Torchwood
86/100 - 72×

Torchwood

Torchwood má více než sto let, ale ví o něm jen hrstka vyvolených. Posláním této organizace je monitorovat a vyšetřovat mimozemské působení na Zemi, konat v zájmu pozemšťanů a být poslední nadějí v případě nutnosti obrany. Seriál je spin-offem britské televizní sci-fi klasiky Doctor Who.

VB | 2006 | Ukončeno
vysílání
4 sezóny | Starz, BBC One, BBC Two, BBC Three | 42 minut
žánr
Akční, Dobrodružný, Sci-fi
hrají
John Barrowman (Jack Harkness),

Příprava na finále série Miracle Day - Zázračný den od A až po Z

Příprava na finále série Miracle Day - Zázračný den od A až po Z

Již tuto sobotu nás čeká finále čtvrté řady seriálu Torchwood s podtitulem Miracle Day. A jaké nejrůznější záhady a spiknutí se okolo právě onoho „Zázračného dne“ za těch posledních devět epizod stačily rozplétat? Co bylo z pozadí Zázraku a Tří rodin již odhaleno, a co naopak ještě visí ve hvězdách? To se dozvíte právě uvnitř tohoto článku.

0 0
7.9.2011

Zázrak

Zázrak – nebo také Zázračný den – označuje celosvětový fenomén, během kterého lidé po celé planetě Zemi přestanou umírat. Právě takto se Zázrak zaměřuje skutečně pouze na lidi jako na jediný živočišný druh na planetě a, pokud se ví, začal v jednom okamžiku současně po celém světě.

Z fyziologického hlediska vypadá Zázrak v praxi tak, že lidské tělo, byť sebepoškozenější, se stále snaží pracovat a udržovat daného člověka při vědomí. Například i po oddělení hlavy vykonávají obě oddělené části těla stále své individuální funkce (dýchání, tlukot srdce, mozková aktivita) a i tehdy je člověk při vědomí a, především, stále cítí bolest. Samotné tělesné funkce však zřejmě nejsou na sebe navzájem závislé, a člověk tak přežívá i bez funkčních plic či srdce. Vědomí pak lze utlumit pouze přerušením mozkové aktivity, avšak i poté zbytek těla stále „žije“ a daný člověk je tak technicky spíše pouze v kómatu, než aby byl mrtvý.

Zázrak naprosto změnil nám známý svět a každodenní život v něm. Zde je několik událostí, které byly Zázrakem podníceny:

  • Severní Korea začala mobilizovat své občany jakožto „nesmrtelnou armádu“ k okupaci Jižní Korey.
  • Indie uzavřela mír s Pákistánem a byly utlumeny boje v Somálsku. Naopak kupříkladu ve Rwandě násilí ještě zesílilo.
  • Odsouzený pedofil Oswald Danes měl být z nařízení soudu popraven smrtící injekcí. Danes však díky Zázraku přežil a jelikož byla jeho poprava provedena řádně a bez žádných technických chyb, svůj trest si z právního hlediska v podstatě odpykal a byl tak propuštěn na svobodu.
  • Po celém světě se začaly šířit skupiny „Bezduchých“ – obyčejných lidí na ulicích, vyznačujících se bílými maskami s naznačenou slzou u očních otvorů. Bezduší tak zastávali názor, že nesmrtelnost je připravila právě o jejich duše.
  • V mnoha zemích se rovněž začal rozrůstat takzvaný „Klub 45“, jehož členové vyzývali k tomu, že pokud bude chtít někdo spáchat sebevraždu, musí skočit z pětačtyřicátého či vyššího patra výškové budovy, aby zaručeně ztratil vědomí.
  • Z lékařského hlediska již nebylo možné přerušovat těhotenství, jelikož vyjmuté plody zůstávaly stále živé.
  • Světová ekonomika se začala hroutit, a to zejména poté, co většina států zrušila důchody, které se nyní staly neplatnými, když se lidské stáří prodloužilo na dobu neurčitou (v podstatě donekonečna).
  • Objevila se teorie, že pokud byly rakovinné buňky dříve nesmrtelné, mohly se nyní naopak stát smrtelnými. V takovém případě by se kouření stalo zdraví nezávadné.

Kategorie života a přepadové tábory

Nedlouho po začátku Zázraku ustanovila většina států USA a Evropy tři takzvané Kategorie života. Zatímco do Třetí kategorie spadají občané, kteří nebyli vůbec vystaveni ohrožení života, ve Druhé kategorii byli ti, jenž utržili smrtelná zranění, avšak bez poškození mozkové činnosti či dalších funkcí, které by znemožnily jejich fungování ve společnosti.

První kategorie pak byla stanovena pro ty, jejichž smrtelné zranění je celkově ochromilo, a to převážně právě přerušením mozkové činnosti či selháním více orgánům. Pro lidi zařazené do První kategorie zřídily jednotlivé americké a evropské státy skrze nadnárodní farmaceutickou společnost PhiCorp takzvané přepadové tábory. V nich se měli občané zprvu zdánlivě pouze rozdělit do jednotlivých kategorií, načež by o ty v První kategorii bylo náležitě „postaráno“.

Až záhy však bylo odhaleno, že První kategorii nebyla přidělena žádná speciální lékařská péče, ale její zástupci byli shromažďováni v masivních pecích, kde byli zpopelněni a dokonale tak zbaveni vědomí i své fyzické formy.

I když byl skutečný účel přepadových táborů později odhalen veřejnosti, vlády jednotlivých zainteresovaných států jejich provoz zachovaly a tato umělá koncentrace obyvatelstva tak zůstala legální. Později byla k tomu oficiálně definována ještě i takzvaná Nultá kategorie, jejíž zástupci měli být zpopelněni z „morálních důvodů“. To byl případ právě i Oswalda Danese, v té době celosvětové ikony „znovu vzkříšené“ lidské společnosti.

PhiCorp

PhiCorp je nadnárodní farmaceutická společnost specializující se na výrobu léků proti bolesti bez vedlejších narkotických účinků.

Přestože zatím není jisté, do jaké míry je PhiCorp propojen se Zázračným dnem, tato společnost prokazatelně dopředu věděla o tom, že má Zázrak nastat, a je tedy ve spojení s jeho strůjci – kteří možná PhiCorp i přímo řídí.

Během svého vyšetřování objevil nový torchwoodský tým rozsáhlá skladiště naplněná masivní zásobou prášků proti bolesti, jejímž nastřádáním se PhiCorp na Zázrak připravoval. Vedle toho, že PhiCorp zařídil výstavbu přepadových táborů, se zároveň i snažil využít osobnost Oswalda Danese, jehož popularita měla přispět k uzákonění prodeje prášků proti bolesti bez lékařského předpisu.

Přestože má PhiCorp v Zázračném dni prokazatelně prsty, je v něm spíše jakýmsi „pěšákem“ (dokonce ani nejvýše postavení členové společnosti o spiknutí PhiCorpu nic neví). Zatím se zdá, že PhiCorp je naopak stínově řízen tajemnou organizací známou pouze jako Tři rodiny.

Tři rodiny

Historie takzvaných Tří rodin sahá až do roku 1928, kdy trojice mužů – každý zástupce jedné rodiny (Ablemarchové, Costerdanové a Frineové) – uzavřela spojenectví nad odkoupením uvězněného Jacka Harknesse, o kterém se tito muži dozvěděli, že je nesmrtelný.

Přestože sám Harkness ze zajetí uprchl, těmto třem mužům se podařilo nashromáždit značné množství jeho krve. Harknessova krev sice sama o sobě za jeho nesmrtelnost nemůže (byl vystaven značné síle časového víru, což z něj udělalo neměnný bod v čase), jeho spojení se Zázrakem však nelze popřít. Současně s tím, co se celý svět stal nesmrtelným, se totiž právě Jack Harkness naopak stal smrtelným.

Dnes jsou Tři rodiny záhadnou a především velmi mocnou organizací. Bylo dokonce naznačeno, že mají do značné míry vliv i na světovou politiku, ekonomii a média. Tři rodiny mají rovněž i rozsáhlou síť tajných agentů, jenž pronikli například i na velmi vysoké pozice americké CIA.

Morfická pole

Hned poté, co Zázračný den začal, pojal Jack Harkness podezření, že jeho účinkům bylo dosaženo narušením takzvaných morfických polí.

Teorie morfických polí tvrdí, že každá žijící bytost má kolem sebe pole energie, které definuje její fyziologii. Samotná DNA by tak nebyla přímým stavebním prvkem života, ale pouze jakýmsi přijímačem signálů z daného morfického pole.

Tímto teorie morfických polí vlastně vysvětluje, proč je ve vesmíru tolik vzájemně podobných (humanoidních) ras. Jako první inteligentní bytosti se ve vesmíru podle všeho vyvinuli Páni času z planety Gallifrey, jejichž morfická pole se poté rozšiřovala i na další rasy, a to jak s minimálními odchylkami (pozemšťané), tak i podstatně většími a rozmanitějšími, které však zpravidla stále zachovávají humanoidní fyziologii (hlava, dvě ruce, dvě nohy, …).

Když se Jack Harkness znovu po téměř sto letech setkal se svým tehdejším přítelem Angelem Colasantem, Angelo měl ve svém domě pod zdravotním lůžkem panel, který blokoval změny v morfickém poli – jinými slovy tak byl vedle Jacka dalším „jediným“ smrtelným člověkem na Zemi. Tato skutečnost pak Jacka definitivně přesvědčila o vlivu narušení morfických polí na vznik samotného Zázračného dne.

Požehnání

Takzvané Požehnání je klíčovým pojmem v celém fenoménu Zázračného dne. Zároveň je ale téměř celé stále obestřeno tajemstvím. Požehnání měly objevit Tři rodiny, pravděpodobně během devadesátých let 20. století, či ještě dříve. Není zřejmé, zda se jedná o zbraň či žijící entitu, pravděpodobně je však mimozemského (či naopak pre-lidského) původu.

Požehnání vytváří (nebo jím přímo je) masivní kráter v samotné planetě Zemi sahající pravděpodobně přes její jádro až ke dvěma protilehlým bodům na povrchu – a to ve městech Šanghaj a Buenos Aires.

Ať už je Požehnání cokoliv, zjevně dokáže velmi silně působit na lidskou mysl. Mnoho lidí například po kontaktu s Požehnáním spáchalo sebevraždu (respektive to, co je jí nejblíže). Jiné však dokáže naplnit štěstím. Je proto pravděpodobné, že právě takto se Požehnání snaží s lidmi přímo komunikovat.

Zdroj: Starz, BBC One, BBC Two, BBC Three

Diskuze /4

Harfist

Děkuji, moc hezke shrnutí.

7.9.2011 | 21:05:57
jango001

také moc díky

8.9.2011 | 0:32:29
pinodtc

Díky za velmi pěkné zhodnocení dosavadního děje v tomto – mně velmi oblíbeného – seriálu.

Dále bych chtěl pochválit vyjadřovací schopnosti autora – velmi pěkně se to četlo – doslova jedním dechem :-)

8.9.2011 | 7:33:13
Hurley

Díky všem a jsem rád, že se článek líbí. Vždycky mě potěší, když si takhle můžu potvrdit, že i v dnešní době, kdy si 90% uživatelů na web přijde jen pro download linky a titulky, si tyhle X-stránkový rozbory a souhrny pořád nachází svoje publikum. :)

čestný člen redakce
8.9.2011 | 13:46:51
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Reklama

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama