Dig (Ztracená archa) Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

Postřehy a teorie z epizody Catch You Later

Máme za sebou druhou epizodu konspiračního seriálu Dig. Pojďme si zrekapitulovat a probrat některé zarážející faktory, které se v epizodě objevily.


10 0
18.3.2015

Veleben buď Ježíš

Ze všeho nejdříve se zaměřme na obřad bar micva, o němž jsme podrobněji psali v článku Židovská kultura a tradice: bar micva. Třináctiletý chlapec během obřadu v uzavřené budově, jak je zvykem, předčítá z Tóry, má na hlavě kipu (taktéž jarmulku), modlitební šál i řemínky. První nesrovnalost se objevuje hned při čtení úryvku z Pěti knih Mojžíšových, při němž bylo přítomno mnoho lidí z komunity uzavřené budovy. Zaprvé zde nebyli odděleni muži a ženy, jako tomu bývá v židovských synagogách a zadruhé a především neměl kromě Joshuy nikdo z přítomných pokrývku hlavy (ideálně kipu), která je i pro nevěřící povinností při vstupu do synagogy. Nejednalo se tedy o synagogu? Jak potom tedy mohl proběhnout obřad bar micva? To jsou otázky, které pomohla osvětlit věta pronesená na závěru obřadu: „Veleben buď Ježíš“. Tato věta má divákovi nejspíše odhalit, že se nejedná o židovskou komunitu, nýbrž nejspíše o sektu. Judaismus totiž neuznává Nový zákon, tedy ani Ježíše Krista jako Spasitele, přijímá ho jen jako dalšího proroka a na skutečného Spasitele teprve čeká. Není tak možné, aby zmíněná věta zazněla během významného židovského obřadu.


Čtení z Tóry při bar micva.


Enigma

Tvůrci v epizodě s naznačováním rozhodně nešetřili. Když byl rabín hlídající Červeňáka (červenou jalovici) po mnohých útrapách cesty poslán na bezpečnou loď, jeho ochránce mu řekl, že loď nese název Enigma. Jak jistě mnozí z vás vědí (ať už z hodin dějepisu či z filmu The Imitation Game), Enigma byl (zjednodušeně řečeno) název pro tajný nacistický šifrovací přístroj, který v průběhu druhé světové války rozluštil společně se svým týmem matematik A. Turing. Jaký význam má tedy tento název v seriálu? Na to si zřejmě musíme ještě chvíli počkat, již nyní však můžete v diskuzi psát své teorie a diskutovat o tom, zda se jedná o náznak toho, že se možná blíží jistá forma války.


Loď Enigma odplouvá před pronásledovateli.

Červená jalovice z Mišny

Na červenou jalovici, která bude zřejmě významnou postavou seriálu, se brzy zaměříme podrobněji. Prozatím vás seznámíme alespoň s nejdůležitějšími informacemi. O červené jalovici se píše v Mišně v Knize čistoty ve 12. kapitole, kde jsou k nalezení informace o vlastnostech jalovice a o přípravě popela k očištění. V seriálu půjde zřejmě o popel k očištění Joshuy.


Z červené jalovice se možná nakonec stane hlavní postava.

Pojmy

Mišna

Mišna je první částí Talmudu, ten dále obsahuje ještě Gemaru. Talmud je soubor komentářů rabínů k židovské Bibli. Nalezneme v něm mimo jiné také popisy židovských obřadů a zákonů.

Foto: USA Network

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Upoutávka

Thumbnail Play icon

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Postřehy a teorie z epizody Armageddon Protocol

Poslední epizoda konspiračního seriálu Dig s názvem Armageddon Protocol je za námi, pojďme si tedy společně zrekapitulovat, co jsme se v závěru této minisérie dozvěděli.

Historické okénko

Kumránské svitky a esejské učení

Kumránské svitky a esejské učení

V minulém článku jsme psali o esejcích a o jejich životě v poušti. Tentokrát se budeme věnovat nalezeným písemnostem v kumránských jeskyních. V těch byly nalezeny jak svitky napsané esejci, tak další různé rukopisy. V článku vám přiblížíme tyto svitky a jejich nález a také vám vysvětlíme, jak to bylo s měděnou destičkou ze seriálu.

Nejoblíbenější postavy

Tajné společnosti

Tajné společnosti - 2. část

Tajné společnosti - 2. část

Přinášíme vám druhou část přehledu o tajných společnostech, ve které nechybí ani oblíbení Ilumináti. V šesté epizodě seriálu Dig je zmínka o Řádu Moria, který bude pravděpodobně taky souviset s Ilumináty, protože jeden z názvů této společnosti je Moria vítězící nad větrem.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás