Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

DVD: Společenstvo Prstenu (čtyřdisková speciální edice)

DVD: Společenstvo Prstenu (čtyřdisková speciální edice)

S mírným zpožděním, ale nakonec ještě před Vánocemi a v plné kvalitě, k nám dorazila rozšířená i sběratelská verze prvního dílu slavné tolkienovské trilogie – Společenstvo Prstenu. Třicet minut děje navíc, záplava bonusů, skvělý obraz i zvuk, ale i absence DTS a kompletních českých titulků.

1 0
1.4.2009

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu sice vyšlo na DVD už loni v září, ale dvoudiskovou edici kupovali buď jen extrémní nedočkavci nebo neinformovaní amatéři. Ti poučení v klidu i napětí očekávali sběratelskou verzi, která měla vyjít v polovině listopadu. Nakonec se termín posunul o tři týdny, což se z jistého hlediska může zdát jako nepatrná maličkost, ve skutečnosti ale nebylo do poslední chvíle známo jak přesné vybavení, tak i vlastní datum vydání.

Ale nakonec jsme se dočkali a výsledek směle překonává veškeré naše sny a očekávaní. Dočkali jsme totiž nejenom rozšířené čtyřdiskové verze v imitaci kůže, ale i luxusní sběratelské verze, kde se kromě DVD nachází ještě soundtrack, dvě sošky Argonathů (použitelné třeba jako zarážky knih) a několik reklamních prospektů.

V regionu 1 dostanete sice místo soundtracku páté DVD s dokumentem National Geographics o Novém Zélandu, ale na bonusech si užijete nádherných exteriérů do sytosti, a tak bude pro vás plnohodnotné CD s hudbou z filmu mnohem užitečnější.

Film

Ději Společenstva jsme se podrobně věnovali už v jeho profilu, takže si děj jenom lehce zopakujeme. Hobit Frodo Pytlík se vydává spolu se svými přáteli do země Mordor, k vroucím puklinám v Hoře osudu, aby zde zničil Jeden Prsten, mocný nástroj zlého Saurona, který chce ovládnout celou Středozemi. Ve Společenstvu uvidíme pouze jednu třetinu této cesty, osudy Froda i jeho přátel se dále rozvíjejí ve Dvou věžích, které právě v těchto dnech vstupují do našich kin, závěrečného dílu s názvem Návrat krále, se dočkáme zřejmě na počátku roku 2004.

Na DVD máme možnost vidět Společenstvo tak, jak jsme ho v kinech nikdy neměli možnost vidět – s třiceti minutami nových scén navíc. Důvod, proč jsme nemohli vidět film v takového podobě už v kině, je prostý. Tři a půl hodiny je pro běžného diváka velmi obtížně stravitelná stopáž a zároveň je velmi limitující i pro kinaře. Režisér Peter Jackson tak musel film o půl hodiny zkrátit a ve své plné kráse ho mohl uvést až na DVD.

Některé scény jsou kompletně nové (Bilbo píše knihu, lesní elfové putují do přístavů, Boromir se snaží vzít na Elrondově radě Prsten, Gandalf varuje před Morií Froda, Společenstvo dostává v Lothlorienu dary od Galadriel), některé jsou pouze doplněné (Isildurova smrt, odchod z Roklinky, souboj se zlobrem v Morii). Poslední kapitolou jsou dvacetiminutové titulky věnované členům fan klubu Pána prstenů, kde se mohl objevit každý kdo v pravý čas zaplatil potřebný obnos.

Ačkoli již verze z kina byla svým podáním značně rozmáchlá, teprve s rozšířenými scénami je Společenstvo Prstenu opravdu monstrózním celkem. Žádná z doplněných scén sice není nijak zásadní, všechny však vhodně dotvářejí tento mohutný celek. A vzhledem k tomu, že již nyní je jasné, že zásadním střihem prošly i Dvě věže, můžeme se na podobnou rozšířenou edici těšit i za rok.

DVD

Mimořádný film zasluhuje i mimořádné DVD. A co se bonusu týče, může se Společenstvo Prstenu chlubit opravdu unikátní přehlídkou bonusů, jejichž výčet je ohromující. Jenom jejich kompletní seznam (mimochodem dokonale popsaný v přiloženém bookletu) by zabral minimálně jednu stránku v časopise, a tak si je spíše letmo představíme. Jedna věc je jistá – jejich podrobné zkoumání vám zabere několik dní.

Bonusy jsou rozděleny na dva disky. První je tématicky nazván „Od knihy k vizi“ a věnuje se úvodní fázi výroby filmu – od prvních úvah film natočit až po první klapku. Hned první rozsáhlý dokument je věnován samotnému autorovi předlohy, anglickému spisovateli J.R.R. Tolkienovi. V dalších stěžejních dokumentech mluví Peter Jackson o svém vztahu k Pánu prstenů, o tom, jak s nápadem ho zfilmovat obcházel studia a jaké scény (a proč) musel při psaní scénáře vynechat.

Velká část je také věnována samotné přípravě – ať už výběru lokalit, tvorbě kostýmů, výrobě kulis, kreslení storyboardů či natáčení zkušebních animovaných sekvencí. Zdůrazněna je zde také role dvorních ilustrátorů Tolkienových knih, Johna Howea a Alana Leeho, kteří se na filmu podíleli jako výtvarní poradci. Šikovnou pomůckou jsou dvě interaktivní mapy. Jedna z nich znázorňuje samotnou Středozemi, kde se můžete jedním stisknutím klávesy přenést z vybraných míst přímo do filmu či sledovat cestu hrdinů na mapě. Interaktivní mapa Nového Zélandu vám pro změnu dovolí vidět, v jakých místech se jednotlivé lokality (Hobitín, Roklinka, Lothlérien) natáčely a pustit si o nich několik dokumentů.

Druhý disk „Od vizi ke skutečnosti“ zachycuje už vlastní natáčení filmu. Nejprve vás průvodce seznámí s jednotlivými hrdiny a jejich představiteli, a to včetně úsměvných historek z natáčení. Třeba jak vypadá jeden obyčejný den hobita, tedy jeho filmového představitele. Velká část dokumentů je věnována natáčení, i když detailnějších postřehů si užijete ve čtveřici audiokomentářů (herci, štáb, produkce a hlavní tvůrci) dostupných na discích s filmem.

Na druhém bonusovém disku vás dále čekají ještě dokumenty o tvorbě vizuálních efektů, zvuků, hudby a střihu. Skrz dvě DVD tak můžete poznat celý proces výroby filmu – od námětu až po premiéru. Každé fázi během přípravy trilogie je věnována podstatná část, takže si můžete udělat dobrou představu o tom, jak náročné filmové natáčení. Většina delších dokumentů na obou discích je opatřena českými titulky, zbytek kratších bonusů nemá lokalizaci žádnou.

U filmu máte na rozdíl od dvoudiskové verze k dispozici pouze české titulky. Kvůli polskému voice-overu se na DVD už bohužel nevešla originální zvuková stopa v DTS, takže musíte vzít zavděk „pouze“ Dolby Digital 5.1. Formát DTS má (oprávněně) své zastánce, ale i DD vám v některých scénách pěkně zamává nábytkem. Třeba při bubnování v Morii vám úplně vyskakuje husí kůže. Obraz je čistý, bez jakýchkoliv rušivých elementů, a je mnohem jasnější než matná filmová kopie, která probíhala v našich kinech. Doplněné scény mají stejnou kvalitu jako zbytek filmu.

Verdikt

Není třeba připomínat, že rozšířená verze je povinností pro všechny fanoušky Pána prstenů. Skvělý film, vyčerpávající množství bonusů, luxusní balení s dvěma dárky. Už dlouho (pokud vůbec) jsem neviděl tak dokonalé DVD.

Informace o filmu

Český název: Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Původní název: Lord of the Rings – Fellowship of the Ring
Délka filmu: 218 minut
Distributor filmu: New Line Cinema (2001)
Distributor DVD v ČR: Warner Home Video (2002)
Formát obrazu: 2,35:1
Zvuk: anglicky DD 5.1, polsky
Titulky: anglické, polské, české, chorvatské, slovinské, srbské, bulharské
Bonusy:

  • Disk 1 a 2 - audiokomentáře (4×).
  • Disk 3 - Dokumenty (J.R.R. Tolkien, Od knihy ke scénáři, Výtvarná koncepce Středozemě, Návrhy kostýmů, Dílna Weta), animované storyboardy, galerie (storyboardy, lidé a kraje Středozemě), Interaktivní mapa Středozemě (13 vstupů do filmu), Interaktivní mapa Nového Zélandu (7 lokací).
  • Disk 4 - Dokumenty (Obsazení Společenstva, Den hobita, Kamery ve Středozemi, Vizuální efekty – rozměry, miniatury, digitální Weta, Digitální barevné vyrovnání, Zvuky Středozemě, Hudba pro Středozemi, Cesta pokračuje), střihová skladba, galerie (z natáčení), kamerové testy.

Zdroj: 0

Diskuze /2

luky.plescher

A kde to mohu koupit(samozřejmě i s tima šoškama)?

15.5.2013 | 16:53:37
Hurley

No, s tím po deseti letech od vydání hodně štěstí. :)

čestný člen redakce
29.9.2013 | 15:24:51
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama