Sherlock
95/100 - 692×

Sherlock

Britská minisérie z pera scenáristů Stevena Moffata a Marka Gatisse přivádí brilantního detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného společníka Johna Watsona do 21. století.

VB | 2010 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | BBC One | 90 minut
žánr
Detektivní, Dobrodružný, Drama
hrají
Martin Freeman (Dr. John Watson), Andrew Scott (James Moriarty), Louise Brealey (Molly Hooper), Mark Gatiss (Mycroft Holmes), Benedict Cumberbatch (Sherlock Holmes), Lara Pulver (Irene Adler),

Mark Gatiss o své epizodě

Mark Gatiss o své epizodě

… a nejen o ní. Druhý ze série rozhovorů od BBC, a to tentokrát s Markem Gatissem, druhou polovinou tvůrčího a producentského týmu seriálu Sherlock, představitelem postavy Mycrofta Holmese a nově především autorem scénáře k epizodě The Hounds Of Baskerville.

2 0
15.1.2012

Bonusové otázky

„Novou sérií jsme všichni velmi nadšeni,“ říká Mark Gatiss. „Výběr tří jejích epizod se přitom zdál naprosto přirozený. Tedy pokrýt jimi tři nejznámější příběhy sira Arthura Conana Doylea, s jejichž výsledným zpracováním jsem opravdu velmi spokojený.“

Divákům znám především jako Mycroft, Sherlockův neoblomný starší bratr, Mark je zároveň zodpovědný i za scénář druhé epizody nové série The Hounds Of Baskerville, jejíž předobraz platí za Doyleovu dnes nejznámější knihu. Mark dále rozebírá právě okolnosti adaptace této klasiky.

Moje vize našeho Baskervillu byla, jako vždy, v tom hledat jeho moderní esenci. Takže než příběh situovat do strašidelného domu, radši jsem chtěl najít lokaci, která nás děsí dnes. Stále totiž dokážeme mít velký strach i z nejrůznějších tajemství a konspiračních teorií. A tak jsem si řekl, co takhle do Dartmooru situovat přísně střežené vojenské výzkumné středisko? Něco, kde se mohou odehrávat tajné experimenty na zvířatech a kdoví co.

Reputace původního příběhu byla samozřejmě velkou výzvou. Je to vůbec nejznámější a nejpopulárnější případ ze všech. Takže žádný stres! V jádru je to ale především hororový příběh, a já jsem se snažil vytvořit zatím nejděsivější jeho verzi. A přijít na to jak, mě taky málem zabilo!

Mark, jakožto skalní Doyleův fanoušek, vrhá trochu světla na otázku, co lidi na Sherlockovi ještě dnes tolik přitahuje.

Je to velký soubor protikladů a to je na něm fascinující. Je chladný, rezervovaný, arogantní a přitom velmi atraktivní. Tak to sice chodí i ve skutečném životě, ale ve výsledku by si lidé Sherlocka Holmese ani doktora Watsona dnes už nepamatovali, kdyby Arthur Conan Doyle nebyl tak geniálním spisovatelem. Právě díky tomu, jak je sám podal, tyto postavy všichni tak milujeme.

Se sledovaností přes devět milionů diváků a prodeje seriálu více než sto osmdesáti zemím po celém světě se dá s klidem říct, že Mark Gatiss a Steven Mofftat představili Sherlocka Holmese zcela novému publiku.

Nejúžasnější a nejdojemnější věcí, jaká mě za dobu existence seriálu potkala, byl dopis od ženy, jejíž syn byl silný dyslektik, který nikdy v životě nepřečetl jedinou knihu a nyní má dočtené všechny Doyleovy příběhy. Celý kánon Sherlocka Holmese je úžasný a prodeje původních povídek jdou stále nahoru. A nedokážu si představit nic úžasnějšího, na co lidi upozornit, než právě na původní Doyleovo dílo.

původní rozhovor si můžete přečíst zde

Zdroj: BBC One

Diskuze /1

Engeor

Práve som dopozeral episodu a musím povedat že je majstrovsky spracovaná a nasadila Sherlockovi akúsi korunku ktorá mu doteraz chýbala :)

17.1.2012 | 17:03:55
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

  • BBC One: 1.1. 21:30
  • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
  • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

  • BBC One: 8.1. 22:00
  • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
  • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

  • BBC One: 15.1. 22:00
  • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
  • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama