Dig (Ztracená archa)
86/100 - 43×

Dig(Ztracená archa)

Agent FBI Peter Connelly vyšetřuje záhadnou smrt mladé archeoložky v Jeruzalémě. Při svém pátrání ale zjistí, že je na stopě spiknutí, které má po dvou tisících letech změnit běh dějin.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | USA Network | 42 minut
žánr
Krimi, Mysteriózní, Thriller
hrají
Jason Isaacs (Peter Connelly), Anne Heche (Lynn Monahan), Ori Pfeffer (Golan Cohen), Guy Selnik (Avram), Alison Sudol (Emma Wilson), Richard E. Grant (Ian Margrove), Lauren Ambrose (Debbie Morgan), David Costabile (Tad Billingham), Zen McGrath (Josh), Omar Metwally (Jusef Chálid), Angela Bettis (Faye), Regina Taylor (Ruth Ridell)

Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

Máme za sebou druhou epizodu konspiračního seriálu Dig. Pojďme si zrekapitulovat a probrat některé zarážející faktory, které se v epizodě objevily.

10 0
18.3.2015
TheDarkKnight

Veleben buď Ježíš

Ze všeho nejdříve se zaměřme na obřad bar micva, o němž jsme podrobněji psali v článku Židovská kultura a tradice: bar micva. Třináctiletý chlapec během obřadu v uzavřené budově, jak je zvykem, předčítá z Tóry, má na hlavě kipu (taktéž jarmulku), modlitební šál i řemínky. První nesrovnalost se objevuje hned při čtení úryvku z Pěti knih Mojžíšových, při němž bylo přítomno mnoho lidí z komunity uzavřené budovy. Zaprvé zde nebyli odděleni muži a ženy, jako tomu bývá v židovských synagogách a zadruhé a především neměl kromě Joshuy nikdo z přítomných pokrývku hlavy (ideálně kipu), která je i pro nevěřící povinností při vstupu do synagogy. Nejednalo se tedy o synagogu? Jak potom tedy mohl proběhnout obřad bar micva? To jsou otázky, které pomohla osvětlit věta pronesená na závěru obřadu: „Veleben buď Ježíš“. Tato věta má divákovi nejspíše odhalit, že se nejedná o židovskou komunitu, nýbrž nejspíše o sektu. Judaismus totiž neuznává Nový zákon, tedy ani Ježíše Krista jako Spasitele, přijímá ho jen jako dalšího proroka a na skutečného Spasitele teprve čeká. Není tak možné, aby zmíněná věta zazněla během významného židovského obřadu.


Čtení z Tóry při bar micva.

Enigma

Tvůrci v epizodě s naznačováním rozhodně nešetřili. Když byl rabín hlídající Červeňáka (červenou jalovici) po mnohých útrapách cesty poslán na bezpečnou loď, jeho ochránce mu řekl, že loď nese název Enigma. Jak jistě mnozí z vás vědí (ať už z hodin dějepisu či z filmu The Imitation Game), Enigma byl (zjednodušeně řečeno) název pro tajný nacistický šifrovací přístroj, který v průběhu druhé světové války rozluštil společně se svým týmem matematik A. Turing. Jaký význam má tedy tento název v seriálu? Na to si zřejmě musíme ještě chvíli počkat, již nyní však můžete v diskuzi psát své teorie a diskutovat o tom, zda se jedná o náznak toho, že se možná blíží jistá forma války.


Loď Enigma odplouvá před pronásledovateli.

Červená jalovice z Mišny

Na červenou jalovici, která bude zřejmě významnou postavou seriálu, se brzy zaměříme podrobněji. Prozatím vás seznámíme alespoň s nejdůležitějšími informacemi. O červené jalovici se píše v Mišně v Knize čistoty ve 12. kapitole, kde jsou k nalezení informace o vlastnostech jalovice a o přípravě popela k očištění. V seriálu půjde zřejmě o popel k očištění Joshuy.


Z červené jalovice se možná nakonec stane hlavní postava.

Pojmy

Mišna

Mišna je první částí Talmudu, ten dále obsahuje ještě Gemaru. Talmud je soubor komentářů rabínů k židovské Bibli. Nalezneme v něm mimo jiné také popisy židovských obřadů a zákonů.

Foto: USA Network

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Upoutávka

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Poslední epizoda konspiračního seriálu Dig s názvem Armageddon Protocol je za námi, pojďme si tedy společně zrekapitulovat, co jsme se v závěru této minisérie dozvěděli.

Reklama

Historické okénko

Kumránské svitky a esejské učení

Kumránské svitky a esejské učení

V minulém článku jsme psali o esejcích a o jejich životě v poušti. Tentokrát se budeme věnovat nalezeným písemnostem v kumránských jeskyních. V těch byly nalezeny jak svitky napsané esejci, tak další různé rukopisy. V článku vám přiblížíme tyto svitky a jejich nález a také vám vysvětlíme, jak to bylo s měděnou destičkou ze seriálu.

Nejoblíbenější postavy

Tajné společnosti

Tajné společnosti - 2. část

Tajné společnosti - 2. část

Přinášíme vám druhou část přehledu o tajných společnostech, ve které nechybí ani oblíbení Ilumináti. V šesté epizodě seriálu Dig je zmínka o Řádu Moria, který bude pravděpodobně taky souviset s Ilumináty, protože jeden z názvů této společnosti je Moria vítězící nad větrem.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama