Wayward Pines (Městečko Pines)
87/100 - 58×

Wayward Pines(Městečko Pines)

Dva federální agenti se pohřešují. Naposledy byli spatřeni ve městě Wayward Pines. Hledat je tam přijede agent Ethan Burke, který navíc s jednou ze ztracených agentek měl velmi blízký vztah. Namísto odpovědí na něj ale čeká jen příval dalších otázek. Neví, komu může věřit a kdo má jaké úmysly. Ztráta agentů navíc zjevně není jediným zločinem, který se ve městě odehrál a chladnokrevnost a vypočítavost některých obyvatel nezná mezí. Před Ethanem tak leží náročný úkol, během jehož řešení se musí zatraceně snažit, aby nepřišel o rozum a vyvázl z města živý.

USA | 2015 | Pauza
vysílání
2 sezóny | FOX | 43 minut
hrají
Matt Dillon (Ethan Burke), Terrence Howard (Pope), Charlie Tahan (Ben Burke), Tim Griffin (Adam Hassler), Reed Diamond (Harold Balinger), Toby Jones (Dr. Jenkins), Shannyn Sossamon (Theresa Burke)


Postřehy a teorie k prvním čtyřem epizodám Wayward Pines

Postřehy a teorie k prvním čtyřem epizodám Wayward Pines

Máme za sebou první čtyři epizody mysteriózního seriálu Wayward Pines. Pojďme se společně ohlédnout za skrytými odkazy, z nichž měl v příběhu každý svůj význam a hodnotu. V článku také (bez knižních spoilerů) poodkryjeme, co nás v budoucnu v seriálu může čekat.


12 0
11.6.2015

Velký bratr tě sleduje!

To, že se autor knižní předlohy, a tím pádem i celý seriál, inspiruje a odkazuje na Lynchovo Twin Peaks (spojitosti těchto dvou seriálů se budeme věnovat v samostatném článku), se ví již delší dobu. Avšak v seriálu tvůrci mimo jiné odkazují i na něco, co má k vývoji seriálu ještě blíže, a to Orwellovo 1984. Citátem: „Říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin.“, který napsal na jednu z budov místní buřič, je úryvek právě z románu 1984, který vypráví o totalitním státu, ve kterém jsou jeho obyvatelé všude sledováni, nedá se zde spolehnout na nic, co lidé slyší či čtou, negativní postoj vůči Velkému bratrovi (tedy představiteli diktatury) je trestán, z tohoto systému není úniku.

Seriál tak sleduje totéž, co popisuje Orwell. Ve Wayward Pines můžeme totiž také pozorovat znázornění totalitního státu (respektive zde spíše městečka), kde jsou obyvatelé sledováni kamerami a odposloucháváni mikrofony, nic zde není pravdivé – cvrčci, peníze, zprávy, lidé – pokus o porušení sedmi pravidel je po třetím porušení potrestán popravou (v seriálu označovanou jako „zúčtování“), z města není úniku, jelikož je obklopeno velkou zdí (jediná cesta vede přes skály, za kterou číhají děsivá stvoření).


Z románu 1984 pochází také věta: „Velký bratr tě sleduje!“. Tu bychom mohli též aplikovat na seriál.

Říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin

Strýček Ben a Robert Frost

Kromě George Orwella jsme se ve čtvrtém díle dočkali i dalších odkazů.

„S velkou mocí přichází velká zodpovědnost.“ Ať už to bylo v úmyslu zdravotní sestry Pam, či ne, ve svém proslovu k Ethanu Burkeovi prohlašovala to, co téměř v každém komiksu a filmu o Spider-Manovi říká svému vnukovi strýček Ben. I když se jedná o odkaz, který nemá s děním v seriálu téměř jistě nic společného, můžeme pozorovat, jací autoři (ať už knižní nebo právě filmoví) tvůrce seriálu svou tvorbou ovlivnili.

Posledního odkazu jsme se dočkali téměř na samém konci čtvrté epizody, kdy místní buřič citoval Roberta Frosta, tedy čtyřnásobného držitele Pulitzerovy ceny. Mohli jsme slyšet úryvek z jeho básně Mending Wall:

Než postavil jsem zeď, ptal jsem se, jestli chrání nás před světem, nebo svět před námi.

Seriál odkazuje na strýčka Bena i čtyřnásobného držitele Pulitzerovy ceny

Na cizí planetě bez cvrčků

Ovšem „Velký bratr Wayward Pines“ nejen že sleduje a poslouchá, ale též ovlivňuje, ovšem i takové drobnosti jako cvrčky. Na jejich neexistenci a nahrazení elektronickými zvuky byl Ethan v prvním díle upozorněn Beverly. Nabízí se tak otázka, proč by byly drobnosti, jako jsou cvrčci či peníze (jejich nepravost byla Ehanem odhalena v druhé epizodě), nahrazeny padělky. Jedna z možných odpovědí je sice dosti nepravděpodobná, avšak fanoušky seriálu stále více a více propíraná. A to teorie o tom, že se městečko Wayward Pines nachází na jiné planetě. Ostatně, pokud by měla planeta jinou gravitační sílu než Země, alespoň částečně by se tím vysvětlovalo rozdílné stárnutí postav v městečku a na planetě Zemi.

Městečko Pines občas připomíná spíše Městečko Twin Peaks

Pokusy v Oblasti 51

Ovšem mnohem pravděpodobnější je, že se městečko nachází v Oblasti 51. Ta je totiž obklopena horami, stejně jako celé Wayward Pines, není zde signál, vše je propojeno pouze pomocí interní sítě (tím by se vysvětlovala nemožnost obyvatel dovolat se) a do určitých míst je zakázaný vstup a dodnes není jisté, co se zde nachází (tím by se objasnilo, proč na městečko doposud nikdo nepřišel). A především by se Oblastí 51 dalo odůvodnit ono stvoření, se kterým se Ethan setkal na konci čtvrté epizody. Podle konspirátorů totiž v Oblasti 51 přistálo mimozemské U.F.O a mimozemské bytosti byly poté vládou a armádou Spojených států testovány. Stvoření z konce čtvrtého dílu by tak mohlo být mimozemského původu, a vláda by jej zde mohla skrývat před světem.

Samotné městečko by pak mohlo dle domněnek sloužit jako pokusné středisko. Oblast 51 je totiž mimo jiné spojená i s výzkumem cestování časem, což by opět lehce objasnilo věkové rozdíly nově příchozích a obyvatel městečka. Dále by zde mohly být testovány nejrůznější psychologické způsoby vedení války či dokonce obyvatelé celého Waywardu cvičeni jako speciální vojáci.

Kromě cizí planety či cestování časem by mohla rozdílný věk obyvatel vysvětlit jedna z dalších hypotéz o Oblasti 51, a to, že se zde simuluje prostředí Měsíce (kolují dokonce dohady o tom, že přistání Apolla 11 bylo natočeno právě tam), který má jinou gravitační sílu než Země.

Děsivá stvoření za zdí mohou být mimozemské bytosti z Oblasti 51

Shyamalanova vesnice borovic

Na závěr se ještě jednou vrátíme k podivným stvořením číhajícím za plotem, která lehce připomínají ta ze Shyamalanova thrilleru Vesnice. Ostatně ta plní i stejnou funkci, jelikož mají také obyvatele městečka zastrašit natolik, aby nechodili za vyznačené teritorium. Není tak jistě náhodou, že právě M. Night Shyamalan je výkonným producentem celého seriálu Wayward Pines.

Kromě tajuplných stvoření jsou však obestřeny borovice, po nichž se celé městečko jmenuje (pines znamená borovice), jimiž je obklopeno, a jejichž odrůdy ve Waywardu doktor Jenkins pěstuje.

K odhalení tajů města mohou nejspíše pomoci i borovice

Foto: Fox

Diskuze /30

kaktuss

Mna by zaujimala taka realistickejsia vec – ako je mozne, ze ked Ethan liezol na skalu, mal hore priviazane lano? :-)

#2 gladiator992
12.6.2015 | 10:37:33
gladiator992

#1 kaktuss: Presne , aj ja som si tal tu otázku …

Celkovo , každá jedna časť , ďalšie TAJOMSTVO.

12.6.2015 | 11:07:11
Johnney

5. díl toho hodně prozradil. Vlastně skoro vše podstatné. Jen by mě zajímalo, jestli je vše opravdu tak nebo se jedná o nějakou zastírací hypotézu. Nicméně vysvětlení je to skvělé. Knihu jsem nečetl a musím říci, že tleskám. :-)

12.6.2015 | 11:11:23
mrazik

Co máte furt s tou odlišnou gravitaci? Zaprvé jiná gravitace by nemohla zapřičitnit to že někdo prožije 12 let za několik týdnů, zadruhé jakýkoliv velký rozdíl by byl evidentní všem hned při probuzení v novém prostředí, a za třetí, jak by jste asi chtěli zařídit odlišnou gravitaci v Area 51 která je přece jen na Zemi?

Osobné se přikláním k teorii cestování v čase. Podlě mě je Wayward PInes, ale někde v budoucnosti, o kolik let, to samozřejmě nejde přesně odhadnout, ale ty zaprášené auta jsou dobrou indicií…

#5 barahir #7 TheDarkKnight
13.6.2015 | 23:01:34
barahir

#4 mrazik: Nejspíš už jsi viděl novej díl a pokud ne, tak

dobrej tip. Opravdu tohle vysvětlení docela dává smysl. Pravda, přijde mi zbytečné, že si město hraje na takovou psychárnu, falešní cvrčci, kamera na každém rohu, atd. Ani mi nepřijde reálné, že se lidi tak málo bouří, na druhou stranu těžko říct, kolik je tam přesně obyvatel a co by se stalo, říct jim pravdu. Jelikož ten stroj času je podle Jenkinse, krerej navštívil Seattle, zjevně obousměrnej, asi by chtěli pryč.
Takže úkol je asi jasnej, pobít domorodce a zalidnit planetu. No jsem zvědavej, jakej to má potenciál. Nejspíš musí nejpozději na konci série vyjít pravda najevo, děj má docela šílené tempo a musí se to nějak vyvíjet.

#21 mrazik
redaktor
14.6.2015 | 0:16:06
otbblexs

tak pozor nemaju ziadny stroj casu, od roku 1999 (alebo este aj zrejme skor) boli len ludia postupne uvadzani do hybernacie a prebrali sa az v 41.storoci. Jenkins v Seatly 2014 bol Jenkins v tej pritomnosti, ked este len projekt chystal a ludi zmrazoval. Jenkins vo Wayward Pines bol uz Jenkins po 2000 rokoch potom ako sa v 21. prvom storoci nechal tiez asi ako posledny hybernovat.

#8 barahir
14.6.2015 | 8:24:13
TheDarkKnight

#4 mrazik: Vysvětlovalo. Ale jsou to právě jen teorie, který mě u tohohle seriálu baví vymýšlet. To, že to tak není, nic neznamená a u málokterých seriálu teorie fanoušků vyjdou. Nicméně…

alespoň v některých bodech nebyly uvedené teorie tak daleko od pravdy. Tak alespoň něco. :)

14.6.2015 | 12:01:16
barahir

#6 otbblexs: Aha, to máš asi pravdu a tohle mi bez titulků nesecvaklo.

O těch hybernačních komorách tam mluvili, ale zmátl mě Jenkins a šerif Pope, kterej se teda taky musel nechat zmrazit mezi posledníma, protože byl ještě u náboru Ethanovo manželky a syna.
Oba se pak museli probudit mezi prvními, aby město přichystali. Takže je to jednosměrná letenka a ostatním budou muset stejně dříve nebo později říct pravdu, protože jim bude WP malé.
Ještě mi ale není jasné, proč si Kate myslí, že je tam 14 let.

#9 TheDarkKnight
redaktor
14.6.2015 | 12:46:09
TheDarkKnight

#8 barahir: No…

Ona tam totiž 14 let je. Rozmrazili ji dřív.

#10 barahir
14.6.2015 | 13:01:34
barahir

#9 TheDarkKnight:

Ale to by přece musela zestárnout.

#11 TheDarkKnight
redaktor
14.6.2015 | 13:16:44
TheDarkKnight

#10 barahir: Vždyť jo…

Ethan jí řekl, že vypadá starší. Nebo minimálně starší vypadá.

#12 barahir
14.6.2015 | 13:24:00
barahir

#11 TheDarkKnight: Ale jo, může bejt.
Ještě uvidíme, jestli tohle je celá pravda, nebo jestli s nima pořád manipujulou.To hlavní je asi daný, ale nějakou levárnu v tom ještě čekám

#13 TheDarkKnight
redaktor
14.6.2015 | 13:34:26
TheDarkKnight

#12 barahir: To rozhodně, mně se to celý nezdá. Pořád si říkám, jestli není Ethan jen zfetovanej a nevidí jen to, co oni chtějí… Každopádně podle trailerů k dalším epizodám to vypadá…

že to bude teď spíš o udržení města před těma stvořeníma, co se Ethana týče a pochybovat budou spíš ostatní postavy.

#14 barahir
14.6.2015 | 14:40:14
barahir

#13 TheDarkKnight: Taky je divný, že nechali Ethana otevřít tu bránu a pustit si jednoho Abbieho dovnitř. Z toho mohl být hroznej průser, to se mi nezdá, na to jak mají město pod kontrolou.

#15 TheDarkKnight
redaktor
14.6.2015 | 14:44:37
TheDarkKnight

#14 barahir: Přesně. Všechno to nějak až moc sedí a jde Ethanovi na ruku, až je kvůli tomu město v ohrožení. A ta hypnoterapeutka jako učitelka mi taky pořád nesedí. Je to všechno prostě až tak jasný a čistý, až máš pocit, že je to vlastně celý klam.

#16 barahir
14.6.2015 | 14:48:15
barahir

#15 TheDarkKnight: To jo, zajímalo by mě, čím je Ethan ten vyvolenej, že si může dovolit všechno.

Dále tam musela proběhnout nějaká genetická mutace, jaderná válka, nebo co já vím, protože 2000 let je moc krátká doba, aby se člověk takhle vyvinul, ale kdyby tam hodili 50 000 let, tak by zase nemohli mít za branama polorozbořený město ze současnosti.

Taky nesmíme zapomínat na scénu z prvního dílu, kdy je Ethan u psychouše kvůli halucinacím, ale to se zase vracíme k tomu, že se vše odehrává jen v jeho hlavě a to by pro mě bylo zklamání.

S tou sledovaností je to nějaký vachrlatý, doufám, že bude druhá série, když je první jen desetidílná.

#17 TheDarkKnight
redaktor
14.6.2015 | 15:25:57
TheDarkKnight

#16 barahir: Jo, přesně, to je dost podstatná scéna. V podstatě ale může bejt v jeho hlavě jen něco. Ale to bych moc jako vysvětlení nebral, to myslím, že to takhle tvůrci nepohřbí, na druhou stranu se mi to zdá odzáhadněný moc brzy. I když…

Kdyby se teď věnovali těm povstáním ve městě a druhá série se zaměřila na vznik tý mutace, tak by to taky nebylo od věci.

14.6.2015 | 16:26:03
Thundeus

Zatím je to dosti zajímavé, uvidíme co z toho nakonec bude!

14.6.2015 | 17:31:49
Onewinged

Otázka na znalce předlohy. Má po koukání na seriál cenu číst knihu (knihy), nebo to adaptují slovo od slova.

#20 barahir
14.6.2015 | 20:42:37
barahir

#19 Onewinged: To by mě taky zajímalo, protože jsem viděl komenty, kde bylo psáno, že to adaptují slovo od slova a v jiných zase, že toho dost vynechávají. :-D

#22 Onewinged
redaktor
14.6.2015 | 22:02:05
mrazik

#5 barahir: V době co jsem to psal jsem novej díl neviděl… jen jsem vycházel z informace které tam byly a z axiomů fyziky :-) Trochu mě mátlo že šerif a Pilcher byli jak v přítomnosti a budoucnosti, ale jak baharir píše, jde o posloupnost zmrazování a rozmrazování, není tam nic co by tomu rozporovalo.

14.6.2015 | 22:51:39
Onewinged

#20 barahir: Taky mám pocit, že asi zpracují celé tři knihy v jedné serii z důvodu, že podle toho co jsem četl šerifa zabil až na konci první knihy a tady se to stalo v třetí episodě :D Takže je možné, že je vynecháno spoustu detailu nebo maličkostí. Taky je možné že seriál bude mít jen jednu serii a konec. Což by taky nebylo špatné.

15.6.2015 | 15:58:38
Anniie126

Knížky za to určitě stojí, jsou tři a ani nejsou tak dlouhé, každá plus mínus 300 stran (česky ale vyšel zatím jen první díl). Slovo od slova to rozhodně neadaptují, Ethanova backstory je změněná, spousta detailů, věk některých postav a tím pádem i jejich backstories, i to jak se dostaly do Wayward Pines.

Podle researche, který jsem si dělala, než jsem začala dělat na titulcích, podle všeho vcucnou všechny tři knížky do těchle deseti epizod, bude to minisérie. Rozdíl mezi knížkami a seriálem je, že pro koherenci seriálu se některé věci dozvídáme dřív, aby dovysvětlily to, co se z knižního materiálu muselo vynechat. V knížkách se některé otevřené věci uzavírají a vysvětlují až na konci a to už je na trhání vlasů. :D A upřímně, u třetí knížky jsem fandila jedné postavě jako blázen, abych o tři odstavce později málem přaštila čtečkou o stěnu, když jsem zjistila, kdo to vlasně je. :D Crouch člověka vážně umí natahovat jako kšandy. Otázka je, jak všechno zpracují v seriálu, a jestli pak bude mít cenu knížky číst. Ale i tak bych si to být vámi přečetla, je tam mnohem větší část děje popsaná do podrobností a napínavě, protože hlavně ze začátku Ethan netuší, zpoza kterého rohu co přijde.

#24 Onewinged
15.6.2015 | 16:19:07
Onewinged

#23 Anniie126: Dík asi jim dám po nějáké době po seriálu :D A snad přeloží i ten zbytek ať nedopadnu jak z kvantovým zlodějem, protože nerad čtu celé knihy v AJ :D

15.6.2015 | 16:23:34
Kostik92

no jakože ted se to hezky vysvětlilo to zmražení, ale nechápu jednu věc…Pokud nejde o cestování v čase,tak jak mohli vědět, že v budoucnu vzniknou tyto mutanti a bude třeba ty „vyvolené“ zmrazit, aby mohli obnovit lidskou rasu ?

#26 vychos
17.6.2015 | 16:06:50
vychos

#25 Kostik92:
!Před dvěma tísici lety vědec předpověděl příchod aberací – tedy vývoj mutantů a následný zánik civilizace, proto vybral ten vzorek lidí. Říkala to ta učitelka na orientačním sezení.

17.6.2015 | 17:00:07
vychos

A pardon za neoznačený SPOILER ↑ zapomněl jsem na mezeru…

#29 TheDarkKnight
17.6.2015 | 17:01:52
Kostik92

Ale přece na základě pouhé „předpovědi“ ? to se mi zatím zdá trochu slabota…ale třeba tomu dají ještě význam v budoucích epizodách

17.6.2015 | 18:05:26
TheDarkKnight

#27 vychos: Když už jsou venku titulky k danému dílu, nepovažuje se to ani za spoiler, takže se nic neděje. :)

17.6.2015 | 20:27:47
Mefisto

Koukám teď na celý seriál, když už jsou všechny titulky hotové a u čtvrtého dílu (One of Our Senior Realtors Has Chosen to Retire) jsem si všiml jednoho „odkazu“. Ve scéně, kde Ethan nalezne osobní složky a prochází zrovna Arlene Moran, tak jsem si to ze zvědavosti pauznul a musel jsem se smát. Jako původní profese je tam napsáno „School Bus Driver“! To byla role této herečky (Siobhan Fallon) ve filmu Forrest Gump… ;o)

26.7.2015 | 20:08:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!