Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

Technické putování novou Středozemí: Distribuce

Technické putování novou Středozemí: Distribuce

A v našem technickém putování novou Středozemí se ladně dostáváme do výpisu toho, co můžeme očekávat u nás. Prve je nutné říci, že v České republice je do kin nachystán dabing, který je přítomný téměř u všech 3D projekcí a dle volby u 2D projekce. Titulkované kopie, o které si může zažádat každé kino, které chce svým divákům tuto možnost nabídnout, jsou v české verzi plošně k dispozici jen u 2D projekcí.

1 0
10.2.2013

Pokud je tedy někdo, kdo vyznává 3Dčko a protiví se mu český dabing, musí na Floru do IMAXu. Ten nabízí proti ostatním 3D sálům o dost jasnější projekci (film se promítá skrze dvě promítačky) a enormně velkou zobrazovací plochu plátna – v dnešní době jsou tyto klady vykoupeny velikým negativem a to na tak velké plátno nedostačujícím rozlišením. Je však pravda, že pokud není člověk technicky založený a podobné věci nevyhledává, rozdíl mu asi patrný nepřijde. A ty titulky s originálním zněním (v mixu 5.1) a 3D formátem asi za tu výpravu stojí.

Slovensko má tu výhodu/nevýhodu, že se jim vlastní dabing nevyplatí dělat a tak slovenskou lokalizaci mají výhradně titulkovanou, jak u 2D, tak u 3D. Vzhledem k originální zvukové stopě lze předpokládat, že bude v mixu 7.1, o tom jsem ovšem prozatím nenašel zmínky, nezbývá než doufat, že při návštěvě sálu budete mile překvapeni. A pro ty, kdo by chtěli dabing (ovšem český), připravila síť Cinema City možnost 3D s českým dabingem (určitě v 5.1). Co další možnosti? Další věc, kterou můžeme ze seznamu vyhledávaných technologických pozlátek vyškrtnout, je rozlišení 4K. To se nedá hrát ve 3D, určité naděje ovšem panovaly alespoň u 2D projekcí. Bohužel marně. Film se hraje všude, i v 4K sálech, pouze ve 2K.

A dostáváme se k posledním dvěma perličkám. Předně – Dolby Atmos má jediný sál v ČR (Premiere Cinemas Park Hostivař), Slovensko žádný. HFR mají pět sálů v ČR a to opět jeden v Premiere Cinemas, další dva jsou na druhém konci republiky v Golden Apple Cinemas ve Zlíně a posledními dvěma jsou dva největší sály v Cinema City Slovanský dům (centrum Prahy Na Příkopech). Přibližně další padesátka sálů po celé republice má HFR na dosah ruky (bez jakékoli výměny hardwaru), ovšem s tím, že si musí zaplatit SW upgrade, který není jeden z nejlevnějších. Slovenští bratři jsou během doby promítání prvního Hobita na tom ohledně HFR přece jenom lépe, po jednom sále v každém kině je má celý řetězec Cinemax a další tři kina jednosálová.

Dolby Atmos? Ten je pro změnu napevno přilepen k HFR 3D. Tedy alespoň u většiny světových kin tomu tak je. To by pořád nijak nevadilo (PC Park Hostivař zvládá obojí, prý zatím každou novinku v jiném sále, ale reinstal techniky v kabině už je to nejmenší), vadí to, že výroba titulků do 3D je opět finančně náročná a proto u nás 3D verzi hrají pouze s dabingem (IMAX je jednoduše vyjímka). Kluci v Hostivaři to ovšem vymysleli šalamounsky – jeden promítací čas věnují 2D variantě s českými titulky a po premiérovém týdnu nasadili exkluzivně namíchaný český dabing v Dolby Atmos – to, aby mohli zájemci vyrazit i na kombinaci tohoto zvukového systému spolu s HFR 3D obrazem. A tím vlastně splnili podmínky k tomu, že Atmos je napevno připojen k 3D HFR verzi. Zájemcům o originální zvuk nabízejí originální audiostopu, ovšem s vědomím, že se musí dobrovolně připravit o prostorový obrazový efekt a samozřejmě zvýšenou snímkovou frekvenci.

GAC je připraveno HFR 3D zahrát v momentě, bohužel distribuce zjevně usoudila, že je potřeba v Čechách zajistit určitou další exkluzivitu a na Moravu do Zlína HFR neposlat. V GAC sice přes Vánoce proběhlo certifikačním kolečkem s příslibem, že by mohli HFR 3D variantu nasadit po svátcích, bohužel je pořád ticho po pěšině a vypadá to tak, že Zlín si prvního HFR 3D filmu užije právě až s druhým filmem. Smutné a veliký políček pro distribuci. V tomto případě ovšem zřejmě ne úplně na stranu toho lokálního, ale právě že centrálního, který určuje pravidla – GAC bylo připraveno, bohužel bez certifikace.

Ještě krátká poznámka, jak by to mělo vypadat s nosiči pro domácí užití – DVD a BD. Nebudu se zdržovat s DVD, které pravděpodobně ostrouhá jak v ohledu na jakékoli technické vymoženosti a kvalitu obrazu, tak i na bonusovou výbavu. To už je nyní doména výhradně Blu-raye. Zde byla jednak ohlášena už prodloužená verze (prý cca 20 minut navrch), pravděpodobně doplněná stejně oslnivou bonusovou výbavou, jako posledně u Pána prstenů (dokumentární nálož je dodnes legendární) a která by měla vyjít v posledním čtvrtletí tohoto roku, pravděpodobně polovina až konec listopadu. Po jaké bonusové stránce bude opředena verze základní z kina, která je plánována na duben, je prozatím ve hvězdách.

Co ale ty technická udělátka? BD umí přirozeně FullHD a 3D, takže dostaneme 2K a to u obou verzí. Ty se navíc rozdělují na samostatné disky. Zvuk bude ovšem prozatím ve formě bezeztrátového zvukového formátu (pravděpodobně DTS HD MA (Master audio)) v 7.1 kanálovém rozložení. Obývací pokoje tak Dolby Atmos neoblaží. DTS HD MA je ovšem formát, který i v těch 7.1 kanálech umí posluchače opravdu slušně oblažit (podobně, jako jakýkoli bezeztrátový zvukový systém) a není potřeba nijak truchlit.

A nakonec je tu HFR 3D verze, které se velmi pravděpodobně díky faktům popsaným v předešlém článku nedožijeme, alespoň teda ne na zobrazovačích, které běží v našich obývácích teď. Lze předpokládat, že alespoň v prodloužené verzi (čtěte ultimátní po všech směrech) se bude snažit vydavatel HFR 3D verzi nějak na disky do domácností nějak dotlačit. Jde očekávat, že nové modely elektroniky už budou s HFR počítat, nejnovější nynější modely, alespoň ty nejdražší (čili nejvyšší) budou umožňovat update na nový formát. Prozatím však nepadlo o v tomto směru jediné kloudné slovo, takže výše psané brát pouze jako domněnku, jak by mohl celý model vypadat.

Je mi jasné, že v kině (i doma) jde především o film a jakákoli jeho prezentace udělá radost každému filmovému či hobitímu fanouškovi. Zvlášť, když máme v neporovnatelně vyšší koncentraci možnosti výběru titulků/dabingu (za to velice chválím). Nebyla by ovšem škoda ujít si hned několik filmových milníků? Na skladě už jich věru moc nezbývá a sám za sebe věřím, že alespoň HFR by mohlo být alespoň u některých filmů obrovským přínosem. Možnost volby by tu ovšem byla vždycky a bude i nadále. A o to jde především!

<< Zvuk a rozlišení

Zdroj: 0

Diskuze /1

BranoZX

Ďakujem za celú seriu článkov. Podobné informácie mi na CZ/SK internete chýbali. Fakt skvelé!

Ja osobne som videl Hobbita 2×, 1. krát 3D, HFR, SK titulky, 2. krát klasické 3D, SK titulky. Mal som v pláne ešte 2D, ale už som to nestihol. To doženiem až pred vianocami na Blu-ray.

12.2.2013 | 10:01:48
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama