Banshee Poslední výstřely z Banshee

Poslední výstřely z Banshee

Poslední výstřely z Banshee

Po čtyřech letech jsme se rozloučili s akčním seriálem, který nás zavedl do maloměsta plného násilí, zbraní, mafiánů a drog. Stanice Cinemax nám ukázala, že její tvorba je jiná a nám se to hodně líbilo.

37 0
5.6.2016

Banshee jako takové se před premiérou netvářilo nikterak zvláštně. Samotná pointa seriálu vyznívala tuctově. Bývalý vězeň na sebe vezme identitu šerifa v maloměstu, kde žije jeho bývalá láska. Stanice Freeform takových seriálů tvoří deset ročně. Jenomže za tímhle kouskem stojí Cinemax a to jen ten podstatný rozdíl.

Cinemax na své seriály moc neupozorňuje, což je možná způsobeno tím, že většinu nejzajímavějších momentů nemůže jako ostatní stanice ukázat v upoutávce, protože jsou až moc drsné. Cinemax totiž svou surovou tvorbou posouvá seriálové hranice na zcela jinou úroveň. Už po třetí epizodě první řady je všem jasné, že tohle na obrazovkách ještě nebylo.


Seriál divákovi nabízí vše, co od seriálu diváci chtějí. Je akční, napínavý, erotický a hlavně šokuje v každé epizodě a to především svou násilností. Křupání kostí se stává součástí celého seriálu stejně jako svlékající se amišská dívka. Celá struktura seriálu je velmi dobře vymyšlená a to především u prvních dvou řad, kdy je vidět, že si tvůrci celý příběh dobře rozvrhli. Následně třetí řada s vojenskou základnou poblíž Banshee působí trochu křečovitě, protože v předchozích řadách jsme o základně neslyšeli ani slovo.

Seriál se ani moc nepáře s hlavními postavami, pokud si v seriálu někoho oblíbíte, je dost pravděpodobné, že zemře. V ohrožení je tak opravdu každý a poměrně často. Ve výsledku se tvůrci rozhodli pro dobrý konec, ale vzhledem k tomu, jak často se v seriálu umírá, si nikdy nemůžete být jistí. I když jde hlavní postava do stopadesátého souboje, pořád je tu značné riziko, že tentokrát nepřežije a to je efekt, kterého většina seriálů nedokáže dosáhnout.

Čtvrtá řada trochu jinak

Třetí řada byla naprosto nejakčnější podívanou všech dob. Tvůrci do celé řady dali tolik akce, soubojů a násilí, že se každý těšil na finální nářez, od kterého 99 % fanoušků čekalo kulervoucí jízdu. Jenomže tentokrát na to šli tvůrci jinak. Depresivněji. Ono se není čemu divit, tři roky neustálého mlácení, střílení a zabíjení se muselo na hlavních postavách nějak podepsat. Lucas přišel o nejlepšího přítele, byl na dně, Carrie přišla o děti a manžela. K tomu se tvůrci rozhodli z poslední řady udělat víceméně detektivku o tom, kdo zabil Rebeccu, což se podepsalo jak na Lucasovi, tak na Kaiovi. Díky tomu řada fanoušků poslední řadu označuje za nejslabší. Nejslabší na akci možná, ale psychologicky nejpropracovanější a rozhodně nejtemnější ze všech řad.

Pro finálovou řadu museli tvůrci přijít se zcela novou hlavní zápletkou, aby si vytvořili dostatečný prostor, posunuli děj o osmnáct měsíců dopředu a vytvořili si prostor pro oblíbené flashbacky, které k seriálu neodmyslitelně patří. Stejně tak k seriálu neodmyslitelně patří rivalita mezi Kaiem a Lucasem, kdy byl na závěr očekáván souboj těchto dvou postav. Rivalita však šla díky zabití Rebeccy stranou a najednou tihle dva stáli na stejné straně a šlo jim o stejnou věc. Na závěr se tvůrci rozhodli jít cestou šťastných konců, díky kterým si nechávají dveře dokořán pro další možné pokračování.

Verdikt:

Banshee je seriál, který se díky svému zpracování může srovnávat s filmovou tvorbou. Seriál vysvětluje všechny zápletky, nenechává otevřené záhady, kromě osudů některých postav. Děj je ucelený a neobsahuje žádné dějové kotrmelce a už vůbec se nedá mluvit o vycpávání děje nudnými pasážemi o ničem. Banshee naplňuje časový potenciál naplno a často si při sledování říkáte, že je přehnaný. Ano, Banshee je přehnané, překombinované a šílené, tolik věcí se prostě na jednom místě stát nemůže. Pokud se však od tohohle pocitu dokáže oprostit, užijete si výbornou akční jízdu, kterou tomuhle seriálu může závidět kdejaký celovečerní film.

Hodnocení seriálu: 95 %

Nezapomeňte BANSHEE ohodnotit i vy!

Foto: Cinemax

Diskuze /12

friday

Palec dolu za tohle shrnuti, nechapu, jak to muze nekdo takhle suprove napsat :-)

5.6.2016 | 20:22:03
Casstiel

Když jsem na seriál začal koukat byla to spíš náhoda. Moje očekávání byla nízká nebo žádná ale jak jsem brzo zjistil hltal jsem seriál od dílu k dílu od série k sérii. 95% je podle mě padnoucí ohodnocení. Banshee mi bude chybět ale lepší zakončit stylově než zbytečně protahovat. PS: já osobně si myslím, že 4.řada byla tou nejlepší.

5.6.2016 | 23:28:36
RAPublicus

Sice je škoda, že seriál ukončili, ale na druhou stranu je super, že to nenatahovali a parádně to ukončili. Pěkné shrnutí :)

6.6.2016 | 0:21:01
Marcus Flavius

Když jsem si před lety pustil 1 díl, říkal jsem si, že tomu dám šanci, pak už mě to nepustilo a musím říct, že Banshee řadím mezi TOP seriály posledních 10 let.Moc mě seriál bavil.Když se v seriálu ukázala nějaká ženská postava tak jsem se vždycky těšil na to až ukáže kozy :D a většinou ukázala :D .JInak nejhezčí podle mě byla Nola, než přišel Burton a Nolu nám vzal :-( Největší komik Job to sem vždycky chcal smíchy :D

6.6.2016 | 10:55:28
MARTASLJ19

Seriál boj fajn, kým ho v 4.sérií totálne nezničili a vykopali mu hrob a zároveň ho v ňom aj zakopali a naveky pochovali.

6.6.2016 | 11:54:54
MARTASLJ19

A Genoa bola spomenutá už v 3.dieli prvej série, keď Lucas bojoval so Sanchezom, pretože tam mal tréning s vojakmi z Genoa, takže už vtedy o nej bolo počuť.

6.6.2016 | 11:57:52
Erzik

Můj absolutně TOP seriál! Jsem smutný, že skončil, ale spokojený s tím jak :-) Finálová řada byla jiná, souhlas, ale i tak byla vlastně typicky Banshee :-) Jinak asi nejlepší hláška série: „Kurt Bunker is your real name, right?“

#9 Menec
redaktor
7.6.2016 | 7:53:22
Cesc

Momentálně sleduju jen Narcos a i přes parádní hodnocení mě to zdaleka nebaví tak, jak Banshee … překonat tenhle seriál je skoro nemožný. :-)

#11 mrco1991
7.6.2016 | 13:02:02
Menec

#7 Erzik: Pro mě nejlepší hláška přišla asi o 10 sekund později: „Time and experience son, time and experience“ :D (viz několikrát rozstřílená stanice – ukrajinci, indiáni…)

#10 Erzik
7.6.2016 | 19:25:24
Erzik

#9 Menec: To jo, těch narážek tam bylo všude plno a bylo to hezké vzpomínání. Hned jak bude nějaká mezera, tak si to rád pustím znovu celé…

redaktor
8.6.2016 | 7:48:37
mrco1991

#8 Cesc: Narcos a banshee, to sú 2 úplne rozdielne žánre, nedá sa to porovnávať. Banshee je cool, dobre sa nato pozerá ale vždy to je len výmysel, ktorý so skutočnosťou a hlavne reálnosťou nemá nič spoločné. Kdežto narcos je dá sa povedať životopisný seriál, ktorý opisuje udalosti viac menej tak ako sa stali, čo pridáva taktiež na hodnote seriálu…

9.6.2016 | 20:55:15
zombieficator

nej seriál-bude mi moc chybět,všechny 4 série naprosto super-a ještě jednou bych chtěl poděkovat všem tvůrcům titulků,že si dali tu práci-bez nich bych si tuhle super jízdu nikdy neužil-a myslím,že nejen já!!!!!

12.6.2016 | 12:51:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Upoutávka

Thumbnail Play icon

Reklama

Momentka

Momentka

Nejlepší postavy

Reklama

Potitulkové scény

Sledujete Banshee?

Sledujete Banshee?

Tak sledujte epizody až do konce!

Hlídejte si nás