Legion
90/100 - 101×

Legion

Jako teenager David Haller trpěl duševní poruchou. Byla mu diagnostikována schizofrenie, a proto byl léta držen v psychiatrické léčebně. Potom, co se dostane do styku s ostatními pacienty, uvažuje nad možností, že hlasy, které slyší, a vize, které vidí, by mohly být skutečné.

USA | 2017 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | FX | 50 minut
žánr
Drama, Komiksový, Psychologický
hrají
Dan Stevens (David Haller), Rachel Keller (Syd Barrett), Jean Smart (Melanie Bird), Aubrey Plaza (Lenny Busker), Jeremie Harris (Ptonomy Wallace), Amber Midthunder (Kerry Loudermilk), Katie Aselton (Amy Haller), Bill Irwin (Cary Loudermilk), Jemaine Clement (Oliver Bird)

Postřehy z epizody Chapter 22: První Cerebro, seznámení s Gabrielle Hallerovou a šachová partie

Postřehy z epizody Chapter 22: První Cerebro, seznámení s Gabrielle Hallerovou a šachová partie

Třetí epizoda třetí série nám nabídla nespočet komiksových referencí a drobných narážek na první sérii. Na ty největší perličky si posvítíme v našich postřezích, které vám pomohou zůstat v obraze.

10 0
16.7.2019

První Cerebro

Třetí epizoda nám nabídla hned několik významných momentů. Tím nejikoničtějším bylo představení prvního Cerebra, které si Charles postavil ve sklepě svého domu, aby si zesílil schopnosti a nalezl někoho, kdo je nadaný podobně jako on. Tímto způsobem objevil Shadow Kinga, který mu nedal jinou možnost, než se s ním utkat.

První Cerebro se objevilo v sedmém čísle řady X-Men, jež vycházela v roce 1964. Xavier se s pánem stínů střetl i v komiksech a po vyhraném souboji se rozhodl, že ochrání svět lidí před zlými mutanty a nevinné nadané jedince sjednotí. V bombajském apartmánu se mu povedlo sestrojit první verzi vysněného lokátoru. Termín Cerebro vychází z latinského výrazu cerebrum, čili mozek. Profesor posléze založil školu pro nadanou mládež, do níž se jako první zapsala Jean Greyová, která mu díky svým schopnostem pomohla Cerebro nakalibrovat.


Skrze Cerebro byl detekován Xavierův první nepřítel. Foto: FX

Jak se Gabrielle seznámila s Charlesem

Druhá světová válka se stala přehlídkou rozličných traumat, jež si odnesli vojáci a utiskovaní lidé. Charles se v seriálu nedokáže vyrovnat s činy, které za války napáchal, zvláště protože použil své schopnosti k tomu, aby někoho připravil o život. Z toho důvodu se nechá zavřít do psychiatrické léčebny, v níž narazí na Gabrielle, která byla rovněž poznamenána válkou. Od tamní sestry se dozvídáme, že Gabrielle je přeživší z koncentračního tábora, v němž přišla o všechny své blízké. Tyto události jí navodily katatonickou nemoc, kvůli které se Gabrielle přestala hýbat a reagovat na okolí. Z tohoto stavu ji nakonec probudil Charles, který se do ní později zamiloval.

V komiksech se Charles po souboji s Faroukem rozhodl odjet do Izraele. Cesta jej zavedla do psychiatrických ústavů, ve kterých pomáhal lidem překonat trauma z války. Xavierova obětavá pomoc jej zavedla k izraelské diplomatce Gabrielle, která byla zachráněna z tábora Dachau, jež v ní probudil příznaky katatonie. Charlesovi se podaří její mysl osvobodit a posléze se do ní zamiluje. V Izraeli se také seznámí s Magnetem. Po čase se rozhodne Izrael opustit a vrátí se do Ameriky, jenže netuší, že Gabrielle otěhotněla, a na výchovu Davida proto zůstává sama. Gabrielle později kontaktuje Charlese a odhalí mu pravdu, neboť se u Davida začne projevovat psychická choroba, která má za následky několikanásobné rozštěpení osobnosti. Můžete si také všimnout, že Gabrielle v seriálu nosí zelené oblečení podobně jako v komiksech.

Gabrielle se poprvé objevila v Uncanny X-Men #161 (září 1982). Foto: Marvel Comics

Šachová partie

Třetí epizoda nám také ukázala, jak se v léčebně Charles s Gabrielle sbližovali, když společně trávili čas. V jednom ze záběrů je vidíme hrát šachy, v nichž vítězila Gabrielle. Ne všem se povede porazit jednu z nejbystřejších myslí vesmíru. Šachy často hrávali Xavier s Magnetem, čímž jsme se dočkali menšího odkazu na x-menovskou filmovou sérii. Odhaduje se, že Magneto má FIDE Elo (statistické ohodnocení výkonnosti hráče) okolo 1950, zato Charles má FIDE 2100. Šachová partie pro mutantské univerzum symbolizuje naději a přátelství.

Nechal Charles Gabrielle vyhrát? Foto: FX

Odkazy na první sérii

Prostředí psychiatrické léčebny nabízelo hned několik referencí na první sérii, kdy byli David se Syd zavřeni v blázinci. Charles s Gabrielle takřka nastavují zrcadlo Davidovi se Syd. Nejenže se tyto páry potkaly naprosto v totožném prostředí, ale také si za doprovodu písně She's A Rainbow od skupiny Rolling Stones pochutnávali na třešňovém koláči. Další záběry si pro sebe kradl plyšový chlapeček, který Davida strašil v první sérii. Tato hračka se k Davidovi dostala kvůli Gabrielle, která si plyšového chlapečka odnesla z koncentračního tábora. Tento plyšák znázorňuje Gabriellino utrpení, které Charles naštěstí potlačil, a naplnil jí hlavu veselejšími vyhlídkami.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Stav překladu

Epizoda S03E08: Chapter 27

cz100%
DOKONČENO


Překlad: @Kubc6a

Titulky sedí na lehce dohledatelné verze.

Dotazy k titulkům můžete pokládat v naší diskuzi.
Po zhlédnutí nezapomeňte díl ohodnotit.
O poslední řadě můžete diskutovat v tomto fóru.

Ohodnoťte seriál Legion

Třetí série: Trailer na závěrečnou velejízdu

Thumbnail Play icon

Reklama

Nepřehlédněte

V poslední řadě se objeví Profesor X

V poslední řadě se objeví Profesor X

Největší mozek planety Charles Xavier si konečně našel cestu do seriálu Legion. Touto novinkou se pochlubil tvůrce Noah Hawley, který oznámil, že v závěrečné řadě představí Davidovy biologické rodiče. Roli Profesora však přebere nový herec.

Fotky postav

Fotky postav

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama