Indiana Jones Jak vznikl Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Vznik nápadu s Indiana Jonesem je už dnes prakticky legendou. Když se v létě roku 1977 Spielberg a Lucas poprvé vážněji zamýšleli nad filmem, určitě netušili, jaký úspěch je čeká…

1 0
21.8.2007

Historie vzniku námětu o odvážném archeologovi ve stylu dobrodružných příběhů z 30. let minulého století sahá v mysli George Lucase do útlého mládí, kdy jej společně formoval s jiným specifickým nápadem – vesmírnou šermovačkou ve stylu Flashe Gordona. Přednost nakonec dostal námět číslo dvě a v roce 1977 pronikl pod názvem Hvězdné války do kin. Zbytek netřeba rozebírat.

Těsně po premiéře Lucas odcestoval na Havaj, v domnění, že tak unikne kritické a divácké potupě, kterou s Hvězdnými válkami čekal. K jeho velkému překvapení přicházely z domova samé skvělé zprávy, jeho poslední film si vedl bezkonkurenčně a strčil do kapsy i očekávaný trhák jeho blízkého kamaráda Stevena Spielberga s názvem Blízká setkání třetího druhu. Oba na Havaj vyrazili na odpočinek a pod palmami přemýšleli o svých dalších nápadech.


Spielberg měl v plánu natočit něco ve stylu bondovek, Lucas ale oprášil svoji ideu archeologa a bylo rozhodnuto. Výsledek byl kompromisem obou tvůrců – od Lucase získal hlavní postavy, nadpřirozené artefakty a rychlý dějový spád, od Spielberga zase nadhled, seriálový styl na pokračování a bláznivé honičky. Do toho přimíchaly všechny svoje zážitky z dětství, ať už to byly laciné televizní seriály, bondovky, šestákové (Doc Savage) i klasické romány (Doly krále Šalamouna), různí dobrodruzi (Tarzan), animované pořady pro děti (Kačeří příběhy) či dospělácké klasiky (Poklad na Sierra Madre, Africká královna). Scénárista Lawrence Kasdan po třídenním pokecu u magnetofonu sepsal základ scénáře a přihodil do něj ještě něco málo vtipů a hlášek.

Jméno hlavní postavy si Lucas vypůjčil od svého psa, který už svým zjevem posloužil jako inspirace pro Chewbaccu z Hvězdných válek. Jeho původní jméno znělo Indiana Smith, což se Spielbergovi nelíbilo, Lucas ho proto obratem změnil na oboustranně přijatelné Indiana Jones.

S hotovým scénářem začali obcházet studia, ale nikdo jim nevěřil, že výpravný dobrodružný román o hledání ztracené Archy úmluvy a odehrávající se v exotických lokacích dokážou natočit do 20 miliónů dolarů. Spekuluje se také, že studia vyděsila kombinace Spielberg – Lucas, tedy spojení dvou silných osobností se značnými finančními požadavky. Nakonec našli spřízněnou duši ve studiu Paramount, kde získali daný obnos, ovšem pod příslibem velice přesného dodržení natáčecího rozvrhu a rozpočtu.

Zbývala maličkost – sehnat herce do hlavní role. Harrison Ford byl Spielbergovou první volbou, ale Lucas z něj nechtěl po dvojité spolupráci (Americké nápisy na zdech, Hvězdné války) udělat svého Roberta De Nira (viz častá spolupráce Scorsese-De Niro). Po mohutném castingu a mnoha kamerových zkouškách si vyhlédli Toma Sellecka, jenže ten na poslední chvíli couvl, protože už byl zavázán pro nový seriál Magnum. Ford opět přišel na řadu a tentokrát už Lucas nenamítal a dokonce nechal, ať si herec sám dopíše do scénáře několik vlastních dialogů. Bylo načase, protože natáčení začínalo už za několik týdnů…

Diskuze /1

GWX Control Panel

hola

29.1.2018 | 15:08:28
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Indiana Jones 5

Natáčení pátého Indyho se kvapem blíží, proto nezapomeňte sledovat všechny novinky na našem fanwebu.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Vznik nápadu s Indiana Jonesem je už dnes prakticky legendou. Když se v létě roku 1977 Spielberg a Lucas poprvé vážněji zamýšleli nad filmem, určitě netušili, jaký úspěch je čeká…

Reklama

Indiana Jones online