Indiana Jones
96/100 - 27×

Indiana Jones

Nejslavnější dobrodruh světa. Čtyři filmy, jeden seriál, mnoho her a comicsů. Slavný archeolog s bičem zůstává nedostižným vzorem filmového hrdiny.

USA | 1981 | Rozhoduje se
vysílání
4 sezóny | | 120 minut
hrají
Harrison Ford (Indiana Jones), John Rhys-Davies (Sallah), John Hurt (Harold Oxley), Jim Broadbent (Charles Stanforth), Julian Glover (Walter Donovan), Denholm Elliott (Marcus Brody), Alison Doody (Elsa Schneider), Sean Connery (Henry Jones)

Jak vznikl Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Vznik nápadu s Indiana Jonesem je už dnes prakticky legendou. Když se v létě roku 1977 Spielberg a Lucas poprvé vážněji zamýšleli nad filmem, určitě netušili, jaký úspěch je čeká…

1 0
21.8.2007

Historie vzniku námětu o odvážném archeologovi ve stylu dobrodružných příběhů z 30. let minulého století sahá v mysli George Lucase do útlého mládí, kdy jej společně formoval s jiným specifickým nápadem – vesmírnou šermovačkou ve stylu Flashe Gordona. Přednost nakonec dostal námět číslo dvě a v roce 1977 pronikl pod názvem Hvězdné války do kin. Zbytek netřeba rozebírat.

Těsně po premiéře Lucas odcestoval na Havaj, v domnění, že tak unikne kritické a divácké potupě, kterou s Hvězdnými válkami čekal. K jeho velkému překvapení přicházely z domova samé skvělé zprávy, jeho poslední film si vedl bezkonkurenčně a strčil do kapsy i očekávaný trhák jeho blízkého kamaráda Stevena Spielberga s názvem Blízká setkání třetího druhu. Oba na Havaj vyrazili na odpočinek a pod palmami přemýšleli o svých dalších nápadech.

Spielberg měl v plánu natočit něco ve stylu bondovek, Lucas ale oprášil svoji ideu archeologa a bylo rozhodnuto. Výsledek byl kompromisem obou tvůrců – od Lucase získal hlavní postavy, nadpřirozené artefakty a rychlý dějový spád, od Spielberga zase nadhled, seriálový styl na pokračování a bláznivé honičky. Do toho přimíchaly všechny svoje zážitky z dětství, ať už to byly laciné televizní seriály, bondovky, šestákové (Doc Savage) i klasické romány (Doly krále Šalamouna), různí dobrodruzi (Tarzan), animované pořady pro děti (Kačeří příběhy) či dospělácké klasiky (Poklad na Sierra Madre, Africká královna). Scénárista Lawrence Kasdan po třídenním pokecu u magnetofonu sepsal základ scénáře a přihodil do něj ještě něco málo vtipů a hlášek.

Jméno hlavní postavy si Lucas vypůjčil od svého psa, který už svým zjevem posloužil jako inspirace pro Chewbaccu z Hvězdných válek. Jeho původní jméno znělo Indiana Smith, což se Spielbergovi nelíbilo, Lucas ho proto obratem změnil na oboustranně přijatelné Indiana Jones.

S hotovým scénářem začali obcházet studia, ale nikdo jim nevěřil, že výpravný dobrodružný román o hledání ztracené Archy úmluvy a odehrávající se v exotických lokacích dokážou natočit do 20 miliónů dolarů. Spekuluje se také, že studia vyděsila kombinace Spielberg – Lucas, tedy spojení dvou silných osobností se značnými finančními požadavky. Nakonec našli spřízněnou duši ve studiu Paramount, kde získali daný obnos, ovšem pod příslibem velice přesného dodržení natáčecího rozvrhu a rozpočtu.

Zbývala maličkost – sehnat herce do hlavní role. Harrison Ford byl Spielbergovou první volbou, ale Lucas z něj nechtěl po dvojité spolupráci (Americké nápisy na zdech, Hvězdné války) udělat svého Roberta De Nira (viz častá spolupráce Scorsese-De Niro). Po mohutném castingu a mnoha kamerových zkouškách si vyhlédli Toma Sellecka, jenže ten na poslední chvíli couvl, protože už byl zavázán pro nový seriál Magnum. Ford opět přišel na řadu a tentokrát už Lucas nenamítal a dokonce nechal, ať si herec sám dopíše do scénáře několik vlastních dialogů. Bylo načase, protože natáčení začínalo už za několik týdnů…

Diskuze /2

GWX Control Panel

hola

29.1.2018 | 15:08:28
percival2

Bylo by škoda, kdyby Tom Selleck nebyl Magnum

8.3.2022 | 13:51:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Indiana Jones 5

Natáčení pátého Indyho se kvapem blíží, proto nezapomeňte sledovat všechny novinky na našem fanwebu.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Vznik nápadu s Indiana Jonesem je už dnes prakticky legendou. Když se v létě roku 1977 Spielberg a Lucas poprvé vážněji zamýšleli nad filmem, určitě netušili, jaký úspěch je čeká…

Indiana Jones online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama