Torchwood
86/100 - 72×

Torchwood

Torchwood má více než sto let, ale ví o něm jen hrstka vyvolených. Posláním této organizace je monitorovat a vyšetřovat mimozemské působení na Zemi, konat v zájmu pozemšťanů a být poslední nadějí v případě nutnosti obrany. Seriál je spin-offem britské televizní sci-fi klasiky Doctor Who.

VB | 2006 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Starz, BBC One, BBC Two, BBC Three | 42 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
John Barrowman (Jack Harkness),

Torchwood

Seriál Torchwood vznikl jako spin-off Doctora Who v roce 2006, tehdy během jeho již druhé sezóny. Za jeho vznikem stál tehdejší scénárista a showrunner Doctora Who Russell T Davies, jenž vedle těchto dvou seriálů od roku 2007 produkoval i druhý doctorský spin-off s názvem The Sarah Jane Adventures.

Daviesovým cílem v tomto směru bylo moci rozdělit diváctvo Doctora Who (který je už mnoho desetiletí zaškatulkován jako pořad „pro celou rodinu“) do konkrétnějších skupin. Zatímco The Sarah Jane Adventures sledoval osudy jedné z postav původních sérií Doctora Who, která zažívá vědeckofantastická dobrodružství po boku skupiny dětí z jejího sousedství, čímž se chtěl Davies zaměřit na nejmladší publikum, Torchwood měl naopak oslovit diváky dospělé.


Jeho příběh se točí okolo tajné britské instituce Torchwood, která se potýká s nejrůznějšími hrozbami z vesmíru, které staví Zemi do bezprostředního nebezpečí. Seriál se přitom velmi snaží vyhrát si s tématy, které by v Doctoru Who realizovat nešlo, a to nevyjímaje časté brutality či mnohem větší otevřenosti sexuálním tématům.

Celým seriálem nás provází jeho hlavní postava kapitán Jack Harkness, jenž se poprvé objevil už v první řadě Doctora Who po boku devátého Doktora. Právě do Doctora Who se postupem let i několikrát vrátil, podobně jako i hlavní hrdinka The Sarah Jane Adventures, a to ať už prostřednictvím finále řady třetí, čtvrté či rozloučení s desátým Doktorem v závěru speciálu The End of Time.

První řada Torchwoodu začala velice skromně. Během let 2006 a 2007 jí vysílala stanice BBC Three a celá série měla poměrně nízký rozpočet, kdy navíc i celková její kvalita byla poměrně diskutabilní. Tuto sérii si mnoho diváků popravdě oblíbilo ani ne tak kvůli jejím konvenčním „záměrným“ kvalitám, jako naopak spíše pro její jakýsi „indie“ nádech, kdy ústřední tým bojuje proti mimozemšťanům živícím se lidskou sexuální energií, či přejíždí kanibaly z anglického venkova polním traktorem (například i úzká, nicméně velmi oddaná skupina českých fanoušků často tým ústředních hrdinů označuje jako „torchwoodské lamy“ od anglického slova lame – trapný).

V roce 2008 se Torchwood nicméně vrátil s druhou sérií, ve které si polepšil jak rozpočtem, tak i vysílacím prostorem, který mu nyní poskytovala stanice BBC Two. Většina kritiků první série byla tentokrát rychle umlčena a seriál se v průběhu celé své druhé řady začal kvalitativně velmi dobře rozvíjet.

V rámci série třetí z roku 2009 si seriál opět polepšil o další stupeň. Získal značný rozpočet na jednu každou epizodu (jednak i proto, že těchto epizod bylo pouze pět) a ve vysílání se přesunul na vlajkovou BBC One. Na třetí sérii už se mnohem více také podílel sám Davies, který spolu s několika dalšími scénáristy přivedl na obrazovky BBC strhující jednolitý příběh odehrávající se během jednoho pracovního týdne (každá hodinová epizoda představovala jeden den).

Zatímco první dvě řady byly úzce propojené, série třetí se od nich naopak do jisté míry distancovala a třetí řadu tak lze snadno sledovat i bez znalostí předchozích epizod. Třetí série s názvem Children of Earth celkově sklidila obrovský úspěch u diváků i kritiků. Vyhrála prestižní ocenění BAFTA Cymru (ceny welšské televize) za nejlepší televizní drama i cenu Saturn za nejlepší televizní projekt roku 2009. Vlažnější přijetí se série paradoxně dočkala snad jen od některých skalních fanoušků prvních dvou řad, pro které bylo Children of Earth už málo „lame“.

Seriál Torchwood se pak na televizní obrazovky vrací po dvou letech se svou již čtvrtou sérií s názvem Miracle Day, v rámci níž posouvá Davies hranice svého projektu zase o něco dál. Nový Torchwood se v průběhu letních prázdnin roku 2011 vysílal nejen na britské BBC One, ale zároveň i na americké stanici Starz. V seriálu samotném se tak zároveň objevilo i mnoho amerických herců (mimo jiné i známý hollywoodský veterán Bill Pullman) a vedle Británie se převážně právě ve Spojených státech nová řada jak natáčela, tak i odehrávala.

Davies navíc celý nový příběh – jenž je vyprávět tentokrát skrze celých deset epizod – opět nastavil tak, aby šlo novou řadu sledovat i bez znalosti těch předchozích, čímž se na Torchwood snažil nalákat především americké publikum.

A to se nakonec vydařilo. Celkově sklidil Mracle Day o něco větší úspěch v Americe než v Británii. A i přes to, že by americká Starz s BBC ráda spolupracovala na sérii páté, jakékoliv její přípravy jsou u ledu. Starz se totž do další sezóny bojí jít bez Daviese, který si chce ale teď od televizního sci-fi dát na chvíli pokoj. Jakákoliv budoucnost Torchwoodu je tak zatím ve hvězdách.

Trailer na sérii Miracle Day

Thumbnail Play icon

FOTO: BBC, Starz

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Amigo65

Tak jsem zkoukl tento seriál potřetí a stále vynikající. Jen je škoda že se dá hodnotit jen do 100%. :D

8.4.2024 | 10:25:16
Milano33

Torchwood je spin-offom k seriálu Doctor Who, ktorý však má s nim naozaj pramálo spoločného, funguje úplne separátne, asi jediné, čo si od DW prepožičal, bol svet a mytológia. Torchwood je dospelejší, vyzretejší, temnejší a depresívnejší. Postavy sú dosť šedé, chýbajú a robia zle, ale ľudské rozhodnutia, pri ktorých človek krúti očami. Trvá určitý čas než si k nim nájdete cestu, dokonca k niektorým sa vám to nakoniec ani nepodarí. Tón celého seriálu je značne pochmúrny a plný melancholických myšlienok, ktoré dokážu často v divákovi vyvolať depku. Málokedy jednotlivé príbehové archy končia happeningom, v tomto je Torchwood veľmi realistický a rázny, totižto sa nebojí riskovať. Tento seriál si neberie servítku pred ústa, je vyzývavý, explicitný, plný typického britského humoru a sarkazmu.

4.2.2022 | 21:15:09
choudys

Celkově se mi seriál líbil, třetí sérií to mělo skončit. Ta byla top. Čtvrtá už mě připadla …něco z toho ještě vyždímat…, první její půlka byla hodně dobrá, druhá už stagnovala a nebyla ono.
Temné pojetí seriálu mu dalo ten správný nádech, občas to bylo dost drsné.

17.11.2021 | 23:36:13
-Skinner-

Dospelácky spin-off Doctora Who. Skvelé postavy, mnoho divných, zábavných a skvelých momentov. Niekedy až človek neverí tomu čo vymysleli. Miestami naozaj depresívne. No a fantastický John Barrowman ako Jack Harkness.

24.7.2019 | 17:47:31
darkHannibal

Tohle je seriálový klenot, který mě naučil toleranci vůči gayům.

14.9.2014 | 0:33:41
UnicornPorn

Takze nejakej dil je slabsi nakej je lepsi to je jasny tak je to i u doctora who. Kazdopadne me nejvic nasrali ze musel umrit muj milovanej Ianto a pak tam nasadili debilni americany ale i tak byla i 4. rada bomba jen je velka skoda tech americanu…fakt nemusim americany ale Jacka teda miluju.

5.7.2014 | 22:58:07
NoP.NoG.

užasny spinn off serialu doctor who :D v 1 sezoně jak byli mladí a ve 4 sezoně sou o dost starší i Jack ktery nestárne :D

22.6.2014 | 14:03:11
Kevik

První dvě série jsou super, třetí a čtvrtá jsou strašně zdlouhavé a až na některé vyjímky celkem nudné, ale dá se to přežít (občas).

27.2.2013 | 18:05:05
iHyi

Hodnotím pouze 3. a 4. sérii – a ty podle mě neměly chybu!

čestný člen redakce
30.1.2013 | 12:24:07
Hurley

GAAAAAAAAAAAA­AYYYYYYYYYYY!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!

čestný člen redakce
21.12.2012 | 0:18:45

Reklama

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama