Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Batgirl

Batgirl

Druhá polovina Batmanova neodmyslitelného dua sidekicků, díky netopýřímu tématu mnohem věrnějšímu přestrojení a spoustě dalším zjevným vlohám však u fanoušků často oblíbenější, než právě Robin. Stejně ale jako u něj, i pod maskou Batgirl se vystřídalo mnoho tváří.


Betty Kane

Oblek:

Červený komplet se sukní a žluto-zeleným pláštěm (jímž dává Betty jasně najevo náklonnost ke svému protějšku Robinovi), který později při přesedlání na novou image Flamebird přechází do pro komiksové hrdinky klasicky vyzývavější a přiléhavější vizáže.

Schopnosti:

Výjimečně schopný a odolný atlet, navíc využívající četných bojových umění včetně kick-boxu.

Zrození:

Se zápletkou uvádějící Betty na scénu se scénáristé v době jejího uvedení příliš nezabývali, mnohem víc je totiž tížila četná rýpání cenzorů a komiksových kritiků z našeho světa, kteří měli velice úzkou spolupráci Batmana a Robina za projev homosexuality. V roce 1961 se tak společně se svou matkou Kathy Kane jako Batwoman Bat-Girl poprvé objevuje ve sto devětatřicátém Batmanově komiksovém dobrodružství, kde se společně se dvěma hlavními hrdiny snaží navodit atmosféru americké rodinné idylky (Batman a Batwoman jakožto relativní rodiče a Robin s Bat-Girl jako dvě do sebe zakoukané ratolesti). Stávající kvarteto postupem času doplňují chrabrý pes Bat-Hound a kouzelný skřítek Bat-Mite, kteří s Batmanem potírají zločin až do roku 1964, kdy se na komiksové scéně objevuje editor Julius Schwartz, známý díky několika úspěšným komiksovým reformám v šedesátých letech, a učiní tomuto zvěrstvu přítrž.

Různá historie:

  • V roce 1985 s nástupem série komiksů Crisis on Infinite Earths, která si dala za úkol osekat, zjednodušit a především stmelit předcházející příběhy hrdinů DC Comics, je historie Betty Kane zcela vymazána, později se však jako Elizabeth Kane objevuje pod maskou superhrdinky Flamebird, která po většinu času spolupracovala se skupinou Teen Titans, konkrétně bývalým Robinem Dickem Graysonem, alias Nightwingem.


Barbara Gordon

Oblek:

Temné netopýří módě mnohem věrnější, avšak -samozřejmě- neméně vyzývavý a přiléhavý převleček s černou kápí a ušatou maskou velice podobný tomu Batmanovu, na rozdíl od něj ale se stříbrnými či křiklavě žlutými rukavicemi, botami a symbolem na prsou.

Schopnosti:

Bez specializace na atletiku a nejrůznější bojová umění (v Barbařině případě je to zejména judo a karate), si jako Batmanův sidekick ani neškrtnete. Tato Batgirl je však vedle toho po svém ochrnutí –viz. níže- donucena orientovat se i v počítačovém světě, což z ní dělá i programového experta a zatraceně prohnaného hackera.

Zrození:

Dcera dávného Batmanova spojence komisaře Jima Gordona si svůj debut historicky poprvé odbyla ve vydání Detectiv Comics č. 359 v roce 1967, to však byl pouze předskokan pro její roli v té době značně upadajícím seriálu The Batman, pro jehož pošťouchnutí byla Batgirl vytvořena.

Barbaře se záhy dařilo nejen na televizních obrazovkách, ale i komiksoví čtenáři ji přijali mnohem vlídněji, než její předchůdkyni Betty Kane. Dnes je navíc považována za jednu z nejoblíbenějších postav vzniknuvších v takzvaném Stříbrném věku komiksu a hned po Catwoman snad nejpopulárnější obyvatelku Gothamu.

Různá historie:

  • Batgirl v podání herečky Yvonne Craig otevírá třetí sérii seriálu The Batman s Adamem Westem svým šestiminutovým promo filmem. Přestože její postava je mezi diváky oblíbená, na záchranu upadajícího pořadu to nestačí, a tak televizní Barbara společně s celým seriálem roku 1968 zaniká, kvůli čemuž se nestihne zrealizovat ani nápad na její vlastní show. (Na fotce si všimněte Yvonne Craig, jak se zaujetím čte Detectiv Comics č. 359).
  • V komiksu od Alana Moorea Kameňák (The Killing Joke) dochází v Barbařině životě, dosud plného poletování po Gothamu a sekundující Batmanovi a Robinovi, k drastickému zvratu. Ve svém bytě je postřelena Jokerem a následkem toho ochrnuta od pasu dolů. Upoutána na invalidní vozík Barbara přestává být Batgirl a stává se z ní Oracle. Tak začíná novou dráhu své superhrdinské kariéry využívajíc znalosti počítačové techniky pro nabourávání nejrůznějších systémů a kryjíc tak záda všem parťákům z terénu.
  • Později Barbara od Batsyho odchází a zakládá vlastní skupinu, ve které se spojují nejrůznější superhrdinky světa DC Comics, Birds of Pray jejíž osudy vypráví nejen série komiksů vycházející od roku 1996, ale i hraný, ne příliš úspěšný televizní seriál vysílaný o šest let později.
  • V roce 1997 se ve filmu Batman a Robin objevuje postava Batgirl jménem Barbara Wilson, která sice měla vycházet z původní postavy, ale bylo jí změněno příjmení, aby se do filmu nemusela zanášet linie s příbuzenstvím ke komisaři Gordonovi. Místo toho je tato Batgirl neteří Alfréda.


Helena Bertinelli

Oblek:

Jako Batgirl si přisvojila kostým velice podobný tomu, co má sám Batman. Ušatá maska však na rozdíl od té původní zakrývá celou tvář včetně úst a netopýří symbol na prsou stejné barvy jako zbytek temného hávu je zvýrazněn zlatým obrysem. Pro své známější alterego Huntress pak využívá vyzývavé černo-bílo-fialové ošacení s pláštěm a nad čelem zašpičatěnou (nikoliv ušatou) škrabošku.

Zrození:

Helena se narodila do jedné z nejmocnějších mafiánských rodin soudobého Gothamu. V šesti letech byla unesena a znásilněna členem jiného mafiánského klanu, o 13 let později pak byla svědkem povraždění celé své rodiny. Tyto skutečnosti jí zajistily odhodlání k dlouholetému bojovému výcviku a přijetí superhrdinského já Huntress, která bojuje proti gothamskému podsvětí ve snaze vymýtit nevraživou a nelítostnou mafii, jejichž nesmyslné války jí zruinovaly život.

Různá historie:

  • Jako Batgirl se Helena objevila pouze v komiksové sérii Batman: No Man’s Land, ve které je Gotham zasažen a zdevastován silným zemětřesením. Batman se navíc z ničeho nic z města vypaří, a tak musí Helena sjednávat pořádek sama, k čemuž si zvolí identitu Batgirl, která má u gothamských kriminálníků jako třeba Harvey Dent mnohem větší respekt než Huntress. Po Batmanově návratu se Helena s Temným rytířem nepohodne ohledně účinnosti brutálnějších metod, které prosazuje a z pozice Batgirl odstupuje.
  • Po této události se Huntress přidává k původní Batgirl Barbaře Gordon a jejímu společenství superhrdinek Birds of Prey. Ve slavném a dokonce i u nás hojně rozšířeném komiksu Batman: Ticho, se s Huntress čeští čtenáři mohli setkat, když zachraňovala zraněného Batmana z uličky plné agresivních ranařů – v této části knihy byla velice detailně popsána spolupráce Barbary (Oracle) a Heleny, které už tehdy vedly Birds of Prey. Stejně jako Barbara, ani Helena nechyběla v seriálové verzi komiksu o této skupině. Místo Heleny Bertinelli se však jedná o původní postavu Helenu Wayne, jejíž charakter i dějová linie byly vymazány během „normalizační“ komiksové série Crisis on Infinite Earths. Jak v seriálu tak v původních komiksech je Helena dcerou Bruce Waynea a Selliny Kyle, Catwoman.


Cassandra Cain

Oblek:

Původní oblek po Huntress, když si přisvojila identitu Batgirl.

Schopnosti:

Vychována jako budoucí bodyguard Ra's al Ghula nebyla malá Cassandra učena schopnosti čtení, psaní, ale ani řeči. O to více nevyužité části jejího mozku dokázaly proniknout do učení bojových umění, díky čemuž se u ní vyvinula schopnost předvídat jakýkoliv úder svého protivníka. Když se Cassandra v pozdějším věku učí mluvit, tuto výjimečnou schopnost nakrátko ztrácí. 

Zrození:

Jako nemluvně byla Cassandra unesena a vychovávána členy Ligy stínů, což mělo nadobro zpečetit její budoucnost. Ona o tom však měla jiné představy a když je v pouhých osmi letech nevlastním otcem donucena zabít člověka, odchází z domova. Cestuje po světě, trénuje své schopnosti, často ale také bezvýchodně živoří na ulici, až se v osmnácti letech dostane do Gothamu a začne pracovat pro Oracle. Ta se ji ujme jako oficiální opatrovník a společně s Batmanem si ji velice oblíbí. Když tak Helena Bertinelli končí se svou krátkou kariérou Batgirl, Cassandra dostane od obou hrdinů požehnání nahradit ji.


Charlotte Gage-Radcliffe

Oblek:

Podomácku vyrobená imitace obleku původní Batgirl Barbary Gordon sestávající se z pláště, škrabošky, amatérského bat-opasku, džínové sukně a páru levných tenisek.

Schopnosti:

Charlotte patří do velice úzké skupiny občanů Gotham City, kteří oplývají nějakými superschopnostmi. Konkrétně u ní je to schopnost teleportace, okamžitého uzdravování, neviditelnosti pro všechny pohybové senzory a nadměrná fyzická síla.

Zrození:

Jako malá žila Charlotte se svou matkou a malým bratrem v jednom bytě v Metropolis a už od raného věku začala pociťovat své unikátní schopnosti. Bohužel jedním z problémů její možnosti se teleportovat byla, že tak dokázala činit pouze sama a nemohla přenášet nikoho dalšího. Když tak v domě, ve kterém její rodina bydlela, jednou vypukl požár, Charlotte se sice podařilo vyváznout, ale matka a bratr zahynuli.

Jako velká fanynka Barbary Gordon se po této události vydává do Gothamu a ve svém vlastním amatérském obleku využívá její image k potírání zločinu. Barbara, v té době už v čele skupiny Birds of Prey, Charlotte vystopuje a zjistí, že její novopečený nástupce by rád rozšířil řady skupiny. Barbara však vidí, že na to nemá potenciál a její pomoc odmítá. Charlotte poté rozjede vlastní dráhu superhrdiny s identitou Misfit.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Bína

pro mně asi Cassandra nejlepší batgir..

16.7.2016 | 16:29:27

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama