Batman Green Arrow

Green Arrow

Green Arrow

Po delší době přinášíme profil další postavy. A jelikož padouchů už bylo dost, rozhodli jsme se sestavit článek o jednom z mála spojenců temného rytíře – tajemném hrdinovi nosící jméno Green Arrow.


Skutečné jméno: Oliver Jonas Queen

Výška: 1,88 m

Váha: 89 kg


Barva očí: zelená

Barva vlasů: blond

Poprvé se objevil v: More Fun Comics #73 (listopad 1941)

Autoři postavy: Mort Weisinger a George Papp

Green Arrow, jehož skutečné jméno zní Oliver Queen, není typickou součástí Batmanova universa. Má totiž svůj vlastní svět, své vlastní komiksové série a v nich své vlastní problémy, nepřátele a dokonce město (Star City).

V Batmanových (stejně jako například v Supermanových) příbězích „jen“ hostuje. To však dělá (obzvlášť v poslední době) velice často.

Postava Green Arrowa (neboli „Zeleného šípa“) vznikla v roce 1941 a jeho tvůrce Mort Weisinger nikdy neskrýval zjevnou podobnost svého hrdiny s Robinem Hoodem. Spíš naopak – podobnostem mezi oběma muži dával ve svých komiksech velkou váhu. Stejně jako má Batman Robina, tak má i Green Arrow svého mladšího pomocníka – Speedyho. Ten, jak už jeho jméno napovídá, disponuje obrovskou rychlostí.

Green Arrow má však s Batmanem více společných věcí. Stejně jako Bruce Wayne, je i Oliver Queen miliardářem, který se rozhodl své bohatství využít k dobrým účelům. Stejně jako Batman tak disponuje výborným vybavením a různými vychytávkami, nad nimiž ční různé druhy šípů. Ano, právě luk a šípy jsou hlavní zbraní zeleného hrdiny.

Green Arrow je typickým tajemným hrdinou – nikdo neví, kdo se pod maskou skrývá a o co mu jde. V některých komiksových sešitech je Oliver Queen zároveň starostou Star City.

Na přelomu 60. a 70. let přišly velké změny. Krom toho, že Green Arrow začal pravidelně hostovat v sériích jiných hrdinů, tak se pod rukou světoznámých autorů komiksů Neala Adamse a Dennise ONeila od základu změnila hrdinova vizáž i osobnost. Adams odstranil staromódní kozí bradku a vypracoval naprosto novou podobu jeho kostýmu, ONeil pak z bohatého elegána udělal zrazeného mstitele, kterého ztráta veškerého majetku donutila žít na samotném chvostu společnosti. Proměna to byla razantní a fanouškům se líbila.

Zanedlouho pak došlo k další významné události. Samostatná komiksová série Green Arrow byla zrušena a místo toho byla vytvořena naprosto nová, kterou hrdina sdílel s další kultovní postavou DC universa – Green Lanternem. Série Green Lantern and Green Arrow zaznamenala obrovský úspěch a v částečně obměněné verzi vychází de facto dodnes. Po tomto úspěchu se tvůrci ještě více snažili svého hrdinu prosadit i do jiných sérií.

Došlo tak například na Flashe nebo už zmiňovaného Supermana. Po čase pak přišli i první společné příběhy s Batmanem. V některých stáli Green Arrow a temný rytíř dokonce proti sobě. Bylo určitě zajímavé sledovat souboj dvou multimilionářů, kteří nemají žádnou speciální schopnost a musejí se spolehnout jen na svou vlastní intuici a sílu pramenící z tvrdého tréninku.

Nejslavnější cameo Green Arrowa v Batmanově příběhu je dozajista to v Návratu temného rytíře. Green Arrow zde vystupuje jako oddaný následovník Batmana, který jej na závěr (společně s Carrie Kelley) pasuje za svého nástupce.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama