Indiana Jones
96/100 - 27×

Indiana Jones

Nejslavnější dobrodruh světa. Čtyři filmy, jeden seriál, mnoho her a comicsů. Slavný archeolog s bičem zůstává nedostižným vzorem filmového hrdiny.

USA | 1981 | Rozhoduje se
vysílání
4 sezóny | | 120 minut
hrají
Harrison Ford (Indiana Jones), John Rhys-Davies (Sallah), John Hurt (Harold Oxley), Jim Broadbent (Charles Stanforth), Julian Glover (Walter Donovan), Denholm Elliott (Marcus Brody), Alison Doody (Elsa Schneider), Sean Connery (Henry Jones)

Indiana Jones

Indiana Jones

Indiana Jones je pravým jménem Henry Walden Jones Jr. Indy ovládá 27 jazyků a během svého života procestoval prakticky celý svět. Od útlého mládí potkal spoustu slavných historických osobností, zachránil mnoho cenných artefaktů a stal se díky svému kloubouku ikonou. A nikdy se nepřestal bát hadů.

Sezóny 4
1981 - 2008

Životopis Indyho byl sestaven z několika různých zdrojů. U každého data a události je zapsáno, ze kterého zdroje pochází. Vysvětlivky pro zkratky jsou následující.

F – Filmy (I-IV)

TV – TV epizody seriálu Young Indiana Jones Chronicles

C – Comics

K – Knihy

G – Počítačové hry

1872

5. listopadu

Indyho otec, Henry Jones Sr, se narodil ve Skotsku

1878

17. března

Indyho matka, Anna Mary, se narodila v bohaté rodině ve Virginii

1887V egyptské Káhiře se narodil Sallah Mohammed Faisel El-Kahir

1893

Henry Jones Sr. promuje na Oxfordu

1898

Svatba Henryho a Anny

1899
1. července

Henrymu a Anně se rodí syn, kterému dávají jméno Henry Jones Jr.

1905

Henry Jones Jr si začíná říkat Indiana, podle rodinného psa

1908
Květen

Rodina Jonesů odjíždí na dvouleté cesty po světě. Mladý Henry pobývá se svým otcem a matkou v Údolí králů v Egyptě, kde se mu podaří objevit vzácnou mumii a spolu s T.E.Lawrencem vyřešit tajemství. Později je unesen otrokáři přes celou Saharu a musí se sám osvobodit. (TV – My First Adventure)

Ve Florencii propadne lásce Indyho matka, o kterou usiluje slavný italský skladatel Puccini. (TV – The Perils of Cupid)

Září

Rodina cestuje do Paříže, kde Indy na Montmartre objevuje kouzlo bohémského života s několika slavnými umělci (TV – Passion for Life)

Listopad

Během pobytu ve Vídni se Indy zamiluje do malé Sophie, následnice trůnu a potká také některé významné osobnosti psychologie. (TV – The Perils of Cupid)

1909

23. března Narodila se Marion Ravenwoodová

Září

Indy pobývá se svojí rodinou v Africe, kde se ztratí v nebezpečné divočině, na jeho záchranu vyráží i T.Roosevelt. (TV – Passion for Life)

1910
Leden

Víru v sebe se učí Indy během pobytu jeho rodičů v Indii, učiteli jsou mu hlavní představitel teosofie (TV – Journey of Radiance)

Březen

V Číně se Indy nakazí tyfusem a vesničané se snaží pomocí svého léku zachránit Indymu holý život. (TV – Journey of Radiance)

Léto

V Rusku se Indy ztratí svým rodičům, cestuje společně se spisovatelem Tolstojem a objeví kouzlo vesnického života. (TV – Travels with Father)

Podzim

Indy cestuje se svým otcem do Řecka, kde se konečně mezi nimi vytváří větší vzájemné pouto.(TV – Travels with Father)

1912
Duben

V Anglii se Indy potkává například s Arthur Conan Doylem a málem nastoupí na Titanic (K – Titanic Adventure)

16. května

Anna Jones tragicky umírá na spálu

Červen

Indy se vrací do Ameriky, cestuje po východním pobřeží a objevuje poklady kapitána Kida (K – Pirates´Loot)

Léto

Během výpravy do Utahu objevuje Indy slavný Koronádův kříž, získává bič (a tím i svoji jizvu na bradě), získává svojí fobii z hadů a také svůj slavný klobouk (F – Poslední křížová výprava)

1913
Jaro

Indy se setkává s mužem, který se vydává za Billyho Kida a společně zabraňují bankovní loupeži (K – Lost Gold of Durango)

Léto

V Jižní Karolíně objevuje Indy podzemní železnici ještě z dob občanské války (K – Plantation Treasure)

Indy se poprvé potkává s Marcusem Brody a se Sallahem, společně objevují prsten ze sbírky krále Tutanchámona. Bojují také pro německým špiónům a jen těsně uniknou velké epidemii (K – Tomb of Terror)

Během cesty do Ruska se Indy setká nejdříve s gruzínskou princeznou Tamar a následně se spojí s otcem v Arménii, kde jeho otec studuje Křižácké výpravy (K – Princess of Peril)

Říjen

Přestože Indy pilně studuje v Anglii, stíhá ještě pátrat po tajemství prstenu z dvora krále Artuše (K – Ghostly Riders)

Prosinec

Se svým spolužákem ze školy cestuje Indy k tajemnému Stonehenge a objevují německé špióny (K – Circle of Death)

1914
Leden

Společně se svým otcem cestuje Indy do Řecka, poté co v Anglii objevil vzácnou řecký artefakt (K – Journey to Underworld)

Jaro

Indyho pomáhá v pátrání po tajemné kletbě, která visí nad mečem z normanského období (K – Curse of the Ruby Cross)

Květen

Indy a jeho otec cestují do jižní Francie, aby objevili cenný dopis od Ludvíka IX (K – Gypsy Revenge)

Červen

Indy a jeho otec cestují do Konstantinopole (Istanbulu). Zatímco Indyho otec pátrá po Svatém Grálu, Indy pátrá po noži, který je spojen s příběhem Kaina a Ábela. (K – Secret City)

Říjen

Během cesty do Číny se Jonesové zastavují v Honolulu a dostávají se tak nebezpečně blízko k jedné činné sopce a německému komplotu (K – Mountain of Fire)

Na lodi mířící do Číny je Indy využit jako pašerák pro vzácnou čínskou sošku, která se po přistání na pevnině stává objektem pátrání všemožných špiónů (K – Face of the Dragon)

Prosinec

V Indii se Jonesové setkávají s princem Kasimem a také tajemným tygřím amuletem, který možná mění lidi v tygří příšery (K – Eye of the Tiger)

1916 Únor
Během studií na škole se Indy zamiluje do dcery slavného spisovatele a pomáhá překazit záměry Němců ukrást vynálezy z Edisonovy dílny. (TV – Spring Break Adventure)

Březen

Během pobytu v Mexiku je Indy unesen revolucionářem Pancho Villou a je svědkem střetů americké a mexické armády (TV – Spring Break Adventure)

Duben

Indy se účastní irského povstání, mezitím se také dostane k hnutí sufražetek bojujících za prává žen. (TV – Love´s Sweet Song)

5. dubna

Doma mezitím umírá pes Indiana, po kterém si Henry Jones Jr. zvolil své jméno

Květen

V Londýně musí Indy řešit další válečné příhody během historicky prvního bombardování vzducholoděmi Zeppelin. (TV – Love´s Sweet Song)

Srpen

Indy se nechá naverbovat do belgické armády a účastní se krvavé bitvy v Sommě, kde zemřelo více než 1 milión lidí. Následně je zajat německou armádou, útěk na svobodu plánuje společně s jistým Charlesem de Gaullem. (TV – Trenches of Hell)

Září

Hrůzy války, kde jsou obětovány desetitisíce vojáků bez větších výsledků, poznává Indy během bitvy u Verdunu (TV – Demons of Deception)

Říjen

V Paříží poznává válku z jiného pohledu – jako souboj špiónů – když se zamiluje do krásné, ale tajemné tanečnice jménem Mata Hari (TV – Demons of Deception)

Listopad

Indy se stane součástí podivného týmu starších vojáků, jejichž úkolem je v Německé východní Africe vystopovat německé dělo a následně ho zničit. (TV – Phantom Train of Doom)

Prosinec

Cestou skrz džungli dorazí s vojenskou jednotkou Indy do malárií zdecimované vesnice, kde přežije pouze jeden chlapec – ten doprovází Indyho na složitě cestě dál. (TV – Oganga, The Giver And Taker of Life)

1917
Leden

Indy podlehne těžké nemoci při cestě do Konga, ale zachrání ho misionář Albert Schweitzer. (TV – Oganga, The Giver And Taker of Life)

Únor-Duben

Indy se zapojí do známé letecké jednotky Lafeyette Escadrille, kde slouží s největšími esy tehdejší doby. Během přeletu nad Německem je ale sestřelen legendárním Rudým Baronem, na nepřátelském území se Indy zapojí do hry o tajnou zbraň. (TV – Attack of the Hawkman)

Duben

Jako špión Spojenců je Indy poslán do Vídně, aby získal tajné informace přímo z okolí rakouského císaře Karla I. (TV – Adventures in Secret Services)

Květen

V další válečné epizodě se Indy tentokrát účastní mise, jak dosud neutrální Španělsko zatáhnout do války proti Německu. (TV – Espionage Escapades)

Červen-Červenec

Na nebezpečnou misi se Indy vydává do Ruska, kde infiltruje bolševickou organizaci připravující puč.(TV – Adventures in Secret Services)

Srpen

V Praze musí Indy bojovat „jen“ s obyčejnou byrokracií, pomoci by mohl jistý spisovatel jménem Franz Kafka. (TV – Espionage Escapades)

Říjen

Jako člen australské jednotky vojáků vyráží Indy do oblasti starobylého města Beersheba, aby tu zneškodnil nálože výbušnin instalované při turecké okupaci. Pomáhat mu bude sympatická exotická břišní tanečnice. (TV – Daredevils of the Desert)

1918
Leden

V Transylvánii nemůže Indy bojovat s nikým jiným než s obávaným Vladem, obávaným upírem sužující celé okolí. (TV – Masks of Evil)

Září

V Instabulu podstupuje Indy další ze svých špiónských akcí, tentokrát musí překazit turecký atentát na francouzské agenty. (TV – Masks of Evil)

Listopad

Indy se vydává hledat legendární diamant, který prý kdysi patřil Alexandru Velikému. Na své pouti cestuje od Londýna přes Egypt až do Jihočínského moře, kde se utká s čínskými piráty. Na opuštěném ostrově je potom málem sežrán divokými kanibaly. (TV – Treasure of the Peacock Eye)

1919
Květen

První světová válka je konečně u konce a Indy je jako znalec několika světových jazyků přizván coby překladatel při sepisování versaillské mírové smlouvy. (TV – Winds of Change)

Červen

Příběh plný spíše drobných lidských příběhů, zažije Indy v Princetonu, kde pomáhá svému dávnému příteli. (TV – Winds of Change)

1920

Leden Indy začíná studovat u profesora Abnera Ravenwooda a poprvé se potkává s Marion Ravenwoodovou.
 Duben

Divoká dvacátá léta prožívá Indy nejdříve jako velký fanoušek jazzu, ovšem posléze se zapojí do žhavé akce, když pomáhá slavnému oddělení „neuplatných“ dopadnout obávaného gangstera jménem Al Capone. (TV – Mystery of the Blues)

Červen

Relativně neakční dobrodružství prožije Indy v zákulisí her spojených se slavným dramatikem George Gershwinem. Zákulisí jsou plné napětí, intrik, ale i krásných žen a velkých citů. A někdo připravuje opravdu zásadní zvraty v divadle…(TV – Scandal of 1920)

Srpen

Aby si vydělal Indy na školné, nechá se Indy zaměstnat ve filmovém studiu Universal, kde svede několik tvůrčích bitev s režisérem Erich von Stroheim. Ve spolupráci s Johnem Fordem zase zažije chvíle slávy před kamerou (TV – Hollywood Follies)

1922
Květen

Indy úspěšné skládá přípravné zkoušky a vyráží na studium na Sorbonnu. Odskočí si ale do Řecka, kde je neprávem obviněn ze snahy svrhnout krále Konstantina. Rozhoduje se také stát se archeologem (K – Peril at Delphi) Srpen Indy se potkává poprve s René Belloqem, kterému se podaří očernit jednoho z archeologů při vykopávkách v Iráku.

1924

Indy a další lidé objevují vzácnou pravěkou jeskyni a v ní starobylé artefakty. Jeden ze studentů se snaží ukrást všechnu slávu pro sebe (K – Unicorn´s Legacy)

1925

Indy úspěšně absolvuje na Sorbonně a získává místo učitele archeologie v Londýně. Během výpravy do Stonehenge se dostává k záhadám okolo legendárního Merlina (K – Dance of the Giants) Během roku Indy se zamiluje do Marion, ale během roku se rozcházejí

1926

8. února V Šanghaji se narodí Wan Li – Kulatý Kraťas
Březen-Duben

Indy cestuje s dívkou Deidree do Guatemaly, aby zde objevil tajemnou masku Camozotze. Je ale postřelen, vrací se do New Yorku, kde se žení s Deidree. Komplot okolo pátrání po masce ale končí tragicky – Deidree umírá při letecké havárii. (K – Seven Vails) 

1927

Soupeřem v pátrání po zbytcích Noemovy Archy jsou sovětští špióni, místem kde se Archa má ukrývat,je hora Ararat (K – Genesis Deluge)

1928

Do souboje o artefakty z domorodého amerického kmene Anasazi se Indy zapojí společně s Marcusem Brody, společně bojují proti dávnému nepříteli (K – Unicorn´s Legacy)

1929

Marcus Brody požádá Indyho o pomoc při pátrání po svém otci, kde nebudou chybět strašidelné lodi a podivná podzemní místa (K – Interior World) Listopad

Indy se seznamuje se Sophií Hapgood, se kterou prožije posléze mnohá dobrodružství

1930

Zvláštní mise přivede Indyho na stopu podivných létajících talířů, které likvidují letadla (K – Sky Pirates)

Mezi Anglií a USA řeší Indy další záhadu spojenou s legendou o Králi Artuši – tentokrát je ve hře Merlinova pochva na meč, která chrání před zraněními (K – White Witch)

1932

Na úpatí And získává Indy vzácný amulet, ale jak se brzy ukáže, svému majiteli přináší jen smůlu. Amulet chtějí pro sebe získat okolní kmeny a Indy je tak neustále v nebezpečí (K – Feathered Snake)

1933
Březen

Během cest po Střední Americe se Indy dostane do křížku se dvěma tajemnými artefakty – křišťálovou lebkou, kde pouhý dotyk stačí, aby zemřela milovaná osoba nálezce a také podivným Kámen mudrců, naopak život vracející. (K – Philosopher´s Sto­ne)

Duben

Indy a jeho bratranec pátrají po vzácné dřevěné sošce a dostávají se na tajemný ostrov hrůzy, ze kterého se ještě nikdo nedostal živý (K – Curse of the Horror Island)

Červen

Opět ve dvojici se svým bratrancem pátrá Indy v odlehlých koutech Himalájí po Stříbrné věží a vesnici, kde žijí tajemní a obávaní obři. (K – Giants of the Silver Tower)

Říjen-Prosinec

Při pátrání po ztracené křišťálové lebce se Indy dostane do křížku s René Belloqem, jeho mise se postupně změní v úkol najít vzácné dinosauří vejce (K – Dinosaur Eggs)

1934
Začátek roku

Jeden z polárních průzkumníku zanechá u Indyho podivnou krabičku a než zemře, vypráví mu o svém příběhu z Islandu. Indy se přidává k dánské výpravě a proti Nacistům na Islandu vybojuje další úspěšnou bitvu (K – Hollow Earth)

Červen

Opět společně se svým bratrancem vyráží Indy na další výpravu, tentokrát do Egypta, kde zmizely z muzea dvě vzácné mumie. Stojí za vším tajemný kult snažící se mumie oživit? (K – Cult of the Mummy´s Crypt)

Další tajemný artefakt musí Indiana získat dřív než padne do nesprávných rukou, tentokrát je to všemocná kniha Omega (K – Secret of the Sphinx).

1935

V jižním Pacifiku hledá Indy podvodní chrám, ve kterém se ukrývají perly nesmírného bohatství. Musí ale vybojovat velkou bitvu s obávaným tvorem. (K – Shrine of the Sea Devil).

Indiana je najat Číňany, aby našel Černou perlu zvanou „Srdce draka“, která propůjčuje moc ovládat mysl jiných. Během svých dobrodružství zavítá Indy také zpět do Prahy. (G – Emperor´s Tomb).

V Číně získá Indy ostatky čínského vládce Nurchachiho, ale je podveden a málem otráven. Na útěků ze Šanghaje se v doprovodu zpěvačky Willie a malého Kraťase dostává až do zapadlé indické vesnice, kde zmizel tajemný kámen Šankara. Za zmizením stojí oživený thugský kult bohyně Kálí a Indy se vydává na záchranou misi do paláce Pankot (F – Chrám zkázy).

Pátrání po zmizelé čelence z keltské doby zavede Indyho opět do Londýna, kde prožije několik perných chvil. (K – Avalon Inheritance)

1936

Indy cestuje do Peru, aby zde objevil vzácnou sošku bohyně plodnosti, ale jeho rival Belloq si podmaní místní kmeny a získá sošku pro sebe (F – Dobyvatelé ztracené archy).

S Belloqem se Indy opět střetne, když ho americká vláda pověří hledáním ztracené Archy, do které kdysi ukryl Mojžíš desatero přikázání. Protože je Archa zdrojem obrovské moci, pasou po ni i Nacisté (s Belloqem), Indy cestuje do Egypta, aby tomu zabránil. Společnost mu dělá egyptský přítel Sallah a dávná láska Marion Ravenwoodová (F – Dobyvatelé ztracené archy)

Příběhy inspirované úspěchem prvních dvou filmů zavádějí Indyho do dalších dobrodružství po celém světě. Setkáme se zde s mnoha známými tvářemi, jako je Marion (která si otevře v New Yorku další hospodu), Sallah (ten pomůže Indymu získat sošku bohyně plodnosti) nebo Marcus Brody. V další sérii příběhů se do Indyho života znovu vrátí třeba Kraťas.

(C – The Further Adventures)

1937

Indiana jako čerstvý profesor podstupuje dobrodružství v Jižní Americe, kde společně s přitažlivou peruánskou archeoložkou pátrá po tajemství zlatého prstu, který pochází z dob Inků. Zdá se, že někdo chce obnovit jejich dávnou slávu a pro získání prstu neváhá udělat cokoliv (C – Arms of Gold)

Srpen

Předmětem hledání Indyho i jeho soupeřů je tentokrát jisté křišťálové Oko, které svému majiteli propůjčuje možnost vidět a dokonce i změnit budoucnost. Pátrání Indyho zavede od řeckého Olympu až do dalekého Japonska (K – Eye of the Fates)

1938

Leden Indy začíná vyučovat na Barnettově vysoké škole v New Yorku

Březen-Červen

Indiana konečně získává slavný Koronádův kříž, který naposledy viděl v roce 1912. Poté se zapojí do pátrání po Svatém Grálu, který umožňuje věčný život. Soupeřem jsou mu opět Nacisté, naopak mezi jeho spojence patří Marcus Brody a nové také jeho otec, se kterým Indy už dlouhá léta nepromluvil (F – Poslední křížová výprava)
Červenec

Narodí se Henry „Mutt“ Williams

Říjen

V Číně se Indy pouští do souboje o svitky, které napsal možná sám Budha a mohou se stát klíčem k věčnému životu a poznání. Bojovat o ně musí nejen s národy z celé Číny či Indie, ale především se ziskuchtivými Japonci (C – Thunder in the Orient)

Klíč k dávno ztracenému podkladu královny Sheeby musí Indy hledat v Etiopii, po boku mu stojí syn slavného profesora (K – Lost Treasure of Sheba)

1939 Marcus Brody se stává ředitelem Marshallovy vysoké školy. Indy se seznamuje s Georgem „Macem“ McHalewithem.

Květen

Atlantida jako ztracený kontinent přitahoval pozornost po dlouhá staletí, získat pro sebe tajemný zdroj síly a moci chtějí v napjaté době Nacisté. Do boje proti nim vyráží Indy po boku se svojí dávnou známou, Sophii Hapgood. Jejich putování je zavede do Francie, africké pouště až pod dno Středozemního moře (G – Fate of Atlantis).

Po svém návratu z Kréty se vydává Indy do Sargasového moře, hrobu mnoha lodi křížících Atlantik, kde nachází podivnou komunitu bývalých pirátů. (C – Sargasso Pirates)

1940

Na ostrově uprostřed Indického oceánu čelí Indy smrti samotné. Epidemie zlikvidovala prakticky všechny domorodce, za vším stojí obávaný Čtvrtý jezdec z Apokalypsy, který se chystá na ovládnutí světa (K – The Dance of Death)

1941

Do boje o další boží artefakt – Zlaté rouno – se Indy pouští opět s Němci, kteří obsadili řeckou oblast okolo Mykén (C – Golden Fleece)

1945

Těsně před skončením války se Hitler upíná k poslední naději – získat legendární Kopí osudu, které zabilo Krista, a získat tak nástroj neporanitelnosti. Zastavit ho na britských ostrovech může jediný muž – Indiana Jones (C – Spear of Destiny).

1946

Na žádost sovětské vlády se Indy vydává do Ruska, kde objevuje klíč Krále Šalamouna. Ten by se mohl stát vodítkem až k nalezení Kamene mudrců a Indy se tak vydává na strastiplnou cestu, aby odhalil všechny stopy (C – Iron Phoenix).

1947

Indy chtěl už jen poklidně odpočívat a věnovat se místní archeologii, ale ozve se poprvé Studená válka a Indy tak vyráží poprvé do boje proti Rusům. Bojovat se bude o tajemný stroj, který umožňuje procházet prostor i čas, pátrání začíná v ruinách babylónské věže. Pomáhat Indymu bude opět Sophia Hapgood. (G – Infernal Machine). Indy pomáhá ve rozboru havárie UFO v Roswellu, aniž by ale tušil, co vše se za tím ukrývá (F – Království křišťálové lebky)

1951 Umírá Henry Jones Sr.

Indy tráví zimu na chatě ve Wyomingu a poprvé začne vážněji vzpomínat na svá mnohá dobrodružství. Pomáhá také získat znovu jeden domorodý artefakt. (TV – Mystery of the Blues)

1952 Umírá Marcus Brody

1957

Indy je donucen Sověty se vloupat do armádního skladu a pomoci jim ukrást těla z trosek UFO z roku 47. Poté se zapojí do velké bitvy o získání Křišťálové lebky, mimozemského artefaktu a brány k vyšší moci. Soupeřem jsou mu Sověti, po boku mu stojí Marion a její syn Mutt, ze kterého se vyklube Indyho syn (F – Království křišťálové lebky)

1992

Indy žije společně se svojí ženou a dcerou v New Yorku, nosí pásku přes oko a je otevřený všem, kdo si chtějí poslechnout jeho příběhy.

ZAJÍMAVOSTI

  • Indy ovládá 27 (dvacet sedm) jazyků, umí například francouzsky, německy, italsky, španělsky, rusky, švédsky, řecky, arabsky, turecky, vietnamsky, svahilsky, latinsky, čínsky a také trochu hindsky
  • Na bradě má jizvu, kterou si odnesl z boje o Koronádův kříž, kde se snažil bičem zahnat lva.
  • Ze stejného souboje také získal nejen svůj bič, ale také svůj typický klobouk panama.
  • Je známa jen jediná jeho fóbie – z hadů

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Milano33

Jedna z najikonickejších postáv vôbec.

17.1.2020 | 20:57:26

Indiana Jones 5

Natáčení pátého Indyho se kvapem blíží, proto nezapomeňte sledovat všechny novinky na našem fanwebu.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Jak vznikl Indiana Jones

Vznik nápadu s Indiana Jonesem je už dnes prakticky legendou. Když se v létě roku 1977 Spielberg a Lucas poprvé vážněji zamýšleli nad filmem, určitě netušili, jaký úspěch je čeká…

Indiana Jones online

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama