Dark Matter
86/100 - 212×

Dark Matter

Probudili se na vesmírné lodi plující kdovíkam, ale nepamatují si, jak se tam dostali a co jsou zač. Během nebezpečné plavby, která je může stát život, odhalují pravdu o svém původu a blíží se vstříc nepříjemné budoucnost a prozření.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | Syfy | 43 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Sci-fi
hrají
Melissa O'Neil (Dvojka), Anthony Lemke (Trojka), Jodelle Ferland (Pětka), Roger Cross (Šestka), Zoie Palmer (Android), Alex Mallari Jr. (Čtyřka), Torri Higginson (Delaney Truffaultová), Ellen Wong (Misaki Han-Shireikan), Andrew Moodie (Teku Fonsei), Wil Wheaton (Alexander Rook), David Hewlett (Tabor Calchek), Melanie Liburd (Nyx), Shaun Sipos (Devon)

Proč bylo The Expanse zachráněno a Dark Matter ne?

Proč bylo The Expanse zachráněno a Dark Matter ne?

Mnozí z vás si jistě rádi přečetli ty dobré zprávy, že seriál The Expanse si navzdory zrušení od Syfy našel nový domov u Amazonu. Proč stejný osud nepotkal také Dark Matter? Joseph Mallozzi vám na to odpoví.

5 0
27.5.2018

Citace z článku na Mallozziho osobním blogu

Všechna čest hercům, tvůrcům a fanouškům seriálu The Expanse. Jejich vytrvalost se zhmotnila v podobě čtvrté série, objednané na Amazonu fanouškem sci-fi Jeffem Bezosem. S ohledem na tuto radostnou zprávu se spousta fanoušků Dark Matter zajímá, proč Amazon neprodloužil i tento jejich oblíbený seriál. Sice to bylo technicky možné, byly zde ale jiné překážky, a to z následujících důvodů:

  • Na rozdíl od The Expanse, Dark Matter nikdy nebylo považováno za velkolepou podívanou a jako takové nikdy nezískalo příznivé přijetí kritiků či dostatečnou propagaci, což by k seriálu přitáhlo pozornost. Bohužel jsme také byli produkcí s omezeným rozpočtem (měli jsme sotva třetinu rozpočtu velkých sci-fi pořadů na Syfy), ale vrhli jsme se do toho s radostí a humorem. To je také jedním z důvodů, proč jsme zůstali stranou pozornosti, zatímco fanoušci nás stále milovali.
  • Jak jsem pochopil, tak Amazon vlastnil vysílací práva pro následná vysílání v USA (a Netflix pak celosvětově, pozn. redakce). Prodloužením seriálu tak Amazon v podstatě jen rozšířil svou stávající knihovnu. V případě Dark Matter ale byla situace poněkud komplikovanější, neboť celosvětová práva k vysílání vlastnil Netflix (a v USA zřejmě pouze Syfy, pozn. redakce). Nejlepší by tedy bylo, pokud by nás převzali oni. Když k tomu nedošlo, stál před námi nelehký úkol. Pokusit se prodat náš seriál jiné streamingové platformě (tedy Amazonu), aby nám přiklepli další řadu, ovšem bez vysílacích práv pro první tři série.
  • Načasování je klíčové, zejména pokud jde o natáčecí ateliéry. Na rozdíl od The Expanse byly natáčecí prostory pro Dark Matter rozebrány už před měsíci. Prodloužení by vyžadovalo, abychom je znovu postavili. To je sice proveditelné, jelikož vlastníme veškeré nákresy, byly by ovšem potřeba finance navíc.
  • A nakonec je tady otázka dostupnosti herců. Od zrušení seriálu byli všichni velmi zaneprázdněni a i v případě zázračného prodloužení pro čtvrtou řadu už nebylo vůbec jisté, že by se mohli vrátit všichni. A nedokázal bych si představit, jak bychom v našem dobrodružství pokračovali bez celé rodiny.

Vypadá to, že Amazon je budoucností stanice Syfy. Tedy žánru sci-fi. twitter

Po přečtení těchto řádků se mi ale ještě nechce házet ročník do ringu. Pevně věřím, že dokud tady existuje dostatek oddaných fanoušků, vždy je tu naděje. Nejlepším scénářem by bylo vyústění jako v případě Farscape. Tam byla situace velmi podobná Dark Matter. Syfy seriál ukončilo na vrcholu s obřím cliffhangerem, přesto to fanoušci nikdy nevzdali. Vydrželi, zůstali věrní a houževnatí a nakonec byli odměněni dvouepizodním zakončením seriálu. Šance sice nejsou příznivé, ale čelili jsme už horšímu a zvítězili. Tak jako když jsme poprvé čelili Ferrous Corp na té těžařské kolonii. Nebo když se nás android Wendy snažila navést do Slunce. Nebo když nás zajal Galaktický úřad a zavřel do Hyperion-8, galaktického zařízení s maximální ostrahou. Nebo když jsme se ocitli uvěznění během zničení Eos-7? Když Dvojku nakazila neznámá mimozemská forma a Trojku odtáhl jeho dvojník? Portia a Android jsou mimo hru, Šestka se sám obětoval a Pětka zůstala velet Raze ve společnosti dvou nepravděpodobných spojenců: Rya Ishida a Wexlera? Potřebujeme jen víru, soustředění a odhodlání. A online kampaň zaměřenou na Amazon a Jeffa Bezose.

Jaký je váš názor? Je fanouškovská základna seriálu dostatečně silná, hlasitá a houževnatá, aby si vykřičela úctyhodný závěr seriálu, nebo je zakončení stále v nedohlednu? A co na to Jan Tleskač? Odletěl by před Černými loděmi na létajícím kole?

Zdroj: Syfy

Diskuze /13

Lex Luthor

Ano já věřím, že jsme dost silní a hlasitý a producenti jsou idioti, když zruší takový skvělý seriál

27.5.2018 | 14:36:23
Fifipek

Tohohle seriálu je velká škoda. Jasně byla to studiovka, ale super postavy, vtipný to bylo a o to míň pochopitelný, že raději prodloužili Killjoys :(

27.5.2018 | 14:50:14
ETonno

Seriál patrí jednoznačne k tým lepším sci-fi kúskom – byť šéfom SyFy a vidím, že Killjoys končí, Expanse sa presunul, tak by som opäť obnovil toto a aj potešil fanúšikov trochu – spolu s novým Nightflyers-om :)

27.5.2018 | 19:18:17
mmmm

Dark Matter byla low-cost záležitost, kvůli tomu moc psů štěkat nebude.

27.5.2018 | 19:58:40
lightbrand2

Američtí reklamní bohové rozhodli…

27.5.2018 | 20:38:34
Trifi

Tvůrci dokázali s tím rozpočtem co měli menší zázrak, seriál nepůsobil vůbec tak levně a hlavně z něj bylo prostě cítit, že to pro štáb nebyla profesní rutina ale srdeční záležitost. Jako u jiných mých předčasně zařízlých srdcovek nikdy neztratím naději, ta nic nestojí. :)

27.5.2018 | 22:00:12
Liborias

Tak byla to taková odreagovačka. Po pravdě scénář nebyl moc konzistentní. Bylo to trochu moc překombinované, ale to je asi běžná taktika u sérií, u kterých není jisté zda budou prodlouženy pro příští rok. Scénář se vymýšlí za pochodu. U DM mě ale štve, že si to tvůrci neuvědomovali i co se týká otevřených konců. Závěr série otevřel další příběhovou linku a nový problém, aniž by uzavřel a vyřešil ty předchozí. Vůbec si nedovedu představit, jak by někdo ten guláš mohl v další sérii někdo důstojně ukočírovat, ale i tak mě to bavilo. Oproti tomu Expanse jede podle kvalitní knižní předlohy a to je cítit, navzdory tomu, že do děje často proniká nevítaná scénáristická lidová tvořivost a vpašované vynucené libtardistické kvóty, co se týká menšin a žen, což nechápu, protože už v knize měly menšiny a ženy docela velkou roli. Nic proti tomu, seriálu to v tomto směru nevadí, vadí mu to spíše tím, že to je mnohdy na úkor vysvětlení situace, techniky a pozadí událostí, které v knize jsou a v sérii ne. Člověk, který nečetl knihy pak trochu tápe. Závěrem, jsem rád, že Expansi obnovili, potěšilo by mě i obnovení DM, ale moc tomu nevěřím.

28.5.2018 | 8:44:50
paragan71

Len tak pre zaujímavosť hlavný scenárista a tvorca opäť niečo natáča :D

1.3.2019 | 14:42:57
MrPlankton

Kdyby sem ještě někdo zavítal a seriál mu chyběl :) , tak scénárista na svém blogu dobrovolně rozpracovává 4. serii. K dnešku má 3 díly. Tady je 1. díl rozdělený na několik aktů:

https://josephmallozzi.com/…m-the-vault/

#10 Violet #11 chikeet
23.9.2019 | 16:49:45
30.9.2019 | 20:29:33
chikeet

#9 MrPlankton: Tak teď už jen sehnat finance a modlit se, aby herci měli čas… :-)

13.4.2020 | 0:29:03
RedRose

Jako scifista, se dívám úplně na všechny sci-fi seriály a (téměř) všechny dosleduji až do konce, ať je kvalita jakákoliv! Sci-fi prostě miluji! The Expanse je ale jedna z čestných sci-fi vyjímek, kterou jsem po první sérii přestal sledovat, protože příšerná nuda k nevydržení!! Killjoys je taky hrozný seriál, slušné byly snad jen dvě série! Naopak Dark Matter byl skvělý! Za málo peněz hodně muziky a bylo fakt znát, že to tvůrce baví… Z mého pohledu je nepochopitelné, že před DM dostali přednost Killjoys a The Expanse…

18.5.2020 | 19:52:37
ETonno

Ja stále dúfam v obnovenie. Však teraz tam je uhorková sezóna – The Expanse bolo prvé 3 série úžasné a chápem, že to niečo stálo a potrebovali prostriedky, no už tieto náklady teraz nesie Amazon dve série.. Halóó SyFy – sem so štvrtou sériou Dark Matter-u.. :) Killjoys ma bavilo rozhodne menej od tohto a nikdy nepochopím, prečo narozdiel od tohto dostalo šancu uzavrieť dej..

21.1.2021 | 0:14:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Komiks Dark Matter

Z papíru na obrazovku

Z papíru na obrazovku

Že seriál vznikl podle komiksové předlohy asi víte. Ale víte, nakolik se od ní také liší?

Reklama

Pilotní recenze

Temná hmota vs. Nájemňáci

Temná hmota vs. Nájemňáci

Stanice Syfy si pro letošní letní sezónu připravila dva nové vesmírné přírůstky, jen každý z trochu jiných vajec. Jak dopadl start Dark Matter a Killjoys?

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Proč se těšit na Dark Matter?

Proč se těšit na Dark Matter?

Tady máte hned pět důvodu. Ale je toho mnohem víc, na co se těšit při startu tohoto nového space opera seriálu.

#TeamRaza

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama