Troy: Fall of a City
56/100 - 15×

Troy: Fall of a City

Trojská válka se stala velmi oblíbeným tématem ke zpracování. Tentokrát se ho ujmula britská stanice BBC One, která nám v této minisérii ukáže události z války a láskyplný vztah Heleny a Parida.

VB | 2018 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 60 minut
žánr
Drama, Historický, Válečný
hrají
David Gyasi (Achilleus), Jonas Armstrong (Meneláos), Hakeem Kae-Kazim (Zeus), Alfred Enoch (Aineiás), David Threlfall (Priamos), Tom Weston-Jones (Hektór)


Trošku jiný starověk aneb jak dopadla první epizoda

Trošku jiný starověk aneb jak dopadla první epizoda

BBC nám ve spolupráci s Netflixem naservírovali první epizodu mýtické minisérie Troy: Fall of a City. Jak se podle nás povedla, se dočtete uvnitř článku.

6 1
20.2.2018

Seriál získal negativní nálepku hned poté, co Netflix v prosinci zveřejnil propagační fotky, na kterých se vyskytoval Achilleus ztvárněný hercem tmavé pleti. Většina lidí projekt hned zavrhla a ani nedala šanci pilotní epizodě. A udělala zatraceně velkou chybu. Úvodní díl se povedl a ze spousty zpracování Homérova eposu je své předloze překvapivě nejvěrnější.

Zmíněný Achilleus se v této epizodě ještě neukázal, místo toho zde máme Dia, který má rovněž tmavou pleť. Hakeem Kae-Kazim jde ve stopách Morgana Freemana a jako průkopník představuje řeckého vládce bohů úplně jinak. A paradoxně je úplně skvělý a jeho pár replik dotváří dokonalost scény Paridova soudu.


Tak co, vadí vám černý Zeus? Foto: BBC

Celá epizoda představuje antický svět, hlavně se pak zaměřuje na osudy prince Parida, který objevuje svůj královský původ a snaží se začlenit do své staronové rodiny. Paris, kterého skvěle hraje Louis Hunter, je zde klasický děvkař, čímž opět tvůrci dostáli předloze, ve které byl trójský princ rovněž schopen všeho možného. Ostatní postavy z královské rodiny Íllionu zatím nebyly dostatečně vykresleny, pro úplné neznalce Homérova eposu je zde pouze několikrát vyobrazena Kassandřina vize.

Je skvělé, že po paskvilu jménem Troy, který roku 2004 naservíroval širšímu publiku německý režisér Wolfgang Petersen, konečně dorazila téměř doslovná adaptace Ílliady, která se na rozdíl od zmíněného snímku nebojí do děje začlenit i mocné Olympany.

Pokud se tedy dokážete oprostit od toho, že pár důležitých postav bude v dalších sedmi dílech černé pleti, je Troy: Fall of a City rozhodně seriál pro vás. Sledujte náš web, kde brzy zveřejníme titulky k první epizodě a rovněž pro vás nachystáme profily nejdůležitějších postav a herců.

Diskuze /43

Avari73

Ono to není moc věrný, když jsou důležité postavy černé místo bílých. Je tím pádem jedno jaký je ten zbytek. Evidentně je to jen na politickou objednávku. Co takhle natočit filmy, kde bude hrát M.L. Kinga či Mandelu Pitt nebo Di Caprio??

#2 Lucifrid
20.2.2018 | 16:23:06
Lucifrid

#1 Avari73: Věrný… a čemu? Mýtům? :D Jako sorry, ale budeme tu řešit, zda je Zeus běloch, černoch nebo Asiat? A mohla bych ho vidět?

#4 Avari73 #8 El bond
webmaster
20.2.2018 | 16:34:26
Bufir

Doslovná adaptace iliady neznamená zábavná,o životě v Troji se nedozvíme nic a o politických souvislostech taky ne.Koukat na pohádku s nezajímavými herci se nebudu.Mimochodem Pedersenova Trója s Pittem se mi líbila a nepovažuji ji za paskvil.

20.2.2018 | 16:40:23
Avari73

#2 Lucifrid: Je jedno, zda je to mýtus, v předloze je to tak jak to je. Nepotřebuji koukat na Geralda ze Zaklínače, kdyby ho hrál černoch. Zeus nevypadá jako černoch a celkem mne nezajímá, jak si to sluníčko překroutí. To je v dnešní pokřivené době celkem už běžná věc. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zeus Ale jak jsem psal výše, až uvidím Mandelu či Kinga v „bílém“, tak pak tohle možná vezmu na milost. Politická korektnost jedním směrem vede do…

#5 Lucifrid
20.2.2018 | 16:57:21
Lucifrid

#4 Avari73: Ne, jde jen o to, že po letech utlačování jiných ras nejen ve filmovém prostředí, když ve světě nežijou jen běloši, se teď to, co je ve světě normální, přesouvá i do filmu a seriálu. A ti, kterým se to nelíbí, to nazývají politickou korektností. Dneska je problém, že člověk je buď sluníčko a vítač, nebo rasista. Nechápu tuhle potřebu rozdělení na dva tábory, když je dost početný tábor lidí, kteří jsou uprostřed a vidí to komplexněji. Jasně že tvůrci budou svá umělecká (!), ne dokumentární, díla vytvářet dle své vize. S tím nic neuděláme. Maximálně se na to nepodíváme. Pokud někdo točí něco životopisného, asi těžko obsadí postavu jiné rasy (viz třeba ten King, ale do role Kennedyho by asi taky těžko někdo obsadil nebělocha, že? Ono je to obousměrné.). Kdekoli jinde je to na uvážení. Jasně, pokud by nebyl Zaklínač běloch, naštve se tím hodně fanoušků, ale to si musí tvůrce rozmyslet, zda půjde do takového rizika. (Heimdal Idrise Elby je taky super týpek.) Když už byl Bůh ve filmech i Morgan Freeman nebo Alanis Morisette, tak nechápu proč řešit tohle. A to říkám jako velký milovník řeckých mýtů a historie (s důrazem na mýty). U Háda by podle mě nikdo nic nenamítal, protože stereotypy, co si budeme povídat. Abych to shrnula: ne, všechno není jen politická objednávka a korektnost. To, že se někomu nelíbí umělecké podání někoho jiného je OK, ale hned se ohánět tím, že se to liší (ať už od předlohy nebo jinak), je trochu krátkozraké.

#7 uzmn #36 Moor8
webmaster
20.2.2018 | 17:30:35
myrdin

Zeus tmavé pleti je pošlapání řecké/antické kultury. Nám by se taky nelíbilo ztvárnění praotce Čecha černým hercem. Je to neuctivé přepisování historie národa

20.2.2018 | 17:49:02
uzmn

#5 Lucifrid: Hezky řečeno

20.2.2018 | 18:18:41
El bond

#2 Lucifrid: To si jako milovnik recke historie nikdy nevidel Dia nebo Jupitera? Umeleckych ztvarneni se docela dost zachovalo a jedna se prevazne o svalnateho bileho typka s plnovousem a ne holohlavyho negra… Kdyz pominu to ze bohove mohli mit jakoukoli podobu, tak tohle bych opravdu vnimal jako poslapani tradice a nesmyslnou politickou korektnost.

#11 Lucifrid
20.2.2018 | 19:05:08
svätý.šebastián

Pokial ide o Dia,v tom problem nie je,kedze si bral na seba podobu ludi,tak moze byt aj cernoch, pripadne kazdy diel niekto iny..ale Achilles? nuz dalsi Janosik bude mozno aziat

20.2.2018 | 20:01:02
Mesyas

kdo tohle mohl schválit? Černý Achilles, černý Zeus, černý Patroklus, Chce se mi zvracet, i kdyby to hráli moji soukmenovci(a­siati), tak budu zvracet. Nežil jsem v době Homéra, ale troufám si říct, že černochy(nebo asiaty) jako postavy nemyslel!

20.2.2018 | 20:50:16
Lucifrid

#8 El bond: Viděla. Ale ze zkušenosti vím, že od seriálů a filmů opravdu nemám čekat historii, to si pustím spíš dokument nebo přečtu knížku. Historii odpovídá máloco, když už, tak kupodivu spíš seriály ze 20. století.

webmaster
21.2.2018 | 0:46:17
Holldir

Víš jako já nejsem rasista, ale přece jen mají v něčem pravdu…když dají černýho herce na typicky bílou postavu je to jak drátem do oka. A jak zmínil kdyby natočili film o skutečné postavě černocha s bílým hercem lidi by je ukamenovali. Toto jsou sice fiktivní postavy, ale o nic méně to nesnižuje odůvodnění černého herce. Mě nevadí seriály kde hrají černoši, ale typické postavy by měly zůstat takové jaké je zná celý svět…taktéž by mohli natočit supermana s černochem, černej Ježíš…a taky by jste ty a další byli takto klidní? Já nejsem křesťan, ale kdybych viděl černýho Ježíše tak bych si radši uříz ruku než to vidět. A stejně tak kdyby natočili film například novýho Huckleberry Finna a jeho kumpána toho jenž byl v originále černoch toho by hrál běloch…taktéž bych je s tímhle poslal do háje. Prostě jsou charaktery které by neměli prznit jinou barvou pleti a tečka.

Je prostě rozdíl mezi černým Mojžíšem, Ježíšem, Achileem, Cesarem, Kolumbem, Elvisem a černým pilotem Apolla 11. To je něco co se prostě nedá překousnout. Mám sakra rád například Idrise Elbu, ale vidět ho v roli například jednoho z těch co jsem napsal tak bych uvažoval zda je normální a rozhodně bych se na to nepodíval. Stejně tak bych si ťukal na čelo zda je normální aby například můj milovaný Bruce Willis hrál Baraka Obamu…tohle jsou hranice které se prostě nemají překročit

21.2.2018 | 2:37:30
Dexly

Nečekal jsem, že i v Česku tuhle vlnu šílený politický korektnosti bude někdo obhajovat… Jasně, zrovna sis vzala Dia, jako boha, takže může bejt i černej, ale co Achilles? Ten je v předloze a mytologii jasně danej, že fakt černej nebyl. Prostě pošlapání a plivání na evropskou kulturu, jak je tomu bohužel dnes a denně a zrovna od levičácký BBC člověk nemůže čekat nic jinýho. Jak už se tady psalo, kdyby Mandelu, Obamu nebo Kinga hrál bílej herec, tak to bude takovej skandál, za kterej budou padat hlavy a vyvolá to brutální protesty, jak ze strany samotnejch černochů, tak ze strany všech možnejch liberálních a sluníčkovejch aktivistů, ale jak jde o historickou postavu bělocha, tak tam to nevadí, tam je to v pořádku a ještě se nám to má líbit … fuj a hnus

#14 DarthRevan
21.2.2018 | 10:22:16
DarthRevan

#13 Dexly: Hele, nezačínej tu nějaký hádky :). Já se v tom článku ptal na Dia, jestli lidem vadí, tak se k němu vyjádřilo pár uživatelů. Achillea pořešíme příští epizodu, až se ukáže. ;)

#15 Dexly #16 Dexly
webmaster
21.2.2018 | 10:45:58
Dexly

#14 DarthRevan: podstata problému je pořád stejná a ukazovat se nemusí, víme jakej herec ho hraje je tu jen ten rozdíl, že Dia tu někdo může okecávat, ale Achillea už fakt ne

21.2.2018 | 10:52:27
Dexly

#14 DarthRevan: a jako kec, že je to doslovná adaptace Ílliady, když Řeky hrajou černoši, je od tebe taky fakt dobrej úlet.

#17 DarthRevan #18 DarthRevan
21.2.2018 | 10:54:19
DarthRevan

#16 Dexly: Já myslel dějově ;). Až na pár lapsů se to ZATÍM (a ano, může se to změnit) drží v rovině příběhu rozhodně víc, než Trója pana Petersena :).

webmaster
21.2.2018 | 11:35:49
DarthRevan

#16 Dexly: Černoši v příběhu jsou druhá věc, ten Zeus mi nevadil, ale u Achillea, potažmo Patrokla a Ainéia můžu samozřejmě změnit názor.

webmaster
21.2.2018 | 11:36:40
StigCZ

A víte například že Parid by měl být " čmoud " ? To vám nevadí že je bílí? :)

21.2.2018 | 15:06:06
StigCZ

Nevím kolik z vás ilias a odyssey četlo, já ano a nepamatuji si čast kde by se zmiňovala Achileova barva kůže ani že by to mělo něco společného s příběhem. A černý Achilleus se mi líbí určitě víc něž ten v podání Pitta, toho by si totiž staří řekové spletli se ženou :)

#21 Dexly
21.2.2018 | 15:10:06
Dexly

#20 StigCZ: si snad děláš legraci ne? to že ty jsi úchyl, je tvůj problém, s tím se musíš nějak vyrovnat sám, ale prznit historii a řeckou mytologii byste vy revolucionáři fakt nemuseli

#22 StigCZ
21.2.2018 | 15:17:09
StigCZ

#21 Dexly: V čem jí przní?

21.2.2018 | 15:24:57
StigCZ

Tak zkuste mi nějak vysvětlit jaký vliv má vzhled herců na děj ?

#24 Dexly
21.2.2018 | 15:26:54
Dexly

#23 StigCZ: jasně že vůůůůbec žádnej, nějaký fakta, úcta k historii atd. to je v dnešní korektní době jedno. Prosím aby v dalším filmu z 2. světový hrál Hitlera nějakje černej herec, už se těšim na ty reakce, protože podle tvojí logiky, je to přece jedno, že jo? lol

#25 StigCZ
21.2.2018 | 15:33:43
StigCZ

#24 Dexly: Jak jsem psal, Pitt aka Achilles má k autentičnosti stejně daleko jako černoch a to ti jako prznění nepřišlo? + Mezi historii a mýty je trochu rozdíl :)

#26 Dexly
21.2.2018 | 15:41:14
Dexly

#25 StigCZ: ne, nepřišlo. nevím kde jsi vzal svojí podivnou představu o tom, že Achilles má vypadat jako drogovej dealer, v podání Pitta ( co se vzhledu týká ) to vůbec mimo nebylo. A jako sorry, ale okecávat to tím, že jsou to „mýty“ to je teda hodně ubohá argumentace. Když na to přistoupim, tak i tyhle mýty maj základ v Řecku cca 8. století př.n.l. a hlavní válečník Řeků nebo Řeckej bůh asi v těhlech mýtech nebyli černoši.

  • zrovna prznění řecký mytologie je fakt hodně velkej hnus.
#27 StigCZ
21.2.2018 | 15:50:35
StigCZ

#26 Dexly: Tak a jsme u toho, vy toho o starověkém řecku moc nevíte :) Opravdu, Pitt byl úplně mimo nehledě nato že Troja jako taková s Illiadou neměla společného vůbec nic. Ale chápu, hraje tam černoch, přes to prostě nejede vlak :) A když už jsme u ubohé argumentace, pořád jsi mi nevysvětlil jaký má vliv vzhled herců na děj.

#28 Dexly
21.2.2018 | 15:58:14
Dexly

#27 StigCZ: ještě jsem naschval zdůraznil, že co se týče vzhledu to mimo nebylo, ostatně ať už to jsou sochy, obrazy a všechno možný, všude je Achilles znázorněnej vzhledově hodně podobně, ale chápu, všichni to vždycky měli blbě a proč? jsme u toho,protože měl to bejt černoch co v tý době vynalez zrovna klacek a kámen, protože tak to praví dnešní trend :D a už jsem to jasně vysvětlil, to že ty máš problémy s chápáním textu není můj problém ale ostatně nebudu tu ztrácet už čas s debatou se sluníčkem, to prostě nemá cenu, vy jste tak zfanatizovaný svojí pošahanou ideologií, že vám není blbý ani prznit řeckou mytologii. ale tohle zopakuju ještě jednou, třeba se zamyslíš. když bude Hitlera hrát černej herec, budou to černoši přijímat tak výborně a tleskat jako to děláš ty? protože podle vás pokrokářů na tom přece nezáleží, že?

21.2.2018 | 16:12:40
StigCZ

Mi třeba přijdeš zfanatizovaný ty :) pochybuji že jsi ten první díl vůbec viděl a už tady mluvíš něco o prznění, smutné :) Nemá smysl s tebou dal diskutovat, nikam to nevede, dlouhý život Okamurovi, měj se :)

#33 mudr.scorpion
21.2.2018 | 16:53:28
Tatkova335

budou se delat titulky

#32 DarthRevan
21.2.2018 | 18:19:33
Chuppacabra

Já jsem teda bežně považována lidmi za tzv. sluníčko, ale musím se přiznat, že tady rozhodně souhlasím s tímto článkem: http://www.rodon.cz/…t/clanek.php?… To ale přece neznamená, že pokud na to má někdo jiný názor, tak ho budu urážet že? ;)

21.2.2018 | 20:31:26
DarthRevan

#30 Tatkova335: Jo, děláme na tom

webmaster
22.2.2018 | 0:00:16
mudr.scorpion

#29 StigCZ: sorry ale Dexly ma pravdu, je to totalni zvracenost… Prvni dil serialu jsem nevidel a ani ho sledovat nehodlam, stejne jako dalsi serial BBC, kde anglickou kralovnu hraje cernoska. Nic proti cernochum nemam, ale je totalni prasarna kdyz se prekduruje historie ci lasicka literatura… :-/

22.2.2018 | 3:01:31
mudr.scorpion

sorry, nejak se mi zblaznila pismenka na klavesnici :D samozrejme jsem myslel, ze nemam rad, kdyz se prekrucuje historie ci klasicka literatura.

22.2.2018 | 3:03:38
Tomces

Ať už jdou s tou politickou korektností do pr… a kdo si myslí, že je to v pohodě, tak jak by se tvářil, kdyby takového Strakonického dudáka hrál černoch? Nebo Švejka Vietnamec? Nebo snad dokonce mistra Husa černoch? Prostě jsou historické, ale mnohdy i smyšlené historicke postavy, které mají určitý základ, který by se prostě neměl měnit.

22.2.2018 | 8:29:08
Moor8

#5 Lucifrid:

  1. Jaké utlačování jiných ras ve filmovém prostředí máš na mysli? Pokud film či seriál vzniká v rámci Západní civilizace, tak je zcela přirozené, že všechny postavy, krom těch, kde to logika děje přímo vyžaduje, hrají běloši. V Afrických filmech zase hrají samí černoši a v asijských zase Asiaté. To je normální a není to žádný útlak či diskriminace. Tedy pokud má být v nějakém filmu či seriálu obsazen černoch, tak pro to musí být speciální důvod. Tedy neobstojí prázdná fráze typu: „A proč by ne?“ je třeba říci proč jo.
  2. Zeus je mytologická postava z řeckých bájí a asi těžko by si Řekové vybájili černého vládce bohů. Mýty každé kultury jsou odrazem její identity. I když je Zeus vymyšlená postava, tak je jisté, že byl vymyšlen jako běloch. Stačí se podívat na jeho četná zpodobnění napříč historií. Všude je bílý!
  3. Dnes se i v dokumentárních dílech przní historie. Vzpomeňme na seriál the hollow Crown, což je čistě historický seriál, žádná fikce. Zde bílé historické postavy hrají černoši. To je prznění historie jak z díla Orwella. Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost.
  4. Že boha hrál už Morgan Freeman? Takže jedna chyba ospravedlňuje chybu jinou? Takže když jiní kradou a vraždí, tak je zcela v pořádku, že budu vraždit a krást i já? To je argumentační faul jak kráva. Dále Freeman hrál křesťanského boha, což není ten samý případ jako Zeus. Křesťanský bůh nemá ucelenou podobu a jedná se o boha veškerého lidstva, kdežto Zeus byl jen bohem Řeků.
  5. Je třeba se ptát, proč na místo, kde veškerá logika říká, že by měl být bílý herec, se dosazuje černoch. Kdo tím co zamýšlí? Jedná se o čistě propagandistické dílo zrůdného režimu, jako byl třeba uvědomělý komunista major Zeman. A i kdyby to bylo skvěle natočeno a všechno ostatní by bylo na jedničku, tak tohle diskredituje celý seriál. Nebo když fašisté točili filmy, kde negativně vykreslovali židy. Taky by se na to dal použít tvůj ospravedlňující argument, že je to přeci umělcova vize a je na divácích, zda na to budou koukat. Jedná se o překrucování reality a to je vždy špatné.
22.2.2018 | 13:44:38
monikash

Možná by asi bylo lepší se zeptat, co na to říká Řecká vláda? Ptal se jich někdo na to? Nebo dostali od věřitelů zákaz se k tomu vůbec vyjadřovat? Je to urážka jejich dějin ne našich, tak to neřešme. Počkejme si na černého Praotce Čecha nebo Libuši. ;-)

#38 KevSpa
překladatel
23.2.2018 | 11:44:55
KevSpa

#37 monikash: Ty máš vážně dost.

#39 monikash
webmaster
23.2.2018 | 16:04:38
monikash

#38 KevSpa: Nějak nechápu tvoji kritiku. Můžeme tady vést „černobílou“ diskusi ještě na několik stránek, ale stejně to bude k ničemu. BBC se nechytne za hlavu (nos) a nenatočí novou verzi. Jen tady budou lidi víc naštvaní (slušně řečeno). Buď se Řekové ohradí vůči BBC a jejich podání některých postav nebo jim to je jedno.

#40 KevSpa
překladatel
23.2.2018 | 19:03:33
KevSpa

#39 monikash: Počkat, ty jako myslíš úplně vážně, že by se měl nějaký stát ohrazovat vůči každému seriálu, v němž jeho národ nebo jeho legendy nebudou adekvátně vykresleny? Já myslela, že je to nějaký sofistikovaný vtip.

#41 monikash #42 Moor8
webmaster
23.2.2018 | 21:11:23
monikash

#40 KevSpa: Ne, jen tím naznačuji, že celému světu je to úplně jedno. Jen ostatní se tu hádají jak malý děcka.

překladatel
24.2.2018 | 12:43:00
Moor8

#40 KevSpa: Pochopitelně, že by se měl ohrazovat. Nikoliv proti každému, ale pokud překročí míru, tak ano. Myslím si, že zde by to bylo i na místě. Třeba se to i děje, jen o tom nejsme informováni. Nedávno byly masové demonstrace (dokonce větší, než proti úsporným opatřením) proti Makedonii. Další stránkou je, že na Antické kultuře stavěla současná Evropská civilizace, takže se dá říci, že se to týká nás všech.

25.2.2018 | 21:21:48
Holldir

Ale jako je spousta filmů a seriálů kde to je przněný touto multikulturní retardovanou ideou. Prostě film či seriál o vikingách má být bez černochů a tečka…například seriál vikings. Vidíte tam snad černochy? ne. Měli dost rozumu aby se tohoto drželi. Když natočíš film ze středovekké ameriky tak tam taky v té době nebyl žádný černoch. Jen indiáni a tak by to byla taky docela kravina tam narvat černocha…taktéž je blbost nacpat černochy do starovekkého řecka. Už jen selský rozum tomu odporuje…černoši jsou z afriky. Afrika celá je relativně zaostalý kontinent. V této době ještě seděli ve svých jeskyních. Takže je zcela normální když tam je troy černoch jeden vedle druhého vůbec to není ujetý

27.2.2018 | 22:58:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z

Reklama