Sherlock Shrnutí: Co víme o čtvrté řadě Sherlocka

Shrnutí: Co víme o čtvrté řadě Sherlocka

Shrnutí: Co víme o čtvrté řadě Sherlocka

Po novoročním speciálu z ledna 2016 čeká fanoušky další dlouhé čekání. Minimálně roční. Regulérní epizody čtvrté série Sherlocka se mají na obrazovkách stanice BBC totiž objevit až v roce 2017. Jestli to bude opět na Nový rok, nevíme. Přesto není čtvrtá řada zcela zahalena tajemstvím.

39 1
4.1.2016

Přípravy a natáčení

Natáčení čtvrté řady má začít na jaře tohoto roku, nejspíš v dubnu. Opět s největší pravděpodobností vzniknou tři devadesátiminutové epizody. Scénáře k nim tentokrát budou psát Mark Gatiss (první díl), Steven Moffat (druhý díl) a posléze oba dohromady (třetí díl). Podle všeho se tentokrát na scénáři nebude podílet Steven Thompson, který napsal epizody The Blind Banker, The Reichenbach Fall a spolupracoval na The Sign of Three.

Děj epizod

O čem přesně má čtvrtá řada být zatím jisté není. Zcela určitě se v ní ale bude muset Holmes vypořádat s „návratem“ Moriartyho, který je ale – jak víme z epizody The Abominable Bride – skutečně mrtvý. Jeho ďábelský plán však pokračuje i nadále.


Je navíc pravděpodobné, že jedna z epizod bude vycházet z posledního dosud nezpracovaného románu Údolí strachu. V něm se má Holmes dostat k šifře od jednoho z Moriartyho agentů. Velká část příběhu je také věnovaná americkým zednářům.

Steven Moffat už dříve prohlásil, že čtvrtá řada má být temnější a že jedno z překvapení „odpoví na otázku, na kterou se jich ještě nikdo nezeptal.“ Vydat se v ní mají postavy „na místo, kde ještě nikdy nebyly“ (není jisté, zda je tím myšleno skutečné fyzické místo) a hrdinové se také budou vypořádávat s „následky“ (Moriartyho návratu?).

Další částí příběhu, které se budou tvůrci muset nějakým způsobem věnovat, je těhotná Mary. Zatím ale nevíme, jestli narození malého Watsoňátka opravdu uvidíme.

Hlavní záporák

(Chyběl jsem vám? Foto: BBC)

Každá z řad Sherlocka zatím měla svého hlavního detektivova nepřítele. První dvě řady to byl Napoleon mezi zločinci Jim Moriarty, ve třetí řadě pak Napoleon mezi vyděrači Charles Augustus Magnussen. Zdá se, že ve čtvrté sérii bude opět jako záporák figurovat Moriarty, velmi pravděpodobně (protože Moriarty je mrtvý) ale bude jeho plán vykonávat někdo jiný. Což ovšem nemusí znamenat, že herce Andrewa Scotta v epizodách neuvidíme (vždycky po sobě může nechávat nahrané vzkazy, jako ve finále třetí řady).

A co dál?

Naprostého konce se podle všeho v příštím roce bát nemusíme. Hlavní hvězdy seriálu Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana prý Sherlock stále baví a tvůrci Steven Moffat ani Mark Gatiss se ho také vzdávat nechtějí. Nepočítají proto, že by čtvrtá řada měla uzavřít celý seriál. Naopak, oba už mají plány i na sérii pátou. Sherlock s námi tedy na 99 procent ještě pár let vydrží.

(Obálka knihy: Mladá Fronta)

Diskuze /18

téčko171

Andrew Scott se taky klidně může objevovat v podobě halušek. Podobně, jako se Joker zjevuje Batmanovi v Arkham Knight.

webmaster
4.1.2016 | 17:39:06
Angi

Už se těším, až v roce 2023 začnou natáčet pátou sérii.

#13 helsl
4.1.2016 | 18:56:19
Drewina

jupí :D

4.1.2016 | 19:25:52
Jáchym Pochop

Hlavní zápornou postavou by mohl být i Moriartyho muž číslo 1. Sebastien Moran. Poprvé se objevil v povídce Prázdný dům, kde se pokusil spáchat atentát na Holmese.

#5 Horluck #6 JtD
4.1.2016 | 21:27:49
Horluck

#4 Jáchym Pochop: Lord Moran se už objevil v díle 3×01, kde chtěl spáchat atentát na britský parlament. Na konci epizody ho pak zatkli, takže bych nečekal, že se ještě někdy objeví… i když možné je samozřejmě vše, že? ;-)

#6 JtD
4.1.2016 | 22:54:04
JtD

Moriarty ale nemusí být nutně mrtvý. Sherlock si to jenom myslí. Může být mrtvý nebo taky ne.

#4 Jáchym Pochop: #5 Horluck: A co Mary? V 3×03 je přece v prázdných domech místo Morana. A rozhodně vypadá na lepšího střelce, než je tenhle tady. Řekla bych, že si té náhody ve jménech museli všimnout taky – Mor(st)an. A nebylo by tohle teprve zajímavé?

#7 Angi
5.1.2016 | 0:58:38
Angi

#6 JtD: Tak ještě jednou. Moriarty si prostřelil hlavu. PROSTŘELIL HLAVU! Přímo před Sherlockem. Koukněte se na konec třetí řady, je v tom cliffhangeru Moriarty někde živý? Jesus.

A s Mary/Moranem by to nebylo fajn, bylo by to přeplácané. Už jednou se ze spořádané přítelkyně stal cvičený zabiják a ted by následovalo další odhalení, že vlastně dělá pro Moriartyho? A v další sérii by z ní byla anglická královna v utajení, ne?

#8 Ufrflanamacka #9 JtD #10 garvon #14 keyzar #15 keyzar
5.1.2016 | 8:26:30
Ufrflanamacka

#7 Angi: anglická královna by sa k niečomu takému nikdy neznížila!

zato Camilla či jeden z Corgies....­.......... :-)

nie, počkať.....bude to Daniel Craig, ktorému hrablo, že už nerobí Bonda

5.1.2016 | 11:20:14
JtD

#7 Angi: No o Sherlockovi si taky mysleli, ze skocil a zabil se, a on to přitom zfingoval… To chce klid a nohy v teple, nerozčilovat se.

Mary a „spořádaná přítelkyně“? LMAO, od kdy?

5.1.2016 | 12:01:05
garvon

#7 Angi: Kdyby to bylo tak strasne jasne, tak o tom nenatoci cely dil, nemyslis? Vsak Sherlock si rozbil hlavu o zem. ROZBIL HLAVU O ZEM! Primo pred Watsonem. A ted je Sherlock zivy. Nebo je mrtvy? Ted uz ani nevim, uplne si me zmatl.

5.1.2016 | 13:05:47
kombinacnipaka

DOPYTLE… 2017?

5.1.2016 | 19:20:14
Souls

A čo tak M(ori)ar(t)y ? :D

5.1.2016 | 20:02:46
helsl

#2 Angi: Nebuď takovej pesimista! Já už nejsem žádný teenager a tímhle tempem bych se desáté série třeba taky nemusela dožít. A to by mě fakt dopálilo. Leda by měli v pekle televizi.

5.1.2016 | 20:17:30
keyzar

Ono by šlo úplně jednoduše vysvětlit, porč je moriarty naživu. Těsně přee výstřelem z jeno zbraně jde slyšet zvuk v podobě jakéhosi vystříknutí spreje. Ten samý zvuk jde slyšet ve stejné epizodě téměř na začátku, kdy krade korunovační klenoty a stříkne jakýmsi inhalátorem na hlídače a ten se okamžitě složí k zemi. Mohl tedy do sebe vpravit něco, co ho na chvíli udělá mrtvým, vystřelit slepým nábojem a prasknout ampulku s umělou krví. Neříkám, že to tak je, jenom že by to tak být mohlo. Pusťte si to zastřelení a poslechněte si to několikrát, že tam ten zvuk opravdu je těsně před výstřelem :-) #7 Angi:

6.1.2016 | 14:28:22
keyzar

Ono by šlo úplně jednoduše vysvětlit, porč je moriarty naživu. Těsně přee výstřelem z jeno zbraně jde slyšet zvuk v podobě jakéhosi vystříknutí spreje. Ten samý zvuk jde slyšet ve stejné epizodě téměř na začátku, kdy krade korunovační klenoty a stříkne jakýmsi inhalátorem na hlídače a ten se okamžitě složí k zemi. Mohl tedy do sebe vpravit něco, co ho na chvíli udělá mrtvým, vystřelit slepým nábojem a prasknout ampulku s umělou krví. Neříkám, že to tak je, jenom že by to tak být mohlo. Pusťte si to zastřelení a poslechněte si to několikrát, že tam ten zvuk opravdu je těsně před výstřelem :-) #7 Angi:

6.1.2016 | 14:28:23
HOUND

…malá nápověda k těm vašim…

Richard Brook Stayin' Alive

..řekněme…

..24 hodin?

..vyřešte to..

..čas běží tik tak..

17.1.2016 | 22:53:57
HOUND

..teorie??

17.1.2016 | 22:54:22
TruTru

Mě třeba Mary přijde jako velmi dobrý kandidát na hlavního superpadoucha :)

 1. Zabila hlavní postavu. (Sherlock sice přežil, ale chvíli byl v klinické smrti. Doktoři už odcházeli od stolu, a každá postava v jeho hlavě zdůrazňuje, že byl zabit, a že skoro určitě umře.) Takže si opravdu nemyslím, že Mary výstřel byl „chirurgický zákrok“ a že si Sherlock celou tu historku nevymyslel. On si ji totiž vymyslet musel, protože Mary je nebezpečná a mohla by je ohrozit, pokud by si nemyslela, že je Sherlock na její straně.
 2. Celou dobu viděla, jak John trpí ztrátou Sherlocka, pomáhala mu se z toho dostat a pak ho v pohodě sama zabije/přizabije bez ohledu na Johnovy pocity? hmmmmmm zajímavá láska xD
 3. Není důvěryhodná. Lhala od samého začátku.
 4. Manipulovala s Sherlockem i Johnem. – Stačí pomyslet na to, že Mary je JEDINÁ Johnova přítelkyně, kterou měl Sherlock rád (dokud ho nestřelila). Mary přitom využívala dominance ve své pozici – kdy je spojovacím článkem Johna a Sherlocka a kdy je jí Sherlock vlastně vděčný, že se s Johnem vůbec smí setkávat a trávit s ním čas. (ačkoliv po svatbě, čili na začátku His Last Vow už k Sherlockovi, nebo zmínce o něm není milá ani trochu)
 5. Mary je pravděpodobně psychopat (to o tom psychopatovi řekla jen tak mimochodem i její představitelka Amanda Abbington) První dva díly musela být její role sladké Mary tak přesvědčivé, že herečka údajně neznala scénář třetího filmu. Jinak by prý roli zahrála jinak) Takže musela být dokonale přesvědčivá sladká paní Watsonová, třeba že je ve skutečnosti chladnokrevný zabiják-
 6. Ať už Sherlock či John udělali cokoliv, myslím, že je mimo jejich charakter, aby Mary skutečně odpustili. Sherlock si určitě nemyslí, že si John zaslouží vycvičeného zabijáka. Nehledě na to, že je schopen omlouvat zločince jen v případě, pokud zločiny vyváží/převáží záslužnými činy. Jako třeba Billy Kincade škrtič co přispíval na sirotčince. A John by jí neodpustil vraždu Sherlocka (osobně si myslím, že jako výborný doktor, který byl s Sherlockem celou noc v nemocnici ví, že Sherlock málem umřel). Navíc jsme od Johna nikdy výslovně neslyšeli odpuštění (jako to velkolepě předvedl v Prázdném pohřebáku, když odpouštěl Sherlockovi.) Slyšeli jsme pouze připravená slova: ,,problémy tvojí minulosti jsou tvoje věc, problémy tvojí budoucnosti moje výsada" což může být pravda a zároveň to může znamenat, že jeho výsadou je nenarozené dítě, nebo fakt, že všechno do budoucnosti se ho týká.
 7. Mary použila stejnou repliku aplikovanou na Johna, jako Magnussen: ,,Měl by sis to dát na tričko."
 8. Přátelsky připomínám, že Mary po její střelbě na Sherlocka ani jednou neprojevila lítost, nebo se neobtěžovala omluvit. Naopak šla do jeho pokoje a vyhrožovala mu, když byl naprosto bezradný a napojený na hadičky. A později si na setkání s ním opět vzala zbraň a neváhala mu s ní vyhrožovat (ačkoliv netušila, že míří ve skutečnosti na Johna.)

9)Sherlock si spletl Mary s Lady Smallwood a podobným způsobem si spletl Lady C. s Moriartym na konci The Abominable Bride. Myslím, že ještě nějaké paralely mezi ní a Moriartym by se našly.

Opravdu nechápu, proč by nemohla být hlavním záporákem, nebo proč by to mělo být přeplácané, po tom, co se dělo ve třetí řadě a po tom, jak se chovala a jak ji John ignoroval (v realitě) ve Speciálu. Naopak myslím, že Mary by byla výborný záporák. Další věc kterou nechápu je, jak lidé vnímají každý heterosexuální vztah za správný, i když je tak viditelně nezdravý a naprosto bez chemie. A to už je co říct, vzhledem k tomu, že představitelé Mary a Johna jsou ve skutečnosti svoji… Heteronormativy… Ach jo.

23.2.2016 | 16:17:10
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Čtvrtá série

S04E01 The Six Thatchers

 • BBC One: 1.1. 21:30
 • ČT 2: 2.1. 21:35 (Šest železných dam)
 • STV 2: 1.1. 22:10 (Šesť Thatcheriek)

S04E02 The Lying Detective

 • BBC One: 8.1. 22:00
 • ČT 2: 8.1. 22:05 (Skomírající detektiv)
 • STV 2: 8.1. 22:10 (Klamár detektív)

S04E03 The Final Problem

 • BBC One: 15.1. 22:00
 • ČT 2: 15.1. 22:05 (Poslední případ)
 • STV 2: 15.1. 22:10 (Konečný problém)

Hlídejte si nás

Reklama

Reklama

Promo fotky

Promo fotky

Partneři