Dig (Ztracená archa)
86/100 - 43×

Dig(Ztracená archa)

Agent FBI Peter Connelly vyšetřuje záhadnou smrt mladé archeoložky v Jeruzalémě. Při svém pátrání ale zjistí, že je na stopě spiknutí, které má po dvou tisících letech změnit běh dějin.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | USA Network | 42 minut
žánr
Krimi, Mysteriózní, Thriller
hrají
Jason Isaacs (Peter Connelly), Anne Heche (Lynn Monahan), Ori Pfeffer (Golan Cohen), Guy Selnik (Avram), Alison Sudol (Emma Wilson), Richard E. Grant (Ian Margrove), Lauren Ambrose (Debbie Morgan), David Costabile (Tad Billingham), Zen McGrath (Josh), Omar Metwally (Jusef Chálid), Angela Bettis (Faye), Regina Taylor (Ruth Ridell)

Postřehy a teorie z epizod Emma Wilson's Father a The Well of Souls

Postřehy a teorie z epizod Emma Wilson's Father a The Well of Souls

V nejnovějších dvou epizodách seriálu Dig se toho událo mnoho, tvůrci však byli zaneprázdněni posouváním děje natolik, že nepřinesli do seriálu skoro žádné nové pojmy. Pojďme si tak spíše krátce připomenout, co jsme již psali dříve.

8 0
12.4.2015
TheDarkKnight

On přichází

Na konci páté epizody říká Jusef Chálid: „On přichází.“ Jelikož toto prohlašuje poté, co nalezl a předal poslední kámen z kyrysu, je více než jasné, že tím myslí Mesiáše. Židé totiž na rozdíl od křesťanů nevěří, že byl Ježíš Kristus mesiáš a považují ho pouze za proroka (zde však třeba podotknout, že lidé, kteří v seriálu usilují o znovuvybudování Chrámu, jsou, jak prozradili sami tvůrci, fanatici, nelze je tak nazývat židy, i když mají velkou část obřadů a víry přebranou právě z judaismu). Zatímco tedy křesťané očekávají opětovný návrat Ježíše na zemi před koncem světa, židé teprve na svého mesiáše, který by měl znovuvybudovat Chrám, čekají. Více jsme o této problematice psali v předchozích postřezích. Jak jsme již dříve zmiňovali my i postavy seriálu, znovuvybudování Jeruzalémského chrámu na Chrámové hoře, kde nyní stojí Skalní dóm, by vyvolalo třetí světovou válku, jež by dle slov Debbie Morganové měla způsobit Armagedon, tedy konec světa popsaný v knize Zjevení. Nejedná se tedy již pouze o spekulaci, ale o fakt, který tvůrci odhalili pro zvýšení napětí.

Esejci a Řád Moria

To, že muž, který se lstí dostal k Červeňákovi, je Esejec, bylo zřejmé již dříve, nejnovější epizoda nám toto pouze potvrdila, dokonce než to bylo řečeno přímo, již když mluvil o „svitcích“, nebylo těžké si uvědomit, že tím myslí Svitky od Mrtvého moře nebo také Kumránské svitky (více se dočtete v Úvodu do historie esejců). Aby však nebylo vše jasné, Peter Connelly při vyšetřování narazil na Řád Moria, do kterého by mohl patřit esejec, jenž unesl Červeňáka, jelikož když držel nad Avramem nůž, mluvil o tom, jak Bůh nařídil Abrahámovi zabít svého jediného syna (jednalo se pouze o zkoušku, Bůh Abraháma včas zastavil), a to právě na hoře Moria. Jedná se také o jedno z označení pro Chrámovou horu, na níž dříve stával Jeruzalémský chrám.

Symbol propojující seriál

Nejdříve se objevil na bedně, v níž byl Červeňák, poté jej složil Peter Conelly v deníků oběti a nakonec to viděl na stropě na vykopávkách. Symbol, který je protkaný celým seriálem, dokonce i komplex je v jeho tvaru vybudován, bude zřejmě dosti významný, nikdo však zatím neví, co znamená. Jedná se snad o upravené hebrejské písmeno či číslici, tvar budoucího Chrámu či jistou formu mapy? Co myslíte?

Foto: USA Network

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Upoutávka

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Poslední epizoda konspiračního seriálu Dig s názvem Armageddon Protocol je za námi, pojďme si tedy společně zrekapitulovat, co jsme se v závěru této minisérie dozvěděli.

Reklama

Historické okénko

Kumránské svitky a esejské učení

Kumránské svitky a esejské učení

V minulém článku jsme psali o esejcích a o jejich životě v poušti. Tentokrát se budeme věnovat nalezeným písemnostem v kumránských jeskyních. V těch byly nalezeny jak svitky napsané esejci, tak další různé rukopisy. V článku vám přiblížíme tyto svitky a jejich nález a také vám vysvětlíme, jak to bylo s měděnou destičkou ze seriálu.

Nejoblíbenější postavy

Tajné společnosti

Tajné společnosti - 2. část

Tajné společnosti - 2. část

Přinášíme vám druhou část přehledu o tajných společnostech, ve které nechybí ani oblíbení Ilumináti. V šesté epizodě seriálu Dig je zmínka o Řádu Moria, který bude pravděpodobně taky souviset s Ilumináty, protože jeden z názvů této společnosti je Moria vítězící nad větrem.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama