Constantine Constantine a Arrow: Z hororu do pohádky

Constantine a Arrow: Z hororu do pohádky

Constantine a Arrow: Z hororu do pohádky

John Constantine se na stránkách komiksů obje­vil již po boku řady superhrdinů. Nyní by měl v seriálovém zpra­cování navštívit zele­ného lučištníka Green Arrowa. Mohou spolu tyto dvě postavy ze zcela jiných světů interagovat tak, aby vše fungovalo, jak se očekává?

24 0
29.8.2015
TheDarkKnight

Jedinečnost média

Černá orchidej může fungovat ve světě Batmana i Lexe Luthora, Batman může žít ve světě Bažináče a Bažináč v tom Johna Constantina a ten na oplátku zase v Batmanově vesmíru. Interakce mezi těmito postavami je (nebo alespoň bývala) na stránkách komiksů na denním pořádku a tyto crossovery vždy fungovaly ke spokojenosti čtenářů. Scenáristé slučovali zdánlivě neslučitelné a dávali dohromady exorcistu s bdělým strážcem, korporátního magnáta s hybridem květiny a tak dále. Tato zdařilá slučování slouží v poslední době k obhajobě kompletování Supermana a Batmana, Avengers a Strážců galaxie a nyní především Green Arrowa a Johna Constantina. Celá věc je ale mnohem komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. Jednoduše řečeno: když to fungovalo v komiksu, není pravidlem, že to bude možné uskutečnit i v seriálu.

Prvním faktorem, který celou situaci ovlivňuje, je odlišnost dvou médií. Televizní obrazovka si nemůže dovolit to samé, co komiksová kniha (a samozřejmě to samé platí i naopak). Jasným důkazem je Alan Moore a jeho From Hell (Z pekla) – tedy grafický román, kde autor využívá mnohovrstevnatost komiksového média a tvoří tak unikátní dílo, které (jak bylo dokázáno filmovou adaptací) nejde odvyprávět multimédiem.


Přestože málokteří scenáristé superhrdinských komiksů umí využívat komiksového média v maximální míře, již před drahnou dobou si řada z nich uvědomila, že v komiksech jim toho projde více než v televizi nebo kině. Jedním z důsledků tohoto prozření je například právě slučování nejrůznějších vesmírů.

Mooreovo Z pekla využívá vrstevnatosti komiksového média

Tvůrčí kroky bez marketingu

Ke slučování jednotlivých superhrdinů je však třeba podotknout, že dříve, v dobách, kdy pro DC psali politicky i sociálně zainteresovaní autoři, nesloužilo toto propojování jako marketingový tah (jak je možné pozorovat dnes), ale jako možnost prohloubit charaktery jednotlivých postav a především možnost, jak masovému publiku sdělit pohled na aktuální dobu a chod věcí.

Asi nejlepším příkladem je komiksová série, kde stojí bok po boku strážce vesmíru a bdělý strážce, tedy Green Lantern a Green Arrow. Přestože se může na první pohled zdát, že jsou tyto dvě postavy pospolu jen kvůli své zelené barvě, opak je pravdou. Lantern a Arrow byli seskupeni především kvůli svým opakům. Green Lantern byl jeden ze superhrdinů, kteří sledovali pouze pódium a své závěry vyvozovali jen a pouze z toho, co viděli bez kontextu zákulisí. Green Arrow, známý zastánce dělnické třídy, byl jeho opakem – sledoval vždy jeviště stejně pozorně jako zákulisí a z obou těchto obrazů poté vyvozoval své závěry.

Odlišné pohledy obou hrdinů prezentuje hned úvodní scéna komiksu, kde spolu oba hrdinové vystupují. Zde Green Lantern pomůže staršímu muži, na kterého si dovolují místní „chuligáni“ a myslí si, že udělal svět lepším místem. V tu chvíli ale nastupuje na scénu Green Arrow, který strážci vesmíru vysvětluje, že onen starší muž vykořisťuje své nájemníky a mimo jiné i příbuznou chlapce, před kterým muže „zachránil“.

Obdobně funguje i John Constantine v Bažináčovi. Alan Moore se do svého příběhu nesnaží dostat co nejvíce postav pro zvýšení prodeje, ale pouze pro zdynamičtění vyprávění.

Všechny kritiky uznávané crossovery a komiksy, kde spolu funguje více (ať stejnorodých či rozličných) postav, které již měly či nedlouho poté získaly své vlastní série, byly vytvořeny z důvodů zkvalitnění jednotlivých příběhů a nefungovaly pouze jako marketingový tah. Pokud by tedy měl fungovat crossover mezi Arrowem a Constantinem, měl by být přístup tvůrců seriálu v současnosti stejný jako přístup jejich kolegů z komiksového světa minulého století.

Green Arrow a Lantern nebyli zprvu sloučeni kvůli marketingu

Bez kopíráku

Druhým podstatným a zřejmě nejdůležitějším faktorem v seskupování různých postav je samotný scenárista a kreslíř. Autor scénáře by totiž neměl vzít klasický charakter postavy a pouze jej překopírovat do svého díla, ale měl by ponechat postavu věrnou předchozím dílům, zároveň ji však upravit ve prospěch svého příběhu. V tomto vyniká především jeden z nejuznávanějších autorů současnosti, Neil Gaiman, který v minulosti přepracoval a utvořil si k obrazu svému obecně známého Sandmana, ale také již ne tak proslulou Černou orchidej, původně druhořadou superhrdinku, do jejíhož světa se mu podařilo zapracovat Lexe Luthora, Bažináče, i Batmana takovým způsobem, že nenarušil atmosféru vytvořeného snového světa. Z Lexe Luthora se tak stal mafián jak vystřižený z Kmotra, Batman zde vystupoval více jako stín než reálná postava a Bažináč byl jen zhmotnění rozpadající se přírody (zde tedy Gaiman přebral pochodeň od svého vzoru Alana Moorea).

Na zmiňované také navazuje fakt, že by nebylo možné převést Černou orchidej na televizní obrazovky takovým způsobem, aby byly zachovány podstatné prvky komiksu. Pokud tedy chtějí tvůrci Arrowa uvítat do svého světa Johna Constantina, mohou si ho, jak je zmíněno výše, upravit „ke světu svému“, ale zároveň mu musí ponechat jeho základní rysy neměnné napříč nespočtem příběhů a řadou médií (tedy od komiksu přes film až po seriál). John Constantine je exorcista odsouzený k životu v pekle, závislý kuřák, se kterým se svět nemazlil, a tak se s ním nemazlí ani on.

Constantinova cesta z hororu do pohádky

Přestože je tedy Starling City, Arrowovo působiště, v DC televizním světě „to temnější“, je třeba poukázat na fakt, že v poslední sérii nikdo nezemřel, i když k tomu měla vždy daná postava veškeré možné předpoklady. Svět CW totiž od minulého roku prezentuje svou veškerou tvorbu jako novodobou verzi grimmovských hororů, které zmutovaly v dětskou pohádku o zlém démonu a jeho milostivém dědici, jenž si nakonec odjede v západu slunce se svou zlatovlasou princeznou. Tento svět se naprosto rozchází s tím Constantinovým, který je naopak přímým odkazem na původní horory od bratří Grimmů.

Zatímco v Arrowovi málokdo skutečně zemře, Constantine je na hřbitově jako doma

Město, do kterého John Constantine míří, je tak přesným opakem světa, v němž žije. Pokud tedy nebudou chtít tvůrci seriálu Arrow narušit charakter zlomeného Johna Constantina, budou muset narušit svůj vesmír, kde všechno dopadne, jak si hlavní hrdina přeje (tedy svět, nebo spíše řád, který tvůrci nastolili ve třetí sérii). Zda budou ochotní na jednu epizodu vyměnit rodinná dramata, šťastné konce a všudypřítomné slunce za svět plný démonů, umírání a zlomeného Constantina, se ukáže až na podzim tohoto roku. Již nyní je ale jasné, že pokud tak učiní a hned poté se vrátí do starých kolejí, bude Constantinovo hostování pouhou přeháňkou ve slunném dni, která sice osvěží, ale nic nezmění.

Foto: Knockabout Comics a DC Comics

Diskuze /14

Lucifrid

Díky za spoustu (pro mě) nových zajímavých informací. A taky za tip na Černou orchidej, na tu určitě mrknu.

webmaster
29.8.2015 | 20:23:35
komja

Dobrý přirovnání Arrowa k pohádce a Constantina k hororu – to bych řekl, že přesně sedí :D

29.8.2015 | 20:44:11
thalk

Ještě bych k tomu žánru ‚horor‘ přidal, že někdy Constantine přeskakuje do psychothrilleru, kdy některé starší díly comiksu nádherně zpracované.

#6 TheDarkKnight
29.8.2015 | 22:10:24
iBrainac

je třeba poukázat na fakt, že v poslední sérii nikdo nezemřel.- Ras al ghul, Sara, Maseo, Deadshot nestacia?

#5 TheDarkKnight
29.8.2015 | 22:29:58
TheDarkKnight

#4 iBrainac: Deadshot zemřel kdy? Sarah je mrtvá nadobro? Ra's se „nepřevtělil“? (Masea musím uznat, že jsem zapomněl, ale vzhledem k jamám není vyloučeno, že ožije. Navíc se jedná o dost krajní postavu.) Stačí?

#7 dalibor.durcak
TheDarkKnight
29.8.2015 | 23:14:24
TheDarkKnight

#3 thalk: A do dalších žánrů, ale charakteristika žánru nebyla předmětem článku, takže jsem nechal jen základ, tedy horor.

TheDarkKnight
29.8.2015 | 23:54:50
dalibor.durcak

#5 TheDarkKnight: Darku, prosím o vysvětlení, jak je to s tím Ra´sem a jeho převtělením. Do koho, kdy a jak?

#9 TheDarkKnight
30.8.2015 | 6:53:26
iBrainac

Ak to beries takto tak to je pravda potom za cely cas v podstate nikto nezomrel kazdeho mozu ozivit aj rok po smrti. Ak by som sledoval len Arrowa a ziadne ostatne serialy a nevidel na nich trailer tak o Sare by som ani nevedel. To ze ju musia ozivit znamena ze zomrela. O Rasovom prevteleni som este nepocul, kde to bolo spomenute?

#9 TheDarkKnight
30.8.2015 | 10:06:35
TheDarkKnight

#7 dalibor.durcak: Jde o to, že přestože původní Ra's zemřel, na jeho místo nastoupil nový dědic, v mytologii Ligy tedy v podstatě nezemřel, pouze na sebe vzal jinou podobu.

#8 iBrainac: Tak já psal, že nikdo skutečně nezemřel, tzn. nezemřel natrvalo.

#11 iBrainac
TheDarkKnight
30.8.2015 | 12:41:37
Libca3X

Hele nepřijde vám že dané spojení Constantina a Arrow je jen test CW?? Možná je to blbost, ale trochu mi to přijde že zkouší. A podle ohlasů by možná Constantinovi dali další šanci na svůj seriál.

30.8.2015 | 19:51:19
iBrainac

#9 TheDarkKnight: Takto potom ano Ras je stale, len ten konkretny clovek ktory nim bol zomrel. Ak tam je lazarus, tak bude tazke niekoho zabit.

#13 Misso
30.8.2015 | 22:06:46
pearchille

Pěkný článek. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se atmosféra Arrowa změnila (a možná navrátila ke stylu prvních sérií).

31.8.2015 | 8:26:34
Misso

#11 iBrainac: lazarus po oziveni sary zavru ako riziko predpokladám lebo by to pokazilo serial

8.9.2015 | 8:35:55
WolverineCzE

uz chybi Black Mask,Joker,Bat­man,Green Lantern

10.10.2016 | 12:04:07
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

SHRNUTÍ

Ohlédnutí za finálem Constantina

Ohlédnutí za finálem Constantina

Možná poslední epizoda první série, možná poslední epizoda vůbec. Tak či tak v následují­cích měsících Johna Constantina vídat nebu­deme. Můžeme se tedy alespoň ohlé­dnout za první sérií a jejím koncem.

Arrow a Constantine spojili síly


Thumbnail Play icon

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Constantine a Bažináč

Kam se vrostl Bažináč? Aneb z čeho čerpal seriálový Constantine

Kam se vrostl Bažináč? Aneb z čeho čerpal seriálový Constantine

První řada Constantina skončila sice již před dobou, ale zanechala za sebou mnoho otázek ohledně toho, kam se měl seriál ubírat v druhé řadě, kdo stál za vším zlem, a jak mělo vše skončit. Na všechny tyto otázky odpovídá komiksová předloha. Tou však kupodivu není série Hellblazer.

Reklama

HLÍDEJTE SI NÁS