The Leftovers (Pozůstalí) Kath Lingenfelter o nejvíce provokujících prvcích 6. epizody

Kath Lingenfelter o nejvíce provokujících prvcích 6. epizody

Kath Lingenfelter o nejvíce provokujících prvcích 6. epizody

Nedělní epizoda seriálu The Leftovers nás přivádí zpět k jednomu z žalem nejvíce postižených obyvatel Mapletonu, kterým je Nora Durst. Kath Lingenfelter, která epizodu psala spolu s Damonem Lindelofem, pro WatchingTheLef­tovers.com promluvila o některých nejvíce provokujících prvcích epizody.


1 0
8.8.2014

Nořina zbraň
Nora najme prostitutku „Angel“, aby ji střelila, zatímco má na sobě neprůstřelnou vestu. Má k tomu použít zbraň, kterou diváci mohli prvně vidět, když si ji Jill všimla v Nořině kabelce v bistru.

Kath Lingenfelter: „Potřebovali jsme to rozseknout: ´K čemu je ta zbraň?´ Také zde máme tu myšlenku: ´Co uděláš, když se bolest dostane do bodu, kdy vás paralyzuje?´ Je zde tolik způsobů, jak se na tu střelbu dívat. Jedním z nich je, že je to reset. Když se bolest stane tak všudy přítomnou a šíří se, střela Noru znovu zocelí, zatlačí to všechnu tu bolest zpět. K dispozici je také myšlenka, že už to dělala dříve a možná se to děje častěji – takže toto je způsob, jak sdělit publiku, že Nořin způsob života je neudržitelný. Za třetí je tu myšlenka: ´Proč oni zmizeli a já ne?´ Nora i nadále pokouší své šance… Možná, že tentokrát netrefí pouze vestu.“


Granát
Když Nora přichází na konferenci, člen Viny Přeživších jí strčí do ruky granát, na němž je napsáno „Kdykoli“.
Kath Lingenfelter: „Jsme nadšeni myšlenkou: ´Jak vypadá Vina Přeživších na Manhattanu?´ Je zde myšlenka, že každá skupina má svůj vlastní způsob, jak věci dělat. Říkali jsme si, že na Manhattanu bude V.P. více převládat a budou určitým způsobem agresivní. Newyorčané jsou tvrdším oříškem a jsou na leccos zvyklý, takže co to chtělo, aby si na ulicích Manhattanu získali pozornost? Shromáždili jsme řadu nápadů. U mnoha z nich jsme si řekli ´Tohle to není, ale…´ Příkladem bylo shodit milovaného z budovy. Nakonec jsme si vybrali nápad s granátem, což vás skutečně vytrhne z čehokoli, co jste dělali. Také to hovoří pro jedno z hesel V.P., což je, aby lidé žili v přítomnosti tohoto nového světového řádu. ´Kdykoli´ znamená, že přichází něco dalšího – na to čekají a připravují se.“

Otázka 121
Otázka v dotazníku Ministerstva Náhlého Vytržení: „Věříte, že zmizelí jsou na lepším místě?“ Před Nořiným setkáním se Svatým Waynem odpověděli všichni jí zpovídaní lidé na tuto otázku „Ano“.
Kath Lingenfelter: Číslo 121 se objeví několikrát, takže o tom lidé mohou přemýšlet… Líbí se nám myšlenka, že Nořin žal vyzařuje určitou energii, která naplní místnost a převezme kontrolu nad situací. Je zde nějaký nevyřčený vliv? Když sbíráte data od lidí, je možné je neúmyslně ovlivnit bolestí, kterou si v sobě nesete? Takže když se Nora v této epizodě změní, je možné, že je ta změna vidět i jinými způsoby? Číslo 121 bylo naší šancí ukázat, že Nora nenosí jen trochu víc rtěnky, ale že způsob, jak se spojuje s lidmi, se změnil také."

Kniha Co dál
Nora konfrontuje autora Patricka Johansena v hotelovém baru a není to hezké… 

Kath Lingenfelter: „Samozřejmě se během psaní mnoho našich rozhovorů soustředilo na žal. Kromě jiných jsme probírali myšlenku konkurenčního smutku – že někdy, když narazíte na tragédii a pokusíte se to sdílet s dalšími osobami, jejich reakcí je sdílení jejich vlastních zkušeností s žalem. Snaží se být nápomocní, ale vlastně říkají: ´Tvé utrpení není nic ve srovnání s tím, čím jsem prošel já.´ Nemůžete srovnávat žal jednoho člověka s žalem toho druhého. Neexistuje žádný základní bod. Líbí se nám myšlenka, že prezentujeme publiku, jak tato žena ztratila celou rodinu – tři lidi. A co když potká někoho, kdo ztratil čtyři? Co to s vámi udělá? Byli byste konkurenceschopní? Chtěli byste zjistit jejich tajemství? Začali byste hledat způsoby, jak shodit jejich zármutek, aby neohrozili sílu toho vašeho?“
„Původně měl být Johansen mnohem větší součástí příběhu, chtěli jsme prozkoumat dynamiku mezi nimi, ale pak se to stalo pěkným vláknem skrz epizodu s návratem ve správný čas. Byl silou, která ji měla srazit ke dnu.“

Milovaní
Když se Marcus, prodavač Milovaných, zeptá, zda může Noru políbit, ona se místo toho vrhne na jeho figurínu.
Kath Lingenfelter: „Když jsme se prvně rozhodli, že uděláme epizodu o Noře, vedli jsme řadu konverzací. Někteří z nás si říkali: ´Stále zpracovává tu skutečnost, že ji manžel podváděl.´ Musela zvládnout skutečnost, ´Ztratila jsem celou rodinu a byli takoví a takoví,´ ale pak jí její bratr přerušil smutek tím, že jí řekl: ´Tvůj manžel nebyl tím, za koho jsi ho měla a nebyl ti věrný.´ A tohle se přidalo k její ztrátě. V epizodě také dojde k rozvodu, takže podle mě ve chvíli, kdy Nora políbí tu figurínu, je to tak trochu payback odplata jejímu manželovi. Ten impuls tam je, ale přesto je Nora stále tím typem člověka, který nemůže plně překročit tu linii – ne natolik, aby políbila skutečného Marcuse.“
Myslím, že bezohlednost, kterou cítí, je obrovská. Chce jednat, protože má pocit, že se svět nestará o to, co je fér nebo správné…"
"Také jsme to chtěli dostat do jejich konverzace na té párty a přidat myšlenku, že jste mimo svět, na který jste zvyklí a mimo vaši komfortní zónu. Damon přišel s nápadem, že by měl mít Milovaného, který vypadá jako on. Pak přišel tanec a pak se z toho stalo to muchlování.

Konverzace na shromáždění
Na shromáždění je řada řečníků a diskutujících.
Kath Lingenfelter: " Řada konverzací jsou zábavnými představami o světě po vytržení. Řeknu, že některé ze schůzí, které jsou vedeny na pozadí jsou nitkami k věcem, které přijdou. Jsou jako malá velikonoční vajíčka, která nás škádlí tím, co máme před sebou.“

Líbila se vám Nořina epizoda?

Mě osobně tahle postava docela zajímá a jsem zvědavá na její další vývoj, narozdíl od některých, kteří by mohli klidně zmizet a ani bych si toho nevšimla..

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Seriál byl ukončen

Po třech řadách byl seriál The Leftovers ukončen a dalších epizod se již nedočkáme.

Reklama

Co je cílem Leftovers?

To krásně shrnul Damon Lindelof

Tenhle seriál není pro každého. Někteří lidé ho budou milovat a jiní ho mít rádi nebudou, ale chceme, aby všichni něco cítili.

Poster ke třetí řadě

Poster ke třetí řadě

Titulky

Titulky k seriálu pro vás překládali Danyssimo a Milenka

Stáhnout je můžete v profilech jednotlivých epizod nebo v rubrice Titulky