:17:25
Glutton

Zaujala mě zde myšlenka o velmi kvalitní masce (takovou jak používali v seriálu Mission Impossible) – čemuž nasvědčuje právě křik holčičky, která již Sherlocka viděla a vypadá to, že někdo našel způsob jak se za Sherlocka vydávat. Takže spadené tělo nemusí být vůbec Sherlockovo? Ale třeba Moriartyho, který již na střeše ležel mrtvý… mohl mít masku i u sebe. Sherlock ho jen namaskoval, hodil na něj kabát… a pak ho nějak hodil ze střechy.

21.1.2012 | 15:07:50
3nactka

No já si myslím,že to byl opravdu Sherlock,kdo skočil z té střechy,ale zaručeně věděl,že přežije.Jistě měl dávno před tím než se sešel na střeše vymyšlenej plán.Myslím si že v tom bude namočená Molly,protože oni dva znali tu budovu nemocnice nejlíp.John měl být jen využit jako korunní svědek Sherlockovy smrti,nebyl by zneužit poprvé,že?Taky mě napadla taková zvláštní myšlenka:jestli v té fingované sebevraždě nemá prsty žena všech žen Iren Adler,vždyť Sherlock jí taky zachránil život,ona ho evidentně miluje a s Moriartym byla jedna ruka,musela vědět co chce udělat,tak proč Sherlockovy nesplatit dluh?

21.1.2012 | 15:18:59
kytina

Taky si od začátku myslim že je tam spojistost s tou holčičkou…musela ta maska být přesvědčivá… A možná Molly využil k tomu,aby ji mezitim sehnala…

21.1.2012 | 15:22:26
sealinne

No, Moriarty s maskou by nefachal :D ten výškový rozdíl je asi moc zřejmý. Ale napadá mě taky nějaká spojitost k dílu the hounds of baskerville. Apropo Molly pracuje v pitevně. :)

21.1.2012 | 15:47:08
petrdeeps

Všimněte si že u Molly na patologii si Sherlock hází černým míčkem. Vypadá jako míček který Mentalista použil v 4×12 k zastavení tepu v ruce a nafinglování smrti. Řek bych že to bude ono, aspoň z části.

21.1.2012 | 15:57:23
Sallacia

Sherlock měl podle mě svoji fingovanou smrt naplánovanou už dřív, a to, že se Moriarty zastřelí/zemře, podle jeho reakce nečekal, proto si myslím, že s tím nasazením masky Moriartymu to ono nebude… Zdálo se mi, jako by chtěl Sherlock skočit v tom okamžiku, kdy chtěl chvilku klidu, aby mohl dopadnout do odpadků a vykulit se na zem (třeba s tím míčkem v podpaždí) a než by zas Moriarty nakoukl dolů viděl by ho už mrtvého…

21.1.2012 | 16:17:47
GraceLilly

S maskou nesouhlasím, ty otevřené oči byly určitě Sherlockovy, takže ten, kdo dopadl na chodník byl stoprocentně Sherlock…

21.1.2012 | 16:29:56
Katlucha

ale kdyby Sherlock vyhodil Moriartyho,tak aby asi nemával rukama ne???

21.1.2012 | 16:29:58
barahir

Tak přemýšlím, jak by asi křehká Molly vyhodila mrtvolu z okna, ono to není nic jednoduchého, že by si jako vzala 70 kg chlapa do rukou a jen tak šup z okna ven. To by museli být dva a stejně by to vypadalo dost komicky, jak by ho soukali tím oknem.

Katlucha: Přesně tak.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 16:54:59
Gandzia

Sherlock socil do toho vozu s odpadkama,po tom co jsem zaver 3.dilu 2.řady shlédl vícerokrát za sebou,lze tam v jeden moment pádu vidět jak je Sherlock daleko od budovy,jakoby ani neměl dopadnout na chodník pod střechou.A letí kolmo ktomu jak dopadl na chodník.Sniper honemohl vidět,neměl na to úhel,aby se díval směrem někam na střechu a hlavně jeho cíl byl John.Jak to pak nafingoval svou smrt,to ještě nevím,ale ten kdo skkočil ze střechy a ten kdo leel následně na chodníku byl Sherlock.Auto na odpadky hraje klíčovou roli v tomto úseku tohoto dílu.

21.1.2012 | 19:06:41
monikas

myslim ze s tim bude mit neco spolecneho Molly to je temer jasne…dalsi vec kdyz John stoji a diva se jak odvazi Sherlocka tak tam je zaber jak Johna vidi ten odstrelovac a pripada mi ze to je jako naproti te budove ze ktere skocil Shelock…dalsi vec nez Sherlock skoci tak jsou sice zabery z ruznych uhlu ale nikde neni videt ze by tam hodil uz predem nachystane telo…mozna skutecne skocil a mel ke kabatu nejake pripevnene lanko?

21.1.2012 | 19:13:24
Gandzia

1:21:19v TEN CAS SI TO PUST A UVIDIS,ŽE SKOČIL HODNĚ DALEKO OD BUDOVY.Což znamená,ženemohl dopadnout primo na to misto,jako tělo chvíli na to.Je tam vidět jak skáče a soro celej let,ale v moment kdy dopadne je kolmo k tomu jak celou dobu letěl.Sniper je v nejaky budove na levo od Johna v moment kdy s Sherlockem telefonuje.Lanko nebylo potřeba jemu stačilo to vozidlo s bordelem.Tu minutu jak řakl Moriartimu,že potřebuje,je vidět že se dívá dolů a potom jak předpokládám odjely ty busy co tam stály a přijelo to auto,se začne smát.

21.1.2012 | 19:26:54
aircontact

Gandzia: No mě se tedy nezdá že by ten střelec měl úhel pohledu takový že by nemohl vidět kam Sherlock padá.Když se podíváš z jakého úhlu sleduje v zaměřovači Johna tak pád Sherlocka do vozu s odpadky by musel mít možnost určitě vidět. Ale 100% se nedá říct ani jedno a záleží jen na tom jak to podají tvůrci seriálu a zda také vůbec do nějakého vozu s odpadky padl.

21.1.2012 | 19:44:45
Gandzia

Ale on neměl za úkol mířit na Sherlocka nebo na vůz s odpadky,jeho cíl byl po celou dobu John.Je pravda že to je pouze můj názor,má teorie.Pravda je,že nakonec mohl Sherlock tak domotaným a těžce vyalkulovanym způsobem,že se nedá odhadnout.

21.1.2012 | 20:01:06
Hurley

Tolik příspěvků pod článkem ale žádná nová teorie? Ach ach, och och…

čestný člen redakce
21.1.2012 | 20:01:49
forlen

No tak to klidně vidět mohl, ne? Na fóru bylo, že v knížce to viděl ten spolupracovník Moriartyho, že nespadl z té skály a potom ho chtěl zabít, tak tady to může být třeba ten střelec ;)ale potom zbývá otázka, jestli by Johna nezastřelil, kdyby to viděl :)

21.1.2012 | 20:02:19
monikas

taky nechapu dalsi vec…kdyz Sherlock telefonuje s Johnem proc ze sebe dela lhare a podobne?sam Sherlock rekl ze nepodvadi ze jen sleduje viz s tim vestikem ve druhem dile druhe serie…proc se snazi Johnovi nakonec ze to tak vubec nebylo?to se ho snazi jeste vic dojebat nez skoci?nechapu to

21.1.2012 | 20:05:12
aircontact

Gandzia: Ale ten střelec měl zabít přítele Sherlocka v tomto případě Johna pokud jak doslova řekl na střeše Moriarty „Sherlocka neuvidí skočit“ tak je zcela logické že by ho měl taky sledovat zda opravdu skočí.

21.1.2012 | 20:10:29
deell

Myslím, že každý má zajímavý nápad a když se spojí, tok by to mohlo vyjít. Je jasné, že Sherlock ten skok plánoval, musel to tušit od začátku, po setkání s Moriartym alias Brookem mu to bylo jasné a tím byl o krok dopředu před Moriartym. Další věc je, že k jeho plánu bylo potřeba Molly. Takže mě napadá buď záměna těl v márnici, identifikace Sherloka nebo ho mohla shledat mrtvým (potvrdit to na papíře). Nebo mohla mít i jinou funkci, k té snad později. Co předcházelo pádu? Sherlock zkoukl situaci dole, Moriarty se zastřelil. Potom byla chvilka beznaděje – nebo snad se Sherlockovi točila hlava kvůli nízkému tlaku? Bylo by to potvrzení toho, že si vzal nějaký jed. Jak by se mu začal snižovat srdeční tep, klesl by i tlak. Dále Sherlock volá Johnovi, omlouvá se mu (dost divné, že? Neomlouvá se za to, že mu lže o jeho smrti?) Během toho jak mluví, Sherlock brečí, sentiment? Ne. To bylov předešlém díle naprosto vyloučeno, Sherlock nechápe sentiment, může to být tedy ta věc, co zmiňoval Moffat? Jeho pláč má jiný důvod. Pokud je pravda o účincích jedu co se píše ve článku (slzení?), tak by slzy opět potvrdily onu teorii. Jinak mě nic nenapadá. K samotnému skoku, Sherlock skáče tak, aby měl co největší odpor, aby padal co nejpomaleji. Také si řídí, kam chce letět (podobně jako skokani na lyžích). Teorii o jedu bychom měli dále rozvést, Sherlock by měl upadnout do bezvědomí, pokud by se tak stalo ještě za letu, něk by velkou šanci přežít, i kdyby dopadl přímo (pokud je člověk v bezvědomí, tělo je naprosto uvolněné a následky pádu by měly být rozhodně menší. Musel by být ale nějak odřený, což nesedí, když se objeví u hrobu.) Takže nejspíš to bylo jinak. Pokud se jednalo o odpadky, musel tam být někdo, kdo Sherloka přesune. Skok do odpadků také potvrzuje pozice „mrtvého“ Sherlocka a záznam dopadu – v poslední chvíli jeho skoku než kamera střihla na dopad, měl Sherlock výrazně níž nohy než celé tělo, zatímco při dopadu to bylo vše zárověň. Zvláštní ne?

21.1.2012 | 20:11:00
Gandzia

Skos z takový výšky nelze přežít na tom se všichni shodneme.Takže Sherlock musel nejakým způsobem fajkovat ten skok.Tak aby to vypadalo,že tam umřel.Kdyby ho ten sniper viděl skočit i dopadnout,zna­menalo by to,že je Sherlock mrtvej.Jenže není ani Sherlock ani John mrtvý,takže sniper neviděl celý skok,jinak by byl mrtvej jeden nebo druhej.Ale teorií je tisíc a anijedna nemusí být pravdivá a nebo na každý je něco pravdy.

21.1.2012 | 20:22:13
monikas

cepice co Sherlock dostal…smrtici frisbee…a nejak moc si ji prohlizi.....hm..to uz je ale spis zoufalost nez dalsi teorie

21.1.2012 | 20:23:52
deell

Ještě ke sniperovi, nestojí tam ta dodávka s odpadky docela příhodně, že brání vidět dopad? I když sniper není za žádnou budovou jako John, myslím, že ani on neviděl celý skok

21.1.2012 | 20:27:03
Gandzia

No to by taky mohla být pravda.

21.1.2012 | 20:31:17
Gandzia

Určitě je zajímavý na toto téma polemizovat.Asi ten konec ještě jednou zkouknu.Vím která je to ulice kde to natáčeli.Zkusím co nejlíp odhadnout pozici snipera

21.1.2012 | 20:33:55
aircontact

Celý skok ze střech až na zem by vidět asi nemohl, ale musel by určitě vidět pokud by měl Sherlock dopadnout do toho vozu s odpadky.

21.1.2012 | 20:34:01
Snow White

deell: Sherlock není odřený, když se objeví na hřbitově, protože uplynula delší doba od jeho „úmrtí“ ne? Aspoň mně to tak příjde… Na začátku mu říká jeho psychoterapeutka, že je to už 18 měsíců od jejich posledního sezení – nebylo to jejich sezení před 18 měsíci, když Sherlock umřel? John se potom mohl zhroutit, uzavřít se do sebe a začít se z toho dostávat až po tak dlouhé době… Myslím, že hned po pohřbu by nedokázal říct té psycholožce tak hodně jak jsme viděli.. A Sherlock by se určitě neobjevil na hřbitově po krátké době, aby riskoval, že bude Johnem spatřen tak brzo… A za těch 18 měsíců by se mu uzdravily i zlomené nohy, které si mohl přivodit tím pádem „do měkkého“ :)

21.1.2012 | 20:37:55
Hurley

Eh, 18 měsíců to bude spíš od doby, kdy Sherlocka potkal a nepotřeboval už psycholožku.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 20:40:21
aircontact

Gandzia: Na to místo toho natáčení sem zde už dnes dával odkaz. Koukal jsem se na to na Googl i Bing mapách, ale pokud jde o tu pozici střelce tak lze asi jen spekulovat. Ale jednu nepodstatnou věc jsem si při tom všiml a to že když se spolu baví Sherlock a Moriarty a i těsně před skokem je to natáčeno na jiné části střechy než ze které pak skáče.

21.1.2012 | 20:40:46
Hurley

„Myslím, že hned po pohřbu by nedokázal říct té psycholožce tak hodně jak jsme viděli.“ to ale potom imho docela zcestě usuzuješ, že příběh celý epizody je odkázanej na Johnovo vyprávění, což přece vůbec není pravda. Tohle už přece nejsou Doyleovy povídky. Seriál Sherlock narativního vypravěče nemá a nikdy neměl.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 20:42:50
monikas

kdyby to bylo 18 mesicu potom co Sherlock skocil tak proc by se ta terapeutka ptala proc dnes a John na to odpovedel jestli cte noviny a diva se na televizi…nemyslim ze by noviny dali titulek dnes to je 18 mesicu co Sherlock skocil ze strechy..divne

21.1.2012 | 20:43:31
Snow White

Tím myslím to co jí řekl přímo v ordinaci :) že přímo řekl že Sherlock „is dead“ musel to v sobě nějakou dobu držet, byl na Sherlockovi úplně závislý.. A zdál se mi nějaký klidný, na to co se stalo – musela prostě nějaká doba už uplynout..

21.1.2012 | 20:45:07
Hurley

Nesouhlasím. John měl psychický problémy, chodil za terapeutkou. Poznal Sherlocka, přestal chodit. Sherlock umřel a problémy se nejen vrátily, ale i prohloubily. John se zhroutil a neměl si o tom s kým promluvit (snad kromě paní Hudson, ale už na pohřbu sme mohli vidět, že ta furt jen mlela ale nic kloudnýho neřekla). A tak se vrátil k terapeutce.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 20:48:15
deell

Snow White: přímo pohřeb to nejspíš nebyl, ale nemohlo to být moc dlouho od pádu, protože Mrs. Hudson mluví o Sherlockových věcech, že neví co s nimi a John říká, že se nemůže v tuto chvíli na Baker Street vrátit. Navíc ten jeho proslov k Sherlokovi – náhrobku bych čekala ihned po pohřbu.

Musím říct, že se mi to neustále honí hlavou. Stejně to bylo i na konci první série, teď máme ale mnohem lepší podmíky, tak kupředu! Nějak na to přijdeme..!

21.1.2012 | 20:52:21
deell

Mně se naopak zdálo, že John má docela problém říct to, že je Sherlock mrtvý.

Teď mě napadla ještě jedna věco, když Johnovi volají kvůli paní Hudson (jak je údajně postřelena), Sherlock odmítá jít s ním a říká něco o tom, že „samota je jeho ochrana“, nemůže to mít nějaký význam v dalším dění? Není mi totiž úplně jasné, proč se Sherlock po „smrti“ skrývá i před Johnem.

21.1.2012 | 20:58:46
monikas

s tou samotou by neco byt mohlo…a taky me napadlo…jestli s tim ma Molly neco spolecneho a ona vi ze Sherlock zije…dokaze o tom mlcet?

21.1.2012 | 21:01:05
Snow White

Ok, 18 měsíců to asi tedy nebylo, ale nějaká doba uplynula, tak 2 týdny, aby se zahojily ty oděrky :) Btw. taky nad tím musím pořád přemýšlet.. Asi se zatím vrhnu na čtení knih o Sherlockovi, ať si vyplním to roční čekání..

21.1.2012 | 21:01:44
deell

Jak dlouho asi nechá Sherlock Johna „trpět“?

21.1.2012 | 21:05:36
Hurley

Protože jakmile by se jakkoliv rozkřiklo, že není mrtvej, Lestrade, John i Hudson by byli zase v ohrožení. Můj názor je, že chce zůstat úplně v utajení a ze zálohy vyřídit celou Moriartyho organizaci.

čestný člen redakce
21.1.2012 | 21:05:39
deell

Jde o to, jestli ještě nějaká organizace zůstane, když se jejich „mozek“ zastřelil. Moriarty určitě taky něco vymyslel jako zálohu, ale bude ta organizace schopná držet pohromadě?

21.1.2012 | 21:12:04
monikas

nejsem si uplne jista jestli sam Sherlock vi kdo vsechno nebo co vsechno se zahrnuje pod Moriartyho organizaci…

21.1.2012 | 21:14:35
Snow White

Možná vás bude zajímat: The writer also told The Guardian that some of Sherlocks survival scenes have already been filmed. „Weve worked out how Sherlock survives,“ Moffat revealed. „And actually shot part of what really happened. It all makes sense.“

21.1.2012 | 21:44:03
deell

Projíždím si ten úsek, kde se kolem padlého Sherlocka scházejí lidi. Něco mi tam nesedí, když je pohled zvrchu, tak tam je jeden člověk, co jde od zastávky k tělu, jde pomalu. Potom, když už tam jsou záběry ze země, tak ho tam nemůžu nikde najít. Napadlo mě, že Johna mohli shodit kvůli tomu, aby neviděl Molly, jak jde z toho místa pryč..

21.1.2012 | 22:21:36
alexis

Teorie pěkný, ale já si pořád říkám,jestli prostě neskočil doopravdy a zkrátka to nerisknul. To by se dost příčilo jeho povaze, obětovat se za přátele. Něco ve stylu Moriartyho počítačového kodu, který vlastně neexistuje, ale všichni tomu věří. Myslím, že Molly předal informace o Moriartym a jeho gangu, který měl, aby je mohla později předat policii. Myslím, že už se stalo, že lidi přežili i pád z větší výšky. Takže můj názor je, že měl velké štěstí. Skákal z nemocnice, takže všude plno doktorů, což zvýšilo jeho šance na přežití.

21.1.2012 | 22:21:54
Gandzia

Ale to asi ne,protože mu John nenašel tep.Určitě na sobě aplikoval nějakou látu na umrtvení.Kdyby to riskl,tak by určitě nevypadal tak v pohodě,když sledoval Johna u svýho hrobu.Přece jen Sherlock neměl ani jizvu ani šrám nebo odřeninu a tak nějak celkově se dospělo k názor,že tomu nemůže být dlouho od jeho smrti co šel John na ten hřbitov.±2 týdny.Stejně tomu skoku prostě nevěřim.

21.1.2012 | 22:27:34
deell

Taky tomu neveřím, navíc to by nebyl Sherlock, aby neměl nějaký dokonalý plán, o kterém se nám ani snít nebude..

21.1.2012 | 22:30:36
now1n

Nejsem si uplně jist jak se Sherlockovi podařilo přežít, ale jelikož jsem jeho velký fanda tak znám i knihy či namluvené povídky které vřele doporučuji. Když si poslechnete povídku „Vzpomínka na prázdný dům“, bude vám hned mnohem jasnější jak to všechno asi bude/bylo. Tento seriál je sice volná adaptace, ale na druhou stranu si myslím, že se nebude mnoho lišit od originálu. A nakonec snad už jen přání abychom nečekali celý rok na další díly :)..

21.1.2012 | 22:31:05
Snow White

alexis: To tak být nemohlo, protože Sherlock dopadl souběžně s budovou a celou dobu padal kolmo :) vypadá to spíš na to, že se vykulil z náklaďáku s odpadky

21.1.2012 | 22:33:01
alexis

No jo, ale taky mohly uplynout 2 měsíce, a ne dva týdny. Sherlocka mohli v nemocnici oživit. No nevím, není tady nějaký lékař:-)? Že by nám aspoň nastínil, jaká je šance na přežití takového pádu.

21.1.2012 | 22:35:30
Snow White

Teď mě napadla taková vtipná blbost – co když v tom náklaďáku nebyly odpadky, ale něco od čeho se Sherlock mohl odrazit? Nějaká doskoková matrace či něco v menší verzi v tom stylu mohlo být narváno v těch pytlech, Sherlock se mohl odrazit a dopadl rovnou na chodník.. přičemž by byla mnohem menší pravděpodobnost, že by si něco udělal, kdyby dopadl na něco takového..

21.1.2012 | 22:55:41
alexis

Znovu jsem se na to podívala, a zdá se mi, že aby spadnul do náklaďáku – který stál na silnici, musel by se pořádně odrazit. On se jenom převážil ze střechy. A hned se k němu seběhli lidi, to by si toho nikdo nevšiml? Že chlapík spadne do náklaďáku, vyleze z něj ven (a ten okraj je dost vysoký), polije si hlavu kečupem a lehne si na chodník? No nevím… Ale ten cyklista, ten zatracený cyklista, v tom něco je. A pak taky samozřejmě Molly… Po shlédnutí rozhovoru na střeše se mi zdálo, že S. s tím nepočítal – že by to takhle dopadlo. No jasně, stejně to nevylučuje, že měl nějaký plás Z, pro případ, že by všechno selhalo. Jsem vážně zvědavá, až odhalí pravdu ve třetí sérii.

22.1.2012 | 0:19:57
alexis

now1n: Ale v povídkách Sherlock ten podfuk neplánoval, byla šťastná náhoda, že unikl skoro jisté smrti. A rozhodl se využít toho, že je pokládán za mrtvého aby se odklidil do bezpečí.

22.1.2012 | 0:23:34
Klery

Teorii už tady padla spousta, ale mě vlastně nejvíc zajímá, jak se vymyslí opětovné setkání Johna se Sherlockem. Obejmou se? Nebo se John pokusí Sherlocka uškrtit? Případně obojí… :-)A taky mě moc zajímá (pokud to tedy hodlají prozradit), s čím se vlastně John odmítl terapeutce na konci svěřit?

22.1.2012 | 16:39:06
čestný člen redakce
22.1.2012 | 19:07:31
monikas

nad tim jsem uz taky premyslela co John nechtel te terapeutce rict…opravdu moc by me to zajimalo

22.1.2012 | 19:12:03
Yalka

Co nechtěl John říct terapeutce: Myslím, že když šel na sezení, ještě neměl v hlavě srovnáno, jak je to s údajným Sherlockovým podváděním. Byl to na něj ohromný emoční nápor. V době, kdy Sherlocka začali podezírat policajti, ani John se tomu neubránil (když to Sherlock na něj křičel, nepopřel to). Myslím, že se mu to po Sherlockově výstupu muselo znovu všechno honit hlavou. Na sezení se definitivně rozhodl, čemu bude věřit.

22.1.2012 | 19:47:25
Tantai

Tak vidím, že se tu rozjela hodně zajímavá diskuze. Tak přispěju taky s něčím.

 • Sherlock na střeše říká Johnovi, že to všechno byl jeho nápad a podobně – takže mě napadlo buď je Moriaty živý a je to jen hra (nezdá se mi že by byl Moriaty ochotný se takhle zabít, jen aby porazil nepřítele) nebo jak to v knížce je vysvětlené – aby to vypadala přesvědčivě tak tomu přece musí John doopravdy věřit
 • někdo pochyboval, že by Sherlock opravdu skočil. Ale neodpovídalo by to jeho povaze? Copak vždycky neriskoval, jen aby světu dokázal, že má pravdu? Že jeho nápady jsou dokonalé?
 • Sherlock se směje a Moriaty říká „Co? Co jsem přehlédl?“ Nemohla by to nýt narážka na to, co se v tu chvíli děje dole (onen tolik probíraný náklaďák)?
22.1.2012 | 20:08:42
deell

Jedna věc nebo dvě.. :D

Ta holčička, jak křičela, když uviděla Sherlocka. Co kdyby existoval Sherlockův dvojník?

Když mluví Sherlock s Molly, ptá se jí, „kdyby nebyl vším co si myslí, že je, jestli by mu přeto pomohla..“ Což mi přijde dost zvláštní. Pochybuje o sobě?

22.1.2012 | 20:17:40
monikas

co nechtel John rict terapeutce…kdyz ho zacala podezrivat policie a Shelock Johnovi rika ze Johnovu mysl Moriarty uz taky nahlodal tak sam John rika ze zna Sherlock mnohem lepe…dalsi vec Sherlockova povaha o tom ze by skocil..ano vzdycky riskovat aby svetu dokazal ze ma pravdu…a tim ze skocil dal akorat za pravdu tem kdo rikali ze si vsechno vymyslel…coz ale pravda neni a to Sherlock vi…

22.1.2012 | 21:07:05
Tantai

monikas: Sherlock nejspíš někde od setkání s Moriatym v bytě novinářky věděl, že bude muset zemřít, aby Moriatyho dostal. Měl plán. A chtěl ho dotáhnout do konce, jinak by to přece nefungovalo. I v knížce chápe, že být považován za mrtvého má své výhody.

22.1.2012 | 21:22:43
monikas

ted jsem si to pustila znova…a kdyz Sherlock mluvi s Johnem tak mu rika ze si o nem vsechno zjistil nez se potkali aby udelal dojem…ale pak rekl ze to je jen trik…to mi dava smysl ze mluvi v pritomnosti…mozna to je jen blbost

22.1.2012 | 21:38:27
Sallacia

Monikas: souhlasim, v tom jak John nechtěl něco říct terapeutce by taky mohlo něco být…

Jsem ale fakt zvědavá, jak to nakonec objasní, jestli se Sherlock vrátí a John už bude mít po svatbě a jak bude na jeho návrat reagovat…doufám, že to nebude jak v knížce, kde „jen“ omdlel…

22.1.2012 | 21:49:55
deell

já doufám, že se k Johnovi vrátí co nejdřív. Ty tři roky bych mu nepřála…

Třeba John po měsíci pochopí (a my bychom mohli s ním), co Sherlock tím vzkazem myslel a jak to bylo skutečně..

22.1.2012 | 22:01:39
Mercy Thompson

to čo povedal s tým trikom! to presne vŕtalo v hlave aj mne. hovoril v minulom čase a potom povedal, že je to všetko len trik ako keby chcel Johnovi napovedať, že aj to čo sa odohráva pred jeho očami teraz je len trik… no neviem :) topiaci sa aj slamky chytá :D

22.1.2012 | 23:04:41
3nactka

Jak Sherlock tu svou sebevraždu sehrál nevím,ale jestli to je aspoň trochu jako v knížce,tak měl k tomu aby všichni uvěřili,že je mrtvý,dost dobrý důvod.Moriarty měl minimálně dva,tři komplice,kteří měli Sherlocka zneškodnit,když se to nepodaří jemu.Proto se bude vydávat za mrtvého,aby je ukolébal a jak přestanou být ve střehu tak je dostane.V knížce to trvalo dva nebo tři roky,než se Johnovi ukázal.Tak jsem zvědavá. Mimochodem v knížce ,jediný kdo věděl,že žije byl Mycroft.

23.1.2012 | 13:35:00
arnika

Mně pořád nesedí jedna věc: Sherlock skočí, padá, vidíme dopadnout jakousi černou věc. Pak se začnou sbíhat lidé a mezi nimi už můžeme vidět tělo s krvavou kaluží. To celé může trvat tak deset vteřin? Kdy si ale Sherlock stihl naaranžovat na hlavu falešnou krev?

Podle mě je hodně důležitý ten moment na střeše, kdy Sherlock říká Moriartymu „Já nejsem můj bratr.“ a pak mluví o „side of angels“ a Sherlock řekne „já jsem jako ty.“. Moriarty se celou dobu chová jako „normální“ Moriarty, chlubí se, jak ho dostal, vyhrožuje, a pak nastane moment, kdy se na sebe s Sherlockem upřeně zblízka dívají – a najednou jako by něco přeskočilo, Moriarty se začne chovat úplně jinak, poděkuje, potřese mu rukou a zastřelí se (osobně nevěřím, že fakt umřel). Takže se ptám, co Moriarty uviděl/pochopil, že to tak radikálně změnilo jeho chování? V tu chvíli, kdy se na sebe dívají, nám pohled na Sherlocka do jisté míry znemožní oslňující slunce, které za ním svítí, takže pokud Moriarty uviděl něco na Sherlockově obličeji, my to vidět nemůžeme.

A ještě jedna věc mě zajímá – pokud Moriarty schválně poslal Johna do Baker street, aby byl Sherlock sám, proč tedy „Johnův střelec“ čekal u nemocnice a ne tam?

A ještě mě napadá, v jednu chvíli na konci (zatímco se Watson sbírá ze silnice) vidíme na chviličku ulici seshora ze střechy (možná z pohledu Moriartyho, který nezemřel a kontroluje si, zda Sherlock vážně skočil? protože pochybuju, že by tuhle sebevraždu policie neprošetřovala, a pokud by vylezli na střechu, museli by přece najít M. tělo, čehož by byly plné noviny – každému by došlo, že jejich smrt nebude jen tak)a shora vidíme, jak se k Sherlockovi sbíhají lidé. Dva z nich ovšem přidřepnou kus od Sherlockova zkrvaveného těla a pozorují něco na zemi, načež přiběhnou zdravotníci z nemocnice, co tam na zemi ale je?

23.1.2012 | 15:47:35
eliyana

arnika: ten moment, kdy se „něco“ stane, když se Moriarty a Sherlock na sebe upřeně dívají, to mi taky připadá důležité – už po prvním shlédnutí a dalším a dalším … mám pocit, že M. považoval S. za 100% klaďase a prostě mu došlo, že by byl schopný i něčeho, s čím nepočítal … Nebo věřil tomu, že Sherlock bude vše komplikovaně vymýšlet – všechno musí být chytře vymyšlené – a přitom zvolil jednoduché řešení.

Ale po pročtení všeho tady mi připadá, že už nevím zase nic ;-) Po dalším mém soukromém promítání, kdy už to začínám umět pomalu nazpaměť, mi utkvělo pár vět: „Padání je stejné jako létání.“ (S. pád zmírnil a úkol Molly byl, aby ho prohlásila za mrtvého, když by to náhodou přežil …) „Je to hra, Lestrade. Tuhle hru ale já hrát nechci.“ (Moriarty sice Sherlocka navrtal do určitého pádu, ale kdo ten pád řídí je Serlock. Kdyby hrál S. podle hry M., tak by souzen, špiněn v novinách a odsouzen.)

Ale už se tím zas tak netrápím a těším se na třetí sérii!

23.1.2012 | 19:38:16
arnika

eliyana: Na mě to působí jako že Sherlock věděl, že bude muset „zemřít“, proto vybral jako místo setkání střechu – doufal/věděl, že Moriarty ho bude chtít shodit/přimět skočit, takže se na to nějak připravil. V tu chvíli, kdy se na sebe dívají, tak to Moriartymu dojde, protože si „něčeho“ všimne. A protože pochopí, že Sherlock je na to, co na něj M. nachystal připravený, udělá něco, s čím S. nepočítá, aby mu plán překazil – zastřelí se.

23.1.2012 | 19:49:35
kuzisko

Nejdřív jsem hledala, jestli na chodníku není kanál, ze kterýho by mohl foukat silný proud vzduchu, který by ten pád zbrzdil. Ale nakonec mám pocit, že to mohlo být jinak: John na místo dopadu neviděl kvůli té nižší budově. Ten náklaďák plný pytlů s nemocničním prádlem (a asi s nějakým spřáteleným tvorem za volantem) stál před nemocnicí na chodníku. Sherlock skočil do toho prádla a než se k němu dostal John (cyklista ho měl samozřejmě zdržet), slezl z korby a „upravil scénu“. Náklaďák poodjel na silnici, Sherlock se pocákal krví (ruku měl staženou škrtidlem, aby neměl puls to už kdysi bylo v jedné jiné detektivce). Ten dav vypadal jako naaranžovaní najatí lidi, kteří měli za úkol jednak nasměrovat Johna, aby si sáhl na puls na ruce a ne na krku a jednak aby dopravili Sherlocka do márnice, kde ho „ohledá“ Molly a prohlásí za mrtvého. Jen nevím, jak do toho zapadá to, že Sh udělal něco co se příčí jeho povaze. Že by ta domluva s Molly? Těžko říct, těch neobvyklých věcí udělal víc. Vždyť v této epizodě byl v neobvyklé situaci, když zjistil, že musí brát v úvahu lidi, kteří ho mají rádi a že je proto daleko zranitelnější než dřív. No, pravděpodobně se to v příští epizodě všechno vyřeší úplně jinak, ale aspoň jsem to zkusila.:-)

23.1.2012 | 21:18:44
Gandzia

Sherlock při komunikaci s Watsonem ze střechy ho žádá aby zůstalkde stojí a sledoval přímo jeho,přesněji mu říka aby z něhonespouštěl oči.A zeptal se ho jestli to pro něho může udělat.Z čehož lze usuzovat že pod Sherlockovýma nohama se může dít něco co by neměl Watson za žádnou cenu vidět.Myslím že v tom nebude jen a pouze to aby neviděl skok,ale že by se něco mohlo dít pod jeho nohama.Sherlock v posledním hovoru s Watsonem říká že stvořil Moriartiho aby mohl vykonat vlastní plány.Co jsou jeho vlastní plány?Vždyt nic neukradl ani nikoho nezabil,nic.Tak co jsou jeho plány.Kdyby měl na mysli něco co má v plánu udělat,tak by si protiřečil,protože se chystá zabít.Jestli někdo ví nebo postřehl co má na mysli jehoplány tak žádám oobjasnění.

23.1.2012 | 21:57:56
3nactka

Tak teda moje troška do mlýna:Sherlock moc dobře věděl,že se bude muset „zabít“ aby měl od M. pokoj už v momentě,kdy ho navštívil doma.Naplánoval to dokonale a hlavní roli v tom bude hrát Molly,s kterou se nepočítá,tudíž po ní nikdo nepůjde.Myslím,že to mohlo být nějak takhle:SH spřádá plán,jen neví jak to uskutečnit sám,když nemůže použít přátelé aby je nevystavil nebezpečí,tak příjme,požádá (navzdory svým zásadám)o pomoc Molly,ale taky dalších minimálne sedm lidí,nejspíše z nemocnice(nebo je sehnala Molly).Sám si vybere místo setkání s M.a Molly odvolá Johna k paní Hudson.Všimněte si,že když John odjíždí za paní Hudson je venku ještě šero,ale když příjde SH na střechu už pere slunko,takže dost času připravit a naplánovat pád.Je jasné,že Sherlock počítá s tím,že zřejmě bude muset skočit,ale jak to udělat aby Moriarty neviděl,jakým způsobem ten pád dole zbrzdí?Přece nemohl dopustit,aby skočil a M.hned běžel k okraji a viděl jak se SH plácá v nějaké záchranné síti,to by přece nic neřešilo,M. by dal povel a snipeři by je stejně zastřelili.Takže to musel udělat tak aby M.viděl až mrtvolu na chodníku tak jako John.Takže jak chtěl tu minutu o samotě,tak zkontroloval situaci,zda jde vše podle plánu a pak šel k M.aby ho zmátl,že skočit nehodlá.Všimněte si jak je u něj blízko,myslím si že mohl mít šálu nebo kabát napuštěný nějakou drogou,opiem,ro­dodendronem nebo vím já čím,aby i když skočí,aby byl M.sjetý tak,že nebude moci hned jít k římse aby viděl co se dole děje,ale aby měl SH a jeho herci minutku na to,hezky naaranžovat mrtvolu.Myslím si taky že to že se M.zastřelí,SH překvapilo,nicméně skočit,kvůli sniperovi,stejně musel.Sice mi není úplně jasné,jak ten střelec mohl vědět,že tam John přijede a že bude stát zrovna tam aby na něj měl takový výhled,ale vůbec bych se nedivila,kdyby to byl taky Sherlockuv muž,nebo spíše Mycroftův?,který moc dobře věděl,kde bude J.stát a myslím si že vůbec neměl v úmyslu střílet,ale jen se ujistit,že J.uvěřil v S. smrt a odvolat ty ostatní zabijáky.John musel uvěřit v S.smrt a taky ostatní ohrožení,protože ti zabijáci by se přece jen tak nevypařili i po S.smrti a kdyby se hned objevil,tak by mohli dokončit kdykoli M.rozkaz.Proto J.neviděl Sherlockův dopad,proto ho navedl tak jak potřeboval,aby stál.Proto do něj vrazil ten cyklista,aby měli chvíli na to upravit tělo a zamést stopy.Je zajimavé jak Johna k Sherlockově tělu nechtějí za žádnou cenu pustit,jak ho jen nechají mu zkontrolovat tep na ruce,který si jistě zastavil tím černým balonkem,který si dal do podpaží.Taky je velmi zajímavé,jak rychle se k tělu shlukli lidé,hlavně teda zdravotníci,sestry a ten mladý doktor,sice se to stalo před nemocnicí,ale takový fofr?Taky by asi nejprve měli zavolat policii,když zjistili ,že je mrtvý,ne?Ale oni ho velmi rychle šoupli na nosítka odvezli dovnitř,kde ho už jen Molly prohlásila za mrtvého.Geniální ne?Jen pořád tak nějak nevíme,jak ten pád zbrzdil?Můj jediný nápad je,že v tom hraje hl.roli to auto s odpadem,proh­lédněte si ho dobře,stojí na místě pro autobusy a jediná popelnice ja na rohu té nízké budovy,která kryje J.výhled.Ihned po dopadu těla na chodník odjíždí,divné,ne?Ta­ky takový vůz na odpad jsem ještě neviděla,má stěny jako by s pletiva a dost vysoké na to,aby tu delší stěnu mohl sklopit a udělat s toho takovou jako by trampolínu,která by jednak zasahovala až na chodník(protože auto evidentně stálo na cestě a tam by asi SH nedoplachtil)a mohla sloužit jako doskočiště s tím,že ho to určitě ještě odrazilo a dopadl do těch měkkých pytlů,potom by už nebyl problém se jen skulit a dopadnout na chodník,rozflákat pytlík s krví,o který se pak postarali oni najatí lidi,kteří se seběhli,jak jste si všimli né hned k Sherlockovi ale o kus dál a něco tam koumali.Pak to stačilo jen narafičit na Johna a bylo vyhráno.Jestli to bude mít pokračování jako v knížce,tak se Sherlock na rok,dva,tři odmlčí,než se Johnovi zase zjeví,mezitím zničí zbytek Moriardovy bandy.Mimochodem v knížce o jeho přežití věděl Mycrovd.Taky si myslím,že John stejně tajně věří,že Sherlock nezemřel,ale to všechno se stejně dovíme až v další sérii,tak se na ni zatím těšme!!!P.S.pro mě osobně je to to nejlepší a nejzajímavější co jsem zatím viděla,miluji britský hůmor,britské filmy,britské herce,jsou úžasní a neuvěřitelně charismatičtí viz.Sherlock nebo i Moriarty a Mycrofd,prostě požitek se na to dívat,američani se svými krasavci jako Pitt,cruise a pod.se můžou jít vycpat!!Dobrou noc Sherlockomanni!!!!

24.1.2012 | 1:26:39
Gandzia

Dle meho nazoru na strese behem dialogu S.s M.zjisti M.ze S.se z toho S.dostane a tak si myslim ze spachal sebevrazdu definitivni.Mo­riarty vypada jako nekdo kdo nikdy neprohrava a kdyby tak by skoncil.Proto mu podal ruku,jako naznak ze mu bylo cti utkat se s tak vyjmecnym detektivem.Uznal svym zpusobem porazku a spachal sebevrazdu.

24.1.2012 | 9:37:25
Gravelark

tak jsem to zrovna dokoukal a teorie jak za starých lost časů. úplně bych nesouhlasil s tím tvůrcem, že nikdo nepřišel na to, jak to doopravdy bylo, protože jestli jo, tak tam bude muset zákonitě přidat něco, co v díle nebylo, a to by byl švindl :). co očekávám je, že skok v třetí řadě bude vypadat trochu jinak, jinam dopadne, možná se jinak odrazí. naaranžovaní kolemjdoucí je jistota, stejně tak, že na zemi leží opravdu sherlock. otázka je jestli spadl do náklaďáku nebo rovnou na zem s nějakým zpomalovacím efektem. první zní jednodušeji a nejpravděpodobněji, byť vzdálenost úplně neseděla (nezapomínejme, že je to pořád jen seriál, hrající si s divákovým očekáváním, takže berličky jsou nutností :) ). tvůrci zas nemůžou vymyslet nějaké crazy teorie. seriál si zakládá na jisté noblesnosti a kvalitě. to, že by byl sherlock na nějaké šňůře nebo by tam byla nějaká dokonalá maska by ten seriál degradovalo.

28.1.2012 | 22:58:34
SairinaIngolma

Teorie, které jsou tu napsané, jsou velmi zajímavé ale připadají mi furt stejné. Myslím si, že nás tvůrci opravdu překvapí a taky si myslím že Sherlock věděl o své smrti mnohem dřív než si všichni myslíme, možná hned po konci první série. Jinak nemá cenu prohlížet Sherlokovu smrt okýnko po okýnku, zaprvé jsem si všimla, že při skoku, když ho kamera zabírá ze shora tak stojí uprostřed domu, ale ze spoda to vypadá jako když stojí na rohu (zkontrolujte si to pomocí streetview na googlu ;) ). Za druhé je to jen fikce, při skoku jde krásně vidět, jak je Benedict připoután na lanka, takže berme všechno s rezervou.

31.1.2012 | 12:15:59
Klery

Napadlo mě, co tady možná ještě nezaznělo – jsem přesvědčená, že s naplánováním Sherlockovy údajné smrti má co dělat i Mycroft. Nebylo by to vlastně úplně nejvíc „out of character“, požádat o pomoc vlastního bratra? Krom toho mi stále vrtá hlavou ten údajný elektronický klíč, binární kód. Mycroft předtím řekne Johnovi, že se ho snažil z Moriartyho dostat, ale na střeše se pak Moriarty Sherlockovi vysměje, že žádný kód neexistuje. A myslím si, že to i Sherlock věděl, ale z nějakého důvodu ze sebe dělal blbce. A celou dobu namlouval i Johnovi, že existuje nějaký klíč. Ten kód mohl být jen záminka pro schůzku s Moriartym, koneckonců mu píše „mám něco, co bys možná chtěl zpátky“. Nedomluvil se tedy Sherlock s Mycroftem na okolnostech své smrti mnohem dříve? Tvůrci ukázali jen velmi vlažnou reakci Mycrofta na bratrovu smrt, to krapet nekoresponduje s předchozím „mám o něj starost – neustále“.

31.1.2012 | 13:22:36
alexis

Klery – dobrý nápad, já si stejně ale pořád myslím, že opravdu skočil. No ale nakonec se vsadím, že Moffat udělá něco ve stylu posledního dílu Doctora Who, kdy nás nechá zjistit, že jsme prostě neviděli všechno, co postava udělala, koho požádala o pomoc, co věděla, co hrála atd. Takže myslím, že prostě nemáme dostatek informací/vodítek, abychom na správné řešení přišli.

31.1.2012 | 20:23:14
lilinka
 1. Myslím si, že nemáme šanci vykoumat, jak trik Sherlock provedl, protože kamera nám ukazuje přesně jen to, co má vidět a vidí John. Musíme tedy věřit stejně jako John, že SH skáče a umírá na ulici. Scénář prozrazuje jen tolik, abychom pochopili, že Sherlock něco chystá,. Nemáme dedukci na čem stavět. Myslím, že je zřejmé, že spoluspiklenci jsou Molly, Mycroft a banda bezdomovců. Mycroft ví, kdo je Sherlock i kdo Moriarty byl.
 2. Od začátku dílu je Sherlock figurkou ve scénáři, který nějaký tuší, ale neví, kam se vyvíjí a co vše je součástí Moriartyho hry. Je ve vleku, ale definitivně mu dojde celý rozsah „konečného řešení jejich problému“ ve chvíli, kdy s Johnem odchází z bytu novinářky Kitty. Tehdy přebírá režii Moriartyho pohádky do svých rukou a chtě nechtě ji musí dohrát do konce – i když po svém. Nicméně je si vědom, že svým způsobem prohrál a Moriartyho ho opravdu porazil.
 3. Nemohu se zbavit dojmu, že dialog na střeše je od jistého bodu už důmyslná Sherlockova hra s myslí Moriartiho – obratně z něho dostane všechny potřebné informace, možné manévrovací možnosti, protože, upřímně, sice je připraven na skok, ale komu by se do toho extrému chtělo, měl-li by jinou možnost. Zabít se je ta poslední možnost a taky nakonec zbude jako jediná.
 4. Pro mě je ale velmi zajímavé sledovat, kam tahle epizoda posunula chladného racionalistu, který neuznává lásku, soucit, sentiment, nepotřebuje lidi k životu, je mu jedno, „co lidé říkají“ – jak zaznívá pohrdavě z Sherlockových úst během celého seriálu. Ještě v této epizodě se Sherlock ptá Molly, „co bych tak od tebe mohl potřebovat?“. Nicméně je zaskočen její empatií a oddaností – když ji nakonec žádá o pomoc, je šokován hloubkou její oddanosti. Její reakce bezvýhradné náklonnosti navzdory všem pomluvám je v rozporu s jeho dosavadním přesvědčením a tezím o podružnosti a bezvýznamnosti ci­tů….
 5. Jeho obří ego, jeho cynismus, citový autismus bezpečně schovaný a hájený raciem, tak dostává přímý zásah na solar. Po odchodu z Kyttiina bytu pochopí, že nejenže potřebuje přátele, ale i jak je důležitá pověst, že bez ní je nikdo. Finální strhující scéna na střeše je další částí jeho socializace, posunu směrem k lidem: zjistí, že lidé, kteří jsou mu na blízku pokládá za své přátele. Jak mu Moriarty slíbil ve třetím díle – „vypálí mu srdce z těla“. Moriarty už tehdy věděl o svém rivalovi to, co Sherlock o sobě zjišťuje až nyní: že má přátele. Zarytý egocentrik dokonce udělá něco zcela odporujícímu své povaze. Aby zachránil své přátele, potlačí své obří ego, zapře sám sebe, přizná se k podvodu – jeho pláč je tak směsicí různých dovodů: tohoto nesobeckého „bolestného přiznání“, vědomím, že fingováním smrti na neurčitě dlouho dobu opustí svůj život, divadýlkem, aby byl přesvědčivý a možná i lítostí vůči Johnovi. Než rozbije Moriartyho gang a očistí své jméno může trvat věčnost, návrat do života je v nedohlednu. Myslím, že celý tento díl je Sherlock poměrně opravdový v citech, takže i jeho závěrečný monolog má v sobě víc skutečných emocí, než těch nutně předstíraných. Poslední záběr dílu, v němž sleduje Watsona na hřbitově je jeho pohled téměř zmučený. Už to není chladný pohled se šrotujícími mozkovými závity – ale soucitný pohled. Je zaskočen, jak moc pro druhé znamenal… Watson přítele kultivuje od prvního dílu, vychovává k empatii, taktu a nakonec svým nelíčeným zármutkem i k akceptaci lidských emocí. … Předpokládádám, že prohlubování této Sherlockovy emoční roviny bude pokračovat i v dalším díle už jen proto, že se bude muset před Johnem nějak citlivě zhmotnit. Těžko může vybafnout s rozpraženou náručí na Watsona jako Jeremmy Brett, když byl neviděným svědkem Watsonova zármutku nad vlastním hrobem.
1.2.2012 | 19:30:37
3nactka

„lilinka“ naprostý souhlas,takhle nějak by se mi to líbilo,i když zase na druhou stranu,tvůrci seriálu jsou lišky podšité a můžou mít vymyšlenou úplně jinou pointu.Každopádně se nemůžu dočkat třetí řady a to vím,že to jen tak rychle nebude.

2.2.2012 | 7:40:12
lilinka

3nactka – jo, dočkáme se tak nejdříve za rok – bohužel. Ale je velmi pravděpodobné, že okolnosti přežití už si natočili dopředu – je to produkčně mnohem snazší, než pak všechno zase inscenovat. někde jsem to od Moffata četla a je to logické. Myslím, že nám to řešení může klidně vytřít zrak – protože vážně nemáme ani zdání,co se Sherlokovi urodilo v té jeho „funny head“ – je to přece Sherlock – jak dí paní Hudsonová. Nás s muže ale hlavně úplně uzemnilo, jaký potenciál dokázali najít v tomhle Holmesovském fenoménu a jak dokonale to ladí. Dívali jsme se schválně na epizodu zmrtvýchvstání s Jeremmy Brettem a přišlo nám to najednou tak naivní a ploché, až nás to zaskočilo. Nový Sherlock je opravdu propracovaná psychologická hra, plastické postavy, životné a pořád s nimi pracují, zkoumají, co se s postavami dá ještě dělat. Už mě dlouho tak nic nepotěšilo, jako tenhle počin. Tady má člověk aspoň možnost myslet u té bedny. No a fantastičtí herci. Takový koncert scenáristické, herecké a režijní dokonalosti je vzácností.

2.2.2012 | 10:19:39
Radkin

Pred chvilkou jsem si vsiml jeste jedne veci. v 1:16:13, tesne po tom, co SH rekne, ze je na strane dobra je v pozadi slyset divny zvuk. Mozna jsem ovlivnen jinymi teoriemi, ale mne to prijde jako by se neco tezkeho oteviralo ci zaviralo. JM to asi slysi a tesne po tom se zastreli. Podle meho nazoru zadny jiny duvod k sebevrazde nema. Asi mu doslo, ze kdyz to neudela, tak ho SH zabije a smrt stejne zinscenuje. Takze je jasne, ze prohral.

Radek

12.2.2012 | 14:43:22
Hurley

Poďte děcka, do stovky komentářů to dotáhneme.

čestný člen redakce
15.2.2012 | 10:19:57
x2002

Já myslím, že když SH přišel na výslech k holčičce, která ječela, jen se na něj podívala, pochopil, že Moriarty disponuje jeho dvojníkem. Toho pak našel, zabil a nebylo nic jednoduššího než ho vystrčit z oken márnice, zatím co on spokojeně odjel na autě s prádlem. Podívejte, jak je na fotkách mrtvola bílá. A to že k němu John nemůže je jasné. Je doktor, poznal by, že je studený už dávno. Zajímal by mě ale význam toho spáleného perníčku, co SH dostal v obálce.

16.2.2012 | 14:15:06
Snow White

X2002: To by bylo vážně dost „out of character“ kdyby měl svého dvojníka a zabil by ho, aby mohl fingovat svou smrt :D

16.2.2012 | 17:04:41
monikas

teorie s dvojnikem zajimava…to by mozna i vysvetlovalo jak Sherlock rika Moriartymu ze se neradi na stranu dobra…kdo vi?treba to ani nikdo moc nevysvetli podobne jako se ,,zenou vsech zen kdyz i Sherlocka zmatla

16.2.2012 | 19:18:14
x2002

Snow White: Dvojníka stvořil Moriarty. Aby potopil Sherlocka. My neviděli, co se stalo. Ale SH na to přišel a určitě se s ním utkal. To uvidíme až ve třetí sérii. Každopádně myslím, že ta holčička je vcelku jasné vodítko.

17.2.2012 | 8:20:19
Allien9

Všechny vaše teorie beru (některé méně, některé více), ale přijde mi, že pořád zapomínáte na jednu věc, a to na náhodné kolemjdoucí… Chcete mi tvrdit, že by si NIKDO nevšiml „výměny těl“, ke které nejspíš (ať už před dopadem nebo po něm) došlo?!?

Ano, ulice, na jejíž chodník „Sherlock“ dopadl vypadala prázdná a výhled z Johnovy strany skutečně krylo auto, ale to přece není všechno – výhled z druhé strany byl podle záběrů zcela nekrytý. Dejme tomu, že by chtěl Sherlock skutečně využít toho, že „lidé jen málo kdy zvednou hlavu“, ale musel přeci počítat i s Johnem a jak všichni víme, John dal o Sherlockovi vědět poměrně hlasitě. Udělal to navíc ještě PŘED tím, než se Sherlock odhodlal skočit, takže měli případní pozorovatelé dost času, aby se zaměřili „na cíl“ a (nevím, jak vy), ale já bych nejspíš ani nemrkla. Navíc stál Sherlock na okraji římsy vážně dlouho, takže ho mohl kdekdo zaregistrovat i bez Johnova zoufalého výkřiku… A navíc… Kolem těla byl hlouček téměř okamžitě (nejen sester a doktorů, ale všemožných kravaťáků), takže mi netvrďte, že by kdokoli z Sherlockových kumpánů měl na něco čas. A byl tu také Moriartyho odstřelovač (jehož polohu Sherlock na 99,9% nemohl znát), jenž by Johnovi v minutě prohnal kulku hlavou…

Tím chci říct, že prostě nevěřím, že by to šlo nějak naplánovat, a pokud to (change) Sherlockovi takto vyšlo, byla to jen obrovská NÁHODA.:-)

Allien9
20.2.2012 | 14:08:31
Elfrieda

Četla jsem tu vaše teorie a píšete o věcech, kterých jsem si vůbec nedokázala všimnout :) Vůbec si neumím představit, jak mohl Sherlock skočit do toho náklaďáku, když se fakt skoro neodrazil, spíš z té střechy udělal krok do prázdna. Všimla jsem si ale, že když letěl vzduchem a mával rukama, měl na sobě bílou košili, zatímco když se John dostal k jeho tělu, měl evidentně nějakou tmavou, šedou nebo černou. Byla to jenom chyba při natáčení nebo to má souvislost?

20.2.2012 | 23:45:42
Snow White

STO!! :) Allien9: Myslím, že ti kravaťáci byli z jeho jednotky bezďáků-pomocníků, které má po celém Londýně :) nejsem první, koho to napadlo, už to tu někdo psal.. celé to bylo naplánované, i ten cyklista, který srazil Johna, aby měli jeho kumpáni čas poupravit Sherlocka… Ostřelovač je mi taky záhadou, zřejmě měl blbý výhled na Sherlocka, a neviděl dopad, nebo celou dobu sledoval jen Johna…

21.2.2012 | 0:37:07
Pivli

Hm, celou dobu na střeše (a předtím v laboratoři) má SH košili vínovou, stejně pak dole, na chodníku. Když letí, je vidět kus bílé košile, to je fakt. Že by teplé prádlo? ;-) Kravaťáci mohou být dle mého mínění lékaři, v UK chodí v civilu běžně, je vidět vizitka na saku a fonendoskop. Nojo, záhada nad záhadu. Budeme se užírat a spekulovat ještě hooodně, hodně dlouho. :-)

21.2.2012 | 7:19:17
Klery

Hlavně ať nenastane ten konec světa nebo doufám, že bude aspoň odložený na rok 2013. Fakt nechci umřít bez toho, že bych se dozvěděla, jak to se Sherlockem dopadlo. :-)

21.2.2012 | 9:09:17
Pivli

Tak přesně to samé mě napadlo! Jen ne konec světa, než se dozvím, jak to dopadlo se Sherlockem. Muhehehehe.

21.2.2012 | 9:51:26
ada13

Přečetl jsem si všechny příspěvky. Mám pár bodů.

 1. Když stojí Sherlock na střeše, než zavolá Johnovi, točí se dokola a přikládá si nárt ruky k nosu, takže si mohl něco vdechnout.
 2. Proč říkal Johnovi, že tento hovor je jeho vzkaz, když nic podstatného neřekl? Jen že ho má John sledovat, napadlo mě, že ho měl sledovat proto, aby skokem zmátl střelce ale John měl šanci zahlídnout ten trik, díky kterému přežil, bohužel pak byl v ději ten cyklista.
 3. Ještě zdánlivá maličkost, proč mrs. Hudson mluví cestou ke hrobu o zkumavkách a krvi? Scénář je tak promyšlený, že to podle mě není náhoda. takže co třeba zmatení při pitvě? nebo rozlití krve při dopadnutí na zem? měl svojí krev v ledničce a tu pak použil, pro dokonání svého triku.
21.2.2012 | 21:15:40
monikas

ja stejne tak nejak tajne doufam ze se tu spravna teorie jak to Sherlock udelal neobjevila..i kdyz napady jsou stale nejake…doufam ze filmari to maji naprosto vymakane…a dalsi vec ktera me hoodne zajima..jak se Sherlock a John znovu potkaji..

23.2.2012 | 20:43:08
Terez2708

Vše jsem si to tu pročetla a stejně jako monikas doufam, ze správná teorie ještě nikoho nenapadla. Některé nápady tady mi příjdou už opravduhodně přehnané :). Věřím, že to bude něco, co nám všem vyrazí dech! Nemůžu se dočkat nových dílů!! Asi se zblázním nedočkavostí :D

24.2.2012 | 11:19:17
Klery

Já myslím, že to je jedno, jestli se správná teorie objevila nebo ne. Hlavně aby měla logiku a nebylo tam moc vykonstruovaných nesmyslů. Prostě doufám, že tvůrci to měli vymyšlené dávno, ještě před natočením Reichenbach fall. Upřímně mě děsí představa, že tvůrci pročítají teorie na internetu a snaží se tam napasovat nějakou, se kterou ještě nikdo nepřišel.

24.2.2012 | 15:04:24
Allien9

Klery: Podle mě je to klidně možné. Nějakou verzi mají v záloze určitě (to by tam nebylo tolik zdánlivě slepých uliček), nicméně pokud na internetu narazí na nějakou „lepší“, tak proč ji nevyužít, že…

monikas: Tak na to setkání jsem zvědavá pomalu víc než na celé objasnění pádu.XD

Allien9
24.2.2012 | 19:40:21
kryshtyna

Myslím si že tělo co dopadne na zem nebude Sherlock,ale tělo z márnice,které měl připravené na střeše.Kamera zcela úmyslně nezebírá přímí dopad.Proč asi.Tělo co dopadne zem bude z márnice, a Sherlock se schová.Watson upoutá pozornost, tak že bude mít dost času se sejít dolů, a pak už si jenom lehne a bude mrtvý…Těsně prředtím si vzal léky které stimulují smrt.

7.3.2012 | 8:06:54
Katlucha

Jestli jsem tě dobře pochopila,tak ty si myslíš,že to tělo,co padalo ze střechy je figurína,tak s tebou nemůžu souhlasit.Figurína by nemávala rukama.

7.3.2012 | 16:12:35
morris

Mycroft a Lestrade se potkají v gay baru? :D kde to najdu? :D

12.3.2012 | 20:24:57
kesinez

Já si myslím že použil to auto, ale trošku jinak než říkají všichni ostatní. Když se na to podíváte důkladněji je dost možné že ze strany toho auta, která je blíže nemocnici, bylo místo toho kovového pletiva nilonová síť, uchycená v kovovém rámu. Pak už tu stranu jen stačilo mechanicky vyklopit, aby to bylo vodorovně se zemí, a myslím že by bylo v jeho silách tam „doplachtit“. S trochou šikovnosti se pak odrazil zpátky na chodník (vysvětluje otočení těla). Jasně i tohle zní trochu přehnaně, ale je to nejmíň nápadný způsob zpomalení dopadu co mě napadá a nevíc nezapomínejte, že vše záleží na tom jak to tvůrci podají, jsou dost chytří na to, aby i teorii, že měl pod kabátem jatpack, zaobalili tak aby to vypadalo naprosto věrohodně… více na mém blogu.

25.3.2012 | 11:49:39
Moncza

Jednoduchý jako facka:

 • Sherlock stojí na římse
 • Molly připraví tělo z márnice do podoby potlučeného Sherlocka
 • Sherlock seskakuje z římsy do auta s odpadky
 • Molly shazuje tělo na zem
 • Watson je sražen, aby se nedostal k tělu hned a neměl dostatek času to prokouknout
 • Sherlock odjíždí v autě s odpadky
 • Mrtvej a pohřbenej je ten mrtvej z márnice

JEP!

– V příštím díle Sherlock suše oznámí Watsnovi, že je živý a bude na něj pohravě koukat, že na to nepřišel.

9.7.2012 | 22:17:04
01ABCD

Když Moriarty připravil únos těch dvou dětí musel je nějak přesvědčit že jejich únosce je Sherlock aby ho potom mohli zpětně identifikovat,je tedy pravděpodobné že měl k dispozici Sherlockova dvojníka. Sherlock potom dvojníka vyhledá a přinutí ho aby šel na schůzku s Moriartym místo něj,celou dobu co se odehrává scéna na střeše míří Sherlock z úkrytu na svého dvojníka a donutí ho skočit. Molly potom v márnici identifikuje tělo Sherlockova dvojníka jako Sherlocka. Mezi tím Sherlock dočasně zaujme identitu svého dvojníka.

26.8.2012 | 20:47:29
malakea

Spíše shrnu pár teorií, které spolu vlastně souvisí. Scénář je vykonstruován fakt perfektně. Když mluví s Johnem, říká, že je to jen TRIK (později třeba Johnovi dojde, co tím myslel a bude ho hledat). Také mu říká, že je to jeho vzkaz a Mariartimu nahoře říká, že klidně udělá to, co by nikdy neudělal (tím může myslet zabít nevinného – v tomto případě svého dvojníka)Další indice : Při letu má Sherlock bílou košili, když však leží na zemi je šedá. Tudíž to určitě nemůže být Sherlock, který skákal zezhora I při pohledu na jeho obličej je jakýsi „divný“, možná jen špatný záběr, nebo obyčejný civilista, který má masku Sherlocka. Něco jako plastika. Pokud to tak není, jedná se skutečně o jeho dvojníka, kterého on sám vyhodil bud z kamionu, do kterého skočil (nebo ho někdo vyhodil – Molly – z okna nemocnice.) Lidé motající se kolem mohou být jeho známí, ale také nemusí, protože pokud byla mrtvola perfektně naaranžovaná už před tím, stačilo jí shodit ve chvíli, kdy Sherlock dopadl do kamionu. Stejně tak v kamionu mohl být jeho pomocník, nebo nemusel, to není důležité. Samozřejmě je i možnost, že Sherlock skočil do kamionu, pocákal se krví a strčil si ten míček do podpaží, aby tím zastavil tep, vidím to však ale méně pravděpodobné. No, a cyklista byl samozřejmě nastrčený....­.Jediné, co mě zaráží je, že když Sherlock stojí na kraji římsy ještě s Moriartym, tak dole žádný kamion nestoj, jen nějaký autobus. Stejně tak, když je záběr ze sniperovi optiky na Johna, nejprve mu mmíří na hlavu, potom mířením pomalu stoupá až na barák a uprostřed baráku je záběr, jak sniper pušku skládá. Nevím, jestli to má nějaký vliv. Ale spíše ne. Co si o tom myslíte ?

6.9.2012 | 22:33:32
Mini95

Podle mě, na zem dopadlo tělo Moriartiho, protože jak to tělo na zemi někdo otočil, vypadal úplně jako on. Ale asi se pletu.

15.9.2012 | 15:25:37
Athalien

Ja som o tomto už párkrát rozmýšľala a predvčerom ma napadli dve teórie, ako by bol ten pád možný. Prvá teória sa týka toho, že bol Sherlock zavesený na nejakých lankách, veď sme v 21. storočí a nie v 19-tom. :D A Johnovi povedal miesto, kde má stáť jednak preto, aby nevidel, ako skončí ako v Mission Impossible a potom dopadne a naaranžuje sa a jednak preto, aby nevidel lanká – teda ho postavil tak, aby ich slnko neosvetľovalo. Táto teória sa mi však vôbec nepáči a príde mi nedomyslená a jednoducho zlá. Ignorujte ju. Vymyslela som aj druhú,, ktorá sa mi zdá veľmi pravdepodobná vzhľadom k Sherlockovej povahe.

Druhá teória zahrňuje Sherlockove vedomosti, povahu a pravdepodobnosť, alebo inak – štatistiku. Začnem týmto: Johnov ostreľovač; nákladiak s odpadkami; cyklista, ktorý zrazil Johna; už veľakrát spomínaná loptička pod pazuchou; rododendron. Johnov ostreľovač – ako mnohí ostatní aj ja som prepadla Google Earth v profile Street View a snažila sa zistiť, odkiaľ strelec strieľal. Zistila som (podľa tvaru, farby okna a počtu okenných tabuliek, múru a stromov), že sa ostreľovač nachádzal v tej tehlovej budove oproti nemocnici, z Sherlockovho podľahu trochu vľavo. Na prízemí je nejaký podnik alebo čo, s červenou markízou a názvom Shakis niečoniečo. (v tejto chvíli mi nefunguje Street View, takže vám neviem povedať celý názov). Pochodila som celé to námestie čo tam je, dokonca aj uličky, z ktorých by po vyklonení mohol vidieť to, čo videl. Z toho vyplýva, že videl celý pád aj dopad. Dôkaz na to poskytne aj potom, čo Sherlocka odvezú na nosítkach a John stojí na mieste pádu a ostreľovač mu miery na hlavu. Vidíme aj kúsok lavičky. Z tohoto všetkého usudzujem, že nákladiak s odpadkami tam bol práve z tohoto dôvodu, aby ostreľovač nevidel pád. A osobne si myslím, že ak už vedel, že bude musieť zomrieť a vybral si aj miesto svojej „samovraždy“, nemalo by mu robiť problém predpokladať, že tam budú nejaký ostreľovači a kde asi budú. Preto si myslím, že nákladiak určite bol súčasťou Sherlockovho plánu, avšak nemyslím si, že do neho skočil, alebo ho nejako zachytil. Podľa mňa na to nebolo dosť času, hneď po dopade auto odišlo. John sa hneď rozbehol na miesto, kde ho zrazil náš tajomný cyklista. Ja osobne si myslím, že s tým nemal nič spoločného a John mu jednoducho vbehol pod bicykel. My si iba máme myslieť, že na niečo bol. No, John hneď vybehol spoza tej budovy a videl Sherlocka ležať na chodníku a hneď sa k nemu začalo zbiehať množstvo ľudí; keď ho zrazil cyklista, z útržkov vieme, že pri Sherlockovi sa zbehávali ďalší ľudia a určite niektorí zabehli do nemocnice po pomoc. John sa dostal k Sherlockovi a vyskúšal jeho pulz na ruke. V tej istej chvíli tam bol nejaký týpek, ktorý skúšal pulz na Sherlockovom krku. Neviem, ako vy všetci, ale mne sa zdá úplne nesherlockovské, aby mal až taký veľký komparz, aby do toho bolo zatiahnutých až toľko ľudí. Podľa mňa to naozaj boli okoloidúci a Sherlock bol naozaj mŕtvy. Ale ako? Keď už riešim Sherloka na zemi, čítala som veľa teórii o tom, že mal pod pazuchov loptičku na zastavenie tepu. Mne sa to nezdá. S tou rukou pohyboval celkom voľne a nezdal sa mi ani strnulý ani nič podobné. Navyše, znova je tu ten týpek, ktorý mu meral pulz na krku a znova poviem, že to podľa mňa nebol nikto nastrčený. Zrejme do toho bolo zatiahnutých veľmi málo ľudí, typujem 1–2. Ou, rododendron a jeho zázračné účinky. Toto nijako nesúvisí s mojou teóriou, ale chcem sa k tomu vyjadriť. Veľa teórii sa zakladá práve na tejto rastline. Mne je však jedno, či ho požil alebo nie, mne ide o ten vedľajší účinok, o tie slzy. Neviem, čo si kto predstavuje pod slzením, ale ja si pod tým predstavujem zvýšenú tvorbu sĺz, ktoré potom mimovoľne vytekajú z oka, pretože sa tam nemajú kde udržať a áno, platí gravitačný zákon. Slzil niekto z vás už naschvál? Skúšali ste to? Ja áno a viem, že aj keď by ste sa neviem ako snažili, alebo by ste sa snažili si niečím vypichnúť oko, s vašimi hlasivkami by to nič nespravilo. A Sherlockovi sa hlas triasol. Neviem ako vy, ale som z toho aj z osobných skúseností vyvodila, že to bolo úprimné. Akože klamal, to je jasné, ale s Johnom sa lúčil úprimne a zrejme to pre neho bolo aj ťažké. Pretože si nebol istý, či to prežije. Ok, už sa konečne dostanem k samotnému pádu. Sherlock nemal problém čokoľvek na sebe vyskúšať a experimentovať a podobne. Môj názor – jednoducho spadol. Neboli v tom žiadne záchranné siete, žiadne mŕtvoly ani figuríny ani hromadná halucinácia. Trochu to rozviniem: Popravde netuším, aká je pravdepodobnosť prežitia pádu z takej výšky, ale Sherlock to určite vedel. Už len z jeho množstva vedomostí mal určite niekde v tom svojom mind paláci niekde nejakú zložku s názvom štatistiky samovrahov. Nie náhodou si vybral strechu. Mohol sa s Moriartym (ako ja brutálne toho chlapa nenávidím) stretnúť trebárs na nejakom moste pri Temži a mať svoje utopenie naplánované dávno predtým ako by mu Moriarty veľkolepo odhalil svoj plán – Sherlockovu samovraždu spojenú s miestom, kde sa stretli – veľmi pravdepodobne by ho nútil skočiť do Temže. A teda – zrejme bola pravdepodobnosť prežitia takého pádu nad 50%. A takmer určite si šance zvýšil niečím, čo požil a čo mu uvoľnilo svaly a zároveň niečo, čo sa s tým nebilo a privodilo mu dočasnú smrť (keď také niečo dokázali už za čias Rómea a Júlie, prosímvás, 21. storočie + Sherlock, dvojité prosímvás) Takže bol mŕtvy. Musel to zahrať presvedčivo, a ako zahrať mŕtvolu presvedčivejšie, než sa ňou stať? Tipujem, že ho zobrali do nemocnice a snažili sa ho oživovať – bezúčelne.. a potom to prevzala Molly, podala mu protijed a tadá, Sherlock is back :)

A mám tu pre vás pekný citát priamo od Sherlocka, hoci knižnej verzie a v češtine, nakoľko knihy čítam po česky a vonkoncom sa mi to nechce prekladať:

„Watsone, kolikrát jsem vám už říkal, že když vyloučíme všechno nemožné, pak to, co zůstane, ať je to cokoli a jakkoli nepravděpodobné, musí být pravda?“

Och ľudia, ako ja som definitívne [SHER]locked <3

Ešte bonus, aby ste vedeli, ako myslím, keď som v absolútnom poriadku a ako myslím, keď som emociálne na dne, čo sa stalo, keď som videla túto časť prvýkrát. Bola som slzavé údolie od zhruba trištvrte časti, takže mi dosť podstatných informácií uniklo, teda, takmer všetky :D To však nezabránilo môjmu mozgu vymyslieť „geniálnu“ teóriu o tom, ako to mohlo byť. Keď som si na druhý deň pustila túto časť znovu, rozhodnutá túto teóriu dokázať, márne som hľadala určité scény. Zrejme si ich môj mozog iba vysníval. V každom prípade, možno z tej mojej nemožnej teórie niekomu niečo napadne… V podstate sa to týkalo toho, že Sherlock nadrogoval Johna aby mal nejaké tie halucinácie (o pár minút som uvažovala nad hromadnou halucináciou, ktorá by bola ľahko zrealizovateľné prostredníctvom vzduchu, ale takéto riešenie by sa mi viac hodilo do podobnej situácie v 19. storočí + kanalizácia) a preto John videl Sherlocka skočiť zo strechy, hoci v skutočnosti to bola nejaká mŕtvola oblečená a podobná Sherlockovi, ktorá mala Johna zmiasť a privodiť mu tú správnu podobu halucinácie. Zavolať mu nebol problém. No, nejako som mala pocit, že mu tú drogu dal do kávy alebo čaju v pitevni, ale akosi som si túto scénu vymyslela. Navyše, ako som už povedala, určité zásadné veci (všetky) som prehliadla :D

Ak ste sa dostali až sem, blahoželám z celého srdca a čakám na názory. Prosím, k tej prvej a poslednej „teórii“ sa ani nemá cenu vyjadrovať :D:D

18.9.2012 | 18:17:18
francela

Athalien: Jsem moc ráda, že jsou fanoušci, kteří i po tak dlouhé době od odvysílání posledního dílu vydrželi meditovat nad tím, jak to SH udělal. Mě to drží celou dobu a jsem svému okolí za blázna – tedy těm, kteří vědí o téhle mojí „úchylce“ :) Jenomže já se tím skvěle bavím, když zrovna nemám něco jiného na „přežvykování“.

Pozn. Sherlock a emoce: Myslím, že pro Sherlocka nepředstavuje velký problém uronit slzu, protože pokud se mu to hodí, dokáže emoce kdykoliv věrohodně předstírat, napodobit – viz jeho „krokodýlí slzy“ v S1E3, kdy vyšetřoval pojistný podvod. On pouze nedokáže jakékoli emoce prožívat, což považuje za svoji výhodu. Proto myslím, že slzy na střeše byly spíše důsledkem požití „elixíru smrti“ (pokud něco takového požil).

Tvoje teorie o zdrogování se mi líbila asi nejvíc, protože je jednoduchá a takové podle mě budou nejblíže pravdě.

Nabízím k pobavení svoji teorii o Sherlockově pádu – viz můj Sherlockovský blog na tomto webu.

30.9.2012 | 18:31:34
francela

Tak jo, blogy tady už asi nefungují, takže svoji verzi Sherlockovy smrti přidávám semhle. Jedná se o můj, zajisté geniální, výklad událostí z epizody S2E3:

 1. Křičící holčička na Scotland Yardu: nereagovala na tvář, ale na Sherlockův hlas. Jeho záznam získal Moriarty zřejmě při návštěvě v Baker Street, kam si přišel se Sherlockem „poklábosit“. Šlo o to přimět Sherlocka k mluvení, aby bylo z čeho stříhat. (SH opravdu mluví, jako by chtěl strašit děti.)
 2. IOU zde neznamená „I owe you“, ale „I observe you“. Autoři vpravili do scénáře povedenou falešnou stopu, když Moriarty v Baker Street řekl: „…I owe you a fall“ a v zápětí „I-O-U“. Tou dobou už kamera v obýváku určitě byla, takže Moriarty nemluvil do větru.

Kamera je také např. v laboratoři v Barts, díky čemuž mohl Moriarty ve vhodnou chvíli odvolat Watsona k „postřelené“ paní Hudsonové. Chtěl si to se Sherlockem vyřídit sám. Možné vodítko: V zápětí po odchodu Watsona z laboratoře (pokud sled záběrů odpovídá reálnému času) pípla SMS s odpovědí Moriartyho. Tu musel poslat někdo, kdo vidí, co se v místnosti děje. Dále po scéně s křičící holčičkou na Scotland Yardu, kdy se Sherlock divá přes okno na protější budovu a uvidí to blikavé divadýlko. V tu chvíli si uvědomí, že je neustále sledován a vydá se domů hledat skryté očko. A taky mu nejspíš dojde, proč ta holka tak řvala. „I observe you“ může být rovněž tak trochu výsměch tomu, co o sobě Sherlock na svých web.stránkách hlásá: „ I observe everything. From what i observe, I deduce everything.“

3. Jak se nájemní vrazi dovědí o Sherlockově smrti a obejdou se při tom bez Moriartyho: Na střeše Barts musí být další kamera. Jiná osoba tam prostě není a každý z vrahů střeží své oběti na jiném místě Londýna. Možné vodítko: jedna z kamer (skutečných, natáčejících záběry filmu) je odlišná. Její záběr se pohybuje rovnoměrně vpravo-vlevo jako průmyslová kamera. Objektiv má jinou hloubku ostrosti, záběr je panoramatický. Kde je ve filmu umístěna? Nevím. (Třeba je to další, moc hezká, falešná stopa)

4. Fingovaná smrt: Neobešla se bez pomoci Mycrofta a jeho „organizace“. Mám za to, že ho Sherlock prostě požádal o pomoc. Udělal by tím totiž také něco, co se „příčilo jeho povaze“ (Steven Moffat), navíc požádat bratra, který ho zradil…. A Mycroft rád pomohl, neboť i při své nátuře zatoužil „být opět přijat mezi lidskou rasu“. Tím by byl rovněž vyřešen počet lidí, kteří se takovéhle akce museli účastnit. (Jestli mám pravdu, tak doufám, že uvidíme ten jejich bratrský rozhovor.) Moje verze Sherlockovy „smrti“ je tato: Jisté je, že ze střechy skákal Sherlock, na zemi pak ležel také Sherlock. Většina verzí, které znám, se upíná k popelářskému autu, do kterého Sherlock měl skočit. To prostě není možné, ani mistr světa ve skoku z pátého patra nezvládne (bez odrazu) spadnout do místa vzdáleného minimálně 5 metrů od budovy, navíc se ve vzduchu otočit o 90 stupňů, aby minul stěny vozu. (Skutečný pád mohl trvat max 2 vteřiny, ale díky výborné práci filmařů vypadá nekonečně déle). Sherlock padal kolmo k budově – do plachty, kterou tam těsně před tím „popeláři“ rozvinuli (mohli ji vytáhnout jako roletu odněkud z útrob popelářského auta, a zase ji stejným způsobem rychle „zmizet“. Plachta měla mnohem větší plochu, takže by se do ní netrefil jen opravdový smolař. Když byl Sherlock na zemi, dostal pod hlavu pytlík umělé krve, která mu pak z hlavy „vytékala“ na chodník. Patrně ho i trochu připudrovali, aby vypadal mrtvolně. Takhle ho našli „zdravotníci“, seběhli se lidé (asi skuteční kolemjdoucí) a pak Watson. Možná, že do toho mohl být zapojený i Lestrade, protože oblast kolem Barts vypadá vylidněně, uzavřen musel být na chvíli minimálně chodník kolem popelářského vozu. Nebo, jen aby Lestrade věděl a neplašil se, pokud budou všímavější spoluobčané informovat policii o sebevraždě u Barts. Co by pak dělala Molly? K čemu by ji Sherlock potřeboval? Že by přece jen…. Ne, to by scénáristi nedopustili, takhle kazit přátelské vztahy! Přichází v úvahu exotická teorie o extraktu z rododendronu přinášejícím zdánlivou smrt a gumové kuličce v podpaží? Sehnat či vyrobit tu látku mohl být úkol pro Molly. (Potom už asi nebylo potřeba pudrovat obličej. ) Možná tomu odpovídá i dramatický úvod v laboratoři, protože po ní vlastně chtěl, aby ho otrávila. Nebo to, jak „zdravotník“ na chodníku manipuloval se Sherlockovou levou paží. (Pokud mám pravdu, tak bych se jako kovaný romantik těšila na scénu „Sherlockovo probuzení v kumbále na patologii za citlivé asistence Molly“ )

Toť moje verze. Anebo je to všechno jinak. Nejspíš se to vyřeší tak nějak jednoduše, v podobném duchu jako „horká chvilka“ u bazénu v S2E1. Možná, že se to všechno bude někomu ze zúčastněných jenom zdát, nebo tak něco……. No to by se mnou teda seklo!!

Na závěr: snad všechny teorie vycházejí z událostí, které se v příběhu následně staly. Mám však dojem, že by se mělo začít od toho, co se stát mělo, kdyby vše probíhalo podle Sherlockova plánu: S jakými informacemi a záměry vystupoval Sherlock na střechu za Moriartym? Moriarty ho skutečně přesvědčil o existenci nějakého všemocného klíče, otevírajícího všechny dveře a okna? Co potom chtěl Sherlock dělat, zápasit na život a na smrt, nebo dokud jeden z druhého ten klíč nevyklepe? Nebo původně plánoval „zabít se“ sám, pak se mu naskytla záminka, jak dostat Moriartyho na střechu a sfouknout tak dvě svíčky jedním dechem? Tím pádem to vše v laboratoři na Watsona hrál, protože věděl, že jsou v místnosti ještě jiné oči a uši (Watson ho v laboratoři našel sedícího na zemi, aby nebyl v zorném poli „očka“. Když Sherlock vstal, představení pro Watsona i případné diváky začalo). Možná, že Sherlock opravdu plánoval tzv. „Cabdriverův efekt“ – že si s Moriartym promluví a on se zabije sám.

P.S.: Herecký výkon Martina Freemana v závěru S2E3 patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy ve filmu viděla. Myslím, že takhle vypadá smutek.

18.1.2013 | 23:23:23
Dominnicka

Vím, že řešení Sherlockovy smrti je již rok staré, stejně jako prodleva mezi 2. a 3. sérií. Stejně mi to ale nedá a musím přispět do diskuze i svým komentářem. Poslední dobou sleduji Sherlocka častěji a stále přemýšlím nad sfingovanou smrtí. Pročetla jsem si názory ostatních a můžu říct, že s některými souhlasím. Podle mě například popelářský vůz hraje důležitou roli v obou případech. a) skutečně má něco společného s Sherlockovým plánem a není tam bezdůvodně (např. odjíždí hned po dopadu) a b)nebo se tam ocitne právě pro pomatení diváka. V obou případech je ale jeho role určitě nějakým způsobem důležitá. Dále mě překvapilo, že ačkoliv vztah bratrů Holmesových není příliš dobrý, i přesto spolu dokážou sedět v jedné místnosti, komunikovat, a nějakých originálním způsobem ho určitě má Sherlock i rád. A tak, když se nad tím zamýšlím, Moriarty měl nejblíž právě k Mycroftovi. Proč tedy nehrozil zastřelením i jeho? Lastrade taky neměl k Sherlockovi příliš blízko, protože kdyby to tak bylo, nezachoval se tak, jak se zachoval. Normálně si nechat od svých nadřízených sr*t na hlavu než aby se ho zastal a uznal, že vzhledem k tomu, že vyřešil případy (např. na začátku s02e03 se opravdu objevily případy, o kterých si nikdo nemyslel že by za nimi Sherlock stál a bylo to i dost nemožné, ale přesto vyřešil případy, nad kterými si mohl lámat hlavu celý policejní zbor.) Proto je pro mě znepokojující, že se někdo diví tomu, že z podrážky dokázal vyčíst, kde všude útočník byl. Brečící holčička hraje taky důležitou roli a souhlasím s tím, že reagovala na jeho hlas a ne vzhled. Takže nějaké východisko z celé situace – Mycroft a Molly. Podle mě, hodně důležití v plánu, jak přežít a zachránit i Johna, paní Hudson a Lastrada. Dále si taky nemyslím, že odstřelovač, který seděl na chodbě a mířil na Johna byl jeden z kumpánů Moriartyho. Sázím spíše na to, že to byl někdo, koho zajistil Mycroft pro kontrolu celé situace.(Odstře­lovač na Baker street mohl zvládnout Hudsonovou i Johna zcela sám) Takže, Sherlock skočil, (popelářské auto, jen nevím jak se to mohlo zvládnout)potom se například mohl z vozu svalit na zem, což byla první věc která mě napadla., lidé na ulici (zpoloviny určitě domluvení) a mrtvý Sherlock, určitě pravý. Nevylučovala bych tady tu rostlinu, RP, kterou mohl určitě použít. Pokud to není ona, i přesto SH vyniká v chemii a biologii takže najít prostředky do několika hodin určitě nemuselo být těžké, pokud prečte šifru do 5-ti vteřin. Nemůžu se dočkat třetí série a jen myšlenka na to, že se budem muset trápit víc než půl roku mě zcela děsí.

21.1.2013 | 14:41:06
Salinel

Udělala jsem chybu a začala koukat na Sherlocka. Jako nadšená fanynka a doctorlocknutá Moffatovými zápletkami jsem zkrátka nemohla odolat. A ted budu ještě rok trpět :) Mé postřehy k Sherlokově „smrti“: Osobně si myslím, že pád opravdu absolvoval on a rovněž tělo na chodníku bylo jeho. Vyloučila bych pomoc Moly s fake tělem, krkolomý dopad do plachty pomocníků,nebo snad do popelářského vozu. Obojí by bylo myslím snadno prohlédnuto a je tam určité procento odhalení a ohrožení životů tří přátel. vždyť všichni museli věřit, že skočil a že je mrtvý. To lidi při pádu z výšky bývají. Nebo snad ne…?!? Myslím, že opravdu skočil, dopadl a byl asi i docela pomuchlaný. Na začátku epizody Watson terapeutce říká, že Holmes zemřel před 2 měsíci. Takže pokud se návštěva u hrobu odehrávala po delší době, Holmes nemusel nutně být odřený a i kdyby utrpěl nějaká zranění mohli i zlomeniny být už srostlé. Záběr nic neprozradil, stejně tak i pád nebyl ukázán celý. Abychom věřili, že zemřel, stejně jako všichni ostatní. Ale narozdíl od ostatních my víme, že žije… ale jak??? To taky mohla být ona pomoc od Moly. Jednak ho identifikovat jako mrtvého a pak mu poskytnout domácí péči. Mistr Google mi na téma pád z výšky dal pár odkazů včetně rad, co dělat při pádu letadla, no doufám, že to nikdy nebudu potřebovat :) Pokud Sherlock věděl jak na to, uvolnil se třeba těmi bylinami, měl v kabátu jánevím třeba molitan, při dopadu se snažil dopadnout na nohy(na bok) a chránil si hlavu, potažmo třeba použil pytlík se svou krví na efekt rozbité hlavy(jak tu někdo zmiňoval)tak dopad, který byl zakryt autem, mimo pohled Watsona(a náš), dopředu promyšlený a propočítaný s pravděpodobností 50na50(proto ty slzy a emoce) tak mohl vyjít! Tipla bych, že v tom bude ještě nějaká fyzika,nebo chemie. A pár lidí, co s tím mohli nějak pomoci. Dopředu s tím počítal, že bude skákat, měl dost času si to naplánovat, zvážit. Na začátku mě napadlo něco o povrchu chodníku, brzdných sítích a vyztužených podkožních implantátech :) Ale myslím, že to byl promyšlený, reálný skok na beton a určitá dávka štěstí. Možná byla inspirace v parkouru,nebo nějakém bojovém umění… těžko říct. jsem zvědavá :) a kouknu na to ještě jednou :)

29.1.2013 | 16:13:22
TlSabina

Ahoj, stejně jako vy si lámu hlavu s přežitím Sherlocka a při tom mi došlo pár jiných věcí. Je to asi dost blbé a trochu nechutné to rozebírat, ale když jsem vyprávěla jedné kámošce o tom, jak se Moriarty zastřelil, tak ona začala myslet na vystřelený mozek, ale tam byla pouze krev. Je to divné o tom uvažovat, ale stejně si myslím, že ani Moriarty není mrtvý. A další věc co mě zaujala je to, že když se baví John s Mycroftem, tak mluví o 4 světoznámých zabijácích a během toho dílu 2 zemřeli a Moriarty pak mluví o 3. No podle mě je 4 – 2 = 2 a ne 3, takže jsem nepochopila, kde se vzal ten další. Pokud jste na to někdo přišel, tak prosím o vysvětlení.

24.2.2013 | 9:51:07
TlSabina

A ještě jedna věc: Když se Moriarty zastřelil jak to, že nikdo neslyšel výstřel?

24.2.2013 | 9:57:42
TlSabina

Víte co, zapomeňte na to, co jsem tu psala. Asi to byli úplně jiní lidi.

13.3.2013 | 6:21:57
Kacik93

Hmmm, tak všechny teorie jsou zajímavý, jsem zvědavá, jak to nakonec vyřeší. Akorát mě zaujalo, že většina z vás věří, že je Moriarty mrtvej. Když dokázal svoji smrt nafingovat Sherlock, tak to Moriarty zvládne taky ;)

13.4.2013 | 16:31:44
Rum_cajz

Ahoj. Byl jsem rok na vymennem pobytu v Britanii, resp. v Londyne. Otec jednoho z mych britskych pratel pracuje jako filmovy technik v BBC a rekl nam, kdy se bude natacet tato scena pro 3. radu. Takze, jako velci fanousci serialu, jsme si to nemohli nechat ujit. Nataceni probihalo od nejakych 10 hodin dopoledne do zhruba 5 odpoledne. Natacelo se u St Bartholomew's Hos­pital ( jmenuje se stejne jako v serialu ) na Giltspur street. Bylo zde hodne divaku a clenu filmoveho stabu. To co zde napisu neni uplne vysvetleni, protoze se sceny natacely ruzne za sebou a nekolikrat a bylo zde opravdu hodne lidi, nataceni neprobihalo chronologicky a bylo to cele dost chaoticke, takze jsem to mohl pochopit jinak, nez to bude ve finale.

Nejprve se natacelo Watsonovo srazeni cyklistou. Ta mala budova pred nemocnici je asi nejaky sklad nemocnice. Watson ve skutecnosti obihal celou tuto budovu, i kdyz mohl jit druhou stranou a byl by u Sherlocka driv. To se zrejme nejak sestrihalo ve studiu. Nasledne ho srazil cyklista, Watson padl na zem, chvilku lezel a kdyz se zvedal, pribehl k nemu nejaky muz a asi ho nejak zhypnotizoval a na okamzik uspal. Watson potom pokracoval dal k telu Sherlocka. Nevim jak dlouhy casovy usek lezel na zemi, protoze se to natacelo nekolikrat a s mnoha strihy.

Pote se natacela nejaka scena, kdy Sherlock vychazi z mensi budovy a lici na nej falesnou krev. Nevim jak se sem dostal asi mezitim, co byl Watson zhypnotizovany, se sem dobehl pripravit falesnou krev a sledoval hloucek lidi kolem mista kam mel dopadnout. Potom se natacelo jak bezi k mistu, kde lezelo telo nekoho jineho se stejnym oblecenim jako mel Sherlock. Toto telo nekolik lidi odtahlo pryc a Sherlock si lehl na jeho misto.

Potom se kratce natacelo nekolik zaberu na budovu naproti nemocnici. Kdyz si otevrete google mapy tak je to ta bezova budova s bilymi okny a kavarnou v prizemi. Zde byl pravdepodobne sniper, kdyz si pustite serial tak to jsou ta stejna okna. Potom se jeste natocilo nejakej setkani Moriartyho a Sherlockova bratra v podchodu nemocnice.

Nasledne se natacely kaskaderske sceny. Nejdriv kaskader mel kameru na helme na hlave a natacel zrejme pad Sherlocka, ale skocil do nafukovaci zachrane plachty, s kterou pote nekolik lidi odbehlo pryc. Potom se natacelo nekolik dalsich kaskaderskych padu Sherlocka na lanech a jeho kaskadera. V jednom ze skoku padal Sherlock zady dolu.

To bylo vse co si tak nejak pamatuji, potom zacalo hodne prset a prestalo se natacet. Tak sme jeli domu.

_____________­________________________­___________________

Takze podle me to bylotakto:

Sherlock vse planoval dopredu, pomoci micku v nemocnici si spomalil tep a k tomu jeste pouzil tu latku z rostliny. Vsichni lide na ulici byli Sherlockovy pomocnici z jeho site bezdomovcu. Kdyz Moriartymu rekl at mu da chvilku osamote sel se podivat a dat znameni dolu k zahajeni akce. Bezdomovci pripravili nafukovaci plachtu za nakladakem. Pote Sherlock skocil dolu, spadl do plachty a utekl do mensi budovy se nalicit. Nekdo vyhodil z nakladaku mrtvolu s maskou Sherlocka a jeho oblecenim ( Nemyslim si, ze to bylo z okna nemocnice, protoze ta druha budova je zhruba 3 metry vysoka, to by si vsiml Watson, nebo sniper) , proto potreboval Molly. Plachtu bezdomovci schovali do nakladaku a ten odjel. Watson uvidel mrtvolu na zemi z rohu male budovy, ale byl srazen cyklistou, takze si nestihl vsimnout, ze to neni Sherlock. Zvedl se, a nejaky muz ho jeste na okamzik uspal hypnozou. Kdyz byl Watson zhypnotizovan, Sherlock vybehl z rohu male budovy a zaujal misto falesneho tela. Watson pote pribehl k Sherlockovi, ktery mel spomaleny tep diky micku a latce z rostliny a dal uz to zname.

Sniper zrejme nevidel na ulici pod nemocnici, kde byli pripraveni bezdomovci s nafukovaci plachtou, kvuli te mensi budove,

_____________­________________________­________________________ :)

#127 Rum_cajz
19.5.2013 | 13:49:58
Rum_cajz

#126 Rum_cajz: Jo a jeste k sebevrazde Moriartyho. Vedel, ze kdo se dotkne Sherlocka tak zemre, kvuli zabijakum co Sherlocka kryji a Sherlock to taky vedel. Takze mu podal ruku a pak se „zastrelil“ sam, aby ho nezabil nejaky ze zabijaku. Samozrejme to fingoval, aby si zabijaci mysleli ze je opravdu mrtvy. Mozna mel zezadu na hlave falesnou krev jakou pouzivaji ve filmech.

19.5.2013 | 13:55:50
TlSabina

Máš to hezky vysvětlené, ale já si myslím, že ta plachta s tím nemá nic společného a že tam je jenom kvůli dopadu herce a ne Sherlocka. A proč by Sherlock potřeboval ještě nějakou mrtvolu, když si tam pak stejně lehne a ten míček je podle mě hopík. A Moriarty podle mě taky není mrtvý jak píšeš :-)

26.5.2013 | 18:59:22
Aravis

Co sa tyka teorie rododendronu, kdesi som citala, ze ten jeho plac nebol povodne v scenari, Benedict to tak zahral sam od seba. Ale suhlasim s tou loptickou z Mentalistu. Tiez jedna baba vravela, ze to bol len Sherlockov klon z dielne doktorky Stapleton, co vysvetluje kriciace dievcatko, ale myslim, ze to je moc pritiahnute za vlasy.

30.5.2013 | 17:36:41
alexis

Tak jsem se při příležitosti Startreku podívala znova na Sherlocka a zarazila mě jedna věc: proč Moriarty neustále opakuje, že Sherlockovi dluží pád? Předtím jsem to prostě brala jako plácání pomatence, který v S. vidí někoho stejně chytrého jako on a chce se ho zbavit, ale co když je za tím něco víc? Sherlock určitě neprovedl Moriartymu nic, co by se dalo označit jako způsobení „pádu“. Jejich setkání vždy inicioval Moriarty. M. má prostředky odstranit Sherlocka kdykoliv si pomyslí…

A to mě přivádí ke spekulaci ohledně toho videa s Mycroftem a Moriartym. První co mě napadlo – kolegové, Moriarty by se v tajné službě určitě uplatnil – pracoval v ní už dřív? A co jestli v ní pracoval i Sherlock? Někoho s jeho schopnosti by Mycroft určitě upotřebil. A v jedné chvíli říká Mycroft Sherlockovi „nenuť mě ti to přikázat“. Jsou snad i v nějakém pracovním vztahu? Máme taky hledat historii „pádu“? Ale možná, že jsou to jen maličkosti a já slyším trávu růst…

8.6.2013 | 22:06:50
francela

Co se týká problému I.O.U., došla jsem si k závěru, že to neznamená „I owe you“ , ale „I Observe You“ . Dějově mi to zapadá jak v případě jejich rozhovoru v Baker Street, tak u počmáraných oken naproti budově Scotland Yardu. – viz můj předchozí výlev (příspěvek č. 119)

#132 alexis
13.6.2013 | 18:12:58
alexis

#131 francela: Jj, myslím, že jsi kápla na něco podstatného. Nemyslím tím I.O.U – to je spíš otázka dohadů, ale ten závěr tvojí teorie. Sherlock napochoduje na střechu s tím, že vyhrál, kód odhalil, a pravděpodobně chtěl hrát úplně jinou hru než tu, která mu byla vnucena. Tak jak se mohl připravovat na skok? Ledaže by věděl, že ten kód je nesmysl. Ale co vlastně chtěl Sherlock s tím kodem dělat? Bylo to rozumné jednání? Neměl se spíš snažit před Moriartym utajit že domělý kod zná? Kdyby kód existoval, nepodepsal by si Sherlock jeho odhalením před Moriartym jistý rozsudek smrti? Jediné, co hovoří pro určitou přípravu je místo setkání, které vybral Sherlock. Ještě bych podotkla, že opravdový (literární) Sherlock se často vrhal do neuvěřitelně riskantních situací a spoléhal sám na sebe, takže ten plán s rvačkou vlastně není až tak nepravděpodobný.

#135 francela
16.6.2013 | 22:13:56
tomkat

Pár doplnění za mě:

 1. Moriarty nezemřel – to je v podstatě natuty. A Sherlock o tom ví. Proč? Pan M. by takovou „nudnou hloupost“ nikdy neudělal, a navíc – viz bod 2).
 2. Ad I.O.U. – nevyřízené účty Moriartyho se Sherlockem sahají daleko, daleko dozadu, mnohem dál než k tajné službě. Vzpomínáte si na toho před 25 lety utonulého kluka z finále první série? Moriarty ho odpravil, a Sherlock se o to už tehdy zajímal. Ti dva se spolu potkali ještě jako malí.
 3. To vlastně nejbanálnější – proč Sherlock vykládal Johnovi do telefonu ze střechy, že „byl fake“: pokud sledovali jejich byt kamerou, napíchnout jejich telefony (a záznam případně použít v médiích) je ještě jednodušší. Tzn. mám za to, že Sherlockovi bylo jasné, že to, co Johnovi do telefonu říká, uslyší i další lidé – a využil toho. Protistrana potřebovala mít svou story kompletní, tak jí to dal na stříbrném podnose (a zajistil si, že ho do budoucna nebudou už otravovat média a publicita).

Co vy na to?:-) Těším se velmi na (částečné;-) rozuzlení na začátku třetí série.

#142 trabant18
28.6.2013 | 1:25:15
tomkat

…a doplnění doplnění:-D 4. Zuřivost Moriartyho při hovorech se Sherlockem v (zatím) závěrečném dílu podle mého dokazuje, že „je to osobní“ – nejde tedy primárně ani tak o to, že Sherlock maří Moriartyho zločinecké rejdy (i když i to jistě hraje roli), jako spíš o něco takového, co naznačuje bod 2. To dokazuje ostatně i to, že Moriarty nasadil na Sherlocka top vrahy světa, i když ve skutečnosti Sherlock u sebe vůbec nic cenného neměl.

5. Nesouhlasím s tím, že požádat Molly o pomoc nesedí k Sherlockovi: dá se to argumentovat dvojím způsobem. Jste-li romantici, můžete to brát tak, že i Sherlock má srdce, být štvancem před Moriartym i veřejností jím mírně otřáslo… a nakonec, neříkal John na konci nad hrobem, že lidštějšího člověka vlastně nikdy nepotkal?;-) NO a pokud jste cynici – Sherlock Molly opravdu potřeboval, minimálně k zosnování své „smrti“, když už ne citově, a pokud ji k tomu potřeboval přemluvit, jakou lepší metodu si mohl vybrat? Zvlášť se svou schopností se (i tváří v tvář Molly) přetvařovat – vzpomeňte si na scénu nad tácky v kantýně v jednom z minulých dílů.

#136 francela
28.6.2013 | 19:03:30
francela

#132 alexis: V duchu toho, co uvádíš ohledně literárního Sherlocka a extrémně riskantních situací, které díky své obří sebedůvěře podnikal, mi dává smysl varianta, že Sherlock šel na střechu za Moriartym s tím, že po nějaké potyčce nakonec oba skočí a Sherlock ho tímhle způsobem předhodí Mycroftovi. Také proto si myslím, že ten pád bratři plánovali společně. Situace na střeše se ale vyvinula jinak, než Sherlock čekal, takže skákal sám. Musím přiznat, že moc nechápu funkci těch zabijáků v sousedství v Baker Street. Chránili ho jeden před druhým. Mělo to Sherlocka zmást, aby uvěřil v existenci toho všemocného kódu?

10.7.2013 | 23:42:52
francela

#134 tomkat: ad 1) nesouhlasím, věřím, že je Moriarty mrtvý (autoři scénáře ctí v základních věcech literární předlohu téměř pietně) ad 2) Nevím, o co se Tvoje úvaha kromě toho případu před 25 lety opírá. Během dalších dvaceti let se nejspíš nesetkali, vypadá to, že Sherlock Moriartyho až do událostí v S1E1 neznal. ad 3) souhlasím, dobrý kamínek do skládanky ad 4) Zuřivost Moriartyho může být ale pouze důsledek faktu, že narazil na někoho, kdo se mu vyrovná a neskáče tak, jak Moriarty píská. ad 5) souhlasím: u Molly měl jistotu naprosté nezištnosti a oddanosti, mohl jen hnout prstíkem a Molly udělala, co chtěl, čehož bezostyšně využíval, když ji potřeboval. Pro Sherlocka jsou ostatní lidé zajímaví jen potud, pokud mu mohou být nějak užiteční. Pouze Watson se možná propracoval k tomu, že o jeho společnost Sherlock stojí, i když po něm zrovna nic nechce. A paní Hudsonová, k ní se chová nejlidštěji.

11.7.2013 | 0:06:20
shadow83

Mycroft v tom jede na 100%, ta holčičkina reakce je dle mě celkem klíč, a ad dvojník- hádám že když v Baskervillu ta ženská řekla že umí klonovat jak ovce, tak cokoli jiného a že na velikosti nezáleží.. ?

11.7.2013 | 5:40:48
tekky

Sniper se musel ujistit, zda má zabít nebo ne Watsona. Měl dobrou pozici na kontrolování jestli skočí nebo ne, ale neviděl všechno,celou dobu měl za úkol mířit na Watsona. To znamená mít oko na dalekohledu, aby to bylo přesnější, druhé oko musí být zakryto nebo zavřeno, aby byl obraz přesnější, to je ale asi jasné. V tom „odpadkáči“ bylo celkem málo odpadků, takže minimálně zvrtlej kotník by měl a ke všemu by musel mířit šíleně přesně, aby se tam na šířku vešel, podle toho jak padal. Ovšem jestli to vůbec byly odpadky, padlo tu, že to bylo nemocniční prádlo, to by se ani moc nezranil, maximálně nějaká malá oděrka. Aby se dostal na chodník, měl na to pár sekund, než Watson doběhne na místo, aby viděl na chodník přes tu nízkou budovu. Moje teorie je, že minimálně půlka lidí, co přiběhla k tělu byla od Sherlocka. Jeden z nich vyndal figurínu odněkud, asi z toho odpadkáče, připravil ji tak, aby se myslelo, že to je Sherlock. Po tom, co Watsona srazí cyklista, tak je Watson mírně dezorientovanej a v tu chvíli putuje Sherlock na chodník a figurína do odpadkáče, která vzápětí odjíždí. Watson nevidí detaily, kvůli krátkodobé dezorientovanosti a navíc, protože u těla už je hlouček lidí, kteří zakrívají tělo z ulice.

 • Co se týče toho tepu, už byla zmíněna ta „kytička“. Ta mi sedí víc, než cokoliv jiného, jedinej díl, kde SH prokázal vůbec nějaké silnější emoce, bylo v Baskervillu­.A tahle naše „kytička“ měla pláč ve vedlejších účincích. Kdyby měl škrtidlo, měl by najetý žíly. Hlas? to přihrál, uměl zahrát cokoliv. byl zmíněn díl S01E3 – zahraná emoce do slz, ale ne tolik jako tady. Tady to bylo mnohem víc (se mi zdá)
 • Mluvíte o tom míčku, není to špatný nápad, ale otázka „jak dlouho by trvalo zastavit tep v ruce pomocí míčku v podpaží?“ asi delší dobu.
 • haprujou mi tam dvě věci : 1) proč má civil chlap kolem krku stetoskop?
 1. kdo zavolal nosítka, že jen tak přijeli a vcelku rychle? to jeli jen tak kolem? :D
 • Budu troufalej a řeknu, jestliže měl omdlít, tak až co ležel na chodníku, jinak by se nedostal z toho odpadkáče. I kdyby člověk byl v bezvědomí dopadnul tak, jak bylo vidět, tak by to podle mě nepřežil, dopadnul rovnoměrně – minimálně roztříštěná část lebky – jasná smrt

Pohled se shora nemůže být Moriarty, protože by hned zavolal kumpánům, aby odkrouhli kamarády, leda že by hrál divadlo, jakože to neviděl. ada13: 3. bod ač sice troufalý, tak by seděl, kdyby chtěli zjistit DNA nebo tak, jinak by stačila obyčejná prasečí krev, spíš dělal nějaké pokusy s tou kytkou, aby měla zpožděný účinek nebo tak nějak. třeba obyčejné pokusy. Přece jenom to mohlo sloužit jenom ke zmatení diváka, po smrti zůstanou věci a kam s nima, když není závěť, nebo v ní nejsou zmíněny? kesinez: kdyby byla na odpadkáči ta nilonová síť, tak by měl přinejmenším oděrky. stačí pokus, vem si figurínu, na které se zkouší poškození úderů a tak (neni pevná, je z rosolu nebo z čeho), a shoď ji z podobné výška na takovou síť, uvidíš, co se stane, rozhodně to bude hodně bolet o házení mrtvého těla ženou, která má sotva 80kilo, je blbost, i jedinej muž (obyčejnej, ne kulturista) má problém zvednout nad pas, maximálně, 90kilového chlapa. to se vylučuje hned

 • lanka u pádu nejsou vůbec možná, za co by je přichytil? za římsu nebo tak? to by se dole zhoupnul a praštil by se a kdyby zase byla moc dlouhá, tak ho to nezbrzdí vůbec…trochu postrádá logiku

Athalien : to co jsi napsala, mi nejde do hlavy, to náměstí není zrovna malé, to, že jsou otevřená okna, lidi větraj, jo SH není blbej, aby vybral výborná místa pro snipera, ale ti jsou cvičeni, aby uměli střílet odkudkoliv a za jakýchkoliv podmínek, obzvlášť nájemní vrazi nebo vojáci. Francela: o těch kamerách v bodě tři to je hloupost. Jak se třeba sniper dozvěděl, že Watson jede za SH? jsou mobily, vysílačky, spíš ty mobily a smsky…to bylo trochu zvláštní uvažovat o kamerách. Navíc, ti vrazi si své oběti nejdřív vždycky důkladně proklepnou (v každém filmu/seriálu, když mluvíme o profesionálních vrazích). A taky mají své kontakty. a o té plachtě taky podle mě hloupost, lidi by si toho všimli a navíc, kam by jsi ji do toho malého odpadkáče schovala? zatahovací mechanismus asi nee Salinel : jasný :D parkour, jen tak si skočíme z páteho patra na nohy,uděláme kotoul a bežíme dál :D ne sranda :) není možné, aby člověk z takovéhle výšky přímo na beton vyváznul bez vážné zlomeniny TISabona: ten míček je míček na squash :) Tomkat má pravdu, v případech z první série je vidět, že se M zajímal už dřív o SH SH spíš zneužíval Molly…aspoň mě to tak přišlo omlouvám se za nepřehlednost, ale komentuju to komentář po komentáři :D

1.8.2013 | 6:32:06
trabant18

Teorie jsou zajímavé, ale mám něco, co tu ještě nikdo nezmínil a možná by to mohlo napovědět, že třeba Molly zase tak významnou účast na Sherlockově „smrti“ mít nemusela. V traileru ke třetí sérii je evidentní, že se tvůrci snaží krátce ukázat poslední chvíle všech Sherlockových přátel, kdy si ještě myslí, že je mrtvý. Sherlock vstupuje do místnosti restaurace, kde sedí Watson, ale i do ostatních místností – je evidentní, že paní Hudsonová se ohlédne, protože někoho asi slyší nebo „cítí“. I Mycroft se zvláštně zasekne. Mezi těmito postavami je i Molly, což znamená, že IMHO nám tvůrci chtěli ukázat právě ty poslední chvíle těch postav, kdy ještě žijí v tom, že je Sherlock mrtvý – včetně Molly, tzn. že i Molly si pravděpodobně myslí, že je Sherlock mrtvý. Jsem přesvědčen, že v tom Molly do určité míry prsty má; tomu nasvědčuje vše. Do jaké míry, to je spekulativní.

25.8.2013 | 17:56:20
trabant18

Nehledě na to, že okamžitě po smrti se Sherlock určitě neukázal. Johnovi by knírek nenarostl tak rychle a myslím že tím knírkem chtěli tvůrci dát najevo určitý časový odstup. Jestli v řádu měsíců nebo let, nevím, třeba paní Hudsonová vypadá v traileru mladší než ve 2. sérii :) Ale určitě tam nějaký odstup bude. IMHO tak dva tři měsíce.

25.8.2013 | 18:25:45
trabant18

Konec konců situace u hrobu na konci 2. série, kde se Sherlock objevil, mohla být týden dva po smrti, ale to, že se objevil u svého hrobu, ještě neznamená, že ve stejnou dobu se ukázal i ostatním. Tam mohl být rozdíl klidně v řádu roků, Sherlock mohl odjet do zahraničí, cokoliv…

25.8.2013 | 18:27:07
trabant18

Autor seriálu kdesi řekl, že Moriarty je opravdu mrtvý a nejde o žádnou mystifikaci. V případě autora seriálu jako je Sherlock samozřejmě může jít o mystifikaci i v tomto případě, ale nemyslím si. Moriarty celý díl mluví o „posledním problému“ a na konci vyjde najevo, že tím posledním problémem je „být živý“. Spíš mi přijde, že nudné by pro Moriartyho bylo naopak nezabít se, protože ho nudí ta „obyčejnost“ a obyčejní lidé, jak o všech (vč. Sherlocka) na střeše mluví.#133 tomkat:

25.8.2013 | 21:27:33
Abs

Já vím, že už je asi trochu pozdě, ale stejně bych sem ráda přidala svůj (hódně dlouhý) názor. Právě jsem díl 2×03 zkoukla znovu, primárně s tím, že jsem si předtím přečetla všechny komentáře a teorie zde a myslím si, že se v tom spousta lidí zbytečně snaží hledat složitosti. Ono to k tomu sice svádí, ale nezapomínejme na to, že nejgeniálnější věci bývají většinou ty nejjednodušší. A proto budu jen opakovat to, co už tu zaznělo, ale podle mě to všechno proběhlo takto: SH šel na tu střechu a schůzku s M už s tím, že po něm M bude chtít, aby se zabil a on sám navrhne (nebo počká až to navrhne M) to skákání ze střechy. Ono je to celkem logické, když jsme na střeše a taky se na první pohled pád z výšky nedá tak snadno přežít, nebo nafingovat, jako střelba, otrava, či jiný způsob sebevraždy (pokud nejste SH, že :-D). A že by ho M jen tak zastřelil, nebo nechal zastřelit, na to SH sázel, že se nestane, protože by to bylo pod jeho úroveň. Tím je vyřešené všechno to, co se stane dál, protože to bylo předem naplánováno. Plán tedy byl takový, že SH požádá M o chvíli samoty, počká si, až M bude dál na střeše a nebude se moci dostat k okraji ihned po skoku, a hupsne dolu, kde na něj bude čekat vůz s pytli nemocničního prádla. On spadne do něj, z něj na ulici, kde si o hlavu rozflákne pytlík krve a než se k němu M nebo někdo od něj dostane, naloží ho banda doktorů (těžko říct, zda najatých, nebo reálných) na nosítka, dovezou ho dovnitř do nemocnice, tam Molly zařídí, aby ho prohlásili za mrtvého a on si vesele zmizí, zatímco noviny budou psát o mrtvém falešném detektivovi a M si bude mnout ruce. Jednoduché jak facka! Ovšem nastávají problémy… Problém číslo jedna. Autobus na místě dopadu blokující cestu autu s pytli. Sice jde o pravidelnou linku, ale už měla být pryč. Proč není? Protože do zadních (již zavřených dveří) se dobívá děda s holí, který chce jet taky a kterému bude nastoupení do autobusu jistě trvat velice, velice dlouho, s čímž ani génius SH nemohl počítat! SH sice čeká, ale je to moc dlouho a dochází mu, že M se může kdykoliv vráti a přijít se podívat, proč jako neskáče a to by byl průšvih, takže je třeba udělat změnu (nemluvě o tom, že SH se asi dvakrát skákat nechce a děda u autobusu se mu možná podvědomě docela hodí :-). Zkouší tedy celé skákání pozdržet nebo úplně zvrátit tím že na M zaútočí s tím nesmyslem o odvolávání střelců, který mu už musel dojít dávno, ale doufá, že to třeba zabere. Jenže ouhla, M udělá věc, kterou SH nečekal… Ten zmetek se zastřelí! A na světě je problém číslo 2! Mimochodem, M je podle mě fakt mrtvý a zabil se prostě proto, že mu SH jasně řekl, že je spíš jako on, než nějaký „anděl“ a M sázel na to, že když on se zabije, zabije se pak určitě i SH, protože i kdyby se vybodl na své přátele, nedokázal by se vyrovnat s tím, že ho M vlastně „přechytračil“ a „přetrumfl“ svou smrtí-nezapomínejme, že M byl sice génius, ale taky pěknej pošuk a počítal s tím, že SH je na tom stejně!). Takže SH nemá na výběr, skákat se bude! Vystupuje proto na zítku na okraji (zcela náhodou na absolutně totéž místo jako předtím!) a do toho ještě přijíždí John, který tu ještě být neměl (SH zná dopravu v Londýně jak své boty a kdyby skočil na porpve, John by to od paní Hudsonové neměl šanci stihnout). No ale je tu, takže problém číslo 3, který se ale SH naopak hodí. Volá Johnovi, nasměruje ho tam, odkud nemůže vidět jeho dopad, mluví o tom, jaký byl podvodník (protože jistě ví, že hovor sledují M lidé a chce jim dát konec příběhu, jaký si přáli, aby už neotravovali) a pomocí míčku, který svírá pravou rukou v podpaží během telefonování si zastavuje tep na ruce na kterou pak John na ulici sahá (logicky je jednodušší sahat na „nenápadně“ nabídnuté zápěstí, než se dobývat přes šálu ke krku nebo na druhou pokrčenou ruku zvlášť v chumlu lidí). Pak opakovaně žádá Johna, aby se díval pořád jen na něj, čímž řeší i problém, že by odstřelovač, co na Johna míří, mohl vidět dopad, protože odtřelovač musí sledovt svůj cíl a SH už naopak sledovat nemusí, protože jeho přeci „za něj“ sleduje John-odstřelovač patrně nemá čas zabývat se tím, že John nevidí celý pád!). No a nakonec, když je dole vše (konečně!) připraveno, zahazuje SH mobil, pouští míček, který má teď nenápadně v rukávu a skáče do vozu. Padá na pytle, z nich odrazem, nebo skulením na ulici, rozbíjí krevní sáče, přibíhají najatí a asi i nenajatí lidé, Johna sráží najatý cyklista, který tam původně mohl být proto, aby sejmul někoho od M, kdo by se blížil skontrolovat mrtvého SH a dál už není co vysvětlovat. SH se dostává do nemocnice, Molly ho podle plánu prohlašuje za mrtvého a to je konec příběhu. Nešlo to podle plánu, ale dopadlo to nakonec tak, jak SH chtěl. Hotovo. Na závěr věci, které na tuto teorii nesedí: 1) Pořád dokola se omílá to, že SH neskočil tak daleko, jak by měl, aby dopadl do náklaďáku. Ano, to by byl problém, ale nesmíme zapomínat na to, že je to seriál a ten, kdo skákal ze střechy zavěšený na lanech (ani nevím, jestli to náhodou nebyl sám Benedict!) mohl udělat chybu a nikomu (a nejméně jemu) se to nechtělo přetáčet, protože záběr je střižený a v druhém pohledu už je skákající tělo mnohem dál od střechy, než na začátu skoku. 2)Proč nikdo od M neviděl fór s dopadem? Jak už jsem psala, odstřelovač nejspíš koukal jen na Johna a sázel na to, že John kouká na SH a pokud jde o další lidi, od M (protože ten mluvil na střeše m množném čísle), měli dle M slov vidět SH „skočit“ ne „dopadnout“, což se dá logicky okecat tím, že měli výhled (buď přímo, nebo jen přes nějakou kameru) jen na vršek střechy, nikoliv na ulici dole (protože nikdo nečekal, že by SH skočil, ale nedopadl! :-) 3)Moffat a jeho řeči o tom, že to vše nějak souvisí s něčím netradičním, co SH udělal (to může být fakt cokoliv!) a info o tom, že ještě nikdo na netu to neuhodl-mohou být lživé (nepřekvapilo by mě to u něj) a nebo myšlené tak, že to ještě zatím nikdo nesestavil celé okénko po okénku a něco mu z toho uniklo (nemluvě o tom, že Moffat určitě nečetl VŠE!). Co naopak podle mě mluví pro tuto teorii? Celá ta věc s Molly! Molly zaručeně SH pomohla. Nějak… Jak? A jak moc? To nevíme, ale u klíčového rozhovoru s ní v laborce mě zaráží dvě věci. 1) SH otázka, zda by mu pomohla, i kdyby byl někým jiným, než si myslí. Proč se jí na tohle ptá, když by jako pomocník v jeho fingované smrti měla znát skutečný příběh? A nebo neměla? Možná, že ne! Možná, že i Molly si má myslet, totéž, co ostatní, že SH byl jen podvodník! Ostatně SH při telefonátu Johnovi zdůrazňuje, aby nezapomněl všem říct, že je podvodník a zahrnuje do toho jmenovitě i Molly (poprvé během celé té akce na střeše!). Ale proč? Napadá mě snadná odpověď. SH moc dobře ví, co k němu Molly cítí. A přesto, že on je ohledně lásky poměrně rezervovaný, řekl přeci Adlerové, že lásku chápe a je pro něj prostá. A tak asi i ví, že Molly by velmi těžko snášelo jeho očerňování v novinách, kdyby věděla, že je to lež a že ten, koho miluje (ano, myslím, že to můžeme říct naplno :-D) není žádný podvodník! A mohla by někomu říct pravdu a tím by to zkazila, takže by bylo lepší, aby si i ona myslela, že je lhář (a tak o té pomoci mlčela i kvůli sobě!). A 2) mě překvapuje formulace, jakou SH v té laboratoři požije. Molly se ho ptá, co potřebuje a on říká: „Tebe!“ Proč neřekl, „Tvou pomoc.“ „Tvou asistenci.“ „Abys mi pomohla.“ Což by bylo adekvátnější, kdyby Molly hrála nějakou zásadnější roli v jeho plánu? Ale ne, on řekl „Tebe!“ Ji, jako osobu! A pokud nebudeme uvažovat o možnosti, že kromě pomoci jí mimo záběr přefikl na pitevním stole, aby případně nezemřel jako panic, tak asi musel vědět, co říká. A to nahrává mé teorii, že jí použil až po tom, co absolvoval všechno to skákání, jen a jen na to, aby ho uznala mrtvým a pomohla mu zdrhnout a ne aby vyhazovala mrtvoly z oken nebo podobné teorie. Ale samozřejmě se můžu ve všem mýlit, jen jsme sem taky chtěla něco napsat. Tak děkuji všem, co ten román dočetli až sem :-).

#144 francela
13.9.2013 | 13:25:35
francela

#143 Abs: Jsem fakt ráda, že nejsem sama, koho pořád baví rozplétat poslední scény z S2E3. Většina vysvětlení, které uvádíš vypadá rozumně, ale jsou takové, na kterých si trvám, :-) např.

 1. Nemohl se při pádu trefit do popelářského vozu. Nevěřím, že by tvůrci udělali nějakou jasně viditelnou botu v klíčových záběrech. Jediný vysvětlení pro mě je, že padal do něčeho jiného. Opět vnucuji svoji plachtu :-) (viz můj výlev výše – č. 119)
 2. Teď si myslím, že gumová kulička v podpaží nemohla zklidnit tep na nulu, když v té situaci měl SH adrenalin vypumpovaný až do konečků vlasů. Myslím, že John si ten tep prostě ověřit nestačil, téměř okamžitě ho od SH vyhnali. I když na druhou stranu netušíme, jak dlouho byl John mimo sebe, takže mohlo chvíli trvat, než se k SH dostal. (Na tom chodníku SH opravdu vypadá dost mrtvolně. Že by nakonec ten rododendron, nebo co to bylo?)

A Molly? No to jsem fakt zvědavá. Řekla bych, že Molly a Mycroft jsou jediné dvě blízké osoby, které budou vědět, jak to se SH opravdu je.

#145 Abs
18.9.2013 | 16:25:55
Abs

#144 francela: No jo, baví mě to pořád a jsem fakt napnutá, jak to celé nakonec bude (jen se trošku obávám, abychom nebyli zklamaní, protože se nakonec ukáže, že nad tím tvůrci nepřemýšlali ani čtvrtinu toho času, co mi, ale doufám, že to se nestane :-). A k tomu co píšeš:

1. Je fakt, že ta „chyba“ je diskutabilní a bez toho, že bychom jí uznali jako možnou je asi opravdu dost nepravděpodobné, že by se SH dokázal trefit do vozu (který si tedy pořád myslím, že je spíš od prádelny, než od popelářů, ale to je ve výsledku celkem fuk :-) bez odrazu. Ale ten nápad s tou plachtou není špatný a taky se mi tu líbil jeden z nápadů ohledně nějaké té tneoučké sítě, co by se „vyklopila“ z toho vozu. Protože podle mě v tom ten vůz musel hrát klíčovou roli, protože právě kvůli tomu, že na místě, kde pak parkoval (zastávka autobusu, co je to proboha za místo pro prádelnu/pope­láře?), stál předtím ten autobus. A tak SH nemohl skočit hned „na poprvé“, jelikož mu v tom bránil nastupující děda s holí. Ten mě tam totiž hodně zaujal, protože v seriálech jsou i komparsisti pečlivě vybíraní a řízení a to, že je to zrovna kulhavý děda tudíž není žádná náhoda, ale může to být promyšlené a významné!). Ale bylo by možné tu mou i tvou a ještě tu zdejší jednu teorii skombinovat a vyšlo by nám, že se z toho vozu vyklopila jedna z bočnic (ta paralelně s nemocnicí, z jejíž střechy SH skákal), která byla pomocí jemné síťoviny speciálně upravená jako jakási plachta, nebo spíš trampolína. SH do ní skočil (to už by myslím udělat šlo, protože mohla pohodlně překrýt celou mezeru mezi autem a domem, nebo alespoň její podstatnou část), odrazil se do těch pytlů a z nich pak slouzl na chodník. Bylo by to nenápadnější, než plachta, které by si mohli kolemjdoucí všimnout a sočasně natolik rychlé, že než by M nahoře (kdyby žil) doběhl k okraji, už by viděl SH na chodníku a vyklopené bočnice by si díky její průhlednosti ani nemusel všimnout (nebo by se rychle zaklopila zpět).

2.A ten míček jsme použila spíš proto, že o něm pořád byla řeč a tky se tam tak náhodou objevil, ale pochopitelně mohlo jít o nějaký ten toxin, který si SH aplikoval zrovna když kamera (čili naše oči a uši zabírala něco jiného, například Johna, nebo snipera (to právě může Moffat kdykoliv dodělat a změnit a my mu nemůžeme říct ani slovo, protože jsme celou dobu na té střeše fakt nebyli).

Ale jinak jsme ráda, že někomu přijdou mé nápady rozumné :-)

19.9.2013 | 18:09:07
Aerith

Tak dlouho jsem prohledávala všechny videa na youtube, až jsem bohužel natrefila na to jedno. Jsou tam sestříhaná vydea z natáčení a je tam přesně vidět, jak to vše proběhlo. Takže takové poselství všem, co dělají to samé co já… Nechte toho, jinak si zkazíte to napětí, jak to vše dopadlo… na premiéru 3. řady jsem se těšila jako nikdo jiný, ale teď už mě to ani nijak neláká.

#147 francela
21.9.2013 | 10:02:16
francela

#146 Aerith: Budiž ti útěchou a nadějí, že režisér 3. řady (myslím, že to byl on) řekl, že asi právě kvůli takovým jako jsme my „natáčel“ i falešné scény. Ale máš jinak úplnou pravdu. Taky jsem toho hledání nechala a teď už jen „mudruju“.

22.9.2013 | 18:32:05
Rum_cajz

Tak nakonec jak jste mohli sami videt v prvnim díle nove rady jsem mel se zachranou plachtou pravdu :)

2.1.2014 | 17:10:31
Nemesis23

Hahaha :-D je to hrozně vtipný, pročíst si tuhle dizkuzi a podívat se na úvodní scénu třetí série, kam tvůrci nacpali ale snad všechny uvedené teorie které se objevily, a to najednou a pak se tomu ještě Lestrade vysměje :-D :-D Maska? Bunjeejumping? Mrtvola Moriartiho? je uplně vidět,jak se chtěli všem totálně vysmát…Sherlock jako akční hrdina, proskakující oknem a líbající ženy na potkání :-)

23.4.2014 | 1:27:30
alexis

Docela pěkně nás vyfakovali, co?:-)

14.11.2014 | 19:57:34
josak

3. sérii jsme už viděli a pravdu pořad nevíme.

17.7.2015 | 17:39:46
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

 • BBC One: 1.1. 21:30
 • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
 • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

 • BBC One: 8.1. 22:00
 • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
 • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

 • BBC One: 15.1. 22:00
 • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
 • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama