The Knick (Knick: Doktoři bez hranic) Skutečná první spinální anestezie

Skutečná první spinální anestezie

Skutečná první spinální anestezie

V prvním díle seriálu jsme viděli, jak doktor Thackery provedl spinální anestezii. Rozhodla jsem se vám trochu přiblížit, jak to bylo s anestézií v průběhu věků až do oné první spinální anestézie.


3 0
14.8.2014

V historii se nejdříve tišila bolest pomocí alkoholu, makového opia, hašiše, odvarů z koky a mandragory. Roku 1540 Valerius Cordus syntetizoval éter, ale jeho analgetické účinky popsal Paracelsus (vlastním jménem Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim). Až roku 1846 byla v Bostonu provedena první operace, kdy byl pacient uspán pomocí éteru.

Za úplně prvního anesteziologa je považován John Snow, osobní lékař královny Victorie, který jí roku 1853 podal chloroform jako anestetikum při porodu prince Leopolda II. Následují objevy jako maska, skrz kterou se éter a chloroform podávají, intubace či přímá laryngoskopie a dostáváme ke Karlu Kollerovi, který zcela náhodou objevil lokální účinek kokainu na sliznici. Kokain použil i německý chirurg August Bier. Spolu se svým asistentem Hildebrandtem testovali na vlastních tělech účinky roztoku kokainu vpíchnutých do meziobratlového prostoru. Mezi věcmi, které zkoušeli jsou: pálení cigaretou, silná rána kladivem do holeně a silný tlak i tah na varlata. První operaci s použitím spinální anestézie provedl August Bier roku 1899.


Anestezie jako věda byla uznána až zhruba v polovině 20. století. Motto pro celkovou anestézii je: „Pacient musí během operace dobře spát, nesmí cítit bolest, musí být svalově uvolněn, nesmí aktivizovat patologické vegetativní reflexy (hypertenzi, bradykardii, laryngospasmus)“.

V dnešní době už je anestezie celkem běžnou záležitostí, každý z nás se s ní jistě setkal minimálně u zubaře. Já osobně, když vím, jaké by bylo navštívit dentistu na příklad před sto lety, jdu na prohlídku s mnohem lehčím srdcem :).

Diskuze /4

Lortis

Haha, John Snow :D

Jinak pěkný článek, celkem zajímavé čtení :)

14.8.2014 | 23:22:36
Julka

Tak John Snow nás dostal všechny :D

15.8.2014 | 8:38:33
adam16

A že „You Know Nothing Jon Snow“ :D

15.8.2014 | 11:56:27
KevSpa

Ach jo, GoT kam se podíváš. Marně tu čekám na nějakou diskuzi k tématu. Jinak, super článek, doufám, že budou další a snad se tam tentokrát nikdo nebude jmenovat jako postava z GoT.

webmaster
15.8.2014 | 12:28:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele The Knick a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Nepřehlédněte

The Knick druhou řadou definitivně končí

The Knick druhou řadou definitivně končí

Lékařský seriál z doby počátků moderní medicíny byl dnes oficiálně zrušen. S diváky i kritiky milovaným seriálem a Clivem Owenem v roli Dr. Thackeryho se již neuvidíme, The Knick tak zůstane pouze u dvou sérií.

Momentka

Momentka

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás